Author Topic: Dim na benzinskim motorima  (Read 19387 times)

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Dim na benzinskim motorima
« on: November 22, 2009, 10:18:25 AM »
Zamolio bih nekog od kolega ko ima iskustva sa ovim pitanjem da mi da neke smjernice ili link jer sam hteo sa kolegom koji ima DL50 da napravim (ako je to moguce ) sistem za dim u kucnoj izradi. Moja pretpostavka je da se moze iskoristiti pumpa od prskalice brisaca za auto, s tim sto cemo morati da napravimo diznu. Interesuje me da li je neko od vas ovo vec probao?

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: Dim na benzinskim motorima
« Reply #1 on: November 22, 2009, 10:55:28 AM »
Obrati se mircetu. On je stavio smoke sistem na Zero-a.

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Dim na benzinskim motorima
« Reply #2 on: November 22, 2009, 08:58:33 PM »
Saxpg, evo vam link pa, pročitajte moja iskustva...

http://www.nsmodelers.rs/zeroupgrade.htm

Ipak, pre početka "smoke avanture", savet, ako vam je model presvučen monokotom bolje nemojte ništa probati jer će se sve tako umastiti da nikad više monokot nećete "napeglati" nazad...

Evo link i ka strani gde su slike koliko su moja krila bila masna od samo par "smoke seansi"...

http://www.nsmodelers.rs/zeroupgradestaklo.htm

Ako vam trebaju dodatne informacije, čujemo se...

Pozdrav

Mirče

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: Dim na benzinskim motorima
« Reply #3 on: November 22, 2009, 09:28:56 PM »
Hvala Mirce!
U tvom linku ima korisnih informacija o smesi za dim i o posledicama, medjutim ja pokusavam da saznam da li je neko sam pravio sistem posto cemo to da probamo.
Za sada imamo pumpu, bateriju i creva. Diznu bi trebalo da napravimo , jedino nam jos hvali bespovratni ventil. Koliko znam dizna treba da udje u auspuh sto blize cilindru zbog vece temperature. Javicu ovih dana kakva su iskustva kad probamo.

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Dim na benzinskim motorima
« Reply #4 on: November 23, 2009, 10:44:12 AM »
Tako je, dizna treba da je što bliže cilindru, tj. izduvu...
Ja sam uzeo jednu niplicu za tigon crevo, čekićem sa prednje strane nakucao onu veliku rupu (da ne ulazi veliki mlaz u auspuh) a, sa bočnih strana tankom burgijom izbušio nove male rupice. To sam uradio da bi se smoke smesa bolje raspršila u auspuhu...
 
Ono što je važno u sistemu je, da elektro motor smoke sistema NE SME brzo da se okreće. Moj elektro motor se veoma sporo vrti, tek da se okreće. Ako se motor brzo vrti napuniće ti auspuh smoke smesom a, verovatno i cilindar pa, će se motor od modela ugasiti.

Na smoke sistemu, koji ja imam, postoji elektronika koja ide u željeni kanal na stanici i preko nje se, preko stanice, reguliše broj obrtaja elektro motora smoke pumpe.

Krenite sa veoma malo obrtaja smoke pumpe.
Dodajući po malo obrtaje na smoke pumpi, videćete da se dim pojačava.
Doćićete do jedne tačke posle koje dim neće biti gušći nego će niz krilo i trup početi da se sliva ne sagorela smoke smesa. Izgledaće kao kad se leti glow motor, pa se ne sagorelo gorivo sliva niz krilo.
To je to, više od toga motor od modela ne može da sagori...

Javite kako vam je uspeo eksperiment...

Pozdrav

Mirče

Offline Dejan Dobricki

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 380
Re: Dim na benzinskim motorima
« Reply #5 on: November 24, 2009, 06:41:37 PM »
ajd  i ja malo da se ukljucim , mislim saxpg da pumpa za brisace nije resenje ne kazem da nece raditi ali nije to to evo jednog linka kako bi to trebalo da izgleda
http://www.rcuniverse.com/magazine/article_display.cfm?article_id=455
mada ti ja preporucujem ovo
http://www.hobbycity.com/hobbycity/store/uh_viewItem.asp?idProduct=7324&Product_Name=Sullivan_Onboard_Smoke_Pump_6~12v_w/_ESC
sve u jedno i sigurno radi
kao sto vidi na crtezima da dizna kada koristis auspuh treba  da prska u vrat ili sto blize vratu auspuha gde je najveca temperatura neko jos i radi to da uzme bakarnu cev i obmota oko glave motora kod manjih akod vecih oko auspuha par krugova pa tek onda pusti u diznu razlog da bi se dim smesa zagrejala pre nego udje u izduv i tu bakarnu cev zalije mesingom ili zaletuje

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: Dim na benzinskim motorima
« Reply #6 on: November 24, 2009, 06:52:12 PM »
Hvala Dejane. Znam za onu pumpu na UH ali je vec neko vreme nema na stanju, a druge varijante su uglavnom preko 100e sto i nije mala cifra.
Danas sam u kuci nasao ventil za pumpanje lopti koji ima cevcicu dugacku oko 3cm , precnika oko 1mm, mozda manje i ima rupicu na vrhu i sa strane.
Mislim da ce biti idealan za ovu namjenu. Ventil sa linka koji si dao bice odlicna varijanta za regulaciju protoka i to je to. Ako sve bude radilo kako treba
imacemo sistem koji kosta 5-6 evra.

Offline Dejan Dobricki

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 380
Re: Dim na benzinskim motorima
« Reply #7 on: November 24, 2009, 07:09:40 PM »
ajd javi sta ste uradili

Offline Dejan Dobricki

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 380
Re: Dim na benzinskim motorima
« Reply #8 on: November 24, 2009, 07:46:17 PM »

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: Dim na benzinskim motorima
« Reply #9 on: November 24, 2009, 08:32:16 PM »
Hvala! Evo i ja sam nasao nekih zanimljivih stvari. Ovdje je par slika sistema koji lici na ono sto sam ja zamislio:

http://www.rcuniverse.com/forum/m_9206568/tm.htm






Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: Dim na benzinskim motorima
« Reply #10 on: November 26, 2009, 01:48:47 PM »
Evo rezultata. Dim je gust i ima ga dosta. Smesa je 80% dizel i 20% ulje za automatske mjenjace, uradjena po Mircetovom receptu.
Mircetu i ostalima hvala puno na savjetima i predlozima koje su dali. Ostaje nam da jos malo fino podesimo sve posto se pokazalo da
fino radi i da isprobamo jos neke kombinacije smese posto ova kao sto je Mirce vec rekao dosta prlja avion.



Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Dim na benzinskim motorima
« Reply #11 on: November 26, 2009, 02:43:45 PM »
Drago mi je da sve radi... Ako nadjete neku bolju recepturu, javite nam...

Komšije mora da su bile "sretne" kad ste ovo probali...

I mali savet, NIKAD ne palite motor modela a, da ne stavite krila...

Puno dima želi vam

Mirče

Offline sasa

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1696
Re: Dim na benzinskim motorima
« Reply #12 on: November 26, 2009, 06:18:35 PM »
Pitanje za mirceta...citat...I mali savet, NIKAD ne palite motor modela a, da ne stavite krila... ZASTO
I pitanje za onog ko zna...dali ovo sve moze da se ugradi na glow motor...konkretno na os fs70 4t ili na os 46 fxi 2t.

poz..
BOLJE JE DA PLACES STO NISI NA NEBU NEGO DA PLACES STO NISI NA ZEMLJI

PRE NEGO STO PUSTIS JEZIK , PROVERI DA LI SI UKLJUCIO MOZAK

Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2174
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: Dim na benzinskim motorima
« Reply #13 on: November 26, 2009, 06:55:47 PM »
Nikola | rcfly.in.rs


Offline fenix

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1010
  • JUST FLY
    • www.rc-helivideo.com
Re: Dim na benzinskim motorima
« Reply #14 on: November 26, 2009, 07:16:12 PM »
Poslije  (work)     (pijemo) Komsije ce da ga... :jaki: ako ga pronadju u ovom dimu  :hehe
The sky is the limit.

www.rc-helivideo.com