Author Topic: SAITO 100 ремонт  (Read 4632 times)

Offline presko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1543
SAITO 100 ремонт
« on: September 15, 2022, 10:05:07 PM »

Да наставим причу.



Данас сам, после дуже паузе, поново био на летењу. Поново потпуно сам, овог пута није било никога ни од особља аеродрома па нисан имао ни коме да се јавим.





Осим што је било претопло, дан је био одличан за летење. Налетео сам се, али није то то, фали друштво. Не знам шта се дешава, да ли моделари мање лете или их једноставно мрзи да пишу, окаче неку фотку...
Генерално, све је мање текстова о окупљању.


У последњем лету овог дана ми се прво појавио шкрипутав звук из мотора, који се јасно чуо на малом гасу. Док сам се ја сабрао мотор се угасио, али сам слетео без проблема.

По слетању сам руком завртео радилицу и установи да се незнатно отежано окреће. Нешто није било у реду.

По повратку кући сам мотор скинуо са модела, а потом сам скинуо и поклопац картера и ...


... распао се венац кугличног лежаја.

На први поглед деловало је да осим овог нема неке веће штете.

Ово се касније, на сву срећу, показало као тачно.

Одмах сам знао шта ме чека.
Никад до сад нисам ремонтовао четворо тактне моторе и знао сам да узупчење радилице и брегаст осовине може бити велики проблем.
На сву срећу, Станко је пре извесног времена поставио одличан пост на ову тему.


Pre neko veče, sedimo Bole i ja i razmatramo na koji ćemo način uzupčiti motor. Probamo da ubacimo kućište bregaste u kućište radilice, ali shvatimo da je nemoguće pogoditi tačno mesto zuba jer se reper ne vidi u trenutku spuštanja bregaste u motor. Nemoguća misija... Pogledamo uputstvo, a ono... Em što je napisano lošim engleskim jezikom, em što ništa ne objašnjava - samo kaže: spustite bregastu u motor: reper treba da pokazuje na dole. Ali, šta ako pogreši čovek za jedan zub, kako to da zna.


Shvatimo da postoji neka caka koja poštenog modelara, kada jednom rasturi motor, čeka iza ugla i on mora da pošalje motor natrag u fabriku da ga oni sklope. Uzmemo bregastu. Obrtasmo, prevrtasmo s njome, kako kaže narodna pesma, jutri dan do podne. Posle sat vremena, provalimo foru i oduševimo se: naime, bregasta ima centralni otvor na sebi radi podmazivanja, koji je prečnika 2mm - na slici ispod se lepo vidi:


Probamo da procenimo gde se taj otvor nalazi kada je bregasta na svom mestu zupčenja, to jest kada je reper u donjoj najnižoj poziciji. Učini nam se da otvor za podmativanje stoji tačno na mestu jednog od štepslova. Nije me mrzelo i danas u garaži magnetićem izvadim levi štepsl, koji pogoni usisni ventil:


Pogledam kroz vođicu, dovedem bregastu na reper i zaprepastim se - napravili su motor tako da otvor za podmazivanje gleda savršeno u središnju osu vođice štepsla kada je bregasta na reperu. Brže bolje, izmerim prečnik podizača (štepsla) i vidim da je tačno 4mm. Uzmem prvu burgiju koja mi se našla pri ruci i sabrusim joj krajučak na 2mm prečnika:


Gurnem burgiju kroz vođicu podizača ventila, privedem bregasto vratilo na reper i burgija savršeno precizno klakne u otvor za podmazivanje - mojoj sreći nije bilo kraja. Uspeo sam da napravim specijalni alat za zupčenje SAITO FA125a motora - mogu da otvorim servis  oo))


Sada bregasto vratilo može gotovo svako da uzupči u motor. Prelepo! Ostaje Boletu i meni da sutra sklopimo motor i da ga potom vratim na avion...

Овде је проваљен и објашњен начин на који се узупчење ради. Фундаментална ствар.

Прво сам морао да обезбедим алат за центрирање.
Станко га је направио од бургије Ф4mm, а ја од завртња М4mm.














Offline presko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1543
Re: SAITO 100 ремонт
« Reply #1 on: September 16, 2022, 10:25:43 PM »
Сада је требало набавити нове кугличне лежајеве. Увек се мењају у пару.

Међутим, опет мистерија. Преврнуо сам све листе делова до којих сам могао да дођем, интернет и ништа. Само каталошки бројеви без димензија. Практично те упућују на директну куповину код произвођача мотора или на овлашћеног сервисера.

Значи, да би се решила ова мистерија, морао сам прво да расклопим мотор.
Прионуо сам на посао.

За почетак сам моро да купим нову флашу петролеја (гас за лампе).



Пракса ми је, да кад расклапам мотор, делове држим потопљене у петролеј до поновног састављања.



Радилица је изашла без проблема на мало јачи притисак руком.



Сада се задњи лежај лепо видео у „свој својој лепоти“.
Имао сам срећу да су куглице остале на свом месту иначе да су испале направиле би огромну штету.



Појавило се ту још један комад разваљеног венца.



Нема шансе да лежајеви испадну из картера док се он добро не загреје.



После загревања сам их буквално истресао из картера.





Предњи лежај је био NTN, задњи KOYO.
Узео сам кљунасто мерило у руке и премерио лежајеве.
Мањи је био D=22.2mm, d=9.5mm i h=7.1mm. Врло чудне неке димензије, вероватно цоловњак. На сву срећу има га по каталозима.
Већи је био D=30mm, d=17mm i h=7mm.

Следећи корак је био набавка лежајева.

« Last Edit: September 16, 2022, 10:29:12 PM by presko »

Offline presko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1543
Re: SAITO 100 ремонт
« Reply #2 on: September 17, 2022, 07:49:57 PM »

Лежајеви су купљени. Није било никаквих проблема.






Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1458
  • teramo ga jako
Re: SAITO 100 ремонт
« Reply #3 on: September 17, 2022, 11:35:43 PM »
Da li znas mozda uzrok svega toga ,malo mi je cudninda se sam kezaj raspadne kao kod tebe sto se desilo ,gde su istatak kuglica koje fake u lezaju ili ih je drzao venac koji nebi sme tek tako olako da izleti iz kucista

Offline presko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1543
Re: SAITO 100 ремонт
« Reply #4 on: September 18, 2022, 12:05:08 AM »

@dejan_ts

Шта се десило не знам нити могу да наслутим. Све се десило изненада и без најаве.
Мотор је до сад радио око 15h и није отваран, осим што сам подешавао вентиле.

Куглице су све на броју, а венац се распао, претворио у комадиће и прашину.

Мотор није био на моделу који је падао, тако да је искључено механичко оштећење проузроковано ударом.


Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1458
  • teramo ga jako
Re: SAITO 100 ремонт
« Reply #5 on: September 18, 2022, 10:33:59 AM »
Malo je to cudno da se sam venac raspadne jer je on ipak od nekog jaceg metala sacinjen i uradjen iz dva dela kako bi drzao kuglice na broju i na odredjenom rastojanju jedno od druge

Malo me cudi isto to sto si gore naveo od orvih kezajeva da su koyo i jos nesto ,kako mi se cini ili ukazuje taj motor je ima remont pre tebe jer kako ja znam svu ti motori inaju svoje fabricke lecajeve

Mozda prilikom servisa tog motora ili je neko pokusao da ga servisira uspesno a ustvari ispade neuspesno

Menjao sam mali milion puta te lezajeve i nikada ali bas nikada se nisam susreo sa takvom scenom kao sto se tebi desila

Sva sreca te nusta drugo nije nastradalo sem tog venca i dobro je sto nije mogao da ide dalje sem u kuciste kartera

Offline presko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1543
Re: SAITO 100 ремонт
« Reply #6 on: September 18, 2022, 11:48:45 PM »

@dejan_ts

Први сам корисник мотора, који је иначе купљен у LINDINGER-У.

Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1458
  • teramo ga jako
Re: SAITO 100 ремонт
« Reply #7 on: September 19, 2022, 05:29:06 PM »
Ako si prvi vlasnik motora onda je sve to do tebe ,sama procedura startovanja i ostale stele

Offline presko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1543
Re: SAITO 100 ремонт
« Reply #8 on: September 20, 2022, 10:08:50 PM »

Размонтирао сам склоп брегасте осовине. Ово је било неопходно да бих могао да извадим доњи део подизача вентила из вођице, а да бих могао касније да поставим алат за позиционирање брегасте осовине, а и да бих могао делове детаљније да очистим.

Одврнуо сам завртањ који држи осовину брегасте осовине и она је сама испала, а са њом и остали делови.





Једино сам дрвеним штапићем изгурао доњи део подизача вентила.



Проверио сам алат за позиционирање брегасте осовине, одлично је пасовао.







Послео овога сам прионуо на чишћење делова мотора.
Делове сам чистио четкицом за зубе и петролејом. Такође сам користио и штапиће за уши и старе крпе.
Из мотора сам морао да уклоним фину металну прашину, насталу распадањем венца лежаја и његовим стругањем о унутрашњост картера.
Са спољне стране сам почистио остатке сагорелог уља и разну механичку нечистоћу.







Вентиле нисам хтео да размонтирам, остали су нагарављени али неких наслага сагорелог уља или било какве нечистоће није ни било.





Мотор је остао у петролеју да чека склапање.



Да напоменем, код чишћења користим две кадице са петролејом. Прва у коју стављам запрљане делове да се прљавштина мало раствори и друга у коју стављам очишћене делове.


Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1458
  • teramo ga jako
Re: SAITO 100 ремонт
« Reply #9 on: September 21, 2022, 05:16:27 PM »
lepo radi petrolej svoj posao ,nisam ni znao da moze sa njim da se odmasti motor i opere     (res)


bice kao nov nema sta  :)aplauz


vedro

Offline presko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1543
Re: SAITO 100 ремонт
« Reply #10 on: September 22, 2022, 10:51:30 PM »

Дошао је тренутак да се нови лежајеви убаце у картер.
С обзиром да је задњи лежај био отворен са обе стране, било је потребно да се прво изваде заштитни прстени.






Предњи лежај је био затворен са обе стране



Лежајеви су лако легли на радилицу, без примене неке нарочите силе.



На унутрашњости картер су били видљиви рисеви које је направо венац.



Ивице рисева сам мало поравнао водобрусним папиром градације 400.





Код уградње лежајева прво уграђујем задњи, служећи се радилицом као вођицом. Картер се мора прво добро загрејати, али и поред овога лежај се мора пар пута лагано ударити чекићем. Приликом уградње нигде не сме доћи до контакта метал-метал.
Између радилице и лежаја стављам пластични прстен величине спољњег прстена лежаја. Овим обезбеђујем две ствари. Битнија ствар је да нема контакта између унутрашњег прстена лежаја и замајца радилице. Значи сила ударца се директно уноси у спољњи прстен који је у додиру са картером. У противном долази до оштећења и куглица и канала у прстеновима. Друга ствар је, као што сам већ рекао, да нема контакта метал-метал (спољњи прстен лежаја и замајац радилице). Када лежај легне на своје место, пластични прстен се уклања.











И при уградњи предњег лежаја предњи део картера се добро угреје. И овде сам морао да се користим чекићем, тако што сам лагано неколико пута пажљиво ударио по спољњем прстену лежаја идући у круг.








Offline presko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1543
Re: SAITO 100 ремонт
« Reply #11 on: September 25, 2022, 10:12:58 PM »

Наставио сам склапање мотора.
Брегаста осовина је постављена у позицију и блокирана алатом. Радилица је убачена у картер и такође постављена у своју позицију. Онда су ова два склопа међусобно спојена.





Убачен је и клип са клипњачом, при чему сам водио рачуна да буде правилно окренут.



Убачен је и доњи део подизача клацкалице. Овде треба да напоменем да све клизне контакте, при монтажи, додатно подмазујем са WD40 без обзира што су делови стајали у петролеју.



Монтажа се полако приводи крају.










Offline presko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1543
Re: SAITO 100 ремонт
« Reply #12 on: September 26, 2022, 11:36:21 PM »

Ремонт мотора сам искористио да подесим вентиле. То сам урадио алатом и уз помоћ упутства које је произвођач испоручио уз мотор.



Мали проблем је био што су се заптивке поклопаца вентила распале. Пола су се залепиле за поклопце, а пола за главу мотора. Ово сам решио помоћу херметика, који се иначе користи у ауто индустрији за исту ову сврху. Да ово нисам урадио, вероватно да неби било никаквих проблема у раду мотора, можда би се само мало прљао од уља које би овде пробијало.



Прво сам нитро разређивачем очистио место контакта и на глави мотора и на поклопцима и ...





... на крају намазао херметиком.



Мотор је на крају састављен и спреман за пробни рад.




Offline presko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1543
Re: SAITO 100 ремонт
« Reply #13 on: September 28, 2022, 10:07:45 PM »

Намонтирао сам мотор на пробни сто.



Такође сам припремио и гориво за први старт.
У фабричко гориво, које иначе користим, додао сам 5% рицинусовог уља да га мало замастим. Направио сам гориво за један резервоар, око 300ml, да се нови лежајеви мало заврте.





Сада чекам први излазак на терен да видим шта сам урадио.


Offline presko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1543
Re: SAITO 100 ремонт
« Reply #14 on: September 30, 2022, 10:48:17 PM »

Ова тема је готова.