Author Topic: KAKO RADI I PODESAVA SE GIRO (AVCS/HH)  (Read 66562 times)

Offline luta

  • Newbie
  • *
  • Posts: 2
KAKO RADI I PODESAVA SE GIRO (AVCS/HH)
« on: March 28, 2009, 01:14:18 PM »
Kako vidim u zadnje vreme raste interesovanje za RC helije. Moram da priznam da sam se i ja primio. Mislim da ne bi bilo lose da nasi ikusniji drugari (Lazo,SaleR,Robi...) malo detaljnije objasne neke specificnosti i nacine setovanja ovih elektronskih sklopova. Svakako jedan od najvaznijih uslova za miran i pravilan let helikoptera je upravo pravilna podesenost giro-a.UNAPRED ZAHVALAN U IME NAS POCETNIKA
« Last Edit: March 28, 2009, 01:29:33 PM by luta »

Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: KAKO RADI I PODESAVA SE GIRO (AVCS/HH)
« Reply #1 on: March 28, 2009, 03:28:07 PM »
Ajde da pokušam da dam svoj doprinos razvoju RC helija kod nas.
Elem, veoma bi bilo teško, skoro nemoguće, leteti RC helikopter bez pomoći žiroskopa. Koja je njegova uloga?
Žroskop je zadužen da pomogne pilotu da održava smer u koji želi da helikopter bude okrenut za vreme leta. Naime, RC helikopter je jedna veoma živahna sprava. Pri tome pilot još i nije u njemu, pa sve elemente leta spoznaje isključivo vidom. Kako su promene položaja RC helikoptera, a naročito rotacije oko glavne osovine, brže od sklopa oko-mozak-prsti na palicama, pilot je u stalnom kašnjenju sa svojim reakcijama usmerenim na stabilizaciju leta. A to skoro neminovno vodi ka gubitku orijentacije u prostoru i olivađivanju helikoptera. Žiroskop je zadužen da upravo oko vertikalne ose umiri helikopter barem toliko da pilot može da uspešno parira odstupanjima od željenog pravca.
Kako on to radi? Da ne bih previše davio oko fizičkih principa žiroskopa, da kažem odmah da žiroskop ima jedan ili više senzora koji registruju ugaono pomeranje. E sad, ostala pripadajuća elektronika žiroskopa je zadužena da, u zavisnosti od toga dali je do pomeranja došlo zbog:
1. Uticaja spoljnih sila na helikopter, ili
2. Zbog komandovanja RC pilota,
postavlja napadni ugao lopatica repnog rotora u potreban položaj. U prvom slučaju će akcija žiroskopa biti usmerena ka zaustavljanju rotacije, odnosno pomeranja, a u drugom će ispoštovati komandu pilota i okrenuti helikopter za zahtevani ugao.
Većina boljih žiroskopa ima dva moda rada: Normal i AVCS (Angular Velocity Command System, ili Angular Vector Control System). U normal modu će žiroskop funkcionisati onako kako je gore opisano, a u AVCS modu će pored zaustavljanja neželjenog pomeranja, još i vratiti helikopter u položaj u kom je bio pre nastanka odstupanja. Kako? Prilično jednostavno. Elektronika meri brzinu, smer i vreme vreme od početka do kraja rotacije, i nakon zaustavljanja - samo ponovi sve to, ali unazad.
Moram sada ovde da prekinem, ali ću večeras da nastavim sa podešavanjem parametara za ispravan rad žiroskopa.

Pozdrav
« Last Edit: March 29, 2009, 11:20:32 PM by Lazo »
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline sermilan

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 60
Re: KAKO RADI I PODESAVA SE GIRO (AVCS/HH)
« Reply #2 on: March 29, 2009, 12:04:17 AM »
Mogu samo da kažem bravo za temu koja je servirana (Luta), a još veće priznanje Dr. Lazi koji se uhvatio u koštac da razjasni, nadam se do kraja sve nedoumice koje se javljaju pri setovanju Gyro-a. Bravo još jednom, prava tema, baš ovih dana se rvem sa jednim ASSAN-om i mislim da će mu ovaj topik doći glave. Lazo hvala na PM, ali neki problem je i dalje prisutan, al ajde da odslušamo ovo predavanje do kraja, valjda će pomoći da se reši problem.
   
                                                                                                                                      Bravo još jednom                                  
« Last Edit: March 29, 2009, 12:37:18 AM by sermilan »

Offline MEPHISTO

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 409
Re: KAKO RADI I PODESAVA SE GIRO (AVCS/HH)
« Reply #3 on: March 29, 2009, 12:36:44 AM »
... priznanje Dr. Lazi koji se uhvatio u koštac ......
                                                                                        Bravo                                 

Придружујем се овом коментару и помно пратим... (res)

Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: KAKO RADI I PODESAVA SE GIRO (AVCS/HH)
« Reply #4 on: March 29, 2009, 11:19:27 PM »
Polako momci. Daleeeeko sam ja od doktora (nene). Tek sam četvti pomoćnik zamenika kurira, ili tu negde. Nego, idemo dalje.

Pre podešavanja, treba istaći nekoliko detalja o kojima treba voditi računa:
1. Žiroskop mora biti montiran na helikopter tačno onako kako je navedeno u uputstvu;
2. Servo za upravljanje repnim rotorom treba da bude što bolji. Tačnije, što brži (ispod 0,13 s/60°), precizniji (najbolje digitalni) i dovoljno jak (za kategoriju 450 barem 1,5kg/cm). To je neophodno da bi sprega žirosko-servo mogla uspešno da parira odstupanjima;
3. Žiroskop se priključuje u prijemnik na kanal kormila pravca, a konektor široskopa na kome se nalazi samo jedna žica na neki od slobodnih kanala. Preko tog kanala se podešava GAIN, iliti jačina i brzina reagovanja žiroskopa na odstupanja;
4. Na "ženski" konektor žiroskopa se priključuje repni servo. Pilot, na taj način, sa repnim servoom upravlja indirektno - preko žiroskopa;
5. Poluga servoa i link od servoa do repnog rotora treba budu postavljeni tako, da pri centriranoj palici kormila pravca poluga servoa i link zaklapaju ugao od 90°, a krakovi repnog rotora imaju napadni ugao oko 3-5° u smislu suprotstavljanja obrtnom momentu glavnog rotora. Pri tome treba voditi računa da se minimiziraju svi "luftovi";

Nastaviću kasnije.

Pozdrav

Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: KAKO RADI I PODESAVA SE GIRO (AVCS/HH)
« Reply #5 on: March 30, 2009, 08:46:43 PM »
Podešavanje:
Pre ovog dela, moram napomenuti da je sve ovo prethodno, a naročito odavde pa na dalje, potpuno neizvodljivo bez stanice koja ima heli mod, ili barem mogućnosti miksovanja kojima se to može nadoknaditi.

1. Podesiti dozvoljen opseg kretanja klizača na osovini repnog rotora. To se radi "Travel" trimerom na žiroskopu. Treba tako podesiti, da pri punim otklonima palice kormila pravca klizač ne bude blokiran ni sa jedne strane.
2. Proveriti dali repni servo radi u ispravnu stranu pri otklonu palice kormila pravca, ako ne, "reversirati" taj kanal na stanici;
3. Proveriti dali žiroskop reaguje u ispravnu stranu. Isključiti motor helikoptera (inače, sve u ovom delu se radi sa isključenim motorom), uključiti stanicu i helikopter, zakrenuti nos helikoptera u levo, ako žiroskop reaguje isto kao da je gurnuta palica kormila pravca u desno, onda je sve u redu, ako nije, onda prebaciti revers prekidač na žiroskopu u drugi položaj;
4. Izmiksovati kanal na kome je priključen konektor za upravljanje sa GAIN sa nekim od preklopnika na stanici. To treba uraditi tako da se tim preklopnikom mogu izabrati barem dva osnovna moda rada žiroskopa - NORMAL i TAIL LOCK mod.
5. Setovati inicijalno GAIN za NORMAL mod na oko 30-40% (u svakom slučaju - ispod 50%). U tom modu žiroskop ne insistira na povratku na požetni položaj pre nastanka odstupanja, već samo nastoji da zaustavi odstupanje. U NORMAL modu, kako sam već napisao, ugao lopatica repnog rotora prati poližaj palice kormila pravca i pri otklonu palice i pri vraćanju u srednji položaj;
6. Setovati inicijalno GAIN za TAIL LOCK mod na oko 60-65% (u svakom slučaju - iznad 50%). U tom modu žiroskop će "zakucati" helikopter i neće mu dozvoliti rotaciju oko vertikalne ose, osim ako mu pilot komanduje. U TAIL LOCK modu, ugao lopatica repnog rotora ne prati palicu kormila pravca pri vraćanju u srednji položaj. Na primer, na komandu palicom za okretanje u levo, lopatice repnog rotora će zauzeti napadni ugao za izvršenje ove komande, ali se neće vratiti kada se palica centrira. Žiroskop jednostavno čeka da se helikopter stvarno zarotira u komandovanu stranu za komandovanu vrednost, pa će tek onda da zaustavi rotaciju, odnosno da vrati ugao lopatica na srednju vrednost; Napravite probu - dajte komandu palicom kormila pravca za rotaciju u levu stranu. Žiroskop će postaviti ugao lopatica za skretanje u levu stranu i - ostaviti ih u tom položaju. Do kada? Pa sve dok rukom ne zarotirate helikopter ulevo do vrednosti koju je žiroskop izračunao po uproštenoj formuli (veličina otklona palice)*(vreme dok je palica zadržana u tom položaju)=( ugao za koji treba da se zarotira helikopter).

Sledeći put o podešvanjima pri reglažnim letovima.

Pozdrav
« Last Edit: March 30, 2009, 09:05:41 PM by Lazo »
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline GILE

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 594
Re: KAKO RADI I PODESAVA SE GIRO (AVCS/HH)
« Reply #6 on: March 31, 2009, 10:20:42 AM »
Lazo malo slika bi mnogo vredelo tekst bi bio interesantniji, inace svaka cast na objasnjenjima
Pozdrav
Covek prolazi kroz tri stadijuma znanja u svom zivotu:
1- Misli da sve zna
2- Zna koliko zna
3- Zna koliko nezna (tu sam sad)

Offline sermilan

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 60
Re: KAKO RADI I PODESAVA SE GIRO (AVCS/HH)
« Reply #7 on: March 31, 2009, 06:21:51 PM »
Gile, Lazo to sasvim dobro prezentira, a ako baš hoćeš i malo grafičkih prikaza, pogledaj ovo:
   
     http://www.trextuning.com/modern-gyros.php
     http://www.mycoolheli.com/tailservosetup.html
     http://iflyhelis.com/setup.htm

                                                    pozdrav, M.
     

Offline GILE

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 594
Re: KAKO RADI I PODESAVA SE GIRO (AVCS/HH)
« Reply #8 on: March 31, 2009, 06:48:16 PM »
Pa nisam ja rekao da to Lazo lose prezentuje nego penzos mrzi ga da oplemeni sa slikama i videom. Hvala njemu za za zamaranje prstiju a hvala i tebi na linkovima.
Pozdrav
Covek prolazi kroz tri stadijuma znanja u svom zivotu:
1- Misli da sve zna
2- Zna koliko zna
3- Zna koliko nezna (tu sam sad)

Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: KAKO RADI I PODESAVA SE GIRO (AVCS/HH)
« Reply #9 on: March 31, 2009, 09:16:18 PM »
Nešto mi se javlja, kanda Beograd postaje malkice pretesan za mene i Gileta?!? Šta oš?! Oćeš i bojanku da ti napravim pa da ispunjavaš drvenim bojicama?!? (har)
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline luta

  • Newbie
  • *
  • Posts: 2
Re: KAKO RADI I PODESAVA SE GIRO (AVCS/HH)
« Reply #10 on: March 31, 2009, 11:41:43 PM »
 (res)Hvala Lazi na iscrpnom objasnjenju!Dok neko iskusniji ne objasni,tesko je shvatiti suvoparna objasnjenja proizvodjaca sa malo ili nimalo ilustracija.Kako vidim interesovanje za temu je veliko,neko mora da skupi hrabrost i pita!Tako cemo svi vise nauciti i polako sticati iskustvo i samopouzdanje,hvala jos jednom i sa nestrpljemjem cekam nove nastavke,nemora  na Lazu pasti sav teret edukacije, neka i drugi dodaju ...Pozdrav !!   

Offline sova

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1035
Re: KAKO RADI I PODESAVA SE GIRO (AVCS/HH)
« Reply #11 on: October 28, 2011, 02:38:24 PM »
molim lazu da odrzi obecanje koje je obecao jos 30.05.2009.
                                   Sledeći put o podešvanjima pri reglažnim letovima.
u izlaganju za podesavanje gyro koje nikad nije zavrsio!!!! misljanja sam da bi se tu jos svasta moglo nauciti!!
ex pseudonijum: sova

Offline GILE

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 594
Re: KAKO RADI I PODESAVA SE GIRO (AVCS/HH)
« Reply #12 on: October 28, 2011, 02:53:12 PM »
Gosn Bravar (gradjevinski), znate onaj sto se predstavlja kao Laza, ce to sigurno uraditi dok zavrsi sve ograde po komsiluku. Znate kako je radno sposoban penzos obilazi komsiske domacice dok su muzevi na poslu.  4e
Covek prolazi kroz tri stadijuma znanja u svom zivotu:
1- Misli da sve zna
2- Zna koliko zna
3- Zna koliko nezna (tu sam sad)

Offline milance66

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 54
Re: KAKO RADI I PODESAVA SE GIRO (AVCS/HH)
« Reply #13 on: October 28, 2011, 04:18:52 PM »
Ako ovo procuri u javnost  :sljus

Offline sova

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1035
Re: KAKO RADI I PODESAVA SE GIRO (AVCS/HH)
« Reply #14 on: October 28, 2011, 09:02:07 PM »
dobro je kako si poceo gile da objasnjavas mislio sam da se ponovo ozenio pa mu nova zena ne da da pridje kompu,znaci kad pocne kisa da pada i ne mogne vise da se vari nastavice sa objasnjenjem  (work) (work) (work)oo)) oo)) lol lol lol
ex pseudonijum: sova