Author Topic: Potrebno par saveta... :D  (Read 3314 times)

Offline Lazar

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 56
Potrebno par saveta... :D
« on: July 12, 2009, 04:43:01 PM »
Jos jednom Pozdrav svima...Kao sto znate "nov" sam u aviomoddelarstvu (mislim da vise ne mogu da kazem da sam nov :D)... I evo kupujem za koji dan jedrilicu, i jos jednog visokokrilca ( tako da krecem da letim)... Medjutim, primetio sam da me samo pravljenje modela JAKO privlaci (cak i vise od samog letenja).Taman sam dobio radionicu a krecem i da nabavljam alat, tako da sam se dobro izostrio da kad tad uspem u ovome sto nameravam.Imam i prijatelja stolara tako da imam dobru podrsku. :D Prelistao sam celu temu "MATERIJALI / TEHNIKE OBRADE U MODELARSTVU" ali mislim da mi opet treba par saveta :D..
Nekako mi je najvaznije da mi neko osvetli put ( ne mora detaljno da mi objasnjava, samo da mi kaze gde sve to mogu naci.. procitati, voljan sam ceo dan sedeti i citati :D)... Ne znam... trazio sam dosta po netu i nekako mi se kao najjednostavniji model za pocetak modeliranja ucinio
http://www.fly-modellsport.info/index.php?option=com_content&view=article&id=61&Itemid=75  i zavrsio sam maketu i planiram da kupim elektroniku i da probam malo da letim.. ali ne znam da li ce uspeti, i ne znam da li da rizikujem.? Planiram da napravim jos jedan model od "laksih" materijal (ako imate savet, recite mi koji bih mogao? (neki visokokrilac ili jet)) , a posle toga da krenem sa izradom od "tezih" materijala ( balza, koroplast, ako moze i od nekih plastika) i takodje imam pitanje koji je to "tezi" model s kojim bi mogao poceti ( da udjem u "fazon" sto bi rekli).. i sta dalje raditi?

 A jos bi postavio generalno pitanje... Na sta je sve potrebno obratiti paznju prilikom izrade modela, da bi se on nekad nasao u vazduhu.. Znam da je jedna od stvari teziste.. ali nisam uspeo da saznam KAKO ga odrediti?

Glavni cilj mi je da maaalko kasnije napravim neki veliki Scale,Akro, ili Jet model.. Tako da bi molio iskusnije (sigurno ih ima jako puno) da mi malko osvetle ovaj put...

 Ako neko ima strpljenja puuno bi mi znacilo... Hvala puno unapred :D (res)

Offline Yu-men

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 828
  • ma nemam reci......;)
    • Yumen2011
Re: Potrebno par saveta... :D
« Reply #1 on: July 18, 2009, 10:18:05 AM »
 ;namig

Moj Predlog:

Ako nemas tacne podatke, probaj na 30% od prednjeg dela Krila.

Kad poletis digni na bezbednu visinu i obrati paznju na ponasanje Letilice.
Ukoliko brzo dize nos i pocinje da pumpa gore, dole  :mhm, pomeraj teziste polako napred ka nosu sve dok se pumpanje ne stabilizuje.
Ako ti pri jedrenju prebrzo gubi visinu ili pobada nos blago na dole, teziste treba pomeriti nazad.

Uzivaj u  (<--)
Evo mene opet .....

               \\\--///
               ( @ @ )
  ----o00o----(_)----o00o---
                Yu-men    
   ------------------0ooo---------
               ooo0     (   )
               (    )      )  /
                \  (      (_/
                 \_)

Offline Yu-men

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 828
  • ma nemam reci......;)
    • Yumen2011
Re: Potrebno par saveta... :D
« Reply #2 on: July 18, 2009, 10:37:30 AM »
 ;namig

Podrazumeva se da pre podesavanja tezista, treba podesiti elerone i  elevator u polozaj "nula"

Evo mene opet .....

               \\\--///
               ( @ @ )
  ----o00o----(_)----o00o---
                Yu-men    
   ------------------0ooo---------
               ooo0     (   )
               (    )      )  /
                \  (      (_/
                 \_)

Offline Lazar

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 56
Re: Potrebno par saveta... :D
« Reply #3 on: July 24, 2009, 03:45:49 PM »
Mhm hvala puno na odgovoru.. pokusacu.. Savet mi je znacio.... svaki naredni ce znaciti takodje..  (res)