Author Topic: CAP 232  (Read 7909 times)

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
CAP 232
« on: October 12, 2009, 07:14:03 PM »
Cap 232 novi je model u mojoj floti...

Dva teksta, prvi kako sam ga pravio a, drugi o utiscima posle prvih letova mozete procitati na sajtu koji je u potpisu...
Postavio sam i dosta slika...

Uzivajte

Mirce

Offline Aleksandar

  • Newbie
  • *
  • Posts: 22
    • rodni kraj
Re: CAP 232
« Reply #1 on: October 13, 2009, 09:32:35 AM »
Mirce,

Link ne radi.

Not Found

The requested URL /Cap-letenje.htm was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.

Offline brainstorm

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 354
Re: CAP 232
« Reply #2 on: October 13, 2009, 10:15:33 AM »
Meni radi, sa sbb cable interneta.

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: CAP 232
« Reply #3 on: October 13, 2009, 10:23:59 AM »
radi. mozda da promenis dns setovanja

Offline Aleksandar

  • Newbie
  • *
  • Posts: 22
    • rodni kraj
Re: CAP 232
« Reply #4 on: October 13, 2009, 12:15:25 PM »
Na poslu sam.
Imamo adsl sa fiksnom IP adresom, i veze nemam sta bi mu podesavao, jer je do sad svaki link na tom sajtu radio!
Mada nam je blokiran fejs, you tube i slične stvari. Mozda ima neke veze.
Strpljen spasen :-)

Offline cane

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 422
Re: CAP 232
« Reply #5 on: October 13, 2009, 04:54:30 PM »
Mnogo lep model!Svaka cast,Mirce!!!Koliko kosta jedan ovakav model komplet zavrsen,ako nije tajna?

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: CAP 232
« Reply #6 on: October 13, 2009, 07:18:45 PM »
Cao Cane,

evo odgovora, onako nabrzaka "iz glave"...

Model je 250 evra
Motor je oko 400 evra
Hitec HS 645 servoi su 36 $ ima ih 5 kom
Futaba setvou 3003 su 7-8 evra ima ih 2 kom
Rezervoar je oko 10$
Prekidac 18 $
Produzni kablovi oko 50 $
Baterija oko 15 evra
Spiner 45 $
Elisa 25 $
Tigon creva oko 6-7 $
Tockovi 5-10 $
Prijemnik 100 evra
Viljuskice i ostala sica 10-20 evra

Ovo su ti cene bez raznoraznih postarina, provizija i carina...
Naravno tu nisu racunati lepkovi, nalepnice i rad...

Pozdrav

Mirce
« Last Edit: October 13, 2009, 07:20:34 PM by mirce »

Offline cane

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 422
Re: CAP 232
« Reply #7 on: October 13, 2009, 07:38:23 PM »
Jako lep model a mogu da kazem da je i cifra odgovarajuca za tako nesto. Hvala na odgovoru i neka leti jos dugo.Pozdrav,

Cane

Offline cheky

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 120
Re: CAP 232
« Reply #8 on: October 13, 2009, 08:33:51 PM »
          Zelo lep! A i bas ti velik !Bas onako muski ! Kanda je vredeo sveg onog kukuruza za klecanje!
Kod nas u Vjeterniku sve taki poveliki.ali nasi nemaju motore jer ih mi bacamo sa ramena , pa ko dalje.
Pozdrav from Veternik
(Veternik do salajke)

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: CAP 232
« Reply #9 on: October 13, 2009, 11:50:56 PM »
Cuj Cheky, a da ti kanda pozoves Maju, kao nesto da je priupitas, vezano za kolace naravno,
i da, kao usput njoj kazes da pogleda ovaj post. Onda ne bio samo klecao, vec bi ja mislim
morao jedno vreme i da spava na kukuruzu.

Offline leonardofibonacci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 536
Re: CAP 232
« Reply #10 on: October 14, 2009, 12:04:28 AM »
Kakav kukuruz? Spavao bi na koprivi, a ne na kukuruzu . . .
За живот ми мало треба: клавир, хлеб и парче неба!

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: CAP 232
« Reply #11 on: October 14, 2009, 12:39:09 AM »
Ne sekirajte se, Maji sam već sve priznao a, i odrobijao sam svoje...

Žao mi je što se uvek skrene sa teme pa, umesto o modelu, izradi i letenju završimo sa kukuruzom i koprivama...

Tako sa Hellcat-om a, i sad sa Cap-om. Niko ništa da pita, niko ništa da kaže...
Kako samo uspem da sve tako dobro napišem i objasnim pa, je svima u momentu sve jasno...

Biće da to ima neke veze sa ovim linkom:

http://rcfly4um.org/index.php?topic=2800.msg15332#msg15332

Pozdrav

Mirče
« Last Edit: October 14, 2009, 12:55:17 AM by mirce »

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: CAP 232
« Reply #12 on: October 14, 2009, 12:40:04 PM »
Sta da te pitam? Mene je interesovalo, i fala na gostoprimstvu, video.
1. Sta reci o  tanderboltu? to MORA da se vidi.
2. Zero? Prvo treba videti originalni model koji je fenomenalan. E tek onda treba videti ovaj bivsi ARF.
3. CAP? Sve je super, impresivno ali nije moj tip.
4. Ona grdosija? Pa opet se ne moze docarati slikama. jedno je slika a drugo je kada ugledas to cudoviste
   u realnom vremenu. To je kao kada gledas reli na TV-u i izgleda ok. Nije toliko strasno,
   a nisu ni neke brzine (max 150-180). A kada sednes unutra - jao majko.
   vozaci formule 1 padaju u nesvest. E to je za Helcat-om. Tek kada vidis tako nesto
   i kada vidis sta sve treba "ubaciti" unutra vidis zasto za to cak i boljim modelarima treba i vise od godinu da
   dodju do tacke kada se kraj tek nazire.


Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: CAP 232
« Reply #13 on: October 14, 2009, 01:35:05 PM »
Posto sam se vec raspisao da napisem jos nesto. Kada gledate nekoga kako pravi model od nule, sve izgleda tako lako i jednostavno,
pogotovo ako ste se nekada davno bavili slicnim hobijem.
E tako sam i ja pomislio da bih mozda mogao da napravim neki, sledeci warbird. Normalno postoji planova i planova.
Odabrati i nije tesko.
E sad dolazi otreznjenje. Planove treba "vratiti" na normalne dimenzije (vecina ih je u incima), ali je to najlaksi deo posla.
Zatim, treba obezbediti balzu, avio sper i ostalu drvenariju. Zatim pogledate planove, krenete da slazete lego (balza) kockice
i ukapirate da je potrebno jos nesto. Retrakti? Treba odabrati koje (vazduh ili mehanika), odrediti za njih mesto. Servoi? Polozaj velicina...
Motor? Komande...
Ma da vec ne nabrajam. Pocinje besomucno pretrazivanje interneta i potraga za entuzujastima koji su  takav
model vec pravili i ucenje na njihovim iskustvima. Onda nastupa faza odustajanja, kada napokon shvatite koliki je to posao,
koliko je vremena i odricanja potrebno da bi se model zavrsio. Jos bolje - niste odustali.
Onda vam treba GOMILA novca. Kao i kada pravite kucu, nemojte pocinjati ako nemate novca da je odmah zavrsite jer
je neikada necete zavrsiti. Sve mora biti tu. pocev od drveta, motora, servoa, retrakta, sarkica, klimalica zezalica i
svega ostalog, jer se za svaki i najmanji delic mora napraviti odgovarajuce mesto u samom startu.

Da. jos jedna veeeelika stvar. Alat. pocev od spenadli, stegica i svega ostalog. Sve je jeftino do bola, ali ga kod nas nema.

E zato sam ja odlucio. Realno sagledavsi, za mene je ipak neki ARF koji mogu lagano doterati i prepraviti,
a za neko ozbiljnije modelarstvo ja trenutno nemam kapitala. Pitam se da li je i Mirce ikada sabrao koliko
je tunderbolt kostao. O helcat-u i da ne govorimo. I kada bi ga pitali, sigurno bi Vam rekao da je sve od potrebnih
stvari imao pre pocetka gradnje. Moze neka sitnica da ostane i za kasnije
(model jos nije gotov a on razmislja o zameni istog i ugradnji veceg??), a takodje se i u radu dosta pomeni,
ali vecina delova bi valjalo da je na gomili.

Ova prica se malo nadovezuje na onu Mircetovu iz nekog drugog posta. Da ne bude zabune, ova prica nije vezana samo
za Mirceta. Postoji jos mnogo dobrih RC modelara (stolara) ali da ne nabrajam jer sigurno postoje i oni za koje ja ne znam,
ali pogledajte na forumu (a i koliko modelara znate da mozda nisu na forumu) koliko je ljudi pocelo i doslo do neke faze i tu stalo.
Koliko ima modela koji su poceti i nikada nece biti zavrseni. Koliko se secam Coka je napravio plemanitu stvar. Poklonio je gomilu
zapocetih proojekata. Koliko je toga zavrseno? Niko se nije  oglasio i okacio slike da vidimo kako to izgleda.

Zbog svega gore navedenog niko i nema sta da te pita.
Ljudi koji pocinju da se bave ovim hobijem mozda i ne znaju da takvi modeli mogu i da se prave.

Pozdrav

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: CAP 232
« Reply #14 on: October 15, 2009, 12:43:34 AM »
Misho šta reći na ovo što si napisao?

Uglavnom je na stranicana ovog foruma i nsmodelers sajta manje više već sve ispričano na ovu temu...

Svako nadje sebe u nekom segmentu modelarske priče.
Neki vremenom napreduju, teže novim modelarskim iskustvima, novim modelima, većim, jačim, bržim, okretnijim, akro, warbird, 3D...
Neko godinama leti jedno te isto a, mnogi se vrmenom i prestanu baviti ovom hobijem...
Sve je to normalno, jer nisu ni svi ljudi isti...
Život svašta donosi...

Pravljenje modela je nekada bila nužda, jer modela nije bilo da se kupi kao danas.
Danas, u dobu u kojem živimo, gde su Kinezi cenama "ubili" skoro sva tržišta pa, i modelarsko, izrada modela je besmislena.

Svima je jasno da bilo koji ARF avion možete kupiti za manje para nego što vas košta materijal...

Smisla, ipak, ima u dve priče...

Jedna je, praviti nešto kao što je Hellcat, jer takvih modela (ne mislim konkretno na Hellcat nego uopšte na modele sa velikih planova) nema da se kupi...
Takve modele prave ljudi koji imaju sve vrste mogućnosti koje si nabrojao (vreme, lovu, radionicu, podršku okoline, alat, uslove za držanje...)...

Iako to nije najbitnije...  Najbitnija je želja...

No, idemo dalje...

Modeli sa planova su više cenjeni u svetu modelarstva i na kraju krajeva imaju veću vrednost od bilo kog ARF-a...
O razlici u kvalitetu naknadno...

O uživanju prilikom rada na projektu, neću trošiti reči...
Kreativnost dolazi do izražaja i baš zato, što model pravite sami, pruža vam se mogućnost da mnoge stvari napravite mnogo jače, lakše, da ih pozicionirate na bolje mesto, da zamenite, smanjite, povećate neki deo...
Samim tim i modeli na kraju izrade ne mogu da se mere sa ARF-ovima (iako se i tu mnoge stvari moraju i trebaju prepravljati)...
Modeli koje pravi Ziroli, Bates, Top Flite i svi ostali, nisu za jednu sezonu. Ko pravi te modele, leti ih posle godinama, i to, verovatno, bez problema...

U jednom časopisu koji imam, nalazi se reklama za neki deo, gde su slikali modelara (ima i ime) pored jednog velikog Zeroa. Kaže reklama : "Leteo je do sada 735 puta i "taj i taj deo" još savršeno radi...". Čuj 735 puta... leteo jedan model...

Kod nas na žalost, nedostatak love, predstavlja najveći problem i uglavnom se gleda da se prištedi gde god se može.
Kod ovakvih projekata nema štednje. Ugradjuju se proverene i kvalitetne komponente...
O ovome sam pisao pre neki dan u rubrici Livada...

Druga priča je priča o ARF modelima, ali ne baš svakakvim, gde se kupi model pa, se isti posle prepravlja...
Ovo nisam izmislio ja sa Zero-om, nego to modelari rade da bi u startu uštedeli vreme i uloženi rad... (recimo sa nekim od KMP modela ako žele dobar warbird).
Projekat sa Zero-om je ta priča...
Zero se pokazao u startu tako dobar da bi bio greh ne napraviti ga da bude još bolji...
Mnogo toga, šta smo Zero i ja "preturili preko glave" (i trupa), samo je dokaz da dorada modela ima i te kako smisla... 

Slično prvom primeru i prepravljeni ARF obično nije za jednu sezonu, nego kad se modelar i model nadju "na istim talasnim dužinama" lete godinama "zajedno"...

To je ono Misho, kad si rekao: "Biće i Zero na prodaju"...
Mislim da, teško da će se to desiti...


Meni je veoma žao što mnogi naši modelari, koji stvarno svašta znaju, ne uzmu učešće na forumu pa, napišu neke svoje Tips & Triks-ove...

Ja se u mojim natpisima trudim da, što kroz slike, što kroz tekstove, opišem i usput objasnim šta i kako i zašto to tako radim...
Imam utisak da ljudi to slabo primenjuju (opet bih se vratio na tekst iz livade)...
Ipak, tekstovi koje sam pisao o svojim avionima i prepravkama na njima, i te kako, mogu da se primene na sve modele.

A što se tiče ARF-a...
Do ARF modela se lakše dolazi, oni su u startu jeftiniji i lakši za letenje.
Ima i tu veoma ozbiljnih "mašina". Pa, svaki model preko, ne znam, 1,6 - 1,7 metara je ozbiljan model...
Ozbiljno košta, ozbiljno leti, ozbiljno može i da te povredi ako ne paziš...

Ali, i ozbiljnost prilaza modelarstvu, kod mnogih, da se ne lažemo, nije na nivou koji bi trebao da bude...

I na ARF-ovima se mnoge stvari daju napraviti bolje...
Tu više nema izgovora da su delovi skupi i da se ne mogu nabaviti. Pa, Adam ide svake nedelje u Peštu...
Treba volje i prvenstveno znanja. Ako čovek i ne zna, treba da pita... Naći će se već neko da mu objasni...
Na našem Čenejskom aerodromu ove godine uspešno smo "iznedrili" par novih modelara, koji već veoma dobro lete... Nisu "omastili" ni jedan model...

Dolazi duga zima, možda jedna serija, univerzalnih, tekstova o tome kako se šta pravi, postavlja, lepi, ojačava, osigurava... na modelima ne bi bila "hrdjava"...

Mislim da bi to koristilo mnogim modelarima, pogotovo početnicima... 
Takodje se nadam da će se i drugi uključiti, u to pisanje, jer su sva iskustva dragocena...

I na kraju, modelarstvo je mnogo više od modela i letenja (i tu misao sam već izrekao pre neki dan...)...
Svi koji su dolazili na Čenej, tokom ove godine (a, i ranije...) znaju kako je dobra atmosfera, koliko ima zezanja, smeha, druženja, pomoći, saveta...
Deo takve "opušajuće" atmosfere, mi sa tog aerodroma, pokušavamo u zadnjih par dana da prenesemo i na ovaj forum kroz tekstove i slike, koje ste sigurno primetili...
Dobio sam "blago" upozorenje moderatora da se preterano šalimo...
Ne mogu da verujem da to nekome smeta...

Pozdrav

Mirče