Author Topic: 2 or 3 blade prop ?  (Read 4163 times)

Offline galileo5

  • Newbie
  • *
  • Posts: 49
2 or 3 blade prop ?
« on: December 05, 2009, 08:48:50 PM »
Siguran sam da ovde ima ljudi koji ce resiti dilemu koju imam...

Kada i u kojim slucajevima koristiti dvokraku, a kada trokraku elisu ?
Koji je odnos medju njima u smislu dimenzija ?
Kod koje vrste modela koja ? recimo kod 3D....... kod aerobatic ....... trainer ......... itd.
Kako se koja ponasa po pitanju ubrzanja, a kako po pitanju brzine ?

konkretno moj slucaj>  Turnigy SK 42-40 750 kv, na sajtu preporucuju  od 13x8 do 14x6 naravno za dvokraku, a sta je sa trokrakom i to sa 3S i 6S baterijama.
Imam u planu da ga montiram na Extra 300s (150cm, stirodur) i sad koja elisa dvokraka a koja trokraka ?

Dosta pitanja odjednom ali mislim da postoje odgovori kod dosta clanova...

Pozz

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: 2 or 3 blade prop ?
« Reply #1 on: December 05, 2009, 09:04:43 PM »
Sto propeler ima manji broj elisa to je efikasniji. Propeleri sa vise elisa (3,4) se koriste ako na modelu zahtevani potisak ne moze da se postigne sa 2-krakom elisom jer bi inace dodirivala zemlju, ili iz estetskih razloga.

Doticni motor bi najbolje radio sa 4S baterijom na dvokrakoj 14x7 ili 13x8 elisi u zavistnosti od ukupne predvidjene mase na poletanju. U svakom slucaju model ne bi trebao da predje 2,5kg sto ces jako tesko postici sa ovim rasponom.

poz
Veljko

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: 2 or 3 blade prop ?
« Reply #2 on: December 05, 2009, 10:38:03 PM »

Offline marko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 950
Re: 2 or 3 blade prop ?
« Reply #3 on: December 05, 2009, 11:00:42 PM »
Sto propeler ima manji broj elisa to je efikasniji.

 ???

Posto sam zavrsio jel, J.E.B.E.N.I. Masinski fakultet, smer vazduhoplovstvo, jedan od ispita je bio elise i rotori.
Tako da tu kazu ovako, prevescu dosadni jezik tehnike, na sve popularni jezik modelarstva:
Ako hocete elisu sa maksimalnim stepenom iskoriscenja, ta elisa mora da zadovoljava sledece:
Da krakovi budu sto vece vitkosti(da bi se smanjo indukovani otpor), da elisa bude sa sto vecim brojem krakova (najgore su elise sa 2 kraka) i da svi aeroprofili u poprecnom preseku elise budu u optimalnom napadnom uglu (to znaci da elisa treba da bude u mogucnosti da menja korak u zavisnosti od rezima leta).
E, ali ova prica gore se ne primenjuje na avio modele.
Tako da odabir elise je u potpunosti u zavisnosti od toga kakv model letis i sta hoces od tog modela.
Ja koristim dvokrake karbonske elise.
Dvokrake zbog cene, a karbonske, pa mislim da svi znamo koje su mehanicke osobine karbona.

« Last Edit: December 05, 2009, 11:03:34 PM by marko »
WARNING:intentional straight and level flight prohibited!

Offline leonardofibonacci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 536
Re: 2 or 3 blade prop ?
« Reply #4 on: December 06, 2009, 12:35:12 AM »
Kada smo vec kod ove teme, ranije je pisano na istu. Tema me je bas zaintrigirala, ali ne mogu da nadjem taj, stariji post. Ako bi neko, ko zna gde je, mogao da napise link . . .

 . . . ili to bese na starom forumu?

Secam se da ga je krasila fotografija jednokrakog propelera . . .
За живот ми мало треба: клавир, хлеб и парче неба!