Author Topic: Bečej - Zalivno polje  (Read 77974 times)

Offline baboher

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 130
Re: Bečej - Zalivno polje
« Reply #135 on: May 29, 2012, 11:47:58 AM »
Pa da simulator se vežbao intenzivno, i to svaki dan. A za bacanje ima vremena da se nauči, samo polako malim ali sigurnim koracima idemo napred.
 (<--)
Učenik Vazduhoplovne Akademije u Beogradu. Zaljubjen u avione od kad znam za sebe

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: Bečej - Zalivno polje
« Reply #136 on: June 02, 2012, 10:21:45 PM »
02.06.2012.

Pošto je trava dosta velika na zalivnom, uglavnom letim modele koje ne zahtevaju pokošenu travu ili put... I ovaj put sam izneo JaK55 i Pink Stick, što i nije neki novost...
Pošto sam izneo sa sobom i Soaring Eagle, o njemu ću da pišem par reči. Možda ste čitali u drugom topicu, još tokom zime sam radio na ovom modelu. Vlasnik modela ko je isto modelar me je zamolio da mu malo poboljšam model. Model je dobio brushless motor, odgovarajuću ESC, LiPo baterije 3S 1800mAh i ugradio sam, tj. isekao sam elerone da bi bio okretniji...





Model jako lepo se penje, sa lakoćom može da uradi osnovnu aerobatiku, ali u granicama. Ne treba preterivati  :big smile



U međuvremenu je stigao i Lazar, i nakon prezentacije i on se dohvatio daljinskog. Pošto nije leteo dve godine, imao je potrebu za mali pomoć







Još par puta ću mu pomoći, a posle već može da leti samostalno...




Offline adam

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1460
Re: Bečej - Zalivno polje
« Reply #137 on: June 02, 2012, 10:27:11 PM »
sasvim lepo penje sa brusless setup om, jedino sto nisi namestio kocnicu na controleru ? ovako lako mozes polomiti elisu pri sletanju a i za vreme leta je ogromna kocnica rotirajuca elisa poz ()-()

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: Bečej - Zalivno polje
« Reply #138 on: June 02, 2012, 10:56:38 PM »
sasvim lepo penje sa brusless setup om, jedino sto nisi namestio kocnicu na controleru ? ovako lako mozes polomiti elisu pri sletanju a i za vreme leta je ogromna kocnica rotirajuca elisa poz ()-()

 :mhm Adame, vrlo dobro zapažanje. I ja sam primetio kad sam skinuo gas... Već je naštelovano  ;namig A i kabina je ostala kući  :sljus

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: Bečej - Zalivno polje
« Reply #139 on: June 03, 2012, 09:48:03 PM »
03.06.2012.

Već rano popodne smo bili na Zalivnom... Vetar je duvao prilično



Izpraznili smo par batertija. Leteli smo 3D modele, kao i combat, jer je Piću danas imao "maiden flight" sa Pinkfire





Model, kao do sad svaki Pinkfire, lepo leti

Piću će imati malo posla na 3D modelu


Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Bečej - Zalivno polje
« Reply #140 on: June 03, 2012, 10:41:27 PM »
Veliki bravo za hrabre pilote koji vežbaju u ovako jakom vetru.  :)aplauz  Pinkfire sa trakom leti stabilnije, pa se i tako može vežbati. Da komande budu finije na manje pomake, stavite na eksponencialno oko 50%. Može na Dual Rate da se programira sa i bez expo. da se oseti razlika, pa šta se kome sviđa.
 ;namig

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: Bečej - Zalivno polje
« Reply #141 on: June 04, 2012, 09:37:10 AM »
Veliki bravo za hrabre pilote koji vežbaju u ovako jakom vetru.  :)aplauz  Pinkfire sa trakom leti stabilnije, pa se i tako može vežbati. Da komande budu finije na manje pomake, stavite na eksponencialno oko 50%. Može na Dual Rate da se programira sa i bez expo. da se oseti razlika, pa šta se kome sviđa.
 ;namig

T.E., hvala! Baš smo pričali, da pre dve godine čim smo osetili da malo pirka vetar, ostali smo kući. A sad već, kako vidiš, da ove male modele letimo i na oko 5m/s  :big smile  Ja sam stavio expo sa 30%, Piću je namestio posle onog leta na 40%. Što se mene tiče, meni baš odgovara da je model živahan. Veći je doživljaj  (yay) Sledećom prilikom kačimo i trake, pa vežbamo za neki "combat meet".

Offline baboher

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 130
Re: Bečej - Zalivno polje
« Reply #142 on: June 05, 2012, 07:30:16 PM »
Znači Pityu je opet pokazao da on i zemlja su nerazdvoljivi priljatelji...  lol lol lol
MIslim da nije prvi put a nije ni poslednji. Ako sam ja uspeo da polomim model na zemlju, čekajući prevoz onda ovo nije ništa novo.  :jaki:
Učenik Vazduhoplovne Akademije u Beogradu. Zaljubjen u avione od kad znam za sebe

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: Bečej - Zalivno polje
« Reply #143 on: June 10, 2012, 09:47:33 PM »
10.06.2012.

Danas je bilo prometno na Zalivnom... Piću , ćerkica i ja smo izašli prvi. Imali smo potrebe da budemo optimisti, jer oblaci su bili... pa, prosudite sami



Ubrzo je stigao Ervin i čika Đurika, u međuvremenu ja sam sastavio Sky Hero



Piću je već uveliko cepao Pinkfire



posle sam se pridružio i ja, sa mojim. Moramo da vežbamo, uskoro će Warbird Day...
Napravio sam po koji let i sa JaK55



Sky Hero nisam hteo da letim ja, već je ćerkica vežbala. Par meseci nije imala daljinski u ruci, pa sam joj malo pomogao



Sletanje ovog modela na uzan put uvek radim sa zadovoljstvom, pogotovo u bočnom vetru



Posetio nas je i dva stara modelara. Tamaš, ko je nekada davno bio član aero kluba u Bečeju i svojevremeno je leteo na jedrilicama A1 i A2, i Zoltan, ko je pre dve, tri godine uzeo Soaring Eagle, ali je iste godine i polupao (možda me čeka i taj S.E. za tuning...), a posle nije izlazio zbog porodičnih obaveza. Pričali smo o tome da se opet vrate RC temi, i... mislim da će biti nešto od njih. Trebalo je još da izađe i Lazar (njemu sam radio onaj Soaring Eagle), ali zbog obaveza nije stigao.




Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: Bečej - Zalivno polje
« Reply #144 on: July 22, 2012, 11:37:38 AM »
21.07.2012.

Juče se par nas pokupio na Zalivnom polju...
Bili su Laslo iz Subotice, Bojan iz Ečke, Vladimir sa kolegama iz Melenaca, Robert, Velemir, Zoran sa devojkom iz Novog Bečeja, Karči i ja.



Vreme je bilo baš vetrovito, sa jačinom vetra od 5-6 m/s a u nekim momentima sa udarima do 8-8.5 m/s. To nije bilo dovoljan razlog da ne bude jedan ili više modela konstantno u vazduhu...
Od modela je bilo isto par komada





Dok su neki leteli, ostali su pričali, kako to obično bude, pitanjima, odgovorima nikad kraja







kako sam pisao, vetar je bio dosta jak, ali na sreću duvao je baš u pravcu piste. Sa Laslom smo kombatovali, par puta, bilo je seckanja trake



"nož" na modelu Pink Stick, radio je svoj posao







Lacikin Retro Flyer je isto dobro služio





Bojan je leteo model Domin, i tek sad mi je žao što ga njisam uzeo kad ga je @gaxx prodavao. Model izvanredno dobro leti, a Bojan je imao muda da ga po tom jakom vetru poleti. Leteo je i multikopter





Robert je prvi put leteo Pinkfire, i to uspešno. Na kraju dana, hteo je da poleti i jedrilicu DG, što je i uspeo da posadi, onako, muški





Elektronika je bila skoro 1m od modela. Robert se smeška na slikama, ali model je baš sređen. Pogotovo trup...

Vladimir je poneo P40, ali nije hteo da ga leti zbog vetra.
Osim "combat"-a, ja sam leteo sa Sky Hero i sa JaK. Izneo sam i CAP, da vidim kako leti, ali nisam bio dovoljno hrabar da ga poletim





Sve u svemu, proveli smo još jedan nezaboravni dan na Zalivnom. A što je najinteresantnije, mislim da će biti još po nekog novog rc pilota u skorije vreme...
Na blogu imate još teksta, slika i snimaka: http://gabor-rchobi.blogspot.com/2012/07/druzenje-na-zalivnom-21072012.html

Zamolio bih ostale ko ima još slika, snimke, da ih postavi

« Last Edit: July 22, 2012, 11:55:40 AM by Gabor »

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Bečej - Zalivno polje
« Reply #145 on: July 22, 2012, 05:01:26 PM »
Bilo je malo vetrovito pa je kombat bio manje uspešan. Stalno smo morali da se izborimo sa naletima vetra koji je posle dva borbena zaokreta oduvao modele iz baze letenja. Na video snimku se i čuje pa treba malo stišato zvučnike. Video je sktronmog kvaliteta, ali se nadam da će dosta verno dočarati dinamiku ove lude RC igre za one koji još nisu videli uživo. Toliko smo se radovali jurcanju, da smo na kraju zasboravili izbrojati koliko je bilo ukupno sečenja. Mislim da je bilo 2 po elisi  mmmm  Imali smo još jedan lep doživljaj i stekli smo nova iskustva. Šiš miš kandže su proradile na Gaborovom modelu i pokazalo se da je razmišljanje i iskustvo o povećanju efikasnosto urodilo plodom. Da sunce nije zašlo, još bi smo i sada bili na livadi.  :big smile Falio je Pićuka iz kombat igre, kao i drugi koji još razmišljaju, ali neka, sledeći put.



Novajlija u RC letenju mladi akademik Robert (baboher) je vežbao letenje Pinkfire i mislim da ako ne prestane, uskoro će i on biti spreman za bitku. Koliko je lakše komandovati veoma poslušne Pink modele nego jedrilicu, govori i to da je Robert posle nmoštvo samostalnog pilotiranja, sletanja i pravljenja akrobacija nije napravio ni jednu ogrebotinu na svom Pnkfire modelu, dok se sa jedrilicom znojio podosta uz asistenciju Gabora, pa je ipak bilo malo ups. Roberte, mislim da ga još ne osećaš u potpunosti zbog inertnosti i tromosti ove vrste letelice. Teško je uspešno vežbati toliko različitih modela istoga dana. Treba još reći i to da ova jedrilica nije pogodna za učenje ma koliko lepo i interesantno izgleda. Inače, rekao bih iz iskustva, da se stvari odvijaju po planu, jer nema dobrog RC pilota bez malo lomljenja pa i ne samo na samom početku.   ;namig 
Robert se pokazao i kao dobar kamerman. On je snimao dva zadnja kombat leta.  :)aplauz















 (pijemo)





« Last Edit: July 22, 2012, 09:15:41 PM by tibeteagle »

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: Bečej - Zalivno polje
« Reply #146 on: August 03, 2012, 11:56:55 AM »
Juče, posle radnog vremena Robert i ja smo izašli da letimo malo. Od modela smo izneli Edge 540, Jak 55 i CAP 580



Vreme toplo, bez vetra.
Robert je prvi put leteo model Edge. Kako to obično bude, ja poletim model, pa ga on leti



Pošto na njegovom daljinskom nema štoperice, posle nekih 7-8 minuta je ostao bez baterije, ali zbog dovoljne visine sletanje je obavljeno bez problema. Iskrivio se stajni trap, ali kog ovog modela i kod mene se stalno iskrivio  :sljus



Ja sam uspešno obavio "maiden flight" na CAP-u, posle popravke



http://www.rcfly4um.org/index.php/topic,4674.msg64754.html#msg64754

Posle sam vežbao 3D na Jak55.
Pridružio nam se i Piću



Leleeee pun auto sa modelima. Calmato, 3D model, Pinkfire i elektro jedrilica



Na žalost nismo mogli da sačekamo zalazak sunca, iako smo imali još po koju bateriju. Robert je imao zadnji autobus za N.Bečej u 19.30 a ja sam imao neke obaveze...
Danas nastavljamo  (<--)
« Last Edit: August 03, 2012, 11:58:56 AM by Gabor »

Offline marko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 950
Re: Bečej - Zalivno polje
« Reply #147 on: August 04, 2012, 11:37:57 AM »
Lepo, lepo narode, samo napreed!  (<--)

M. (pijemo)
WARNING:intentional straight and level flight prohibited!

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: Bečej - Zalivno polje
« Reply #148 on: August 04, 2012, 10:53:34 PM »
Hvala Marko! Kako vidiš, trudimo se... neko manje, neko malo više  4e

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: Bečej - Zalivno polje
« Reply #149 on: August 13, 2012, 04:00:44 PM »
12.08.2012.

Temperatura tek iznad 20 stepeni Celziusovih, vetar je pirkao malo, a oblaci...



Mi smo manijaci, pa što ne bi izašli na letenje  :hehe

Piću je leteo pinkfire, i to baš žestoko, vidi se da se sprema za "combat", a kasjnije je leteo elektro jedrilicu. I Tamaš je bio sa nama, i u jednom trenutku vidim da je preuzeo daljinski od Pićuke i on je leteo jedrilicu



Da, visina je bila malo veća, čisto zbog sigurnosti. Na kraju dana Piću je samo poleteo i sleteo jedrilicu, jer Tamaš nije hteo da pusti daljinski iz ruke



U međuvremenu ja sam pomagao ćerkici oko letenja Hero-a



I CAP je bilo u vazduhu...



kao i JaK55.



Jak-om sam leteo četrideseti let ove sezone, kad u letu primetim da kormilo dubine neće da reaguje. Nekako sam uspeo da ga ispravim, ali...



Čim sam prišao modelu video sam uzrok. Izlomio se servo horn što je bilo od šper ploče  mmmm
Znaju takvi stvari da se dešavaju. Čisto, da ne bude dosadno dok se suši lepak na Stuka-i...