Author Topic: ASP-91 4-takta  (Read 39781 times)

Offline GILE

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 594
ASP-91 4-takta
« on: March 29, 2008, 09:58:35 PM »
Jos prosle godine sam od strane Radeta iz Panceva bio pitan sta mislim o ASP-91. Tada sam mu obecao da cu svoj otvarati posle prve sezone letenja i potrosenih 20 litara goriva pa cu tek tada imati svoje misljenje.
Motor sam otvorio i sve sam slikao. Svoja zapazanja cu podeliti sa ostalim ucesnicima ovog foruma.
Motor sam razradjivao sa gorivom 20%ricinus i 80% metilalkohol na probnom stolu potroseno oko 1 litar. Dalje je leteo sa gorivom koje sam pravim 10% MOTUL-sintetika 10% ricinu 10% nitrometan i 70% metilalkohol u prosloj godini je potrosio nesto vise od 20 litara ovog goriva sa elisom APC 14/6.
Evo kako je izgledao nakon skinutog kapotaza

Na zadnjoj slici u nizu cackalicom pokazujem sisicu koja dovodi gorivo radi podmazivanja bregaste osovine.  Nju sam zatekao labavu tako da se solidno klatila predpostavljam da je bila nedovoljno stegnuta pa se od vibracija skroz olabavila. Inace ceo motor je poprilicno zamascen spolja a najvise po auspuhu na kome su naslge sagorelog ulja.

Kada sam skinuo dekl klackalica ventila bio sam prijatno iznenadjen kolicinom ulja koja tu boravi i ako je malo nejasno kako tu stigne. Po Ivani namerno nije stavljen dihtung pod ovaj dekl kako se nebi stvarao pritisak i kako bi preko stabla usisnog ventila ulje dolazilo na klackalice. Ja sam odma stavio dihtung jer me je nerviralo kako bali na deklu koji viri iz kapotaza to mu nije smetalo da u ovaj prostor stigne ulje.

Celo klipa je imalo naslage sagorelog ulja ali sve u svemu nije lose izgledalo.
     

Razvodni mehanizam bregasta, podizaci i lageri bregaste su dovoljno umasceni bez opiljaka ili vidnih ostecenja.

 
Klipnjacu sam obelezio da bi olaksao montazu. Na deklu kartera postoje minimalni tragovi cesanja koji verujem poticu od snaznijeg pritiskanja alnasera prilikom paljenja i to iz vremena startovanja bez spinera.

 
Klip i karika su u odlucnom stanju izuzev naslaga garezi na celu klipa. Karika se lako pokrece.

 
Glava i ventili su me iznenadili. Usisni ventil cist njegova komor cista ali zato izduvni ventil i njegova komora po povrsini imaju garez a ispod garezi naslagu cvrste materije braon boje prilicno cvrste. Moja predpostavka je da potice od sintetike jer ovako nesto nisam video ni na jednom motoru koji radi samo na ricinus. Sretao sam na cetvorotaktnim benzincima. Ove naslage neskida ni mesingana cetkica taka da sam morao da ih uklonim struganjem. Zadovoljavajuce je cinjenica da su oba ventila imala dihtujuci venac besprekoran sto navodi na zakljucak da stelovanje ventila na 0,06 mm potpuno zadovoljava dobar rad ventila.


Lageri radilice su u odlicnom stanju taka da nisam imao potrebe da ih vadim iz kucista.
 
                     
Evo malo slika delova posle pranja. Delove glo motora perem u NITRORAZREDJIVACU i PETROLEUMU. Napomena prilikom pranja kuglicnih lezajeva nemojte ih okretati, pridrzavajte ih prstom i cetkicom pazljivo perite vise puta sa novim (cistim) PETROLEUMOM. Ako imate uslova da ih vazduhom izduvate opet ih pridrzavajte prstom da se ne rotiraju. Odma ih podmazite ili sintetikom ili uljem za sivace masine. Tek nakon podmazivanja ih probajte kako se okrecu i da li zapinju. Neki put je potrebno vise puta ponoviti operaciju pranja i podmazivanja pre nego sto proglasite lager za zamenu.
 
 

Cilinder i karika su u odlicnom stanju. Obratite paznju na cilinder sa spoljne strane ima otisak kruga koji potice sakucista. Ovo je vazno da pri montazi dodje na isato mesto kako bi klip i karika putovali po istim putanjama kao i pre rasturanja. Karika ima osigurac na klipu da nemoze u toku rada da se okrece.
Ovoliko od mene u ovom topiku sledeci ce biti posvecen stelovanju cetvorotaktnih motora.
« Last Edit: April 01, 2008, 09:21:26 AM by GILE »
Covek prolazi kroz tri stadijuma znanja u svom zivotu:
1- Misli da sve zna
2- Zna koliko zna
3- Zna koliko nezna (tu sam sad)

Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2172
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: ASP-91 4-takta
« Reply #1 on: April 02, 2008, 08:46:25 PM »
Svaka cast Gile, izuzetno lep, strucan i pedagoski metodican nacin izlaganja defektaze i otklanjanja naslaga garezi kod cetvorotakatnog glow motora. ;)
Izneto iskustvo ce dobro doci manje iskusnim modelraima kojih iz dana u dan ima sve vise i vise, a ne iskljucujem ni one starije.
Bilo bi dobro da jos neko iznese svoja iskustva sa pregledom i defektazom glow motora.



pozdrav, Nikola.
Nikola | rcfly.in.rs


Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
svetski
« Reply #2 on: April 13, 2008, 01:13:52 AM »
Gile,
svetski i profesionalno si obradio temu. Ako si i u drugim stvarima ovako temeljit dobar si modelar.
Od mene kao masinca imas peticu :)
Evo i nagrade. Kao poslastica onima koji vole klipne motore.

http://www.rcvengines.com/rcv_modelhome.htm

T.E.

Offline adam

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1460
Re: ASP-91 4-takta
« Reply #3 on: April 13, 2008, 02:58:15 PM »
pa ako se ne varam i gile je masinac....

Offline GILE

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 594
Re: ASP-91 4-takta
« Reply #4 on: April 14, 2008, 08:40:59 AM »
Zahvaljujem se na pohvalama  :-[
tibeteagle  RCV motore sam primetio jos pre dve godine ali nisam imao potrebe za njim. Mozda izrada neke lepe skale obezbedi njegov dolazak u moje ruke. S masinske strane pristup je fenomenalan. Jos jednom hvala  :P
Covek prolazi kroz tri stadijuma znanja u svom zivotu:
1- Misli da sve zna
2- Zna koliko zna
3- Zna koliko nezna (tu sam sad)

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Specijalni avionski motor
« Reply #5 on: April 15, 2008, 10:56:18 PM »
Verujem, da ti je onda ovo nepoznato.  :)
Nalik na Wankel motor ali nije.
Pogledaj, interesantna je konstrukcija.
Verovatno da i radi :-\

http://www.ericksonmotors.com/technolo.htm

T.E.
« Last Edit: April 15, 2008, 11:04:10 PM by tibeteagle »