Author Topic: Wing Dragon WD (upgrade brushless)  (Read 11721 times)

Offline fenix

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1010
  • JUST FLY
    • www.rc-helivideo.com
Wing Dragon WD (upgrade brushless)
« on: April 26, 2008, 11:48:48 PM »
U predhodnom topiku bilo je rijeci o WD1.U ovome dijelu bice rijeci o istom tom modelu samo sa LiPo baterijama i brushless motorom.Leteci ova predhodna dva modela uvidjeo sam sve njihove prednosti i mane pa sam na osnovu toga dobio smjernice kuda dalje.Naravno cijene elektro motora i ostalih komponenti stalno padaju,a sa pojavom UH svima nam je to dostupno naravno za male pare.Tako sam i ja odlucio da postepeno prelazim u LiPo svijet,a ovaj mi je model posluzi kao model sa kojim cu uci u LiPo svijet punjaca,baterija,motora koji su po svemu razliciti od dosadasnjih tj.brushed verzija.

U kratkim crtama cu navesti da sam kao prvo i osnovno kupio LiPo punjac sa balanserom

               


               
               ispravljac...
Bez ovoga ne bih nikome preporucio da prelazi na LiPo baterije iz bezbjedonosnih razloga.

Naravno sa ovim punjacem koji jestigao iz UH stiglo je i sve ostalo potrebno za nadogradnju ovoga modela:motor,speed control,baterija,servoi,propeleri kablovi i jos mnogo toga...opet kazem sve za male pare  :o

               

Model sam kupio od tipa koji je samo dva puta pokusao da poleti i naravno zna se ishod veom lako je odustao od ovoga fantasticnog hobija.Naravno uzeo sam ga bez stanice ali u ovakvom stanju :'(
A o tome na kakve je probleme i on naisao ko nije citao a interesuje ga evo i linka gdje je to sve detaljno opisano

                                          http://rcfly4um.org/index.php?topic=154.msg910#msg910

               

               

 Naravno da toplu vodu nisam izmislio ja nego sam o ovoj nadigradnji citao na ovome forumu tu je jos detaljnije opisano pa koga interesuje evo i linka...

                                          http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=683751

Posto sam tek ulazio u svijet LiPo i brushless nisam puno experimentisao nego sam narucio iste ili slicne komponente,kao sto je to opisano u ovom forumu.Naravno to sam sve sproveo u dijelo,naravno sa nekim malim izmjenama.
Sve dijelove sam narucio iz UH i nisam se pokajao jer za tu cijenu dobiva se mnogo,a moram vam reci da sam u pocetku bio skeptik jer gledajuci ostale proizvodjace i njihove cijene mislio sam da nije u pitanju neka prevara ili falsh roba.Znaci za park flyere a i malo vece modele ove komponente su zadovoljavajuce.
Sto se tice komponenti ja sam se odlucio za
                                           
   Tower Pro motor   2408-21 
http://www.unitedhobbies.com/UNITEDHOBBIES/store/uh_viewItem.asp?idProduct=4321

   speed controllers,takodje Tower Pro 25A 
http://www.unitedhobbies.com/UNITEDHOBBIES/store/uh_viewItem.asp?idProduct=4860

   LiPo baterije 1300 mAh   
http://www.unitedhobbies.com/UNITEDHOBBIES/store/uh_viewItem.asp?idProduct=2095

   Propeler  APC 7x6E
http://www.unitedhobbies.com/UNITEDHOBBIES/store/uh_viewItem.asp?idProduct=5436

   i propeler SF 7x5E
http://www.unitedhobbies.com/UNITEDHOBBIES/store/uh_viewItem.asp?idProduct=5289

   i naravno 9gr. micro servoe
http://www.unitedhobbies.com/UNITEDHOBBIES/store/uh_viewItem.asp?idProduct=5456

Toliko za sada,naravno nastavak slijedi...
« Last Edit: April 27, 2008, 06:43:44 PM by fenix »
The sky is the limit.

www.rc-helivideo.com

Offline fenix

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1010
  • JUST FLY
    • www.rc-helivideo.com
Re: Wing Dragon WD (upgrade brushless)
« Reply #1 on: May 01, 2008, 08:27:13 PM »
Sto se tice komponenti koje su bile u njemu,servoi,motor,prijemnik...sve su zamjenjene

               


               

               


O ovim komponentama je bilo rijeci u topiku WD 1 pa da se ne bi ponavljao idemo dalje.

Kao prvo za ovako jak motor koji dodje na ovakvu plastiku

               
potrebno je postaviti nosac motora od spera,ja sam ugradio sper debljine 5 mm,a sa unutrasnje strane samstavio plastificirani lim...

               

Srafi koji su namjenjeni za ovaj motor a koji dodju u kompletu sa njim su od 2mm,posto i duzina nije odgovorajuca kad se postavi ovaj sper stavio sam sraf 3mm i 2 cm duzine.Ako se odlucite za ovakav sraf treba se voditi racuna da se rupe na stopi motora pazljivo prosire jer nije ostavljeno puno mjesta za takve radnje :-\

E sada ovo vec izgleda dosta bolje.Nakon toga postavio sam elisu 7x6 E koja zbog sipke taman odgovara.

               

Sledeci korak je bio postavljanje speed controlera...

               

               

U medjuvremenu krila,horizontalac i vertikalac su zaljepljena i presvucena...

               

               

I evo kako to izgleda nakon ovih intervencija...

               

               


               

Postavljeni su i  servoi. Ovdje se vidi da elisa nije skroz postavljena do motora ,ali sam na to bio upozoren od Laza,pa sam to naknadno ispravio i postavio je na pravo mjesto,jer manje su vibracije pa ce motor  duze da traje ;) kako kazu svaki savjet je dobro dosao.
E nakon ovoga model je bio spreman za let ali prije toga naravno sa nestrpljenjem sam ocekivao startovanje ovoga motora ali prvo na radnom stolu,i konacni ulazak u LiPo svijet.Kad sam dobio  ovaj motor probao sam ga sa NiMh baterijama i bio sam odusevljen  :o samim tim kao sto sam rekao bio sam nestrpljiv da to sve probam ali sa LiPo baterijama.               




« Last Edit: May 01, 2008, 08:31:28 PM by fenix »
The sky is the limit.

www.rc-helivideo.com

Offline zgrujic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 678
Re: Wing Dragon WD (upgrade brushless)
« Reply #2 on: May 05, 2008, 07:22:44 PM »
Imam slican motor i slicne servoe od UH i veruj mi da se ni jednog momenta nisam pokajao sto ih dobih za male pare. Baterije su vec druga prica. Bio sam zadovoljan sa LongMax dok nisam dobio Zippy. Onda su mi se otvorile oci! Medjutim Zippy cesto nema na lageru...

Offline fenix

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1010
  • JUST FLY
    • www.rc-helivideo.com
Re: Wing Dragon WD (upgrade brushless)
« Reply #3 on: May 11, 2008, 08:27:56 PM »
Prije svega treba da saopstim podatke u vezi tezine modela,nakon svih nadogradnji tezina trupa sa motorom,servoima,speed controlerom bez baterija je 475 gr.
Krilo bez elerona  190 gr.
Znaci zajedno sa baterijom koja je teska 120 gr.kompletan model je tezak 785 gr.Imajuci u vidu da ovaj motor u kombinaciji sa ovom baterijom i elisom daje potisak od 600 gr.sta reci :o
Prvi let ovoga modela je bio 18.01.koji je bio u svakom pogledu ohrabrujuci...
Leteci do sada sa NiMh baterijama i motorima sa cetkicama kad sam poletio sa ovim modelom ne moze se porediti ni sa cim do sada,ni u vezi snage motora niti u vezi trajanja leta...
Kad se model odljepio od zemlje poceo je da penje vertikalno na punom gasu i da mu nisam davao komandu horizontalca na dolje pravio je stalno luping :P.E tada sam mu oduzeo gas i na jednoj trecini je penjao fenomenalno...
S obzirom da sam se po prvi put susretao sa ovim baterijama i motorom i imajuci u vidu da baterije nisam punio ni praznio prije ovog leta tj.sa onim sto je bilo fabricki napunjeno let je trajao sa jedrenjima nekih 25 min :o.naravno to je bilo i prijevremeno slijetanje jer nisam htio da u prvom letu iscrpim baterije sto se i ne preporucuje u prvim letovima.Sta reci nego mom odusevljenu nije bilo kraja a sa nestrpljenjem sam ocekivao drugi let koji je uslijedio veoma brzo...
Evo i par fotki sa tog prvog leta...

               


               

               
               


               


               


               
               


               


                 

Nakon ovoga leta uvidjeo sam sve prednosti LiPo baterija i brushless motora i kao sto je vec prije receno ko jednom predje n LiPo nikad se ne vraca na NiMh... ;)
Naravno da ovdje nije kraj,tek ono pravo  tj.vrhunac prestoji tako da ce o tome biti rijeci u slijedecem postu...
           
« Last Edit: May 11, 2008, 08:30:20 PM by fenix »
The sky is the limit.

www.rc-helivideo.com

Offline panther

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 219
Re: Wing Dragon WD (upgrade brushless)
« Reply #4 on: May 13, 2008, 01:48:08 PM »
Gde si kupio ovaj avioncic?

Offline fenix

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1010
  • JUST FLY
    • www.rc-helivideo.com
Re: Wing Dragon WD (upgrade brushless)
« Reply #5 on: June 06, 2008, 07:09:49 PM »
Posto imam dva WD pa samim tim i dva krila a oba bez elerona odlucio sam da jednom napravim i elerone.
Evo par fotografija toka izrade elerona...

             
              izrezani eleroni,

             

             
             krilo presvuceno sa folijom...


             
             kompletno krilo,

             
             izgled sa donje strane,malo sara nije suvisno.

Potreban materijal za ovakvu izradu 2 kom micro servoa 9gr.Y kabal produzni za servoe,control horn...malo truda i imate krilo i model sa full komandama :o
Ovo krilo takodje koristim prilikom fotografisanja  iako je za 100 gr teze od krila bez elerona jer sa njim naravno lakse postizem nagib koji mi je potrerban.

           
             
« Last Edit: June 06, 2008, 07:18:18 PM by fenix »
The sky is the limit.

www.rc-helivideo.com

Offline fenix

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1010
  • JUST FLY
    • www.rc-helivideo.com
Re: Wing Dragon WD (upgrade brushless)
« Reply #6 on: July 10, 2008, 06:07:17 PM »
 Na predhodnim slikama se moze primjetiti stajni trap kojeg nisam mijenjao tj.to je stajni trap koji dodje u RTF kompletu.Za polijetanje i  slijatanje sa fotoaparatom ovaj stajni trap se nekoliko puta lomio,a polijetanje je bilo nemoguce kontrolisati.Zbog toga sam napravio stajni trap od Al profila sa ojacanjima u trupu i ispod trupa od plastificiranog lima.Kako sam inace dodavao 30 gr olova u prednji dio aviona kada letim sa foto aparatom sa ovim stajnim trapom nije bilo vise potrebe za tim jer je stajni trap tezak 30 gr.Tockovi su od sundjera  5.5cmx1.8cm.

                                  
Sa ovakvim stajnim trapom i repnim tockom koji je povezan sa vertikalcem imate potpunu kontrolu i stabilnost kako pri polijetanju tako i slijetanju,a polijetanje je moguce i sa neravnih terena.




« Last Edit: July 10, 2008, 06:10:30 PM by fenix »
The sky is the limit.

www.rc-helivideo.com

Offline fenix

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1010
  • JUST FLY
    • www.rc-helivideo.com
Re: Wing Dragon WD (upgrade brushless)
« Reply #7 on: July 21, 2008, 05:50:11 PM »
Nedavno sam zavrsio krilo za model Magpie koji je u zavrsnoj fazi izrade,pa sam ga probao sa WD.Sa ovim krilom WD ima dosta sporiji let i stabilniji iako nije imao adekvatne nosace za krilo :P Sve u svemu i WD izgleda dosta mocnije ;)Naravno krilo nije presvuceno folijom a dvije boje su rezultat experimentisanja sa dva razlicita stirodura nista drugo.
Evo i par fotografija...

                        



                                               
The sky is the limit.

www.rc-helivideo.com

Offline vladislav

  • Newbie
  • *
  • Posts: 5
Re: Wing Dragon WD (upgrade brushless)
« Reply #8 on: July 21, 2008, 08:26:49 PM »
Cao Fenix, svaka cast za izradu ovakvog krila,imam dva pitanja  :D
kako si resio spajanje tog V krila ,jel imas mozda neki wing joiner ugradjen u obe polovine krila?
Ako nije tajna koju si foliju korstio prilikom presvlacenja onog krila sa eleronima?
hvala
Vladislav

Offline fenix

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1010
  • JUST FLY
    • www.rc-helivideo.com
Re: Wing Dragon WD (upgrade brushless)
« Reply #9 on: July 21, 2008, 10:15:36 PM »
Sta danas moze biti tajna.... ???  Za spajanje ovoga krila koristio sam lipov sper,naravno izrezao sam ga pod uglom od 14 stepeni tako da formira slovo V a u oba kriloa ulazi krak od  25-30 cm.E kad se to odradi onda epoxi  5 min.ljepilo odradi svoje..O izradi ovoga krila kao i kompletnog modela Magpie za AP bice uskoro novi topik.Sto se tice folije koristim ORACAL foliju ili AWERY ili MACTAC,to su sve folije od 75 microna malo su teze od monokota ali i dosta jeftinije,i smatram da se u eri brushless motora ne treba mnogo dvoumiti izmedju ovih folija,a sobzirom da radim  reklame pa je stalno imam na lageru sve modele radim sa njom..a do monokota kao do balze je ovdje doci malo teze..Ova folija je samoljepljiva ,nakon nanosenja malo se ugrije fenom da se bolje zalijepi...
« Last Edit: July 21, 2008, 10:20:19 PM by fenix »
The sky is the limit.

www.rc-helivideo.com

Offline fenix

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1010
  • JUST FLY
    • www.rc-helivideo.com
Re: Wing Dragon WD (upgrade brushless)
« Reply #10 on: January 23, 2009, 07:30:05 PM »
Evo i video sa prvog leta nakon prepravljanja WD modela u LiPo varijantu.


                                                      
The sky is the limit.

www.rc-helivideo.com

Offline fenix

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1010
  • JUST FLY
    • www.rc-helivideo.com
Re: Wing Dragon WD (upgrade brushless)
« Reply #11 on: January 26, 2009, 07:14:51 PM »
Neki dan sam napravio fotke snimak naravno (opet zahvaljujuci Sasi) WD-a koji je bio moja prva platforma za AP i sa kojim sam napravio prve fotke.Na njemu je tada bila instaliran Samsung Digimax 101 aparatyza letenje sam koristio bateriju od 1700 mAh.Tezina modela je 1040 gr.a sa krilom koj ima elerone teyina je 1100gr  (fiu)WD ne koristim vise za AP nego druge modele a njega ponekad letim a tu je ako nekome novom RC pilotu bude potreban za prve letove... :mhm

 

                                             
The sky is the limit.

www.rc-helivideo.com