Author Topic: Sekac za letvice od balze - balsa strip cutter  (Read 16094 times)

Offline Johann

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 61
Sekac za letvice od balze - balsa strip cutter
« on: July 10, 2009, 09:08:42 PM »
Pozdrav,
Posto nisam uspeo da kupim originalnu alatku
odlucih da napravim (ili skarabudzim) sekac za letvice od balze.
To je inace jedna poluuspesna kopija sekaca od ceskog proizvodjaca Pelikan.
Ja sam trenutno imao samo aluminijumske "U" profile 20x20mm i od toga sam i sklopio sekac.
Velika mana ovog mog sekaca je to sto moze samo da sece letvice sirine 5mm i 10mm.
Nema kontinualnu regulaciju sirine reza. ;)

Inace za moje potrebe odlicno radi posao,
sekao sam balzu debljine 2mm, 4mm i 5mm ali za deblju balzu i nije bas najbolje resenje.

 

 

 


 U akciji:
 
 


 

 

 
Blago meni, opet ja :)

Offline GILE

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 594
Re: Sekac za letvice od balze - balsa strip cutter
« Reply #1 on: July 10, 2009, 10:49:01 PM »
Svaka alatka je bolja od nikakve i svidja mi se tvoj sekac. Svoje vremeno sam pravio isto kopiju od nekog sekaca ali u uputstvu stoji dva noza jedan plitak ispred i drugi kao kod tebe dublji. Ovaj ispred se pokazao kao savrsen pred-rezac i obezbedjuje dobar rez i lakse vodjenje. Kad budem imao vremena stavicu slike da mozes da uporedis i eventualno doradis svoj.
Covek prolazi kroz tri stadijuma znanja u svom zivotu:
1- Misli da sve zna
2- Zna koliko zna
3- Zna koliko nezna (tu sam sad)

Offline Johann

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 61
Re: Sekac za letvice od balze - balsa strip cutter
« Reply #2 on: July 11, 2009, 02:08:11 PM »
Zdravo Gile
Da, potpuno si u pravu za tu varijantu sa dva seciva
(jedan je pred rezac a drugi je "glavni" rezac)
i to je odlicno resenje za secenje deblje balze,
ali meni ovaj moj zavrsava posao za sve debljine do 5mm,
a za deblju balzu bi trebalo sekac da se uradi upravo u toj varijanti koju si pomenuo.

Inace ja sam za secivo iskoristio jedan od nozica kineskih skalpela,
to mi je najjeftinija varijanta, 100 din komplet kod kineza ;D

Blago meni, opet ja :)

Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2174
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: Sekac za letvice od balze - balsa strip cutter
« Reply #3 on: July 11, 2009, 02:22:40 PM »
U kupovnoj varaijanti po defaultu su nozici za brijanje ( klasicni zileti ). Probaj njih da ubacis kada ti se ovi istupe.
 ;namig

btw ql ti je rezac!
 (res)
Nikola | rcfly.in.rs


Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293

Offline kole

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 281
Re: Sekac za letvice od balze - balsa strip cutter
« Reply #5 on: July 12, 2009, 02:47:53 AM »
Zileti - su ok samo ako je dubina rezanja do 3mm, ali ako je nesto deblje i malo tvrdja balza oni ce se skoro sigurno uviti. Cak i oni plasticni sekaci sa nozicima nalik skalperskom nozu, znaju da ukose rez kod npr. debljine od 15mm.
Aeroplan Jocika, vidi!

Offline ak

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1325
    • RCModelScout - RC Search engine
Re: Sekac za letvice od balze - balsa strip cutter
« Reply #6 on: November 10, 2009, 04:47:38 PM »
Kad smo kod balze, zna neko gde mogu da se nadju letvice od balze u Beogradu?
Treba mi pored ostalog za nosace krila od izoflora, moze i neko drugo drvo ako imate predlog.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo Da Vinci
RCModelScout - RC Search Engine

Offline IvanGrozni

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 698
Re: Sekac za letvice od balze - balsa strip cutter
« Reply #7 on: November 10, 2009, 07:08:05 PM »
AK bazu možeš kupiti u centru za vazduhoplovno modelarstvo u ul.Timočkoj br.14. Imaju balzu širine 10cmm, dužine 1m a debljine od 1mm pa nadalje. TAkođe imaju letvice od lipe i drugih drveta, raznih veličina. nisam bio skoro možda su nešto novo dobili. Balzu možeš kupiti i u modelarsko maketarskoj radionici na sajmu između hale 1 i hale 2, kod pošte, vlasnik je Vjekoslav, nema letvica, ali možda je čovek nabavio.  (<--)

Offline ak

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1325
    • RCModelScout - RC Search engine
Re: Sekac za letvice od balze - balsa strip cutter
« Reply #8 on: November 11, 2009, 03:19:44 PM »
AK bazu možeš kupiti u centru za vazduhoplovno modelarstvo u ul.Timočkoj br.14. Imaju balzu širine 10cmm, dužine 1m a debljine od 1mm pa nadalje. TAkođe imaju letvice od lipe i drugih drveta, raznih veličina. nisam bio skoro možda su nešto novo dobili. Balzu možeš kupiti i u modelarsko maketarskoj radionici na sajmu između hale 1 i hale 2, kod pošte, vlasnik je Vjekoslav, nema letvica, ali možda je čovek nabavio.  (<--)
Hvala,
probacu na nekoj od adresa. Malo je teze naci bilo kakve letvice tih dimenzija u beogradu. Treba mi letvica nesto preko metar da ucvrstim krilo modela od izoflora kao i 1x1cm za nosac motora.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo Da Vinci
RCModelScout - RC Search Engine

Offline IvanGrozni

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 698
Re: Sekac za letvice od balze - balsa strip cutter
« Reply #9 on: November 11, 2009, 05:32:09 PM »
Ak, letvicu preko 1m nećeš naći. Koliko znam letvice idu do 1m. Ne možeš kupiti manje od 1m, jer je to standardna dužina već je sečeš, a ako ti treba 2m onda kupi dve pa nastavljaj. Što se tiče nosača motora, on se pravi od aero špera, debljine 2mm, 3mm... i tako dalje. E taj aero šper teško da ćeš naći u Beogradu. Ja sam ga tražio ali bezuspešno. Možeš naručiti da ti donesu iz Mađarske.

Offline ak

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1325
    • RCModelScout - RC Search engine
Re: Sekac za letvice od balze - balsa strip cutter
« Reply #10 on: November 12, 2009, 11:56:03 PM »
Ak, letvicu preko 1m nećeš naći. Koliko znam letvice idu do 1m. Ne možeš kupiti manje od 1m, jer je to standardna dužina već je sečeš, a ako ti treba 2m onda kupi dve pa nastavljaj. Što se tiče nosača motora, on se pravi od aero špera, debljine 2mm, 3mm... i tako dalje. E taj aero šper teško da ćeš naći u Beogradu. Ja sam ga tražio ali bezuspešno. Možeš naručiti da ti donesu iz Mađarske.
Nabavio sam "domace" produkte (ako nekog zanima na tosinom bunaru firma art-invest).
Letvice su od klasicne camovine i za nosac motora (ne firewall vec horizontalni nosac na koji se kasnije kaci motor) sam uzeo 1x1cm duzine jedno 190cm. Za krilo sam morao da uzmem neku lajsnu (takodje camovina) 1x0.6cm duzine 2.30cm sa karakteristicnim profilom koji mi je taman pomogao pri kreiranju kfm3 krila, necu crci za par desetina grama koliko bih verovatno ustedeo sa balzom s obzirom da se radi o modelu od kombinacije izoflora i stirodura. Sta je kod avio spera toliko karakteristicano u odnosu na klasican? Mislim da za firewall moze ploca recimo 8x8cm klasicnog spera sigurno nece napraviti drasticnu razliku u odnosu na avio sper.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo Da Vinci
RCModelScout - RC Search Engine