Author Topic: Nova FAI klasa jedrilica: F5L (F5 RES)  (Read 10045 times)

Offline SloMi

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 402
Nova FAI klasa jedrilica: F5L (F5 RES)
« on: March 31, 2022, 11:10:32 AM »
Pera Antić me je obavestio da je rođena nova klasa elektro jedrilica, F5L, kao pandan klasi F3L, samo sa elektro pogonom i logerom, umesto startovanja modela sa gumom. Pravila za gradnju modela su ista kao kod F3L, ali se startovanje modela izvodi pomoću eletktro motora, koji sme da radi maksimalno 30 sekundi i startna visina ne sme biti veća od 90m, što se kontroliše logerom tipa ALTIS. U prilogu su privremena FAI pravila.

Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2172
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: Nova FAI klasa jedrilica: F5L (F5 RES)
« Reply #1 on: March 31, 2022, 12:20:31 PM »
Hvala Slobo za informaciju, mislim da ova kategorija ima vecu perspektivu nego startovanje gumom. Kolege modelari iz Madjarske su krenuli tim putem, izglasali su elektro pogon umesto gume na facebook stranici jos prosle godine ako me secanje dobro sluzi :)
Iskreno, pre par dana sam probao startovanje modela na gumu, zaista mi se dopada, samo nedostatak terena za letenje i treniranje je ogroman problem, nazalost.
U Beogradu i okolini nemamo adekvatan prostor gde da letimo modele iz kategorije F3L. Razvlacenje gume zahteva prilican prostor, a da nije u koliziji sa pravilnikom o BPL. Na aerodromu 13. Maj je suludo pomisljati da razvucemo gumu za startovanje.

Mozda u Pancevu moze, al opet nije mi blizu za ceste odlaske i treninge. Uostalom verujem da bih trebao uvek da bude neko prisutan iz AK Pancevo itd.. komplikuje se dosta.

« Last Edit: March 31, 2022, 12:23:18 PM by SABURO »
Nikola | rcfly.in.rs


Offline SloMi

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 402
Re: Nova FAI klasa jedrilica: F5L (F5 RES)
« Reply #2 on: March 31, 2022, 01:14:43 PM »
Do svih tih zaključaka došli su ljudi i iz drugih zemalja i Auetrija je pripremila predlog pravila za F5L za usvajanje na plenarnoj sednici CIAM-a (FAI za modelarstvo) koja će se održati ove godine, tako da će već od iduće godine to postati oficijelna FAI klasa modela. Ja to pozdravljam iz sve snage, bio sam krenuo da napravim jedan takav model , pa sam naprasno stao, jer mi je falila motivacija. sada sve izgleda drugačije. Glavni problem koji ja vidim biće taj loger jer mora biti baš ALTIS, ali siguran sam da će se i to već nekako rešiti, jer mikroprocesore umeju da programiraju i drugi ljudi a ne samo neki izabrani...

Offline Milos 94

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 453
Re: Nova FAI klasa jedrilica: F5L (F5 RES)
« Reply #3 on: April 01, 2022, 09:59:36 AM »
U tehničkom smislu nikakav problem da se skrati trup u prednjem delu (ako je već neko nabavio model na gumu), ubace motor i sve što treba, pronađe balans i - vozi!

Po meni, problem je u nečemu drugom. Lično nisam ljubitelj gume ali se novom klasom (F5L) odustaje od osnovne namere uvođenja RES klase. Dva cilja je trebalo postići: jednostavnost u izradi i nisku cenu. Oba cilja su usmerena ka otvaranju mogućnosti da se omasovi modelarstvo u RC segmentu gde su inače, u svim već oformljenim klasama, modeli preskupi.

Bojim se da klasa F5L nema u sebi komponentu niske cene: model, motor, elisa, ESC, baterije i altimetar odvode ovu priču na cenu minimum 300 € pod uslovom da se model gradi. U slučaju kupovine modela u kitu,  na navedenu cenu treba dodati još nekih 150 € što više uopšte nije cenovno prihvatljivo a pogotovo za mlađe naraštaje. Problem sa nabavkom delova i materijala je sve veći.A da ne pominjemo tehničko znanje eventualnih početnika da sve to uklope u jednu celinu...

Ja sam lično u procesu gradnje modela za F3L ali mi nije problem da prepravim model. Naravno ako se svi dogovorimo.

Što se tiče Pančeva, potrebno je da bude neko iz kluba ali uvek će se neko odazvati - to mogu da garantujem.

Offline SloMi

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 402
Re: Nova FAI klasa jedrilica: F5L (F5 RES)
« Reply #4 on: April 01, 2022, 01:20:48 PM »
Sve si u pravu Miloše, F5L modeli su jednake konstrukcije sa F3L, ali su skuplji jer imaju elektro motor pa i nešto jaču bateriju, i ESC i loger. Ali su i teži, i imaju nešto veće vazdušne otpore. A u osnovi svega je ideja da se na istom takmičenju koriste oba tipa modela, neki da startuju na gumu, a neki na elektro, ko šta ima. Ne treba niko ništa da prepravlja. Da li je to realno ili nije, pokazaće vreme. Englezi imaju nameru da baš tako rade. A koja je naša namera? Svi samo F3L ? Nemam ništa protiv, vreme će pokazati. A mladi naraštaji, bez para? Pa od čega oni kupuju drogu, i zatrpavaju se mobilnim telefonima? Ja sam očekivao na našem prvom takmičenju u Pančevu celu školu na aerodromu, a nisam izbrojao ni 10 mladih... ali je zato bilo nas starijih i iskusnijih, da ne kažem matorih...

Offline Milos 94

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 453
Re: Nova FAI klasa jedrilica: F5L (F5 RES)
« Reply #5 on: April 01, 2022, 03:29:57 PM »
Odlična ideja - neko na gumu a neko elektro. E sad, da li je to uporedivo u takmičarskom smislu, što rekoste ''videćemo''.

Ja sam pripremio sve za sečenje i ovih dana ću i to završiti. Napraviću oba trupa pa ćemo videti ... Ma važno je da se nešto dešava ...

Offline SloMi

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 402
Re: Nova FAI klasa jedrilica: F5L (F5 RES)
« Reply #6 on: July 13, 2022, 11:12:32 AM »
Direktno nije uporedivo i stoga se evidentira ko leti F3L a ko F5-RES i rezultati se upisuju u različite tabele.
Na kraju se daju rezultati posebno za F3L i za F5-RES. Na taj način pravi se razlika između Baba i Žaba.
Jedini problem je za organizatora što mora da duplira fond za nagrade nagrade.

Offline stevapn

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 498
Re: Nova FAI klasa jedrilica: F5L (F5 RES)
« Reply #7 on: December 11, 2023, 10:36:38 AM »
Ovo sa gumom je zajebancija. Elektro pogon, je prava stvar. Nije to više toliko skupo, kao ranije. Glupavo je što ne dozvole i modele od penastih materijala. Nemci su mali odličan predlog klase ali ne znam šta je bilo dalje sa tim.