Author Topic: raptor 90 se, titanijum  (Read 4920 times)

Offline coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
raptor 90 se, titanijum
« on: September 17, 2009, 01:20:20 AM »
Iskoristicu ovu priliku da javno priznam da sam se poprilicno “navukao” na letenje helikoptera. To ne znaci da sam zapostavio letenje avionima, jer, budimo iskreni, avioni lete, a helikopteri se samo, manje vise uspesno, odzavaju u vazduhu.
 Elem, iskustvo sa JR Voyagerom je bilo lepo i pomoglo mi je da shvatim da je veliki helicopter nesto cemu treba stremiti, te da je metalna, kvalitetna mehanika imperativ.
 Dobar deo sezone leteo sam HIROBO-vog SHUTTLE-a sa motorom TT 5ccm.
 Iako sa ovim helikopterom, koji sam nabavio od Vjeke iz SPACE-a, nisam imao nikakvih problema, strahoviti zazori koji su postojali na svim mestima, su me poprilicno plasili.
 Poslednje pomenuto je cista klasika kod plasticnih mehanika, i iako se ni nakon 50-ak letova tu nista znacajno nije dogodilo (po pitanju Zazora), poceo sam da razmisljam o upgrade-u helikoptera.
 Za otprilike 100-ak e, moze se kompletna glavna osovina, sa svim linkovima, swash plate-om …zameniti predivno izradjenom, aluminijumskom.
 Naravno sledece bi bio upgrade repne mehanike…sve u svemu jedno 150e bi se potrosilo rutinski, kao sto to Mirce kaze.
 Odlucim se ipak da celu stvar ponudim najvecem kolekcionaru svega i svacega, ZUBI (rxx).
Naravno, dogovorili smo se u dve reci.
 I tako sam jedne veceri pre oko mesec dana, ostao bez shuttle-a, samo sa aerofoto Voyagerom.
 Razmisljao sam sta da pazarim.
Privlacili su me helikopteri sa benzinskim motorom, ali je tu evidentan manjak snage i poprilicna masa. Zeleo sam, naravno da heli bude sto veci.
 U ponudi su bili nekoliko t-rex 700,ali mi se mali t rex 450 i nije nesto svideo, sto se tice tehnickih resenja, pa nisam bas bio siguran sta da ocekujem od 700.
 Sale i Zoli lete Raptore, stim sto mi se Saletov uvek cinio podosta mali, a Zolijev sa suvise plasticnih delova, tako da mi je sve to  delovalo  kao kupovina velikog Shutle-a.
 
 Gordijev cvor se razvezao kada sam pronasao komad cije vam slike upravo prikazujem.
Radi se o Raptoru 90SE, sa titanijumskom mehanikom i karbonskim kucistem.
 Za pogon sam odabrao YAMADU YS 91 ST sa Hatorijevim rezonatorom.
 Upgrade ovog helikoptera je izvrsen sa zeljom da se sa njim akcenat baci na dinamicko (ne 3d) letenje.
 Kada mi je cela stvar stigla, odusevio sam se kvalitetom mehanike i delova.
 Za  moje standarde, za koje smatram da nisu niski, cela prica je besprekorna.
 Svaki deo izgleda kao da su ga juveliri pravili.
 Nesporazumom, heli mi je stigao bez krakova, tako da sam upravo u procesu nabavke pomenutih, a razmisljam da se ponovim i repnim karboncima.

 Posto je u Beogradu trenutno samo heli i auspuh, a motor na putu,
 tesko je proceniti kada ce se ova lepota vinuti u vazduh, ali ako finansije dozvole, nadam se da ce se to desiti u toku ove sezone.

Offline IVAN3D

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1116
Re: raptor 90 se, titanijum
« Reply #1 on: September 17, 2009, 09:56:18 AM »
Pozdrav Coko jako mi je drago sto si se ponovo "zarazio" e sad ono sto mene interesuje je neki zavrsni racun odnosno kad ga kompletiras da nam kazes koliko te sad zena duzi  :big smile?
Inace helikopter je delux tu nema sta jedva cekam da ga vidim u letu!!!
\\\" Sve sto leti ima nezgodnu osobinu da pada \\\"

ex pseudonijum: GLIDER

Offline Dejan Dobricki

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 380
Re: raptor 90 se, titanijum
« Reply #2 on: September 17, 2009, 10:43:14 AM »
coko ne znam dali je problem do mene tj do mog racunara ali nema slika ")

Offline coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: raptor 90 se, titanijum
« Reply #3 on: September 17, 2009, 12:22:06 PM »















« Last Edit: September 17, 2009, 12:28:08 PM by coka »

Offline coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: raptor 90 se, titanijum
« Reply #4 on: September 17, 2009, 12:37:44 PM »
 E a sada, ima i dalje.

 Nakon sto sam pre nekog vremena kupio Yamadu 160 Dingo, toliko sam se odusevio tim motorom, da su mi sada svi
drugi motori postali nedovoljno dobri.
Logicno je bilo, ako se vec upustam u ovakav projekat, da se propisno otvorim i za motor.
Izbor je, kao sto sam vec rekao, pao na Yamadu YS 91 ST.
 Posto planiram da drugu Yamadu detaljno predstavim u odeljku "Motori", ovde se necu detaljnije baviti tehnickim resenjima.
 Uz motor, narucio sam, naravno i odgovarajuci HATORI rezonantni auspuh, koji je specijalno izradjen bas za Yamadu 91 ST.

Kako to sve izgleda, posto sam ja i dalje bez reci, vidite sami



Posto svi stalno govore da je ovo jedna " zivotinja" od motora, naravno, ja je drzim u kavezu, sto vam slike i govore.







« Last Edit: September 17, 2009, 01:06:56 PM by coka »

Offline grebic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 585
Re: raptor 90 se, titanijum
« Reply #5 on: September 17, 2009, 01:04:32 PM »

Da li je moguce da onako polece (:sok:) Meni vise lici na katapultiranje mmmm

Offline batans

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 355
Re: raptor 90 se, titanijum
« Reply #6 on: September 17, 2009, 10:23:33 PM »
        Znam da si nabavio novi helikopter, ali dok ne videh ove slike nisam ni u najlepsim snovima mogao da predpostavim kako to izgleda. FANTASTICNO, i helikopter i motor su sjajno uradjeni. Uzivaces a i mi sa tobom gledajuci. Cestitam i znam da ces ga dobro komletirati, podesiti i jos bolje leteti. Neka ti je sa srecom, Ljilja i Bata.

Offline jrlotpi

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 712
Re: raptor 90 se, titanijum
« Reply #7 on: September 17, 2009, 11:03:44 PM »
kao Sharliz Theron uuh