RAZNO > MATERIJALI / TEHNIKE OBRADE U MODELARSTVU

Vertikalac, konstruktivni ili ...?

(1/2) > >>

IvanGrozni:
Napravio sam horizontalni rep od balze debljine 5mm, a širine 50cm, još mi ostaje da uradim kormilo visine koje mislim da povežem najlonskim šarkama. Sada treba da napravim vertikalni stabilizator dimenzija oko 18cm x 15cm, koji takođe planiram da uradim od balze debljine 5mm i to konstruktivno i presvukao bih nekom folijom (ne bih plankirao). Ono što me interesuje je kako bi profil vertikalca izgledao posmatrajući odozgo? Ako je na početku debljine 5mm onda verujem da kako se ide prema kraju ta debljina se smanjuje (na koliko?). Ako budem morao da smanjujem debljinu balze, čime bi onda povezao pokretni deo kormila pravca sa statičnim delom (najlon šarkama) ili isečcima sa plastičnih čaša. Model ima raspon krila od 1,30m i dužine je 1m.
I još nešto, koristim acetonski lepak, mada imam i MomentWood Super 3 koji je bolji ili je svejedno (acetonac se mnogo brže suši).

PS žU prilogu je izgled vertikalca.

marko:
Ivane kod tako malih modela nije vazno da li stabilizatori imaju neki standardni aeroprofil.
Kod tebe je dovoljno samo da zaoblis letvicu koja pradstavlja napadnu ivicu stabilizatora.

Goran:
Profil i horizontalnog i vertikalnog stabilizatora, treba da je simetričan. Dakle u obliku kapljice. Što kako reče Marko nije mnogo bitno.

Ako već hoćeš da napraviš da to liči, onda neka napadna ivica ostane 5mm a izlazna što tanja.
U tvom slučaju možda oko 2mm. Tanje od toga verovatno nije dobro zato što će materijal previše da se oslabi.
Naravno, stanjivanje profila ako ga budeš radio, započni na pokretnom delu ali ne i na nepokretnom....

Pozdrav Goran

IvanGrozni:

--- Quote from: Goran on September 30, 2009, 11:24:19 PM ---Profil i horizontalnog i vertikalnog stabilizatora, treba da je simetričan. Dakle u obliku kapljice.
Pozdrav Goran

--- End quote ---
Čini mi se da je trebalo da stoji "asimetrično", ako je u obliku kapljice.
Hvala na odgovorima. Ali da li da ga uradim iz jednog tj. dva komada balze ili da ga napravim od letvica balze 5mm?
U tom slučaju oba stabilizatora bi presvukao nekom folijom.
Se lepim acetonskim lepkom, da li je on OK (<--)?

Goran:
Ne naravno.
Simetričan.... kapljica se deli uzdužno...

Poz.

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

Go to full version