Author Topic: Spirit of PITTS MODEL 12 26% by Bernard Burton  (Read 82736 times)

Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2174
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: Spirit of PITTS MODEL 12 26% by Bernard Burton
« Reply #15 on: February 11, 2010, 01:24:44 AM »
Hvala...imacu to u vidu.
Nikola | rcfly.in.rs


Offline marko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 950
Re: Spirit of PITTS MODEL 12 26% by Bernard Burton
« Reply #16 on: February 11, 2010, 10:17:54 AM »
Ej Saburo daj da se dogovorimo oko farbe , cisto zbog raznolikosti  lol

I meni se, pored one cistokrvne crveno crne varijante, svidja zuto-crno-ljubicasta kombinacija(koju imas uramljenu na zidu).
Ona BEAST sema je malkice truba, posto ju je H9 vec iskoristio.
Meni su carbon i epoxy stigli, tako da cu imati posla oko laminiranja i posle skalapanja trupa.
Nadam se da ce mi do tada stici balza furnir i letvice, pa cu moci da pocnem da sklapam krila i stabilizatore.
Ja polecem na prolece, a ti?
WARNING:intentional straight and level flight prohibited!

Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2174
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: Spirit of PITTS MODEL 12 26% by Bernard Burton
« Reply #17 on: February 11, 2010, 11:00:26 AM »
 ;namig
hehe, nije frka biraj semu farbanja, meni je svejedno ( jer imam jos jednu/dve backup varijante ). Btw, ovu zutu varijantu sam i onako mislio da prepravljam jer mi se neki delovi ne dopadaju, ali o tome tek kada dodje vreme...
Poletanje...hmmm dobro pitanje...videcemo kako bude tekao finansijski/vremenski tok...ali naaaaaajverovatnije tek iduce godine...
 (pijemo)
Nikola | rcfly.in.rs


Offline branek

  • Administrator
  • Full Member
  • *****
  • Posts: 454
Re: Spirit of PITTS MODEL 12 26% by Bernard Burton
« Reply #18 on: February 11, 2010, 05:44:07 PM »
Samo jedan veliki (res) ...  ;namig

pozdrav
Branko

"Ladies and gentlemen, this is your captain speaking. We have a small problem. All four engines have stopped. We are doing our damnedest to get them going again. I trust you are not in too much distress." - Captain Eric Moody, Jakarta incident

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Spirit of PITTS MODEL 12 26% by Bernard Burton
« Reply #19 on: February 17, 2010, 10:02:34 PM »
I od mene podrška da istraješ do kraja.  (thumb)
Jako lep izbor modela. Dobre slike praviš. Samo napred  (work)
 4e

Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2174
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: Spirit of PITTS MODEL 12 26% by Bernard Burton
« Reply #20 on: March 03, 2010, 10:29:32 PM »
Hvala
 ()-()

dok sam radio repne povrsine, porucio sam avio-sper i jos neke potrepstine, kako bih se bacio da radim trup aviona. Materijale koje sam koristio za izradu trupa su: avio-sper (5-6 slojeva) 3mm, letvice balze 10x10xXXXXmm, 5x5x1000mm, i balza od 3mm.




Neke delove sam zaboravio da isecem, pa sam morao naknadno rucno da ih isecam...srecom nije ih bilo mnogo... :sljus




na izgled sa papira i nacrta/plana sve deluje jednostavno i brzo, ali....i nije bas tako..








Svi spojevi su ulepljeni Moment wood lepkom (beli lepak za drvo, koji je otporan na vodu)...







Na red je doslo i trupno rebro da se lepi





Vranac je bio od velike pomoci i kljucni faktor ovog procesa...  :big smile


dosta vremena sam potrosio uklapajuci da sve bude u nuli, tj u osi  ") simetrije (nije Vranac kriv za to)...  (pijanoo) al o tome neki drugi put...

nastavak sledi...
 (pijemo)
Nikola | rcfly.in.rs


Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2174
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: Spirit of PITTS MODEL 12 26% by Bernard Burton
« Reply #21 on: March 14, 2010, 09:54:59 PM »
Kako su svi delovi/trupna rebra slepljeni/a, jedino sto mi je preostalo je da polako krenem da formiram trup..
















Nikola | rcfly.in.rs


Offline IVAN3D

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1116
Re: Spirit of PITTS MODEL 12 26% by Bernard Burton
« Reply #22 on: March 14, 2010, 10:18:19 PM »
Bravo Nikola polako ali sigurno napreduje samo napred siguran sam da ce model izgledati fantasticno a posto si ti prakticno najbolji pilot medju nama i tu je uzivancija zagarantovana.
Kad ocekujes prvi let?

 ()-()

« Last Edit: March 14, 2010, 10:20:26 PM by GLIDER »
\\\" Sve sto leti ima nezgodnu osobinu da pada \\\"

ex pseudonijum: GLIDER

Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2174
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: Spirit of PITTS MODEL 12 26% by Bernard Burton
« Reply #23 on: March 14, 2010, 11:11:59 PM »
iskreno i ja se nadam Ivane, ali videcemo ima jos dosta da se testerise, smirgla i ostalih modelarskih carolija dok model ne bude gotov...Moja procena, sledeca godina ili cak ona tamo...jbg ipak treba vremena da se skupi kinta za osnovne komponente kojih ima dooooosta, koje tek treba krajem ove godine da krenem da prikupljam...Za ovu godinu sam odlucio da finansije za hobi preusmerim na F3A model o kojem cu pisati nesto vise kada ga kompletiram..
Bice sve u svoje vreme, sto bi se reklo...samo lagaaaaano...
 ;namig    (pijemo)

u toku prosle godine, dok sam pravio model, finansije su bile usmerene ka kupovini nove Radio stanice, kako bi ovakve modele uopste mogao i da flajam. Nakon mesec/dva konsultovanja po netu i nasim domacim modelarima (Magic-om, Giletom, Duletom i Lazom)  3aa, odlucih i ja da kupim JR X9303, koja je stigla u moje ruke krajem prosle godine negde pocetkom novembra...cena=680$... Za sada sam prezadovoljan onim sto ova stanica nudi, i siguran sam da ce me sluziti jako dugo...u sustini sve sto mi je potrebno je u njoj, mozda ima dve/tri falinke ali sta je tu je...

evo i fotka...

 
« Last Edit: March 15, 2010, 12:26:29 AM by SABURO »
Nikola | rcfly.in.rs


Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2174
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: Spirit of PITTS MODEL 12 26% by Bernard Burton
« Reply #24 on: March 15, 2010, 10:34:53 PM »
nakon povezivanja trupnih rebara sa letvicama od balze 10x10xXXXXmm, na red su dosle i manje letvice od 5x5x1000mm..trup je vec tada poceo da poprima oblik Pitts-a..  (yay)





,kada sam nabacio stajni trap i kada je po prvi put stao na noge sa sve repnim povrsinama...e tada sam ostao bez teksta i sa pravom napravio break od jedno sat/dva vremena mastajuci o ostatku posla i kako ce ovo biti lep i jak avion.  :jaki:







na red je dosla da se radi kabina, koja se skida. Konstrukcija kabine je jednostavna i brzo sam je uradio...











nakon kabine, poceo sam da radim na repnom tocku




i poklopcu/maskici za prednji stajni trap koja je naravno odvojiva, kako bi se u slucaju ako zatreba, doslo do stajnog trapa...








nastavak sledi...
 (pijemo)
« Last Edit: March 15, 2010, 10:48:48 PM by SABURO »
Nikola | rcfly.in.rs


Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Spirit of PITTS MODEL 12 26% by Bernard Burton
« Reply #25 on: March 16, 2010, 12:59:50 AM »
Lepo, lepo... Uživam gledajući kako pedantno radiš...

Moraš priznati da je fenomenalan osećaj kad na kraju svakog radnog dana u kojem si modelario, pogledaš šta si uradio...

Vidim na jednoj slici nekog Sukhoia u pozadini? Jel to sledeće?

Samo guraj...

Pozdrav

Offline zajo

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 918
Re: Spirit of PITTS MODEL 12 26% by Bernard Burton
« Reply #26 on: March 16, 2010, 09:34:58 AM »
 :)aplauz
Every model airplane starts in a box and end in a bag :) Ido Segev

Offline marko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 950
Re: Spirit of PITTS MODEL 12 26% by Bernard Burton
« Reply #27 on: March 16, 2010, 12:36:55 PM »
Bravo Saburo, avionce bas lepo izgleda.
Ja jos nisam skupio sav materijal. :'(

Rebro F9 (poslednje rebro u trupu) nije bas najsrecnije reseno.
Tako da prelaz trup-kormilo vertikalnog stabilizatora aerodinamicki i estetski izgleda dosta lose.
Ja sam izbacio rebro F9 i umesto njega je balsa letvica sirine koliko je siroko kormilo vertikalongo stabilizatora.
Tako se dobija idealan prelaz linija trup-kormilo vertikalca.

Ti si jos u stadijumu izgradnje gde mozes bez velikih prepravki izvbacis rebro F9, ali to je moj drugarski predlog.
WARNING:intentional straight and level flight prohibited!

Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2174
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: Spirit of PITTS MODEL 12 26% by Bernard Burton
« Reply #28 on: March 17, 2010, 01:11:52 AM »
Hvala...
 :big smile

Da i meni je u pocetku smetalo to poslednje F9 rebro, al sam ipak odlucio da ga ostavim. Mada bez njega ce avion dosta lepse izgledati i vernije...
Guram dalje, pa mozda bas ako mi bude zapadalo u oko ga i preradim, izvadim. Videcemo ima jos dosta vremena dok se model ne sastavi do kraja...
Hvala na savetu u svakom slucaju...svaka sugestija/komentar pozitivan/negativan su rado prihvaceni od strane mene.

 (pijemo)
Nikola | rcfly.in.rs


Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2174
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: Spirit of PITTS MODEL 12 26% by Bernard Burton
« Reply #29 on: March 17, 2010, 11:53:52 PM »
Upravo lutam po sajtu towerhobbies-a i naidjem na Pitts-a koji po nazivu i dimenzijama nema veze sa Pitts-om M12, ali verovatno zato je unapredjen i poboljsan za 3D standarde letenja sto se da videti po repu koji je dosta izduzen, nesto slicno Ultimate-u..Do duse, na prvobitnoj varijanti pravog Pitts-a M12 radjena je modifikacija trupa, tj. produzili su ga za par inci, zaboravih koliko...toliko da se raspon krila i duzina trupa malte ne poklapaju ( informacija proverena iz originalnih planova Pitts-a M12 ). Radi se o modelu za koji je predvidjen benziski motor od 50ccm, razlika u odnosu na moj model je u sledecem:

Duzina trupa: (2045 mm)               Duzina Pitts-a kojeg pravim  175cm
Raspon krila: (1740 mm)                Raspon Pitts-a kojeg pravim 175cm ili 189cm( najverovatnije ce biti sa wingletima)
A tezina: (8.6 – 9.1 kg)  (:sok:)     Tezina Pitts-a X.Ykg, planirana da ne predje 7kg

Ok, ovo poslednje me je cak i odusevilo s obzirom da je moj model malo potezi za razliku od default konstrukcije (za kojih 250g) koja je trebala biti od obicnog spera (3 slojnog). Naravno radice busilica i testerica na nekoliko mesta, kako bi olaksao poprilicno jaku konstrukciju i samim tim smanjio tezinu modela.
Evo i linka ka njihovom Pitts-u:

http://www.towerhobbies.com/products/greatplanes/gpma1421.html

,a video snimak mozete skinuti sa ovog linka ( desni klik na link pa save target as...):
http://video1.hobbico.com/gallery/gpm/gpma1421-deluxe.mpg

zz
« Last Edit: March 18, 2010, 12:21:30 AM by SABURO »
Nikola | rcfly.in.rs