Author Topic: Lidl jedrilica u RC  (Read 7187 times)

Offline zgrujic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 678
Lidl jedrilica u RC
« on: January 27, 2022, 03:52:02 PM »
Već duže vreme se ljudi oduševljavaju kako od jeftine dečije igračke, klizača koji se za oko 1000 din kupuje u Lidlu, može napraviti sasvim dobar RC model.
Evo par primera:





Offline zgrujic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 678
Re: Lidl jedrilica u RC
« Reply #1 on: January 27, 2022, 03:56:12 PM »
A evo šta sam ja napravio ovih zimskih dana. Jedan servo pokreće elerone, drugi elevator, krilo je ojačano karbonskom šipkom i sve se vidi sa slike. Prijemnik je ispod kabine.
Jeste, motor je pretežak, i baterija 3S od 1000 mAh mu je velika, to sam imao pa ćemo videti kako leti. Mora biti brzzzzz

Offline Komodo016

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 54
  • devdev.rs
    • HireMe-Here
Re: Lidl jedrilica u RC
« Reply #2 on: August 09, 2022, 05:32:14 AM »
Hajde javi kako si prosao sa ovim Gliglerom i podeli sa nama elektroniku i konfiguraciju koju si koristio ako imas i dalje model.

Ima neka 2 modela sada sa cvrsim krilima po 1300din komad, razmah 850mm na jednom od dva koji sam ja video a za drugi nisam siguran i mislim da su mid-wingeri isto kao i tvoj.

Sa tako malim razmahom moze da se konvertuje u pristojan trainer za zezanje samo sto od slabijih baterija imam 2s od 1600mah-a i 2komada 3s od po 360mah-a pa bih pre te 2 3s grunuo u jedan ako budem imao vremena da ga konvertujem za vikend, motori su mi problem ali imam neka 2 nova 1806 neraspakovana sede pa cu verovatno jedan od njih da nabacim.

Vidim da si ti uradio motor mount na nosu, ja cu pokusati sa push varijantom ako nadjem reverse propelere neke 6x4 mozda najmanje koje imam a motori su mislim oko 2000kv oba pa bi mi trebali jos manji propovi za tako nesto, bar 4.75x4.75 ili 5x5 plafon.

Hajde javi kako si ti prosao i sa kojom konfiguracijom ako ti je razmah blizu 800-850mm.

Takodje cu drugacije da secem elerone, ti si vidim flapsove iskoristio kao elerone sto moze da bude dobra stvar ali moze i da zezne citavu pricu pa me zato i zanima kako je leteo i kako se ponasao, koji moto si turio itd?

...kad imas vremena pisi, hvala ti unapred,

Miki
Senior Website developer, eCommerce Solutions - Web-Shops

Offline zgrujic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 678
Re: Lidl jedrilica u RC
« Reply #3 on: September 01, 2022, 11:16:35 AM »
Probao juče. Ovo moje je kao što sam pretpostavio teško, i još sam preterao sa otklonima kontrolnih površina.
Poleteo sam sa punim throttle, prva greška, a onda sam na moj najmanji potez palicama imao velika skretanja i rezultat je polomljen trup na pola i treba novi propeler.

Nakon lepljenja ću pokušati ponovo pa javljam... Obećava...

Treba mu manji motor i manja baterija, nije loše imati sklopivu elisu ako je motor napred.

Podržavam pusher varijantu. Tu treba biti pažljiv da vektor potiska ide kroz težište.

Sviđa mi se recimo ova varijanta:

Offline Sava

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 948
  • Istina je kao voda.Uvek nađe put.
Re: Lidl jedrilica u RC
« Reply #4 on: September 06, 2022, 11:04:54 AM »
Jedrilica iz Lidla,
ex pseudonijum: licider

Offline zgrujic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 678
Re: Lidl jedrilica u RC
« Reply #5 on: September 06, 2022, 04:02:29 PM »
Mnogo lepo urađeno.

Samo mi se čini da će mu težište biti previše napred. U originalu, tu ispod poklopca bude jedan teg od oko 50g. Ti si sad dodao motor i bateriju koji su zajedno bar 100g i plus je motor skroz napred u odnosu na teg. Centar mase treba da bude tu negde oko te tvog ojačanja na krilu... Znači bez olova na repu će jako vući na dole.

Javi kako leti...

Offline Sava

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 948
  • Istina je kao voda.Uvek nađe put.
Re: Lidl jedrilica u RC
« Reply #6 on: September 06, 2022, 05:27:55 PM »
Težište treba da je na 80 mm. od napadne ivice krila. Tako je i namešteno. Osam grama olova u repu i dobio sam težište na mestu. Inače pre konverzije težina je 160 grama, posle konverzije spremna za poletanje 315 grama. Teško je uštinuti još koji gram. Gladao sam da smanjim maksimalno težinu, ali što na mostu dobiješ, na ćupriji izgubiš. Uvek je tako.
Očakujem da ća biti brza.
ex pseudonijum: licider

Offline Sava

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 948
  • Istina je kao voda.Uvek nađe put.
Re: Lidl jedrilica u RC
« Reply #7 on: September 07, 2022, 10:49:51 AM »
Ovo je jedrilica kupljena preko Alija, raspon je 99cm, težina 120 grama. Stigla je kriva kao gudalo na šta su Kinezi odgovorili da im je žao.
Radiće pamučna krpa i pegla, verovatno ću je ispraviti. Za dalje ću videti kako da je konvertujem. Lošije je urađena nego one koje se kupuju u Lidlu.
ex pseudonijum: licider

Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1454
  • teramo ga jako
Re: Lidl jedrilica u RC
« Reply #8 on: September 07, 2022, 05:16:12 PM »
Ma savo ukopaj kanale duz trupa da ukepis koju letvicu balze ili smreke i raspravis je olako ,

Kina je kina ima razlicitih proizvoda ima vise klasa iste robe pa sta ti zapadne


Offline Sava

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 948
  • Istina je kao voda.Uvek nađe put.
Re: Lidl jedrilica u RC
« Reply #9 on: September 08, 2022, 01:22:09 PM »
Ispraviću je mokrom krpom i peglom. Već sam to radio. Svakako ću ojačavati trup i krila, nešto karbon trakom, a nešto okruglim bambusovim letvicama. Koji setap će dobiti, to ću videti, prvenstveno nešto prikladno što već imam. Nisam baš zadovoljan jedrilicom, ali za te pare nemožeš bolje ni očekivati. Kinez je dve jedrilice stavio u najlon kesu i poslao na drugi kraj sveta. Ponudio sam veću poštarinu i napomenuo šta će se desiti. I, desilo se.
 :mhm
ex pseudonijum: licider

Offline zgrujic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 678
Re: Lidl jedrilica u RC
« Reply #10 on: September 08, 2022, 03:33:02 PM »
Biće to odlično nakon ojačanja. Nećeš ni znati da je bila kriva.

Offline Komodo016

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 54
  • devdev.rs
    • HireMe-Here
Re: Lidl jedrilica u RC
« Reply #11 on: September 22, 2022, 03:31:47 PM »
Evo moje ideje glidera Cheetah 99cm razmaha.  (<--) (:beer:)
Potrudio sam se da u nos ubacim svu elektroniku, servo za elevator je u trupu, zica sprovedena kroz plitki kanal i pokrivena tankim slojem lepka da se zamaskira i ne oslabljuje trup.

Trup sam odozdo ojacao karbonom 3x1x20mm vertikalno ubacenim i to ne mrda sada uopste.

Elevator mi se nije dopao sa zglobnom varijantom originala, ubacio sam trapezoidnu celicnu zicu 2.5mm ali jednostavno kontrola je premala da bi kontrolisala jedrilicu sa motorom koji sam planirao za ovu varijantu pa sam isekao nov elevator od Foamboard-a 5mm debljine i isekao zadnji deo supljine u koju ide i skratio ga za 2cm da bih dobio kvalitetnu deflekciju elevatora i sada sam bas zadovoljan.

Glavno krilo sam ostavio u polyhedral obliku zbog stabilnosti, nisam ni peglao ni kuvao da ga ispravljam, to cu uraditi sa sledecom varijantom koju imam u planu iducih nedelja da odradim. U krilo sam se ipak odlucio za 9rg servo motore 2kom SG92R noviji model sa malo jacim motorima i malo manje kvarenja od obicnih SG90-ica jer sam istopio lemilicom ruke na krilu da bi ih ugradio i zalepio vrucim lepkom tako da maltene nisam uticao ili narusio aerodinamiku krila niti stvarao bilo kakav otpor sa izbacenim servoima. Nisam ih potpuno zakopao, vire par milimetara jer je debljina krila na tom mesto maltene i debljina servo-a pa sam morao da pazim dosta kada sam topio. na sredini sam ukanalio deblju karbonsku letvicu cetvrtastog oblika (nisam imao nista kvalitetnije trenutno dok ne stigne tura novih Carbon tube-a iz daleke nam kine) koji je malo tezi jer je punjen gde sam dodao nekih 25-30gr krilu zajedno sa lepkom i to planiram da izbegnem na sledecoj verziji i ostavim samo Carbon Flat Bars koje su sada dijagonalno postavljene od servoa ka oba kraja krila pa cu to i po sredini na iducem jer nema potrebe za tolikom cvrstinom i tezinom koju sam mogao izbeci..

Krilo je modularno i moze se skinuti i spakovati, nije lepljeno niti ga drzi bilo sta sem supljine u trupu i male izbocine koje sam napravio lepkom na ledjnom delu krila koji se zaglavi kada se krilo ugura i fiksira u trup pre poletanja.

Trup sam uradio klasicnim topljenjem kabinice i vadjenjem pene iz nje kao i elipsastim topljenjem nosa sa gornje strane ispod kabinice 2cm od motora napred pa sve do krila, kasnije sam jos malo istopio ispod krila kako bih ubacio i pomerio elektroniku unazad radi lakseg balansiranja. Napravio sam kanal lemilicom od kabine ispred krila pa dijagonalno probusio rupu kroz zdnji deo kabine pa sve to gornjeg dela trupa iznad krila (kanal prolazi tacno ispred leading-edge krila na oko 3mm :D izlazi negde u sirini CG-a iznad krila) gde sam ugradio mini-rx cija antenica ce se lako prepoznati na slikama jer viri iznad krila a i jako je lagano otkaciti konektore sada i zameniti sta god treba, otkaciti i izvaditi svu elektroniku osim servo motora. Elerone sam odsekao i uradio ivicu na 45 stepeni koju sam zalepio jakom Fiber-plastic trakom od 2cm sirine, ima da se naruci 2cm sirine 50m traka za 4$-5$ samo, ostavicu link u opisu dole.

Letna tezina jedrililce sa 1000mah Turnigy nano-tech 40c baterijom je samo 270gr
Na Maiden flight-u prosle nedelje na prvom bacanju jedrilica je letela bukvalno pravo kao strela u pravcu gde sam je pustio iz ruke sa negde oko 60% Throttle-a i letela je negde oko 80-85km/h.
kontrole na eleronima nisu dobro utrimovane, pravi valjke umesto roll-a pa sam video da je malo veca defleksija u jednu stranu na oba servoa i to moram da utrimujem lepo pre letenja u nedelju pa cu postaviti i video snimke posto smo nabavili i kamermana za nedelju :) hahah


Evo slika zavrsenog modela:









Elektronika koju toplo preporucujem za sve slicne setup-ove, pristupacne su cene jako i zacas se naruci i stigne do 3 nedelje svaki deo:


Motor: Sunnysky/DXW 2206 1500kv (prop-saver verzija) - na mojoj jedrilici je "DXW-ov motor" i jako su kvalitetni, meni i brzi od Sunnysky motora ali opet je to stvar izbora pa vidite sami.
https://a.aliexpress.com/_mtKOdCY
ili
https://a.aliexpress.com/_mKkplRm

Propeler: SlowFly 9x47
https://a.aliexpress.com/_mOCLFVi

ESC: 20A FMS Predator - programmable esc - sa kocnicom (brake ON set) moj omiljeni ESC, ne greju i prave gluposti kao ovi za 5$ jeftiniji :)
https://a.aliexpress.com/_m0MTDo0

Receiver: FlySky micro FS2A-4CH (2.4GHz protocol AFHDS 2A)
https://a.aliexpress.com/_mMTc1Re

9gr Servo - x3: Aileron 2x SG92R 9gr i Elevator 1x SG92R
https://a.aliexpress.com/_mOcO0Pw

Fiber-Tape sirine 20mm pakovanje je 50metara:
https://a.aliexpress.com/_mL36xLW

Carbon rods - Flat (plocasti) 1mm x 5mm x 400mm (odlicna stvar koja cuva moje letilice, guram ih svugde gde osetim vibraciju ili slabost materijala)
https://a.aliexpress.com/_mtmXhXQ

Baterija: 3s 1000Mah Turnigy nano 40c
https://www.kupujemprodajem.com/sport-i-razonoda/r-c-uredjaji-i-modelarstvo/baterija-za-dron-nano-tech-1000mah-11-1v-3s-25c-50c-lipo/oglas/100786372?filter_id=1969672245

Pokusavam da ga utrimujem letilicu za manje baterije, stigle su mi iz nemacke 2x 3s 370mah-a baterije koje sam namenski narucio za manje avione i sto laganije setup-ove da bih je malo usporio i dobio letilicu od 210-220gr sa baterijom a mozda i ostavim ovu kao brzu varijantu a na sledecoj verzijo koja me ceka na ormaru uradim ultra-light sa 3.7gr servoima, videcemo. Zasad su mi ovi servo motori daleko najkvalitetniji i najjaci od nailon-gear motora, ne preskacu, ne glave se kao SG90 ili MG90 sa metalnim koji upravo menjam na krilu za Explorer-a tako da vam toplo preporucujem da narucite sa Alija bar 10ak komada 9gramske Servoe "SG 92R" tamnije su plave boje i imaju crn gear pa cete ih lako prepoznati. Malo su skuplji od ovih starih SG90 ali to je nekih 50-60 centi po komadu i s' obzirom da se ne kvare onda je puno isplativija investicija na duze staze. VErujte mi imam preko 100 servo-a raznih, ovo je najkvalitetnije uradjeno dosad od svih 9gr brendova koji nemogu ni prismrdeti SG92R modelu. Ostavicu dole link za elektroniku pa ko zeli nek narucuje

Veliki pozdrav i oprostite na typo greskama, garantovano ima jos koja pa javim kako je bilo u nedelju i pustim koji snimak ako kamerman ne zakaze, javite kako vam se cini i ako ima neko neku primedbu, slobodno neka napise sta mu se konkretno ne svidja, zanima me bas. Uradio sam sve iz glave bez ikakvih klipova jer nisam nasao ovakav fazon pa mozda snimim sledecu verziju i uploadujem kompletnu konverziju na YT, videcemo...
Senior Website developer, eCommerce Solutions - Web-Shops

Offline Komodo016

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 54
  • devdev.rs
    • HireMe-Here
Re: Lidl jedrilica u RC
« Reply #12 on: September 24, 2022, 02:12:28 AM »
Ovo je jedrilica kupljena preko Alija, raspon je 99cm, težina 120 grama. Stigla je kriva kao gudalo na šta su Kinezi odgovorili da im je žao.
Radiće pamučna krpa i pegla, verovatno ću je ispraviti. Za dalje ću videti kako da je konvertujem. Lošije je urađena nego one koje se kupuju u Lidlu.

Nisam siguran šta ti se konkretno ne sviđa na toj jedrilici sem što su ti je iskrivili u transportu što je najnormalnije da joj se desi pošto je pakuju u kratki celofan pa se rep na trupu ispred rudder-a nakrivi skroz napred. Ja sam naručio bio 3kom. Stigle su 2 normalne i jedna tako baš iskrivljen trup na repu pa je ispravljeno vrućom vodom za 2min maltene.
Meni se Cheetah za razliku od Lidl modela puno više svida jer je pravi glider u svakom smislu dok je Lidl u fazonu "warbird meets Dr. Jackylle" u švabiji pa naprave "to" što po meni nema puno smisla sem da se uradi neki "jet" ili Wing sa zadnjom vučom. Pena je previše kruta idebela, rigidna i loša za sečenje, obradu itd. Odnos trupa i wingspan-a jako loš takođe. Čitava aerodinamika ima previse otpora zbog neobrađenih oblika i previše oštrih uglova ćoškova, čudi me da i trup nisu uradili u kocki. Na krilu s tom širinom i velikom površinom se neko dosetio da je nemac i naštancao ga u polyhedral-u koji svi peglaju jer je previše otpora umesto stabilnosti sa njima. Kupio je drug, ja je nisam zgotivio nikako, čitav koncept dizajna mi je preloš tako da je za te pare bolje koju tablu "Tuplex Premium Foamboard" uzeti, napravi se 4 aviona od metar do 1200mm wingspan-a.

Evo šta sam ja uradio od drugog modela ali onog manjeg Chuck Glider-a isto sa Ali-a samo 48cm razmaha (onaj od kog švabe prave raketice wingove male brze one).
Nađoh karbon od poslednje strele pa da ga ne zarobim u neko krilo dok mi ne stignu karboni dobri uskoro :)
Pade mi na pamet da nemam nijedan DLG a doselio sam se u podnozje hisara u leskovcu gde ima vetra za razliku od prethodne gajbe u centru pa rešio da odradim jedan DLG od 1200-1400mm razmah-a ako nađem čime da ojačam ručku i samo krilo kod ručke za bacanje/lansiranje. :)





Sry za typos, kucam sa telefona a forum je bez podrške za mobilni, vidi se kao desktop jbg.
Senior Website developer, eCommerce Solutions - Web-Shops

Offline Sava

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 948
  • Istina je kao voda.Uvek nađe put.
Re: Lidl jedrilica u RC
« Reply #13 on: September 24, 2022, 03:23:33 PM »
Lep pozdrav,
Lepo urađeno, sviđa mi se kod ove vrste stiroporaca što imaš punu slobodu kada konvertuješ u RC model. Drago mi je što si uhvatio vremena i na lep način prezentovao svoj rad. I sam si uvideo neke potrebne promene, tako da je ustvari to čar ovoga što radiš.
Ja još nisam ništa radio sa Kineskinjom, ali sve više sam za varijantu dva motora (to imam), bez elerona, samo komanda u repu.
Puno uspeha,
ex pseudonijum: licider

Offline Komodo016

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 54
  • devdev.rs
    • HireMe-Here
Re: Lidl jedrilica u RC
« Reply #14 on: September 30, 2022, 04:05:44 PM »
Hvala puno,

Slazem se sa tobom Savo potpuno. Dobro razmisli za konverziju sa 2 motora jer je Lidl varijanta pogodna zbog sirine krila dok je Cheetah dosta tanka i ima aerodinamiku i fiziku generalno kao klasicna jedrilica pa mozes probati neku varijantu sa jako malim motorcicima ako imas nesto tipa 1104 ili nesto tog kalibra pa ako nemas evo baci pogled na ovaj bundle od 4 motora za 10ak dolara se moze naci.
https://www.aliexpress.com/item/1005002190328136.html?spm=a2g0o.detail.0.0.7d8f6001yGXMWA&gps-id=pcDetailFavMayLike&scm=1007.33682.207861.0&scm_id=1007.33682.207861.0&scm-url=1007.33682.207861.0&pvid=05d4918c-fcb5-4e6d-b63f-a7acbc94bec0&_t=gps-id:pcDetailFavMayLike,scm-url:1007.33682.207861.0,pvid:05d4918c-fcb5-4e6d-b63f-a7acbc94bec0,tpp_buckets:668%232846%238111%231996&pdp_ext_f=%7B%22sku_id%22%3A%2212000019002391933%22%2C%22sceneId%22%3A%222873%22%7D&pdp_npi=2%40dis%21USD%211.88%211.88%21%21%21%21%21%40210312f816645463834466560e1a5e%2112000019002391933%21rec

Ja nisam za varijantu sa 2 motora na krilima upravo zbog same sirine krila, videces kad ga dohvatis da ispravljas krila o cemu ti pricam a do tada mozda smislis jos 5 ideja kao ja, sada mi fali pa sam narucio jos 2 jedrilice, radim i za druga jedan model kao ta moja prva jer se odusevio kako je letela dok je nisam zabio zbog jakog vetra nosem u zemlju ali se lagano popravi i bitno je da ojacas karbonom sve tacke pucanja a slabe tacke su drugacije nego kod Lidl modela ispred repa posto je opva mnogo bolje uradjewna sto se trupa tice i jako je cvrst. Oslabi u nosu deo koji iskopas za elektroniku ispod kabinice, ostalo jedino krilo da se oijaca dobro po sredini i polyhedrala oba dijagonalno, video si na slici gore imas na mojoj, to sam zadovoljan kako sam odradio.

Uglavnom, ispraticu ovaj topic jer cu raditi bar jos 3 modela pa cu poslikati i prezenbtovati kako koji prolazi na aerodromu a ne samo vizuelno.

srdacan pozdrav,
Miki
Senior Website developer, eCommerce Solutions - Web-Shops