Author Topic: Thermik-XL Elektro od Valenta Model  (Read 65644 times)

Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Thermik-XL Elektro od Valenta Model
« on: December 29, 2009, 02:04:51 AM »
Pošto sam još u ranom predškolskom uzrastu shvatio zaje…ciju sa deda mrazom, tako sam i ovom prilikom rešio da samog sebe častim za novu godinu. Čime? Pa čime bi se jedan večiti modelar želeo da časti – jednom prelepom letilicom. Tačnije kompozitnom elektro-jedrilicom Thermik-XL od češke firme ValentaModel. I ne bih ja sada tu baš udarao na velika zvona, ali sam popustio pod pritiscima Gileta (koji je inače poznat kao „pasirani ljubimac“ jedrilica) da otvorim ovaj topic, te podelim svoja iskustva sa članovima foruma.

Elem, posle dugog preganjanja, letos sam uspeo da sa ValentaModel-om postignem dogovor oko jedrilice koju hoću da kupim od njih. Inače, njihov veoma široki asortiman kompozitnih modela mogu da se nabavi širom sveta, ali bez mogućnosti  detaljisanja oko konačnog izgleda i konfiguracije modela, pa na šta naletiš. Znači, dogovorili smo se da model bude u D-Box izvedbi, odnosno da od ramenjače napred krilo bude od karbona, da krilo ima ugrađene aerodinamičke kočnice, a da trup bude u kabinskoj verziji i od kevlara, a ne karbonski, zbog 2,4gHz sistema. Dogovorili smo i kolor šemu i rok isporuke kraj Oktobra, kao i da ću lično doći po model. Jedva sam dočekao taj rok, kada je, zbog njihove zatrpanosti poslom, sve pomereno za Januar, eventualno kraj Decembra. Potpuno iznenada, 18. Decembra uveče sam dobio od njih e-mail kojim me obaveštavaju da je moj model gotov, kao i da će ga, ukoliko ne dođem po njega pre katoličkog božića (25.12.), prodati drugom kupcu, jer mnogi žele baš taj model. Sva sreća, te mi je kardio-vaskularni sistem u top formi, i praktično nepoderiv.
A napolju kijamet katastrofalnih razmera. Temperatura -1500⁰C, magla, sneg do pupka, a vrapci idu peške! Svi se sećate, šta da vam pričam. Na zabezek supruge i brojne mi dečice, doneo sam executive decision da, bez obzira na sve, forsiram ono malo Evrope, „pregazim“ tri zemlje, i stavim tačku na i. Tako i bi. U gluvo doba noći 21. Na 22. Decembar,  na graničnom prelazu Horgoš, k’o staru šupu sam Evropi razbucao njenu šengensku nevinost. Sami su ga tražili, nisam im ja kriv. A i morali su ipak da se raspitaju s’kim se kače.
I, nakon desetak sati vožnje (napravio sam pauzu samo u Brnu da sipam plin) po neverovatno lepom sunčanom vremenu, i prevaljenih oko 850 kilometara, evo moje Lajke parkirane ispred kapije ValentaModel-a u mestu Licibořice u Češkoj. Iza ove kapije je modelarski raj, u svakom pogledu.



Teško su poverovali da sam stvarno došao. Na kraju smo zajednički konstatovali da u celoj modelarskoj populaciji nema normalnih, te da stvarno nema smisla da se baš od mene traži taj kvalitet. Kada su se  pomirili sa tom nepobitnom činjenicom, pristupili su montaži moje Thermik-XL, da bi mi pokazali da je sve u redu.
I kako su momci iz ValentaModel-a sklapali ovu lepoticu, tako sam ja zaboravljao na umor od popriličnog parčeta puta. Ma, ko je izmislio drogu - taj je stoka obična! Daj čoveku dobar model, pa da vidiš čuda medicinskoga!


















Tu je bila i gospođa Miroslava Valentová, koja me je lično primila. Ona inače vodi administrativne i finansijske poslove ove porodične firme.






Gospodin Vojtěch Valenta na žalost nije bio tu (švrćkao se negde po Nemačkoj), ali sam mogao da vidim da je svoju modelarsku nenormalnost uspeo da veoma lepo materijalizuje. Odsustvo gospodina Vojtěcha, me je sprečilo da sa njim porazgovaram o modelarskim temama. Zbog toga me je gospođa Valentová i zamolila da ne slikam po radionicama u njegovom odsustvu. Ta joj molba, naravno, nije u potpunosti uslišena.


















I, pošto sam jedva nekao uspeo da se otkačim od Čehinjica (mlogo bre navalentne ženske), posle drugih desetak sati vožnje i plin-pauze u Brnu, 23.12. u ranim večernjim časovima sam bio Beogradu. Učini mi se, ponovo uz zabezek supruge i brojne mi dečice. Ali, to mi se ipak valjda samo učinilo. Bio sam jako umoran pa...

Evo i nešto "sirovih" podataka:

Thermik XL – D-Box verzija (karbon od ramenjače napred)

Tehničke karakteristike:

Raspon krila                                    4000 mm
Raspon horizontalnog stabilizatora    660 mm
Dužina trupa                            1700 mm
Profil krila                                    SD 7037 mod/MH 32
Profil horizontalnog stabilizatora    9% simetrični
Površina krila                            81,7 dm2
Površina horizontalnog stabilizatora    9,2 dm2
Poletna težina                            4501 g (u mojoj izvedbi)
Specifično opterećenje krila            55,01 g/dm2
Motor                                            Feigao 540XL, 2084KV, 6,7:1
Akumulator                                    LiPo 6S 5000mAh 30C
Maksimalna struja                            100 A
Maksimalna snaga                            2,2 kW
Elisa                                            18.5 x 12
Kontrolne funkcije                            visina, pravac, nagib, flaps, vazdušne kočnice, motor


Težine:

Trup                          489g
Kabina                  35g
Centroplan (sa vazdušnim kočnicama)   1073g
Vanjski deo krila                    440g x 2
Horizontalni stabilizator (sa bajonetima)   126g
Sitni delovi (nosači servoa, poklopci…)   100g
UKUPNO                       2667g

Setup:

Motor (sa reduktorom)            506g
Elisa (sa turbo spinerom)         64g
Kontroler                       114g
UBEC                          31g
Servoi (8 komada)            167g
Prijemnik JR  R921                    15g
Akumulator LiPo 6S 5000mAh 30C      778g
Kontrolor akumulatora i alarm         23g
Produžni kablovi, konektori, poluge…      100g
UKUPNO                       1798g

Setup sam dimenzionirao tako da na kraju dobijem "aždaju" koja može da snažno "ždere" nebo, ali i koja može da pitomo satima jedri. Pogonska grupa sa navedenom elisom ima vuču od nekih 6,6kg, a sa elisom 20x12 - preko 8kg.

Evo i prvih ovdašnjih slika, a ostalo u narednim nastavcima o montaži.


Pravi filigranski rad, verujte mi na reč. Ali snažno do bola.
Ovo je oprema koju ću tokom duge i hladne zime da ugrađujem u nju:


Ma ima da se "smaram" samo tako.
« Last Edit: December 29, 2009, 02:35:55 AM by Lazo »
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline kole

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 281
Re: Thermik-XL Elektro od Valenta Model
« Reply #1 on: December 29, 2009, 05:27:55 AM »
Bravo, put vredan prevaljivanja i potrosenog gasa.

Jako lepo za oci i dusu.

Fotke mora da su snimljene krisom, spijunskom kamerom Srbijanka M2009?

 (yay) (res)
Aeroplan Jocika, vidi!

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: Thermik-XL Elektro od Valenta Model
« Reply #2 on: December 29, 2009, 09:05:25 AM »
Au Lazo svaka cast. Kad sam vidio prvu sliku, mislio sam da si negde u okolini Zrenjanina po neko prasence za Bozic.
A Valenta Model sam zamisljao do sada kao neku high-tech fabriku, u nekom modernom hangaru gde svi rade u belim mantilima  mmmm
I naravno  (res) za prevaljeni put.

Offline adam

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1460
Re: Thermik-XL Elektro od Valenta Model
« Reply #3 on: December 29, 2009, 09:37:33 AM »
svaka cast gosp lazo, ja od ove firme imam sharona f3j jedrilicu,ta je strava koja je stara desetak godina ,onda mogu misliti kakva im je nova azdaja!!sve u svemu odlican izbor nek se lepo druzite!!! (res)

Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: Thermik-XL Elektro od Valenta Model
« Reply #4 on: December 29, 2009, 09:49:06 AM »
Fotke mora da su snimljene krisom, spijunskom kamerom Srbijanka M2009?

One koje prikazuju sklapanje modela i avliju su slikane bez ograničenja. Za one u radionicama ne mogu da kažem kako  (fiu).
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: Thermik-XL Elektro od Valenta Model
« Reply #5 on: December 29, 2009, 10:02:55 AM »
A Valenta Model sam zamisljao do sada kao neku high-tech fabriku, u nekom modernom hangaru gde svi rade u belim mantilima  mmmm

Tamo gde vidiš bele mantile i high-tech džidže-bidže u produkcijama ovakvog tipa, tu nema nekog posla. A ovi ljudi padaju na nos od posla.
Do duše, ja sam njih zatekao u fazi odlaska na božićne i novogodišnje praznike. Da bi iskoristili i praznične dane, upravo su bili izlili dvokomponentni pod u radionici (vrata pored džogera na petnaestoj slici), pa su opremu, kalupe, radne stolove, police i ostalo prebacili u ovu koja je na slici. Smrdelo je za medalju u celom objektu, pa sam se uglavnom zadržao, uz kafu, kolače, soci i razgovor ugodni sa gospođom Miroslavom u njenoj kancelariji.



Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Thermik-XL Elektro od Valenta Model
« Reply #6 on: December 29, 2009, 10:26:01 AM »
Slike mogu docarati samo delic onoga kako model stvarno izgleda uzivo,  (res)!

E pa Lazo digao si lestvicu mnogo visoko. Ja ti najiskrenije zelim da se ti i Thermik druzite jako, jako dugo jer znam koliko dugo si ga merkao ...

poz
Veljko

Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: Thermik-XL Elektro od Valenta Model
« Reply #7 on: December 29, 2009, 11:13:42 AM »
Pa znaš Veljko, ja kad dignem - to je onda stvarno dignuto  :_D lol. Hvala ti na lepim željama, konzumiraću ih sa zadovoljstvom u potpunosti.
Ujedno zahvaljujem i svima ostalima, sa naj iskrenijom željom - da vam se svima vrati barem istom merom.
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline GILE

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 594
Re: Thermik-XL Elektro od Valenta Model
« Reply #8 on: December 29, 2009, 12:11:27 PM »
Zasto se ovde nigde ne pominje isposnicki zivot i zabrana izlazaka za naseg druga Lazu  (fiu) da li je on to u karantinu  4e
Covek prolazi kroz tri stadijuma znanja u svom zivotu:
1- Misli da sve zna
2- Zna koliko zna
3- Zna koliko nezna (tu sam sad)

Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: Thermik-XL Elektro od Valenta Model
« Reply #9 on: December 29, 2009, 12:20:31 PM »
 (fiu)
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline shelle

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 186
Re: Thermik-XL Elektro od Valenta Model
« Reply #10 on: December 29, 2009, 04:38:34 PM »
G. Lazo pa neka je sa srecom! Moja skromnost je odusevljena kako ptica izgleda , TOTALAN VRH !
Samo ja ne bi izdrzao zimu nego bi se zab'o u radionicu dok je sklopim (tu verovatno negde i gresim :D)

U svakom slucaju nadam se da cu prisustvovati nekom od njenih letova 

P.S. ako treba da joj se prelemi neki servo - tu sam  :hehe

Offline petar

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 329
Re: Thermik-XL Elektro od Valenta Model
« Reply #11 on: December 29, 2009, 05:23:45 PM »
Lazo, ako nije tajna jel nam mozes reci otprilike koliki je bio ceh ukupno, zajedno sa setup_om?

Sjajan model nema sta.

Nego, na you-tube sam video da se nesto veci model (neki XXXXXXXXL) startuje sa platforme sa tockovima, pitam se da li ce to biti tako i kod tebe?

Pretpostavljam da je jos uvek moguce to cudo lansirati iz ruke..., ali da je na samoj granici... treba to cudo zabaciti, a da ti se rame ne iscasi...., naravno uvek postoji mogucnost skoro vertikalnog starta kad se sve oslanja na motor (sto ce u ovom slucaju moci jer ima dosta viska snage...) tad ti ne treba nikakva snaga (mislim u rukama i ramenima).

Jedva cekam da vidim model na delu.

Pozdrav,
Petar

PS. Aaa, vidim vidim (na you-tube) bacaju je ljudi iz ruke, znaci moze.
« Last Edit: December 29, 2009, 05:44:21 PM by petar »

Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: Thermik-XL Elektro od Valenta Model
« Reply #12 on: December 30, 2009, 12:55:41 AM »
Nije nikakva tajna. Sve su to javne i dostupne cene, pa kome ne smeta da se oduzme - neka sabira. Ja ne bih voleo da budem odgovoran za eventualne srčane aritmije praćene otežanim disanjem i bolom ispod grudne kosti.
 ;namig
« Last Edit: December 30, 2009, 12:57:23 AM by Lazo »
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline kole

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 281
Re: Thermik-XL Elektro od Valenta Model
« Reply #13 on: December 30, 2009, 05:02:24 AM »
Pa??? Za koliko ce zena da maltretira?  :pop:
Aeroplan Jocika, vidi!

Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: Thermik-XL Elektro od Valenta Model
« Reply #14 on: December 30, 2009, 09:04:12 AM »
Pošto su na sajtu ValentaModel date samo cena osnovne varijante, evo koje su cene ostalih varijanti:

Osnovna verzija (staklo)...................................................620€
D-box verzija (karbon od napadne ivice krila do ramenjače).....690€
Potpuno karbonsko krilo....................................................740€
Izbor kolor šeme.................................................................5€

Set up bi se mogao uklopiti u 250-300€

Poštarina, carina i PDV su posebna priča. Samo carina i PDV sa taksama za carinsku obradu izađu na nekih 33%...

Kada se pogledaju ove brojke, sve mi je čudnije nećkanje na moju ponudu za prodaju kompletne LastDown-XL!?! Naročito kada vidim šta se sve tu prodaje i po kojim cenama?!? No dobro. I onako sam je nerado dao na prodaju, samo koliko da amortizuje kupovinu Thermik-XL. Pošto sam uspeo da finansijsku konstrukciju zatvorim i podnesem i bez toga, daću šansu još mesec dana, koliko da održim reč, a onda ću cenu povećati. Taman je i došlo vreme da zanovim oglas.

Sajt ValentaModel-a je inače, na žalost, prilično nedorađen. Mnoge opcije ne rade ili nemaju sadržaja, a nemoguće je dovesti do kraja poručivanje i plaćanje preko interneta. Dugo merkanje o kome govori Veljko, u stvari je bilo duuugo natezanje i ubeđivanje. Zato sam se i rešio na direktan presing, koji je, uz neograničenu količinu inata koji posedujem, morao da da rezultat.
Očigledno imaju toliko posla, da im nije potrebno dodvoravanje ad-hoc kupcima. Orijentirani su na velike kupce, a mi solisti im samo unosimo šum u sistem.
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!