Author Topic: Stork II elektro  (Read 7751 times)

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Stork II elektro
« on: January 17, 2012, 05:46:50 PM »
Danas me je pozvao jedan gospodin u nameri da kupi model o kome ću pisati. Pošto sam mu obećao da ću sve detaljno slikati i poslati mu slike na mail, kad sam video koliko ih ima, uvideo sam da mi je lakše da napravim jedan topic o ovom modelu, a i ovako o Storku II elektro, nije pisano na stranama ovog Foruma...

Sve je počečo 1994. godine kad sam od Szeri Andrasa (vlasnika Model Hungaria hobby shop radnje u Budimpešti) kupio jedrilicu Stork II elektro. U to doba ovo je bio top model i mnogi takmičari su je koristili. Iskreno, ni danas nije "hrdjava" iako je klase F5J napredovala, pogotovo u pravcu smanjenja težine na modelima.

Stork II elektro je, kako samo ime kaže, model sa elektro pogonom. U vreme kad sam sa Szeriem pravio posao, imali smo dogovor da mi sastavi model sa istim delovima kao što se nalaze na njegovoj takmičarskoj "spravi".
Jedina razlika izmedju mog i njegovog Storka je bila baterija, jer je njegov model leteo na 7 ćelija od 2400 mAh NiMC (da, da...tad su još bile niklmetalkadmijum batrije), a moj model je bio pogonjen sa istom baterijom, ali od 10 ćelija.
Razlika od tri ćelije se i te kako osetila u težini modela, a meni pošto sam model koristio za rekreativno letenje, bitnije je bilo da kad izadjem na teren mogu da napravim više startova...
To više je bilo 5 po bateriji...

Da se vratimo na jedrilicu...

Stork II elektro pravi se u Češkoj. Model je raspona 3,2 metra i potpuno kompozitan, napravljen od staklene tkanine i epoxy smole, a u najstresnijim delovima je ojačan karbonskim tkanjem.
Ramenjače su takodje od karbona kao i bajoneti koji spajaju uške sa centroplanom.

Pošto je jedrilica pravljena da bude elektro varijanta, sve je veoma tanko, ali vrlo jako. Delovi se skoro provide pa, se gore pomenuta ojačanje lepo vide kroz gornji sloj - želkot.
Za one koji ne znaju, model je već ofarban u kalupu, tako da kad se izvadi iz istog, nema više dorade, sem možda poliranja...

Evo kako to izgleda na slikama:



Centroplan:







Uške:













Kao što rekoh, spoj krila i centroplana je preko karbonskog bajoneta. Na bočnim stranama su konektori za servoe elerona...











Ne moram spominjati da su svi spojevi idealni, kako centroplana i uški, tako i svih pokretnih površina. Ovaj model nema klasične šarke...





Flapsovi:











Nažalost izgubio sam jedan mali poklopac od komande flapsa, sa gornje strane centroplna... :sljus

Eleron se pokreće od dole:







Pošto krilo ima praktično trostruko lomljenje profila (U sredini, na spoju centroplana i uške i na samom vrhu), i deo elerona koji je na samom kraju krila je mehanihki povezan sa eleronom i radi zajedno sa njim...


Repne površine su iz jednog dela i sa dva mala šrafa se pričvršćuju na trup. Rep je takodje liven u kalupu. Svi spojevi sa trupom su savršeni...












I na kraju trup. Kako rekoh ovaj model je pravljen da bude elekrto. U trupovima za F5J (elektro klasu) i F3J (klasa gde se model startuje povlačenjem sajle), postoji razlika u mestima fde se nalaze servo motori za repne površine. Kod elektro modela oni su ispod krila, bočno sa leve strane. Tako je ostavljen prostor u prednjem delu trupa za motor, kontroler i bateriju.





Krenimo redom, motor je od Češke firme Mega (120 evrića u ono doba...) i ovakav nije bio u prodaji jer je custom made za takmičenja.
Motor je naravno brushless, ali in runner i sa svoje prednje strane ima reduktor sa odnosom 4:1 (dodatnih 100 evrića...), čime je dobijena mogućnost da se smanje obrtaji i stavi veća, čitaj efikasnija, elisa. Uz bateriju koju sam tada koristio (12V) preporučen je propeler 13x7, a za takmičenja su koristili elisu 16x7 (naravno u "kombinaciji" sa 7-mo ćelijskom NiMC baterijom...)...







Motor je postavljen ukoso u prednjem delu trupa koji se skida, i tako je već dat ugao vuče u desnu stranu...





Kontroler je od firme Jeti, Opto 70 A (120 evrića...)...



Nekada sam u jedrilici nosio još jednu 5-to ćelijsku bateriju kojom su bili napajani servoi i prijemnik. Vremenom su pametni ljudi "smislili" BEC, elektroniku preko koje se napajaju malo pre pomenuti delovi, ali iz baterije za pogon modela. Time je 5-to ćelijska baterija postala višak, a model olakšan za 100-tinak grama...



Kako se tehnologija menjala, napredovale su i baterije, pa su one prve NiMc, zamenjene sa troćelijskom Lipo od 4900 mAh... Ljudi koja razlika, prvo Lipo je preko trista grama lakša (model je sad tek nešto malo preko 2 kliograma), drugo broj startova se drastično povećao i sa pet sa NiMc popeo na preko 15...  U prvih 10 poletanja, nema razlike u snazi vuče modela...



Baterija je od firme Rhino...

I šta reći na kraju, kako sam počeo da se bavim sa skala modelima, jedrilica je sve češće i sve duže visila sa eksera na zidu. Prodati su svi F3J model, a ovaj Stork se čuvao, tako, za prve odlaske na teren u sezoni, ili, hm, ne znam ni ja više kada... 
Prošle godine sam Storka leteo samo jednom, prvi put kad sam bio na Čeneju... Ima "dokumentovano":  http://rcfly4um.org/index.php?topic=5867.0
Posle toga, sve vreme je visila sa eksera u radionici.

Sve lepo ima kraj, pa tako, došlo doba da se Stork i ja rastanemo... Žao mi je jer je model stavrno extra, ali treba biti realan, ako se ne koristi za takmičenja, i uzbudjenja koja ona donose,  pored warbirda i jet-a, jedrilica je tačno :hehe


Pozdrav

Mirče
« Last Edit: January 17, 2012, 05:58:58 PM by mirce »

Offline Anakin

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 541
Re: Stork II elektro
« Reply #1 on: January 19, 2012, 11:05:09 AM »
Lepa ptica, grehota da stoji. I bolje sto ce da ode kod nekog ko ce da je leti. Ako nije tajna, koliko je kostala te davne '94. kada si je nabavio?
And this, ladies and gentlemen, is the very first Fokker airplane built in the world. The Dutch call it the mother Fokker.
— Custodian at the Aviodome aviation museum, Schiphol airport Amsterdam.

An old pilot is one who can remember when flying was dangerous and sex was safe.

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Stork II elektro
« Reply #2 on: January 19, 2012, 12:14:20 PM »
Tek sad vidim da sam napravio par grešaka u tekstu...

Prvo, Stork nije nabavljen 1994-te, nego 2004-te... :sljus

Drugo prve baterije su bile Niklkadmijumske (NiCd), a ne kako sam napisao... :sljus :sljus

Dešava se...

Anakin, jedrilica nije bila jeftina. U to doba imao sam jedan prelep model Nimbus 4 od 5,2 metra raspona, napravljen isto kao i ovaj Stork, skroz od epoxy smole, staklene tkanine i karbona.
Sve je bilo super, ali toliki model nisam mogao da poletim sa vitlom koje sam imao i posle par pokušaja uvideo sam da to tako neće moći. Najlakša varijanta je bila da se model "šlepa", ali tada niko nije imao RC avion koji bi mogao da povuče toliku jedrilicu.

Sve u svemu, Nimbusa sam menjao za ovog Storka. To mi je bila jedna od "boljih" trgovina jer sam "riknuo" najmanje 300 - 400 maraka, u ono vreme su još bile marke, ali to je bio jedini način da se rešim Nimbusa...

Cene nekih delova sam napisao u tekstu...
Sam model je bio 750 maraka, kako rekoh ranije, motor 100, reduktor 100, kontroler 120, elisa, čini mi se 25-30, spiner je nešto sitno koštao...
U modelu ima 6 mini servoa, 4 Hitec i dva digitalna za flapsove. UBC, malo produžnih kablova, prekidač...
Cenu baterije treba videti na Hobby king-u (Rhino 3 ćelije 4900 mAh)...

Sve u svemu  recimo 1200 maraka tj. sada eura... Toliko bi sigurno trebalo da se kupi i opremi ovakav model...

Pozdrav

Mirče

P.S. Upravo me je zvao gospodin, Stork se "seli" u Podgoricu...

Offline adam

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1460
Re: Stork II elektro
« Reply #3 on: January 19, 2012, 12:57:27 PM »
mirce ja mislim da si ti vec tada u eurima platio storka 750eu !!!marke nema od 2002 god ako se ne varam , malo mi je zao da ipak neces  sa nama na takmicenja ali +ako si tako odlucio a i war bird prica i jedrilice su stvarno dve veoma razlicite grane modelarstva,  pozdrav

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Stork II elektro
« Reply #4 on: January 19, 2012, 01:45:46 PM »
Adame, može biti da je i u evrima, 750.- nečega je to koštalo...
Isto se odnosi i za sve ostale cene, cifre su tačne, ali moneta?

Da, ništa od takmičenja... Šteta...

Pozdrav

Mirče


Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: Stork II elektro
« Reply #5 on: March 27, 2012, 11:57:19 PM »
Jedan mali pozdrav od Storka iz Podgorice  :)





Zao mi je sto nisam napravio vise slika , ali bilo je divno. U subotu je bilo toliko termala u vazduhu da smo pustali Storka i Albatrosa da se sami penju a potom ih vracali na dole. Veliki pozdrav.

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Stork II elektro
« Reply #6 on: March 28, 2012, 01:18:57 AM »
He, he...

Drago mi je da vidim da uživate sa Storkom...


Pozdrav

Mirče

Offline adam

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1460
Re: Stork II elektro
« Reply #7 on: March 28, 2012, 08:03:33 AM »
 :)aplauz