Author Topic: MINI CIRKULAR  (Read 4138 times)

Offline Sava

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 948
  • Istina je kao voda.Uvek nađe put.
MINI CIRKULAR
« on: July 23, 2021, 06:45:16 PM »
Odlučih se, jer nisam imao bolje rešenje za problem kako da izradim tanke letvice od lipe, da napravim maleni cirkular. Sprava može da koristi testeru od 85mm ili 115mm. Broj obrtaja testere može da se podešava do 6000 o/min, elektronska regulacija, snaga 370 W. Watmetar služi da kontroliše opterećenje motora... Komora za piljevinu je napravljena tako da se na nju može priključiti usisivač.

Ako se neko pita zašto napravih ovu mašinu, odgovor je: zato što niko ne može dovoljno precizno da mi obradi letvice za ramenjače na jedrilicama i drugim modelima koje pravim. Evo nekoliko slika, ko voli nek izvoli pogledati.















« Last Edit: July 23, 2021, 06:47:41 PM by Sava »
ex pseudonijum: licider

Offline Stanko BG

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 465
  • Tko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi (Grunf)
    • AMERICAN CARS RESTORATION
Re: MINI CIRKULAR
« Reply #1 on: July 23, 2021, 08:07:19 PM »
Auh, Savo, svaka ti čast. Lako je napraviti model, ali napraviti alat kojim se pravi model je mnogo viši nivo znanja. Kapa dole, prijatelju moj. I, tačno znam koliko su te mučile letvice, a i mene... koju god da sam kupio bila je kriva kao mamutova surla, što ti reče  lol

Sada više nema tih problema, ima da praviš ramenjače kompjuterski precizno!

Offline bjanko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 785
Re: MINI CIRKULAR
« Reply #2 on: July 23, 2021, 09:09:28 PM »
Kao fabricki cirkular, bravo Savo svaka cast (res)

Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1459
  • teramo ga jako
Re: MINI CIRKULAR
« Reply #3 on: July 24, 2021, 12:41:56 AM »
Inzenjerski nema sta ,svaka cast Cika Savo

Offline Sava

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 948
  • Istina je kao voda.Uvek nađe put.
Re: MINI CIRKULAR
« Reply #4 on: July 24, 2021, 01:14:44 PM »
U kompletu sa cirkularom ide i brusilica za letvice. Elektronska regulacija broja okretaja od 0-4000 u minuti. Jako korisna alatka za obradu drvenih delova. Neće više biti letvice čupave kao mamutov rep.







ex pseudonijum: licider

Offline Stanko BG

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 465
  • Tko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi (Grunf)
    • AMERICAN CARS RESTORATION
Re: MINI CIRKULAR
« Reply #5 on: July 24, 2021, 09:33:15 PM »
Savo, sve me više zbunjuješ... Šta li će biti sledeća mašina koju ćeš napraviti, pitam se, kad tolike strojeve praviš... A, onda, ptičica mi jutros, lastavica, doleti na prozor i rekne da si spremio nekakve mnogo ozbiljne planove šampiona, sa međunarodnog šampionata Wakefield, održanog davne 1937 na aerodromu Fairey. Planovi su stigli aus Großbritannien.








Ja mislim da nema složenijeg modela od ove predivne letelice za napaviti, Savo. Jedva čekam da vidim tvoj napredak... Francuz Emmanuel Fillon toliko je iskomplikovao model, projektujući ga 1947. godine, da ti se divim što ulaziš u izradu tako kompleksne jedrilice.

https://www.fai.org/wakefield-international-cup-1937




« Last Edit: July 24, 2021, 10:00:31 PM by Stanko BG »

Offline Sava

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 948
  • Istina je kao voda.Uvek nađe put.
Re: MINI CIRKULAR
« Reply #6 on: July 25, 2021, 10:16:23 AM »
Hvala veliko na lepim rečima. Kada sam poručio planove ove predivne jedrilice očekivao sam da je komplikovana, ali da će trebati gomila letvica koje još po dužini menjaju profil, nisam očekivao. Znači moraš letvice seckati za datu poziciju, neke treba i obrusiti na meru.
Vidim ja svoje dobro jutro i krenem prvo sa brusilicom, naravno da mi vrag nije dao mira i upustim se u gradnju mini cirkulara.Najveći deo posla na obe sprave, urađen je ručno, onako u hodu, bez unapred pravljenih crteža. Obe sprave dobro obavljaju posao, čak cirkular i bolje nego što sam očekivao.
Sada me očekuje razrada postupka izrade jedrilice, ima tu i šablona i pomoćnih alata, ali sve je to modelarstvo. Ovakva jedrilica pravi se na neko duže vreme. Bože zdravlja i možda ugleda nebo na nekom aerodromu.
Do nekog drugog javljanja, pozdrav,
ex pseudonijum: licider

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2292
Re: MINI CIRKULAR
« Reply #7 on: July 26, 2021, 10:30:56 PM »
Bravo Savo,

tek sada vidim ovaj post i cirkular odlicno izgleda. planirano sam nesto slicno da pravim ali da ga pogoni Proxon.
Bas da bude mali i da koristi one male Proxonove cirkulare ili neki drugi alat.

Samo vremena fali...