Author Topic: Zero reparacija...  (Read 17176 times)

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Zero reparacija...
« on: December 02, 2009, 02:31:43 PM »
Zero reparacija

Često letenje dovodi do povećanja šansi da se ošteti model, što kaže moj drug Bata, "igra velikih brojeva"...

Na kraju krajeva i ovaj naš hobi je povezan sa rizikom da se avioni oštećuju...
Nekada, da ne kažem najčešće, greška pilota je ta koja je prouzrokovala "vanredni servis", ali tu i tamo se desi da i neki drugi faktori utiču na oštećenje.
 
Na mojim modelima, najčešće stradaju stajni trapovi... 
Warbirdi su veliki i teški a, trapovi još na uvlačenje... Kad na to dodamo i "pogodne" terene na kojima letim eto, "dobitne kombinacije" za  štetu...

Pre neki dan smo bili na letenju, aerodrom Čenejski, dan ko' napisan...
Sve je bilo lepo, bar za mene, dok sa svojim "ljubimcem" Zeroom, nisam stajnim trapom "zabo" u krtičnjak ili neku rupu i odvalio kompletan levi trap iz krila...

Sletanje uopšte nije bilo grubo (znam ja i gore, he, he...) i kad sam video šta se desilo, pomalo sam ostao u čudu...
Naravno, nije se završilo samo sa trapom, model se prevrnuo tako da su stradali i antena i kabina, vertikalac....
Kabinu sam sad "dotukao", toliko puta je već "fasovala" da mislim da je sada više neću moći popraviti... Srećom ima da se kupi nova u Lindingeru, 8 evrića nije ni skupa...
To je jedini deo koji ne mogu sam reparirati.

Poznat kao "smiren", za divno čudo, kad sam video šta se desilo nisam se čak ni uzbudio. Valjda zato što smatram da nisam kriv za nastalu štetu...

No sad, šta je tu je, došavši kući, krenuo sam da popravljam model.
Počeo sam od krila koje je poprilično oštećeno...







Levi trap se totalno isčupao iz krila, slomivši pri tom letvicu koja ga drži sa prednje strane.









Na zadnjoj letvici fali parče drveta, kod šrafa, dok se drugi šraf od udarca zalomio... 



Kako je trap otpao, tako se "zabio" u plank sa donje strane krila, napravivši veliku rupu...
Slomljena su, uz plank i četiri rebra, isčupana kutija koja nosi servo od flapsa...



I sam trap ima oštećenja. Cev u kojoj se nalazi opruga poprilično se iskrivila, tako da, tu nema ispravljanja...
Proletos sam sličan incident imao na aerodromu "13 Maj", ali je tada oštećenje bilo manje i sanacija lakša....







Ovaj put se neću "provući" tako jeftino...

Kad sam krenuo sa radovima video sam da nastalu štetu neću moći samo "da zakrpim" nego ću morati da donji deo krila radim skroz iz početka.

Prvo sam iz krila izvadio trapove i rastavio ih... Video sam da su na oba (i levom i desnom) cevi koje izlaze iz samog mehanizma "zrele" za menjanje. Ova leva cev, koju sam sad udario, se poprilično iskrivila a, desna koju sam sredjivao letos, ima lufta...
Gledao sam na Robartovom sajtu, noge za ove retrakte, 59$ - komad...
Čika Dule mi se ponudio da mi njegov strugar napravi po merama ovih cevi, nove, tako da ću za koji dan imati ove delove sredjene...

U medjuvremenu sam krenuo da radim krilo.

Prvo sam rupu nastalu udarcem točka, lepo obradio i sa skalperom doterao sve ivice.



Potom sam napravio šablon oblika rebra i ona četiri slomljena rebra zakrpio.





Sledeće je bilo da vratim, tačno na svoje mesto, kutiju koja nosi servo za flaps.





Na kraju sam na unutrašnje ivice balze, zalepio trake od 10 mm široke balze, na koju će "sesti" novi plank, kad budem zatvarao otvor. Ovo je bitno da bi plankovi, stari i novi, lepo nalegli jedan do drugoga i da bi spoj bio jači...





Sve ovo bilo je gotovo za jedno veče... 

Prednja, napukla, pločica koja nosi stajni trap, zadavala mi je najviše glavobolje...
Ceo taj sklop, pločica, rebra, plank, je ustvari, napukao i da budem iskren, sve se veoma lepo uklapalo. Bilo mi žao da sve to isečem i radim ponovo, a sa druge stane, ako to samo malo prilepim, bojao sam se da neće biti dovoljno čvrsto i da će se sve, opet, pri nekom sledećem grubljem sletanju, raspasti...



Konsultovao sam se sa Cokom, koji je tih dana bio kod mene u poseti, i on mi je lepo objasnio šta da radim...

Sve napukline sam prvo namazao sa nemački dvokomponentnim lepkom Endfest 300. Ovaj lepak je dobar jer se steže 24 sata a, kad se greje ima čvrstoću od 300 kilograma po 1 kvadratnom santimetru...



U sve pukotine sam naneo ovaj lepak, ceo sklop stegao sa dve stege i sve prislonio uz vrelu kaljevu peć... Vodio sam računa kako postavljam krilo, da bi se lepak, tokom sušenja, slio na stranu koja je bila puknuta...





Sutra dan, kad sam sklonio stege, sve je veoma čvrsto stajalo...

E, onda sam sa unutrašnje strane prostora gde dodju trapovi, Proxonom lepo poravnao "zidove" i zalepio nove šperove, koji se naslanjaju na dno prostora i svojim gornjim delom na postojeće pločice.











Sledeće je bilo da poslušam Cokin savet i da ceo taj sklop zalaminiram sa 110 gr staklenom tkaninom i epoxy smolom... Tu sam stavio čak 3 sloja ovog tkanja...





Kad se sve to osušilo, smatram da je ceo sklop toliko jak, da "nema teorije" da će popustiti i pri nekom grubljem sletanju...

Otvor na krilu, nastao od udarca točka, sam zakrpio sa novom 2,5 mm debelom balzom, sve lepo izšmirglao i ivice doterao sa gitom, pa se prelazi ni ne vide.







U medju vremenu sam celo krilo od dole, izšmirglao sa 100-tkom, šmirgl papirom, sve do staklene tkanine jer mi je to jedini način da sredim krilo a, da se ne vidi "krpež"... Ovo je bio i najteži deo posla, trebalo mi je dobra 4 sata za šmirglanje...









Preko nove balze, postavio sam sloj 25 gr staklene tkanine i kad se epoxy osušio doterao sam ivice da se ne vide prelazi...



Potom sam kompletnu donju stranu krila izšmirglao sa 320 šmirgl papirom.
Sledio je špric git i fino doterivanje sitnih rupica i prelaza koji su se videli...
kad se git osušio, sledilo je ponovno šmirglanje...

E sad, je donja strana krila bila spremna za postavljanje 1,2 mm širokih trakica, koje su posle "dve ruke" špric gita, uklonjene. Tako sam dobio panel linije.... No, ovu proceduru ste već mogli čitati na sajtu kad sam prvi put radio ove stvari na krilu...









Stigao sam do nitni, ali to idem da radim kad postavim ovaj tekst na forum...

I još nešto, sinoć mi je bio čika Dule, strugar je napravio nove cevčice i sad je ostalo da još nešto "sitno" na njima dotera, tako da će i trapovi biti ubrzo spremni za ugradnju...

Ovaj članak bi trebao da bude prikaz da se i malo veća oštećenja na modelu mogu popraviti da se uopšte ne vidi da se bilo šta desilo...
Da je ovaj model presvučen monokotom, reparacija bi bila još jednostavnija...

Biće i nastavak ove priče kad postavim nitne, ofarbam krilo i ugradim ponovo trapove...

Pozdrav

Mirče


« Last Edit: December 02, 2009, 02:47:22 PM by mirce »

Offline coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: Zero reparacija...
« Reply #1 on: December 02, 2009, 03:17:17 PM »
 Mirce svaka cast.
 Vrlo pedantno i korektno,....a zivci kao konopci.
 Nadam se da ce mo imati prilike da jos dugo uzivamo u ovom prelepom modelu.
 Jesi li slucajno izmerio koliko na masi je dobilo krilo nakon popravke?

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Zero reparacija...
« Reply #2 on: December 02, 2009, 03:59:03 PM »
Nisam merio, ali mislim da neće biti neke velike razlike.
Zato sam sve i šmirglao prvo do staklene tkanine, da ne gomilam slojeve...

Pozdrav

Mirce

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: Zero reparacija...
« Reply #3 on: December 02, 2009, 04:06:33 PM »
Svaka cast, sad kad je ojacan dobio si varijantu koja moze da slece na nosac aviona.  (<--)

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: Zero reparacija...
« Reply #4 on: December 02, 2009, 09:29:15 PM »
mozes mu ti pricati da meri tezinu dok ti jezik ne poplavi ali ne vredi. jednostavno coveka ne interesuje 5-10 kg gore-dole, njemu je svejedno.
(a mozda mu je i maja zaplenila vagicu)

a sto se tice izvedenih radova  (res)


Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1469
  • teramo ga jako
Re: Zero reparacija...
« Reply #5 on: December 02, 2009, 11:04:00 PM »
zivci kao konopci a rad do iznemoglosti ,u inat samom sebi i dokazivanju da ce ponovo leteti ,jednom model kad se slomi tj malo ocene taj model ostaje zauvek u secanju ,posle krpljenja oshtecenja je ne bitno da li je dobio na tezini ili ne ,bitno je da se popravi i p[onovo poleti kako treba ,
znam po mom iskustvu kako je to a znam i kako je kada se to desi ,shto bash sad i shto bash u meni  (:sok:),
svaka cast za reparaciju krila tj poprafke ostecenja ali stvarno i treba imati smisla za poprafke ,nije samo da se popravi pa da se leti
veliki RESPEKT

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Zero reparacija...
« Reply #6 on: December 03, 2009, 01:15:59 AM »
Ovi tmurni dani "ubili" su se za modelarstvo.

Popravka Zero-a, kao što ste videli, veoma lepo napreduje i ubrzo će biti gotov. Biće kao nov, tj. kao da se ništa nije desilo...

Svakodnevno, vrlo intenzivno, radim na Hellcat-u...
Svi delovi su kompletno presvučeni sa staklenom tkaninom, izgitovani, špricgitovani, izgitovani ponovo i izšmirglani... Svi sitni delovi, eleroni, flapsovi, poklopci, trimeri... su apsolutno gotovi i spremni za panel linije i nitne...
Centroplan je spreman za drugu ruku špric gita a, uške i trup treba da se tek izšmirglaju...
I ovaj projekat lepo napreduje i verujem da će za desetak dana Hellcat biti spreman za panel linije, nitne i još mnoge druge detalje...

Pre neki dan stigao mi je i plan za Zirolijevog Lightning-a i polako sa "sklapaju kockice" kako ću da ga radim...

Sve u svemu, kao što sam već mnogo puta rekao u zadnje vreme, nevidjeno uživam u modelarstvu i svakodnevnim zadovoljstvima koje ovaj hobi donosi...

Nevidjeno uživam i u svakodnevnim kontaktima i druženju sa svojim prijateljima modelarima, jer i oni rade mnoge lepe i interesantne stvari, pa nam teme nikad ne manjkaju...

Svakog meseca stižu novi časopisi, tu je i internet na kojem možeš naći nevidjene tekstove, postove, cake...

I ovaj forum je, hvala Bogu,  uplovio u neke "mirne vode". Stigao je decembar a, još se nismo počeli "prepucavati", kako samo mi to znamo u zimskom periodu...

Valjda je to i smisao hobija, da ti bude lepo i da non stop imaš zadovoljstvo baveći se njime...
Kad bih ovo morao da radim "na normu", ili da mi trebaju "živci ko' konopci", nema teorije da bi se time bavio...
Ovako... i hvala svima za  (res)...

Pozdrav

Mirče








« Last Edit: December 03, 2009, 01:24:04 AM by mirce »

Offline cheky

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 120
Re: Zero reparacija...
« Reply #7 on: December 03, 2009, 09:11:55 PM »
Sto bi baba Melanija Rekla "bogu fala " pa nije bio neki veci kvar na Zerou jer mozete li zamisliti koliko bi tek tada nas drug Mirce postavio slika.Verovatno bi oborio citav forum , ili ko zna gde bi to sve zavrsilo!
  Pozdrav iz Veternika!

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: Zero reparacija...
« Reply #8 on: December 03, 2009, 09:21:02 PM »
ljudi, ovaj iz veternika proradio. baba melanija dala saglasnost da moze da se oglasi.

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Zero reparacija...
« Reply #9 on: December 03, 2009, 10:51:29 PM »
...I dok se vi tu zezate samnom, pogotovo ti Oko, najgori si od sve dece, ja sam bio vredan...

Malo sam se igrao sa lemilicom i postavio oko 1000 i kusur nitni...





Sutra počinjem sa farbanjem...

Inače, danas sam malo proučavao slike od pravog Hellcat-a i ceo trup ima ispupčene nitne. Evo malo slika...







Takve još nikada nisam radio ali, našao sam tehniku i "pao" je prvi eksperiment. Evo rezultata...





Čujemo se uskoro...

Mirče

Offline cheky

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 120
Re: Zero reparacija...
« Reply #10 on: December 04, 2009, 04:03:02 PM »
Pa sta reci. Dokon pop...

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Zero reparacija...
« Reply #11 on: December 04, 2009, 05:21:01 PM »
...da da, dokon modelarski pop...

A, ti si najgora "ovčica" u našem stadu... beeeeee... beeeeeee... ali, doćićeš ti kod mene na  :pop:

Offline cheky

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 120
Re: Zero reparacija...
« Reply #12 on: December 04, 2009, 10:59:25 PM »
Sad sam se setio pa to su ti izgleda one POP NITNE!Alaj si ih zanitovo , svaka cast!

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Zero reparacija...
« Reply #13 on: December 05, 2009, 06:09:31 PM »
Samo ti piši makaršta i kvari mi blog... Kad te prijavim čika Giletu biće ti (kush) ...

A, ti sad razmisli šta ćeš...

Offline GILE

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 594
Re: Zero reparacija...
« Reply #14 on: December 05, 2009, 07:41:58 PM »
Kolko su teske te nitne, jesili merio i naravno kojom tehnikom ih pravis.
Covek prolazi kroz tri stadijuma znanja u svom zivotu:
1- Misli da sve zna
2- Zna koliko zna
3- Zna koliko nezna (tu sam sad)