Author Topic: Evropsko prvenstvo 2020 u elektro jedrilicama F5J !  (Read 4754 times)

Offline Rale

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 162
    • Aeromodelarstvo iz ugla Milosa Raletica
Evropsko prvenstvo 2020 u elektro jedrilicama F5J !
« on: December 12, 2019, 07:49:03 PM »
Sledece, 2020 godine ce se u u Madjarskoj odrzati Evropsko prvenstvo u kategoriji F5J - elektro jedrilice.
https://f5j-hu.webnode.hu/
Letece se na sportskom aerodromu Szatyhaz pored Segedina (24 kilometra od granicnog prelaza Horgos).
Termin takmicenja je 23-29.avgust. Pre Evropskog prvenstva 21 i 22. avgusta ce se odrzati i takmicenje za World cup "Tisza cup" na istom terenu.
Mozda bi smo mogli oformiti nasu reprezentaciju. Bilo bi veoma korisno.
Predpostavljam da ce dosta modelara iz nase zemlje iskoristiti blizinu ovako velikog takmicenja i pratiti ga uzivo.

Pozdrav, Rale
https://sites.google.com/site/raleticclub/
« Last Edit: December 12, 2019, 07:51:44 PM by Rale »

Offline Rale

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 162
    • Aeromodelarstvo iz ugla Milosa Raletica
Re: Evropsko prvenstvo 2020 u elektro jedrilicama F5J !
« Reply #1 on: December 20, 2019, 09:02:10 AM »
Da li se planira neko takmicenje u F5J, u Srbiji, za 2020 godinu ?
Ovo pitanje je u direktnoj vezi sa predhodnim postom.
Da bi eventualno neko ucestvovao na Evropskom prvenstvu, mora da se dokaze na domacim takmicenjima.

Rale

Offline Milos 94

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 453
Re: Evropsko prvenstvo 2020 u elektro jedrilicama F5J !
« Reply #2 on: December 20, 2019, 02:11:45 PM »
Rale,

 - ja svakako planiram da odem i pogledam to takmičenje. Nadam se da to još nekog zanima i da ćemo moći da se organizujemo
   i odemo grupno.
- Učešće na međunarodnom takmičenju, koliko je meni poznato, nije uslovljeno lokalnim kvailifikacijama već se primenjuje sistem
  prijave, kotizacije i sl.
- Do zadatog termina za prijavu takmičenja u VSS, nije mi poznato da je iko prijavio takmičenje u toj klasi za sledeću godinu. 

Offline Rale

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 162
    • Aeromodelarstvo iz ugla Milosa Raletica
Re: Evropsko prvenstvo 2020 u elektro jedrilicama F5J !
« Reply #3 on: December 20, 2019, 04:53:09 PM »
@Milos 94

Pozdrav imenjace !

Vise godina sam bio clan reprezentacije, pa cu malo da napisem o izboru reprezentacije.

Prvo, na Otvorenim medjunarodnim takmicenjima moze da ucestvuje modelar koji je clan AK,
ima placenu clanarinu i preko kluba i VSS dobijenu medjunarodnu sportsku dozvolu.
Klub, takodje mora biti clan Vazduhoplovnog saveza Srbije, sa placenom clanarinom.
Taj modelar moze slobodno o svom trosku, ili trosku kluba, da ide na Open international takmicenja.

Medjutim, za ucesce u reprezentaciji Srbije vaze malo drugacija pravila.
Na Evropskim i Svetskim sampionatima ucestvuje zvanicna reprezentacija zemlje.
U Srbiji treba da postoje takmicenja na kojima se takmicari boduju (dokazuju) i na osnovu toga se pravi rang lista kandidata.
Potrebno je da Modelarska komisija i VSS prihvate da neka reprezentacija ucestvuje na Evropskom, ili Svetskom prvenstvu.
VSS zvanicno salje prijavu za reprezentaciju i ukoliko ima sredstava snosi troskove takmicara, a ako ne, onda se traze sponzori, ili licna sredstva.
Ovo sam napisao ukratko, u praksi je sve malo komplikovanije.

Steta da se niko nije prijavio kao organizator takmicenja za iducu godinu.
Bez takmicenja nema napretka. I to ne samo jedno takmicenje, kao sto smo mi imali protekle dve godine.
No, situacija je takva kakva je.

Nadam se da ce doci bolji dani.
Pozdrav, Rale



Offline SloMi

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 402
Re: Evropsko prvenstvo 2020 u elektro jedrilicama F5J !
« Reply #4 on: December 21, 2019, 11:32:44 AM »
Kao što reče Rale, stvar je malo komplikovanija u praksi utoliko što je potrebno i lekarsko uverenje da bi neko bio uopšte takmičar.

Dakle prvo se učlanite u neki Aero klub koji je član VSS. Pa onda od tog kluba tražite da vam obezbedi  VSS takmičarsku licencu za tu godinu
i dajte im lekarsko uverenje (za tu godinu) da ste sposobni, pa onda vaš klub od VSS traži za vas takmičarsku dozvolu, sa kojom možete nastupati na svakom otvorenom FAI takmičenju u svetu (kada platite takmičarsku taksu).

Ali izgleda da je moje pisanje bilo kontraproduktivno ranije pa neću dalje da nastavljam ...  bar do nekih boljih vremena, nadam se.

Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1459
  • teramo ga jako
Re: Evropsko prvenstvo 2020 u elektro jedrilicama F5J !
« Reply #5 on: December 21, 2019, 12:53:43 PM »
Moram samo da dodam sto je jako jako bitna stvar u celoj toj prici da su i modeli u toj kategoriji moraju biti pod propozicijama Fai za tu kategotiju ,sto se kaze nemoze svasta da leti na fai kupovima kao kod nas

Offline SloMi

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 402
Re: Evropsko prvenstvo 2020 u elektro jedrilicama F5J !
« Reply #6 on: December 21, 2019, 06:04:10 PM »
Naravno uslovi za model moraju biti ispunjeni.
CLASS F5J – RC ELECTRIC POWERED THERMAL DURATION GLIDERS
THERMAL DURATION GLIDERS WITH ELECTRIC MOTOR AND ALTIMETER/MOTOR RUN TIMER (AMRT)

Ti uslovi su:
Maximum Surface Area 150 dm2
Maximum Flying Mass 5 kg
Maximum wingspan 4 m
Loading 12 to 75 g/dm2

i moraju imati ugrađen registrovani tip visinomera sa tajmerom rada motora (AMRT).

Ako nešto od toga izlazi iz dozvoljenih granica piloti tih modela ne mogu da se takmiče sa njima.

Offline SloMi

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 402
Re: Evropsko prvenstvo 2020 u elektro jedrilicama F5J !
« Reply #7 on: December 21, 2019, 06:38:32 PM »
Ipak moram da se osvrnem još malo na tu naše takmičenje RC elektro jedrilica. 

Oćigledno je da mi ovde u zemlji Srbiji nismo spremni da se takmičimo pod navedenim uslovima jer pre svega nemamo odgovarajuće modele. Nikakvi modeli   koji imaju raspon krila manji od 3.8m  i težinu veću od 1.3kg nisu konkurentni. Zato bi bolje bilo da se ne zanosimo za nas neostvarivim modelima  i da  se spustimo na zemlju privremenim internim pravilima koji bi definisali modele raspona krila od 2.5m do 3.5m, i u tom smislu uveli neka naša domaća pravila. 
Očigledno je da nam ova FAI pravila ne odgovaraju...

Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1459
  • teramo ga jako
Re: Evropsko prvenstvo 2020 u elektro jedrilicama F5J !
« Reply #8 on: December 21, 2019, 08:49:01 PM »
Pravila su pravila i nema odstupanja u njima ,nece nas niko da pita ej sta i kako cmo da letimo na takmicenjima ,jos ako ponesemo stirokurcice onda je tek komedija

Ja se slazem da treba prvo edukovati ljude da znaju sta je model za takmicenje a sta model za rekreativno letenje

Kao trece ili ko zna koje po redu nema se para u nama da mi mozemo sebi prijustiti jedan takav model konkurent za takmicenje a  kako vidim ima nas raznih koji bi da prave i pokusaju da naprave

Treba zasesti negde u srbiji u nekom klubu ili nekoj kafani da se malo popruca oko te discipline ,uvedu neki standardi pa da se modeli prave po necjem ili vec negde vidjenom proektu

Da svi modeli lice za tu kategoriju i da jednostavno to bude ono sto treba da bude

Kao na primer F1A    kao na primer F1B   kao na primer F1C

Kao nanprimer slobodno letece jedrilice ka severu ,kao sobni modeli.......

Offline adam

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1460
Re: Evropsko prvenstvo 2020 u elektro jedrilicama F5J !
« Reply #9 on: December 22, 2019, 09:41:58 AM »
za ovu vrstu kakmicenja pravjenja modela nema smisla, konkurentan da budes nema teorije!!!treba minimum 3 modela das imas za sve uslove letenja, (to je min 6000eu)!!!a sto se samog takmicenja evropskog ili svetskog karaktera tice po takmicaru racunajte troskove od blizu 1000eu!!!!(put, kotizacija, hrana, smestaj itd itd, a bilo bi pozejno da covek ima i pomocnika, tako da za nas ostaje da idemo da gledamo, verujte mi ja trenutno imam tri ovakva moidela koje su absolutno konkurentni ali ipak mi ne pada da odem jer jednotavno toliko su veliki troskovi da iz sobstvenog depa nema sanse da izfinansiram plus i ako bi otisao nebi bio u prvih 50!!!!tako da ova prica verujet mi pada u vodu!!!

Offline SloMi

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 402
Re: Evropsko prvenstvo 2020 u elektro jedrilicama F5J !
« Reply #10 on: December 22, 2019, 10:11:00 AM »
Bravo Adame, rekao si baš kako stvari stoje. Nema nam druge nego da se vratimo na naša oprobana takmičenja koja su se zvala KLUB KLASA. Česi, koji su mnogo bogatiji od nas imaju klasu F5J-2500mm(100 inch), i imaju takmičenja sa više od 25 takmičara...

Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1459
  • teramo ga jako
Re: Evropsko prvenstvo 2020 u elektro jedrilicama F5J !
« Reply #11 on: December 22, 2019, 11:25:25 AM »
E to je to o cemu se radi i sta nas muci ,desu nama tolike  pare za modele a gde jos za odlazak na takmicenje i istale dazbine

Kao stonrekoste lepse je otici ,videti kako to lepo i savrseno izgleda ,malo pogledati malo ozariti oci oko modela i ajde kuci popisan posle

Da se ne lazemo pa samo 800e treba za jedan F1A model a da ne pricam za ostale kategorija B  ili jos skuplje C

Iako se prave u sopstvenoj reziji ispod te cene nemogu biti jeftiniji

Offline stevapn

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 498
Re: Evropsko prvenstvo 2020 u elektro jedrilicama F5J !
« Reply #12 on: December 23, 2019, 01:35:38 PM »
Imaju i nemci klasu stiropor/balza, gde ne mogu da se takmiče karbonski modeli. Kod nas je prošle godine bilo skoro sve dozvoljeno, a koliko je učesnika bilo? 10? 12?
Ovaj hobi umire u Srbiji. Svi pričaju, a ima 5 ljudi koji lete.

Offline Milos 94

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 453
Re: Evropsko prvenstvo 2020 u elektro jedrilicama F5J !
« Reply #13 on: December 23, 2019, 01:52:46 PM »
Na ovu temu je rasprava vođena u topiku ''F5J u Srbiji''. Ja ću svoj prilog nastaviti tamo.