Author Topic: Hot Wire sekač napravljen.  (Read 5714 times)

Offline IvanGrozni

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 698
Hot Wire sekač napravljen.
« on: December 09, 2009, 02:39:01 PM »
(yay)   (yay)  (yay) Drugari čisto da se pohvalim  (yay)  (yay)  (yay)  (yay)
Uz vašu pomoć a naročito bi istakao Mephista koji je dao elektro shemu, koju je lepo i slikovito objasnio, kao i Tibeteagla koji mi je dao par korisnih saveta.

Za kućište u koje sam smestio elektro delove iskoristio sam plastičnu kutiju za čuvanje namirnica (140 din). Razlika između ove i one koju je koristio Mephisto koja iskreno jeste lepša i profi je 1500 dinara.
Trafo - 550 din.
Dimer na pijaci 150din (za razliku od prodavnica gde ide od 450din pa naviše).
Prekidač 50din.
Viljuška sa kablom od 1,5m 250din.
Kućišta za staklene osigurče-2kom, osigurači više kom, buksne 2kom, banane 4kom, krokodilke 4kom, signalne lampice 3kom, silikonska žica-4m, žica za zvučnike 4m, postolje od iverice, šipka sa navojem, maticama i podloškama, sve to koštalo je oko 1200 din.
Cekas žica 0,3mm 1m 50 din (a kupio sam i od 0,6mm takođe 50 din.)
Pomenuo sam žicu za zvučnike (crvena i crna) koje nisu prikazane na fotografijama, koje sam nameravao da koristim umesto silikonske žice. Kada sam razmislio, ipak sam se odlučio za silikonsku jer će istrpeti veće tamperature.
Znači sve ukupno 2300 din.
Jedino što nisam ugradio jeste Ampermetar, mada sam ostavio prostor i za njega. Naime našao sam ove uređaje u prodavnicama po ceni od 1770 din, najjeftiniji. Međutim tu je i pijaca Bubanj potok, subotom, gde sam već ugovorio jedan za 400 din, koji meri do 6A (valjda tip neće zaboraviti).

Sekač sam isprobao danas i to na 3mm debelom izofloru i avršeno radi, čak i bez merenja amperaže, kao i na 6mm debelom izofloru (zalepio sam moment wood lepkom dva od 3mm) kojeg takođe seče sa lakoćom.

Elem, videćete da na postolju postoji samo jedna vertikalna cekas žica. Obzirom da ću uglavnom koristiti samo izoflor, ona će mi biti dovoljna. Kada se budem odlučio i za stirodur moraću da napravim i horizontalnu žicu (koja će morati biti savršeno ispravljena).

Evo i fotografija:








Offline ak

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1325
    • RCModelScout - RC Search engine
Re: Hot Wire sekač napravljen.
« Reply #1 on: December 09, 2009, 02:48:04 PM »
Odlicno  :mhm Svaka cast  :)aplauz
Koji transformator je u pitanju, moze slika izbliza?
Btw, kako si konstruisao luk koji drzi cekas zicu i kako si ga pricvrstio za postolje od iverice, ne vidi se bas najbolje na slici.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo Da Vinci
RCModelScout - RC Search Engine

Offline IvanGrozni

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 698
Re: Hot Wire sekač napravljen.
« Reply #2 on: December 09, 2009, 03:32:18 PM »
Evo i toga.






Offline ak

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1325
    • RCModelScout - RC Search engine
Re: Hot Wire sekač napravljen.
« Reply #3 on: December 09, 2009, 03:52:11 PM »
Lepo reseno.
Gde si kupio delove za luk? Ili si sam narezivao navoj i vario?
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo Da Vinci
RCModelScout - RC Search Engine

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Hot Wire sekač napravljen.
« Reply #4 on: December 09, 2009, 04:32:31 PM »
Bravo Ivane lepi!  :)aplauz
Pravi školski laboratorijski primerak zbog providne kutije.  (thumb)

Ampermetar nije toliko važna stvar. Pošto vidim da imaš unimetar istrument, proveri samo da STRUJA [Amperi] ne pređe nazivnu vrednost transformatora pri opterećenju sa veličinom žice koju koristiš. Ampermetar istrument podesi kako treba i poveži u serijsku vezu sa žicom i polako okreći dajmer potenciometar. Na dajmeru možeš da zacrtaš flomaserom vrenosti koje si merio. Pošto ove vrednosti važe samo za određenu debljinu i dužinu žice, ipak ti stavi onaj ampermetar koji si planirao, pa da bude sve na svom mestu kako treba.   mmmm


« Last Edit: December 09, 2009, 04:40:33 PM by tibeteagle »

Offline IvanGrozni

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 698
Re: Hot Wire sekač napravljen.
« Reply #5 on: December 09, 2009, 04:42:21 PM »
Navoj sam kupio u prodavnici sa šrafovskom robom. Ima raznih preseka od 4mm do 10 mm i više, a prodaju se u dužini od 1m. Cena od 70 din pa nadalje. Najbolje od 8mm pa nadalje. Stari držač za antenu sam isekao i zavario dva dela u obliku slova T. Verujem da može i nešto drugo da se iskoristi, ali mi je ovo prvo palo na pamet.

Hvala TE. Probao sam da sečem izoflor na slepo bez ampermetra, samo podešavajući dimer i radi bez problema, mada sam i razmišljao da uradim ovako kako si predložio ;namig

U specifikaciji elemenata naveo sam neke koje nisam sve iskoristio. Naime potrebna je jedna signalna lampica, a ja sam kupio tri. To je potrebno jer uvek neka mora de pokvari zbog nečeg, tako da sada imam samo jednu u rezervi. A napravio sam dva para kablova, i to jedne silikonske i druge od žice za zvučnike, zato idu i četiri krokodilke i četiri banane.


Offline MEPHISTO

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 409
Re: Hot Wire sekač napravljen.
« Reply #6 on: December 09, 2009, 11:37:45 PM »

Честитам Иване!

Мени се баш свиђа што је кутија провидна - асоцира на нека хај-енд цевна појачала и сличну аудио егзотику.

Постоље је такође супер. Можда једино буде мало "тесно" кад пожелиш да сечеш веће комаде, као што сам ја имао проблема када сам секао крила за Раптора распона 82цм http://rcfly4um.org/index.php?topic=2555.0.

Амперметар стави ако можеш - можда ја мало претерујем јер сам тип који све воли испитује и тестира...?!

У сваком случају, честитам још једном за успешан пројекат! (<--)


Offline srdjan012

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 257
Re: Hot Wire sekač napravljen.
« Reply #7 on: December 10, 2009, 06:54:46 AM »
odlicno uradjen posao. (res)