Author Topic: Jedrilica na solarni pogon  (Read 12298 times)

Offline ivanmagd

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 816
Re: Jedrilica na solarni pogon
« Reply #15 on: January 17, 2010, 08:11:52 PM »
Impesivno, nema sta! (giveup)

Offline srpska posla

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 304
Re: Jedrilica na solarni pogon
« Reply #16 on: January 18, 2010, 10:10:00 AM »
  .....Što se tiče rc modela jedrilice na solarni pogon tiče, mislim da to postoji u Srbiji već neko vreme , u pitanju je jedan (stariji) modelar koga nema na forumu. Kuriozitet je da je on sam pravio regler i motor da bi imao što manje gubitke.
Jednom Hobi, opet Hobi treci put...to su vec srpska posla

Offline petar

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 329
Re: Jedrilica na solarni pogon
« Reply #17 on: January 18, 2010, 01:53:52 PM »
Srpska posla, jel znas mozda koje taj stariji modelar (da ne kazem deka) celije koristi, posto evo nisam bio dokon (ili jesam) pa sam izracunao koji stepen korisnosti imaju ove za koje sam proracunao jedrilicu.

Posto smo imali povrsinu krila 0.486m2, a hajde da kazemo da pri srednje suncanom danu ima 750W/m2 snage sunca onda znaci na tu povrsinu imamo:
0.486 m2 * 750 W/m2 = 364 W, a iz tih celija se dobilo samo 10.8W, znaci korisnost je 2.96%.

Koliko znam dobre celije dosezu korisnost i preko 30% (sad pitanje je koliko su teske....).

U svakom slucaju bilo bi lepo da nam deka kaze koje je celija koristio, a onda mi i sami mozemo da kazemo koje performanse ima.

pozzz

Offline srpska posla

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 304
Re: Jedrilica na solarni pogon
« Reply #18 on: January 19, 2010, 01:38:48 AM »
 Kad sam rekao  "stariji modelar", mislio sam po modelarskom stažu, inače ne znam da li je baš postao dekan ali profesor svakako jeste. Inače, ime čoveku je Predrag.

 Što se solarnih ćelija tiče, žao mi je, ne mogu da vam pomognem, jer se ne sećam, to me tad nije interesovalo, po mom proračunu to bi bio preskup balast za jedrilicu, čak i da postanem solarni modelar br. 2 (i to tek u Srbiji) nije mi neka satisfakcija.

Pokušaću da stupim u kontakt, pa vam javljam ako saznam nešto novo.

Pozdrav !

« Last Edit: January 19, 2010, 01:41:09 AM by srpska posla »
Jednom Hobi, opet Hobi treci put...to su vec srpska posla

Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1469
  • teramo ga jako
Re: Jedrilica na solarni pogon
« Reply #19 on: January 19, 2010, 04:26:27 PM »
evo jedog crteza za krila Ventusa na 3.6mm ili sa produzetcima na 4.5mm ,mozda ce nekom da zatreba ako ima naravno trup za takvo neshto ,
ako se neko opredeli za ovu jedrilicu trup moze naci kod Branka Bjelica koji radi za Graupner ,u sushtini ova krila bi trebalo da su od stiropora i presvucena od vavinog vurnira ali u ovj varijanti ja sam sam odlucio da to radim u konstrukciji presvucena od balze 1,5mm
pa evo i crteza

Offline IvanGrozni

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 698
Re: Jedrilica na solarni pogon
« Reply #20 on: January 20, 2010, 11:19:55 AM »
Da li se ovde piše o pravljenu jedrilice  ??? Meni se čini da je reč o Enterprisu ili Voyageru  ;D  , a posle Petrovih formula, čini mi se da postoji i vučni zrak sa sve onim teleportovanjem  mmmm

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Jedrilica na solarni pogon
« Reply #21 on: January 20, 2010, 07:26:12 PM »
Quote
Da li se ovde piše o pravljenu jedrilice  Huh? Meni se čini da je reč o Enterprisu ili Voyageru  Grin  , a posle Petrovih formula, čini mi se da postoji i vučni zrak sa sve onim teleportovanjem  ces ces

Nije problem. Ovo je prvenstveno RC forum, a razlika je samo u dimenzijama. Teorija važi za sve  ;namig

Petre, dobre su ti formule i teoretski pristup. Dobar si mozak za razvoj.  :jaki:
Svakako vredi prostudirati stvari na papiru i na kraju sve to i  isprobati. Na sreću, nije teško sastaviti jednu solarnu jedrilicu, posle odluke da se potroši koja stotka na model i opremu. Sa mogućnošću telemetrije, moguće je merene podatke o potrošnji struje za pogon i o snazi punjenja solarnih ćelija da se prati i zabeleži, a kasnije izkaže u lepim dijagramima. Visinomer, variometar, brzinomer i ostali sitni merni instrumenti, u sistemu bi takođe bili dobri, da se dobije preciznija slika.
Mogu da se upotrebe elementi ovog mernog sistema, koji su pravljeni za praćenje parametara lete RC letelica:
http://www.eagletreesystems.com/Sailplane/sailplane.html


Offline petar

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 329
Re: Jedrilica na solarni pogon
« Reply #22 on: January 20, 2010, 08:49:05 PM »
Hvala tibeteagle,

evo konacno jednog pohvalnog posta o meni, do sada je bilo samo kako se ili proseravam ili pravim pametan ili sam nadrndan, nerviram nekog i tako to.

Jeste razlika je samo u velicini, formule su iste.

Jedina razlika je u Rejnoldsovom broju koji ce u tim istim formulama za velike "modele" biti jedne vrednosti, a za male modele druge.

E da bih zaobisao taj broj u formulama, primenio sam par stvari koje znam iskustveno (poput finese koja kod velikih "modela", moze da ide i do 40, a kod manjih nece ni 20 pa mozes da ga glancas koliko hoces, nije Laza Dzaba uzeo onoliku grdosiju od jedrilice, a cujes uzeo bi jos vecu.... da je bio u prilici...).

U svakom slucaju ipak trebaju nesto bolje solarne celije ili da je model laksi, sad da model od 2.7m bude recimo mase pola kile (a racunao sam u proracunu 1 kg) to je vrlo tesko izvesti, a pride i da bude lep (aerodinamican).

Ima tu jos par stvari, i sa minimalnom kolicinom baterija ovaj model bi svakako ostao dosta duze u vazduhu, ako bi se samo kruzilo u blagim zaokretima, jer tada je kolicina snage koje dobije iz tih celija skoro dovoljna za takav let, a baterije bi se trosile samo u penjanju i akrobacijama.

Pozdrav,
Petar

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Jedrilica na solarni pogon
« Reply #23 on: January 20, 2010, 08:57:51 PM »
Evo dokle su neki stigli po tom pitanju.

http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=1176765

poz
Veljko

Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1469
  • teramo ga jako
Re: Jedrilica na solarni pogon
« Reply #24 on: January 20, 2010, 09:12:51 PM »
evo jedne male nesuglasice shto se mene tice,mislim da solarna celija bi trebala da puni vec postavljene baterije u modelu i da glavno napajanje bude iz njih a solarne celi samo da dopunjavaju izgubljeni napon koji prijemnik servo motori i glavni motor za vucu potroshe ,ili vi zelite da kompletna jedilica bude zasnivana na tu solarnu struju ,malo sam se umrsio pa eto da pitam ,
jer opet malo gledano mislim da je mnogo pametnije imati glavnu bateriju za napajanje i celije koje ce tu bateriju nadoknadjivati sa strujom tj naponom do odredjene voltaze,ipak sve ti instrumenti jako puno troshe struju pa je pitanje da li bi samo solarna celija mogla da pogura sve to u jednom datom trenutku ,
inace shto se tice ovih proracuna nemam reci ,mada dosta modfelara i ne zna u cemu je rec pa eto ko zna zna a ko ne zna taj pita ,
 shto se tice tezine modela moguce je izvesti sve to da bude lako ali bash preterano lako a jako mislim da je to nemoguce ,ali upotrebom balze za krilo i recimo izrada trupa od plastike mislim da bi see dosta toga moglo sloziti u ovakvom proracunu za ovakvu jedrilicu recimo primera do 3.5m, ne znam da li se slazete sa ovim ili sam ga ja bash preterao sa pricom ali mislim da je to dosta dobro reshenje ,
ova krila shto sam izbacio na slici gore navedena ,ona su kod graupnera teshak oko 2kg ,shto je jako mnogo a kada sam ih ja pravio izashla su jedva 1kg,naravno ta krila nisu izdrzala tres u zemlju sa neke male visi oko 70m u spiralu ,ostao bez komande dubine i pravca i ajmo do zemlje ,trup u param parcad i ceo proekat otisho u vetar,
za karakteristike modela necu nishta da pricam jer je  jako dobar ,dosta brz a za finesu i da ne pominjem iz moje ruke bacanja na reglazi po ravnom ona je preletala i do 80m u hporizontalnom letu ,shta drugo ta kazem

Offline petar

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 329
Re: Jedrilica na solarni pogon
« Reply #25 on: January 21, 2010, 11:28:20 AM »
@magic
Hebi ga  ovi sve rekose osim o foto celijama...

Znaci ta jedrilica moze da leti oko 14 sati samo na baterije.

Trosi u horizontalnom letu oko 70W, a ima oko 10kg, znaci oko 7W po kilogramu, a nama ispade za dosta manju jedrilicu da treba negde oko 10W po kilogramu (nije ni cudo jer ova veca ima sigurno vecu finesu (bar 25).

@Dejan

Naravno treba da ima baterije bar za sigurnost.


Ja ipak ne bih pravio takvu jedrilicu jer na baterije moze da ide i par sati kad bi se napravila tako dobra (sa finesom 25 recimo), tako da bi mi se vrat ukocio gledajuci u nebo, pride mislim da mi let od par sati non stop nebi prijao.


pozzz

Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1469
  • teramo ga jako
Re: Jedrilica na solarni pogon
« Reply #26 on: January 21, 2010, 07:20:05 PM »
pa jeste i to shto kazesh ,znam kako je meni kada ja letim na mom letelishtu ,stalno blejim gore i znam kako je zajebano kad se ukoci vrat ali ima i lepsha solucija,ne mora da se jedri moze da se leti na padini ,onda je uvek jedrilica u nivou pogleda ,proshle godine sam leteo kineskog diskusa kojeg i dan danss ima i mogu ga lepo pohvaliti ,na prvom startu odradio sam let od 3 sata ,nazalost ostao bih josh ali mi se baterija na predajniku ispraznila i morao sam da slecem ,taj dan na toj padini je duvao vetar preko 15m/s ,posle tog leta leteo sam i josh par puta sa manjim vetrom tj slabijim intezitetom duvanja ali opat sam ostaja dosta sa njim ,raspon te jedre je 2.65 i neki ludi profil XN63 shto je stvarno dobar za padinu ,nisam probao ovu jedrili u termici ali planiram ove godine da izvedem to ,ja nemam avio slep ali zato imam dobre kasace po livadi koji vuku F1A modele ,nekadashnja moja omiljena naprava,pa cu njih da uspregnem za dvesta metara i da je probam , ali opet gledano ,shto veci model to je bolje i duze ostaje u vazduhu i naravno to zavisi od pilota koji ga leti

Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: Jedrilica na solarni pogon
« Reply #27 on: January 21, 2010, 10:22:29 PM »
To samo znači da nemate odgovarajuću opremu. Pa ne mogu se baš svačim brati gloginje :_D
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: Jedrilica na solarni pogon
« Reply #28 on: January 21, 2010, 10:30:54 PM »
Evo ga isti taj sofisticirani "device" iz drugih uglova:






 lol
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline petar

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 329
Re: Jedrilica na solarni pogon
« Reply #29 on: January 22, 2010, 02:27:01 PM »
Lazo,

Jel' to ima veze sa onim: "Namenjen, opremljen i osposobljen... za..."?

Posto smo isli u iste skole setices se...

pozzzz