Author Topic: Minima 250  (Read 13599 times)

Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1454
  • teramo ga jako
Re: Minima 250
« Reply #15 on: March 07, 2020, 08:27:51 PM »
Iskreno za iducu godinu je na pomolu i takav model da se napravi ,ali dok ne skockam ove tri sto sam zapoceo o razmisljanju za novu jedrilicu jos ne planiram ali je vec imam na papiru i u glavi

Offline drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1250
Re: Minima 250
« Reply #16 on: March 09, 2020, 12:07:54 AM »
Iako je danas bilo lose vreme sa jakim vetrom  a na kraju i kisa, juce je pao dogovor da se danas na 13-ici proba ova jedrilica.  Neko je vec predpostavio  tvorca i ciji je ovo rad. Naravno Pera iz CVM-a. Zamolio je da objavimo ovo jer nije strucan sa forumom, pa je  Deki na sebe preuzeo tu obavezu.







Izgled nekih detalja, podseca dosta na Skywalk 1 i 2 ali je ova daleko bolje uradjena. Sve je na njoj novo, od kalupa za trup, aero profila, nacina gradnje i materijala. Jedrilica ima pokretni horizontalac  . Ukupna tezina sa baterijom 2S 1000mAh je oko 750gr. Motor je 2830. Baterija koju smo danas koristili nije bas bila najbolja ali ipak dovoljno dobra da odradimo 3 leta na jakom vetru.
Ja sam odleteo jedan , i Pera 2 leta. Prvi utisak je da odlicno leti, vrlo je stabilna i okretna. Odlicno penje na malom gasu, cak i bez motora na ovakvom  vetru. Danas je bilo nemoguce nesto trimovati  ali je sve bilo u nuli i nije bilo problema. Ima odlican uzgon a sta ce biti u termici mogu da zamislim.
Sledi dodatno podesavanje otklona komandi i miksovanje, proba sa 3S baterijom itd.
Evo videa gde se ponesto od recenog i vidi. :

https://www.youtube.com/watch?v=TJKlgqH5b8g&feature=youtu.be   

U planu su vec nove jedrilice vece i jos bolje ,koje su vec u izradi ali o tom potom....
« Last Edit: March 09, 2020, 12:23:17 AM by drjack »

Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1454
  • teramo ga jako
Re: Minima 250
« Reply #17 on: March 09, 2020, 02:20:25 AM »
Bravo majstore  (res) (res) (res)

Ovo ce da pecka stubove samo tako ,ali za sletanje ces trebati dosta da se izvesti imanjako lepu finesu

Da te dugo sluzi i da se maletis sa njom Pero

Offline stevapn

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 498
Re: Minima 250
« Reply #18 on: March 09, 2020, 10:44:03 AM »
Odlična!!! Verujem da lepo leti. Jedina zamerka, nema flapsove, ili ih ne vidim.
Bravo za majstora!

Offline drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1250
Re: Minima 250
« Reply #19 on: March 09, 2020, 11:44:02 AM »
Stevane, nema flapsove , ne trebaju ti naocare za sada,  :big smile, bice tu miksovanja i expo-a.
Treba se navici i na pokretni horizontalac, koji ima mnogo vecu povrsinu od obicnog elevatora.
Ima odlicnu finesu a obzirom na vetar koji je duvao na udare ovo Perino sletanje je bilo odlicno.
 (<--) (<--) 

Offline stevapn

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 498
Re: Minima 250
« Reply #20 on: March 09, 2020, 11:56:32 AM »
Odlično je što može da leti po vetru! Pera ga izgoreo! :)

Offline rajevic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 460
  • Jumper T16 Pro with EdgeTX
    • Rajevic
Re: Minima 250
« Reply #21 on: March 10, 2020, 09:23:58 AM »
Sve čestitke momci  (res)

Offline drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1250
Re: Minima 250
« Reply #22 on: September 08, 2020, 12:31:18 AM »
Pera  je nakon pada popravio Minimu 250 da ne kazem da je skoro napravio novu jedrilicu za 6 dana, jer  i njega kao i mene nerviraju polomljeni modeli u cosku. Minima je potpuno reparirana, dobila je novi karbonski rep, nov trup novog oblika  - i to liven iz kalupa, skoro celo novo krilo, prakticno nova jedra.  Sada je 99 % karbonska izgleda drugacije i leti jos bolje. Nikola Saburo se pobrinuo za programiranje pa smo se u nedelju na 13-ici naleteli za sve pare. I onda sledi iznenadjenje, dobijam je na poklon od Pere, kaze Pera tebi ce  trajati mnogo duze nego meni, (nadam se he he....), pa mu se i ovim putem jos jednom zahvaljujem na poklonu.   Danas mi je takodje doneo i napakovan novi karbonski trup za Sky Walka2  tako da sam na kraju dana  zavrsio sa dve odlicne jedrilice. Minima odlicno leti hvata lako termiku , ima odlicu finesu i treba malo vremena za navikavanje kod preciznog sletanja. Radio sam i neke akrobacije sa vecim otklonima elerona  i dobro podnosi opterecenja. Brzina zaokreta je primetno manja nego kod SKY Walka (koji je tezi ali i  probojniji na vetru).Minima nesto sporije  penje zbog motora ili baterije koja je u njoj bila, pa ako bude potrebe sleduje joj jaci motor. Nema flapsoe niti kocnice pa ce zato dobiti neke mikseve prvenstveno radi preciznijeg  sletanja. Antene prijemnika sada obavezno idu napolje zbog tolike kolicine karbona u njoj. Pera vec priprema novu jedrilicu od 3,3m raspona i krila iz 3 dela (centroplan + dva dela) , sa livenim karbonskim krilima.

Evo kako sada izgleda Minima plus neki detalji:



























« Last Edit: September 08, 2020, 12:43:44 AM by drjack »

Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1454
  • teramo ga jako
Re: Minima 250
« Reply #23 on: September 08, 2020, 01:36:37 AM »
Pa neka je sa srecom i dugog letenja sa njom
A za Peru lep gest prema prijatelju ljubitelja modelaesrva i humani podvig skrombom poklonu

Dugo te sluzila i dugo leteo sa njom

Offline stevapn

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 498
Re: Minima 250
« Reply #24 on: September 08, 2020, 01:40:51 PM »
Prelepa jedrilica. Neka je sa srećom. Pera je vrhunski napravio!

Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1454
  • teramo ga jako
Re: Minima 250
« Reply #25 on: September 08, 2020, 06:19:58 PM »
Pa zato i kosta 1000e ,nije stiropor

Offline drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1250
Re: Minima 250
« Reply #26 on: September 08, 2020, 06:40:04 PM »
Ovo je zaista zahtevan posao, koji traži vremena i  živaca  pre svega. Znam koliko je vremena trebalo samo za izradu krila sa ovakvim profilom, a gde su kalupi trupa a sada i kompletnog repa. Rep je posebna priča. Komanda visine je uvucena u sam vertikalac, leva i desna polovina horizontalca su  spojeni malom cevkom i dodatnom vodjicom koje takodje prolaze kroz vertikalac, pa je horizontalac  ceo pokretan bez elevatora. (vidi se na gornjim slikama) kao npr. na Alpini  od Graupnera.  Dakle ima dosta novih detalja.
Poklonu se u zube ne gleda ali ovo je stvarno više nego vredan poklon . (<--) (<--)

Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1454
  • teramo ga jako
Re: Minima 250
« Reply #27 on: September 08, 2020, 07:05:49 PM »
Zna Pera kako da iznenadi coveka ,a sto se same izgradnje tice u to sam od januara u toku i oko toga sta i kako da se napravi

Sve je u kalupima i sve se to treba napraviti i uklopiti ali to razni modelari ne shvataju koliko tu petljanja ima i samntok izrade

Offline stevapn

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 498
Re: Minima 250
« Reply #28 on: September 08, 2020, 08:33:39 PM »
Deki, druze moj. Modelar koji ne shvata je nekad je popravljao analogne foto aparate, uklopne satove, rucne satove, kaset dekove... Pre neki dan je sam sredio mehanizam ogledala na Sony A500 DSLRu, tako da...
 

Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1454
  • teramo ga jako
Re: Minima 250
« Reply #29 on: September 08, 2020, 09:17:47 PM »
 ")