Author Topic: Cessna Cardinal Robbe  (Read 3797 times)

Offline ivanmagd

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 816
Cessna Cardinal Robbe
« on: October 29, 2009, 09:13:09 AM »
Uspesno sam snimio dva leta Robbe cesne i na oba snimka se vidi da se avion ponasa mnogo nestabilno u letu tj. mnogo se vise bacaka tamo vamo pa ga ja ispravljam nego sto kontrolisano letim, pa me interesuje jel se to dogadja zato sto je avion mnogo lagan pa mu smeta i povetarac ili mu mozda treba ucvrstiti krila ramenjacama ili tako nesto ? inace raspona je 1.5 m i oko 1500 gr tezak




Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: Cessna Cardinal Robbe
« Reply #1 on: October 29, 2009, 09:49:36 AM »
Moje misljenje je da je to zbog same konstrukcije aviona. Krila imaju veliki dihedral a nema elerona. Naravno, moguce da gresim ali kada sam ja htio da nabavim taj avion, gledao sam snimke na youtube , i skoro se na svakom ponasa isto. Naravno prije zakljucka treba da proveris teziste (avion se tako ponasa ako CG pomeren napred (t.j. ako je avion 'repat', tezak pozadi) i treba da proveris da li su komandne povrsine dobro ucvrscene.
Ako je sve to u redu , a i dalje leti na isti nacin onda predlazem da uradis nesto ovako:

Ispravi krila i ugradi elerone, jer tezina od 1.5kg nije mala , sumnjam da je to uzrok.

Pozz, Sasa

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: Cessna Cardinal Robbe
« Reply #2 on: October 29, 2009, 10:13:18 AM »
Meni se tako ponašao Spree, ubacio 15g olova na nos i rešio problem... Čak i u vetru lepo, stabilno leti iako ima samo oko 600g. A i fun fly je bio interesantan posle prvog poletanja, pa posle dobio 120g na nos, težina modela je 2000g. Kod oba modela je na nekih 32% centar težišta...