Author Topic: Diamant no limit  (Read 12045 times)

Offline Dusan.S

  • Newbie
  • *
  • Posts: 33
Diamant no limit
« on: April 02, 2009, 10:47:47 PM »
Upravo je završen model "Diamant no limit" Ako ga je neko imao još ranije bila bi dobra razmena mišljenja. Konstrusan je kao model sa GLOW motorom mada je momentalno na njemu elektromotor. Prema tome mogao se naći i u klasi modela sa elektro pogonom. Ako postoji interes mogu kasnije dati osnovne podatke o modelu.











« Last Edit: April 03, 2009, 09:04:27 AM by Dusan.S »

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: "Dijamant"
« Reply #1 on: April 03, 2009, 12:34:15 AM »
Quote
Ako postoji interes mogu kasnije dati osnovne podatke o modelu.
Nas modelare sve interesuje  :D

Dijamant jel brušeni ili još sirov?  Mislim da li je već leteo model i kakva su iskustva?
Po obliku je savim dobar model i pogodan za skoro sve akrobacije.
Koliki i kakav je motor i akumulator u njemu? I naravni ostale sitinice  :mhm



Offline Dusan.S

  • Newbie
  • *
  • Posts: 33
Re: Diamant no limit
« Reply #2 on: April 03, 2009, 09:25:03 AM »
Evo osnovnih karakteristika:

kupljen je u firmi Robbe pre oko 5 - 7 godina. i ostao je nesastavljen sve do danas.
Raspon krila
1490mm
Dužina trupa 1450mm
Ukupna površina 76dm2
Težina sastavljenog modela bez motora i opreme 2300g
Predviđen za motor 7.5 - 8.5 cm3

Urađena je prerada prednjeg dela da bi se stavio elektromotor Turnigy C5065-400
Predviđene se dve varijante baterija 5000 maAh 6S i 2 x 3300 mAh 3s.
Težina na poletanju sa motorom, elisom i baterijama već sada prelazi 3.2 kg bez olova koje će verovatno morati da se stavi pošto težište nije na predviđenom mestu.

Offline Dusan.S

  • Newbie
  • *
  • Posts: 33
Re: "Dijamant"
« Reply #3 on: April 03, 2009, 09:32:09 AM »
Quote
Ako postoji interes mogu kasnije dati osnovne podatke o modelu.
Nas modelare sve interesuje  :D

Dijamant jel brušeni ili još sirov?  Mislim da li je već leteo model i kakva su iskustva?
Po obliku je savim dobar model i pogodan za skoro sve akrobacije.
Koliki i kakav je motor i akumulator u njemu? I naravni ostale sitinice  :mhm



Model nije leteo do sada. Nadam se da će to biti ovih dana. U celoj priče možda je vrlo važno sagledati kako postaviti težište tamo gde je u planu za model. Da bi se to postiglo potrebno je prilično olova a to bi znatno oteželo model.

Offline MEPHISTO

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 409
Re: Diamant no limit
« Reply #4 on: April 07, 2009, 05:13:00 PM »
Подешавао бих тежиште померањем батерије и осталих елемената, олово треба избећи ако је могуће.

Offline Dusan.S

  • Newbie
  • *
  • Posts: 33
Re: Diamant no limit
« Reply #5 on: April 07, 2009, 08:13:17 PM »
Подешавао бих тежиште померањем батерије и осталих елемената, олово треба избећи ако је могуће.
Problem je u tome što i ako metnemo bateriju u krajnji položaj-do motora, težište još uvek beži. Ostali elementi su relativno lagani da bi presudnije uticali na težište.

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Diamant no limit
« Reply #6 on: April 07, 2009, 09:17:02 PM »
Sklanjanjem servoa iz repa u trup bi svakako pomoglo. Horizntalac na neku sipku (najbolje drvenu) a vertikalac na pull-pull. Naravno samo ako za tako nesto ima mesta u trupu.

poz
Veljko

Offline Goran

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 400
    • Dual
Re: Diamant no limit
« Reply #7 on: April 08, 2009, 10:36:50 PM »
Ustvari ovaj model je "starog kova".

Njemu su servo motori po planu negde oko sredine krila . Vertikalac je "pull pull" a horizontalac sa jednom sajlom po planu.
Problem je što baterija ne može da pođe dovoljno napred, tako da i pored njenog pomeranja do motora težište nije na ramenjači kako je na planu nactano nego je iza oko 4cm.
Pitanje je da li bi tako smelo da se poleti ili ne?

Pozdrav Goran

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Diamant no limit
« Reply #8 on: April 08, 2009, 11:25:40 PM »
Dao sam pogrešan komentar na težište pa sam izbrisao. Ukapirao sam da je težište nazad, pa je problem onda veći.
4cm je puno. Ne poletati ovako ako pilot nema iskustva.  Skratiti rep je jedna od opcija.  ;namig


« Last Edit: April 08, 2009, 11:41:16 PM by tibeteagle »

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Diamant no limit
« Reply #9 on: April 09, 2009, 12:05:26 AM »
Ustvari ovaj model je "starog kova".

Njemu su servo motori po planu negde oko sredine krila . Vertikalac je "pull pull" a horizontalac sa jednom sajlom po planu.
Problem je što baterija ne može da pođe dovoljno napred, tako da i pored njenog pomeranja do motora težište nije na ramenjači kako je na planu nactano nego je iza oko 4cm.
Pitanje je da li bi tako smelo da se poleti ili ne?

Pozdrav Goran

Onda je jedino resenje postavljenje mnogo duzeg nosaca motora i pravljenje novog kapotaza.

poz
Veljko

Offline sasa

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1696
Re: Diamant no limit
« Reply #10 on: April 09, 2009, 09:53:18 PM »
Gorane zaboravljas da je za njega predvidjen kao sto sami kazete SUS motor od 8,5 ccm i ja verujem da bi sa tim motorom imao dobro teziste..
 Pozdrav od sase
BOLJE JE DA PLACES STO NISI NA NEBU NEGO DA PLACES STO NISI NA ZEMLJI

PRE NEGO STO PUSTIS JEZIK , PROVERI DA LI SI UKLJUCIO MOZAK

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Diamant no limit
« Reply #11 on: April 09, 2009, 10:22:15 PM »
Pa ako se uzme u obzir da je jedan 2T od 8,5ccm sa auspuhom tezak oko 500g, a da C5065 ima 300g moram da priznam da 4cm pomereno teziste u odnosu na predvidjeno zbog tih 200g zvuci cudno, a narocito ako jos uzmemo u obzir da su pogonske baterije od jos nekih 500-600g sigurno ispred tezista mmmm ?

Ako se pogledaju moderni elektro F3A modeli vidi se da imaju dosta dugacku "njusku", siguran sam da bi nesto ovako
http://www.hobbycity.com/hobbycity/store/uh_viewItem.asp?idProduct=5283&Product_Name=HXT_Alloy_Composite_Firewall_Mount_(110/45mm)
ili ovako
http://www.hobbycity.com/hobbycity/store/uh_viewItem.asp?idProduct=5312

dosta pomoglo

poz
Veljko

Offline Goran

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 400
    • Dual
Re: Diamant no limit
« Reply #12 on: April 10, 2009, 10:21:10 AM »
Kada smo stavljali tegove, trebalo je oko 600g staviti na motor da bi se težište postavilo gde treba.
Ako se ne varam takmičarski motor koji smo inače kupili a nikada nije korišćen (FX46) je teži svega 100 - 200gr, i težište modela se postavlja sa praznim rezervoarom.
Pošto smo mi postavili bateriju od možda 600gr napred (ispred napadne ivice krila u delu gde treba da se postavi rezervoar) trebalo bi da je model i teži na nosu nego što treba, ali očigledno nije.

Evo i originalne slike sa kutije predpostavljam da su na njoj neki čuveniji konstruktori aeroplana :-):

Goran 

Offline enes

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 572
    • www.rcmodeli.hostzi.com
Re: Diamant no limit
« Reply #13 on: April 10, 2009, 12:22:49 PM »
posto i sam celog zivota sve prepravljam pokusavam od dobrog jos bolje napraviti i dovesti do perfekcije,znam kako je kad nakon tolikog rada i truda rezultat nije kakav bi trebalo biti! znam da su dodatni troskovi al ja bih ugradio veci motor koji ce biti i jaci i naravno tezi a od viska snage glava nece da boli,ili vece lipo akku.. neznam koliko tvoj regler lipo celija podrzava al ako bi moglo da se zakaci jos 1 lipo celija!ili nabaviti lipo sa vecim kapacitetem recimo 6 celija sa 5000mAh!znam da sve to kosta i da je najeftinija opcija kaciti olovo al dodatna tezina umanjuje i akro mogucnosti modela!!!pozdrav svima pogledajte moju novu veziju multiplex EASY GLIDER PRO koju sam prepravio u jet model sa 600 WATI brushless impeller motorom koji pravi oko 1,4 kg. potisak!!! (<--)

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Diamant no limit
« Reply #14 on: April 10, 2009, 09:34:00 PM »
Operacija testera u 7 koraka:
1.Odrezati ispred vertikalca.
2.Izoperisati horizontalac i vertikalac iz odrezanog komada sa običnim skalperom i što treba.
3.Staviti model na libelu u težištu.
4.Staviti inprovizovativno H i V na kraj trupa. Pomerati napre dok ne bude težište gde treba. Uračunati i komad koji još treba da se odreže od pozadi.
5.Ugraditi H i V.
6.Skratiti bovdene za komande.
Verovarno da će trebati dosta da se povuče napred, ali i fun fly modeli imaju kratak rep. Ne treba se bojati da će se smanjiti efekat kormila jer su dosta velika.
Sve je gotovo za par sati. Ne košta ništa. Garantujem za uspeh.
7. Poletanje  (yay)
« Last Edit: April 10, 2009, 09:37:31 PM by tibeteagle »