Author Topic: Extra benzinac  (Read 10025 times)

Offline darko

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 338
Extra benzinac
« on: January 10, 2010, 08:50:24 PM »
Evo kupio sam Extru od kolege koji je dofurao dosta modela iz Norveške . Model je polovan ali kao nov je , ne znam tačno koja je to extra i koje proizvodnje ali prelijepo izgleda ( izgleda da je Extra 300 ) !
Raspon krila je 205 a dužina je 170 cm. Motor je 3W 24 i sa original njegovim auspuhom koji ide u trup aviona. Servoi su Futaba 9202 većinom osim na vertikalcu gdje je 9301 !



Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: Extra benzinac
« Reply #1 on: January 10, 2010, 08:53:27 PM »
Lepa i dobra ptica. Uživaj.
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline zajo

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 918
Re: Extra benzinac
« Reply #2 on: January 10, 2010, 11:05:13 PM »
3W motorac!!!!!Pa to ja vrhunac.Odlican model bravo.
Every model airplane starts in a box and end in a bag :) Ido Segev

Offline marko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 950
Re: Extra benzinac
« Reply #3 on: January 11, 2010, 10:27:48 AM »
Lepo avionce Darko, neka je sa srecom.  :big smile
Ako zelis da vozis F3A sa njim, pa motorce moze da prodje, ali jedva.
Na 3D sa tim motorom zaboravi, ali mislim da i ti to vec znas.
Ja na istoj velicini imam 50cc motor.
Model je Great Planes Patty Wagstaf`s Extra 300, evo ga link http://www.greatplanes.com/reviews/gpma1305-rcm.html
WARNING:intentional straight and level flight prohibited!

Offline darko

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 338
Re: Extra benzinac
« Reply #4 on: January 11, 2010, 12:12:08 PM »
Hvala ti Marko na informacijama !
Baš me interesovalo koji je to model tačno a nisam uspio saznati ! Pretpostavio sam da bi mogao biti Great Planes jer je kvalitet izrade odličan !
Prošle godine kada je kolega donijeo ovaj model i kada sam ga vidjeo na aerodromu rekao sam mu da će taj model biti moj kad tad i eto ispunila mi se želja ~!
Znam da motor nije za 3D ali ima dovoljno snage za normalan let. Motor radi perfektno i ovo je vrhunski motor i zato bi mi bilo šteta mjenjati ga i stavljati drugi ! Mislim da je samo cijena ovog motora sa rezonantnim auspuhom oko 600 eura u Njemačkoj ! Ako bih stavljao drugi motor onda bi to bio ili DA 50 ili DL 50 ali bih onda u tom slučaju morao prodati ovaj motor , ali ko bi kod nas dao toliko para za ovaj motor a da ga dajem u bescijenje nisam baš raspoložen tako da će zasada ostati u njemu !
Koji ti Marko imaš motor od 50 cc na istoj veličini aviona ?

Offline marko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 950
Re: Extra benzinac
« Reply #5 on: January 11, 2010, 01:43:41 PM »
Da Great Planes je pravi kvalitetne avione, ja od njih imam Extru 300 Gene Suocy, koja je manja od tvoje.
U poredjenju sa H9, Great Planes pravi mnogo kvalitetnije avione.
Na mojoj H9 Extri 260 27% imam RCGF-a sa canister-om, koji je sjajan motor.
Pali nikad lakse, ima dve karike, mada tek sam ga razradio na stolu, proslo je samo 1,5 litara goriva kroz njega, ali za sada do jaja motor!
WARNING:intentional straight and level flight prohibited!

Offline darko

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 338
Re: Extra benzinac
« Reply #6 on: September 21, 2010, 10:23:35 PM »
Evo da se oglasim i ja nakon dugo vremena jer je Extra danas prvi put letjela kod ali let se nije sjajno završio ! Naime imao sam problema sa motorom koji je prije radio bez greške kod prethodnog vlasnika ! Nikako da ga upalim, sve sam živo probao i ništa i tek mi je danas jedan kolega koji popravlja motorke otklonio kvar ! Da apsurd bude veći, taj sam motor nudio Zaji i on je bio zainteresovan za njegovu kupovinu ali se nismo našli u cijeni ! Ali sreća jer da sam mu prodao ispalo bi da sam mu uvalio pokvaren motor a bio bih ubjeđen da je ispravan ! Skidao sam mu i karburator čistio,gledao klip koji se cakli kao da je nov da bismo danas pronašli veliki komad drveta u inletu poslije karburatora u motoru koji nije dao karbonskom leptiru da se zatvori tako da je on stalno bacao gorivo nazad u avion !
Nakon toga proba motora štelovanje i motor radi besprekorno !
Prvi let, dižem model i već tu primjećujem da je ovaj motor ipak, radi se o 3w 24i ipak nedovoljan za ovaj avion kao što je Marko i sugerisao ! Ovom modelu treba motor od 50 kubika da bi imao pravu moć manevrisanja  !
Sa ovim motorom može se letjeti normalno ali samo školski let nikakve složenije figure ! U vazduhu se model lijepo ponaša i nakon 8 minuta prilazim na slijetanje, pošto sam imao malo veću brzinu pri slijetanju odlučujem se na novi krug i novi prilaz ali tada mi se na nekoliko metara model gasi, a pošto su tu ispred njega malo dalje bili parkirani pravi avioni ja ga okrećem na drugu stranu i obaram međutim zbog premale brzine model sa 2 metra ide na nos i udara u zemlju  ! Mislio sam da se motor ugasio jer nije dobro naštelovan kad tamo rezervoar suh kao barut ! Ostao sam bez goriva , i nisam mogao vjerovati da mi se to desilo sa benzincem ! Prije leta sam nasuo skoro pun rezervoar ali on je malen oko 2 dcl a prije toga sam štelovao motor i rulao po pisti !
Šteta: odvaljeni točkovi koji će se lako popraviti, plastični držač motora, plastični intake, i elisa ! malo se vertikalac odlijepio . Krila su netaknuta osim male rupice od neke travke !

Zaključak : Treba nabaviti motor od 50 cc ili prodati avion a onaj motor od 24 cc prodati ili za njega nabaviti drugi avion !

Offline marko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 950
Re: Extra benzinac
« Reply #7 on: September 22, 2010, 10:04:53 AM »
 :'( (___) bezveze Darko sto se tako prvi let zavrsio.
Moja je preporuka da opravis avion (ako moze da se lepo popravi, to jest ako nije izasao iz ose) i kupis neku 50-icu za njega.
A taj 3W bi trebao da bude super motor i bio bi odlican na nekoj Katani ili Yak-u 180cm raspona.
WARNING:intentional straight and level flight prohibited!

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Extra benzinac
« Reply #8 on: September 22, 2010, 12:11:31 PM »
Darko, šteta da si tako prošao, ali šta da se radi...

Moj drugar Jole je imao dve Extre 260 od nemačke firme Airworld.
One su raspona 208 cm, znači malčicko veće od tvog modela, ali napravljene skoz od plastike i trup i krila. Plastiku ti spominjem samo iz razloga što je tako izliveni model teži od drvenog modela presvučenog sa monokotom.

Prvu Extru smo pravili još u prošlom veku, sad već davne 96-te i Jole je na nju stavio nemački motor BFM od 51 ccm.   Airworld preporučuje motor od 35 ccm...
Smatrali smo da jači motor ne može da škodi ali, nismo razmišljali o težini modela. Sve u svemu, model je "ispao" skoro 9 kilograma a, posle jednog nezgodnog sletanja i malog krpljenja i preko 9 kila...
Leteo je kao "tane", brzinom projektila, i svako sletanje je bilo "napeto"...
Jedared se motor ugasio i sa jedno 30-tak metara visine, Extra je odjezdila bar 300 metara dalje i sletela...

Druga Extra 260 imala i 3W 48 B-2 (boxer motor, koji je uzgred još teži ali jači) i bila je ista priča...

Zimus je Jole sa Extre skinuo 3W-a i kupio OS Maxa od 35 ccm, glow motor, i tom promenom je težina spala na malo preko 7 kilograma. Koja promena... Neverovatno koliko je model bolje leteo, kao da to nije bila ona ista Extra 260...

Gledao sam, naravno, i Markov model "na delu", i činjenica je da na tom modelu motor od 50 ccm nije prejak. Verovatno Markova Extra ima i malo deblji profil, te je time sporija a, svakako je lakša jer je napravljena od drveta.
Model od Airworlda je imao i baš "tanak" profil i nije bio namenjen za 3 D letenje.

Svakako da je motor od 24 ccm preslab a, rezervoar od 2dl premali...

Ako uspeš da popraviš model, razmisli o motoru, ako ćeš leteti 3 D poslušaj Marka, jer je njegov set up odličan i motor ga savršeno služi.
Ako ćeš leteti više akrobatski sa možda ponekom 3 D figurom, možda može da ti "zalegne" i neki manji motor.

Benzinac ima prednost jer je gorivo drastično jeftinije a, glow motori tolike kubikaže prilično troše...
Sa druge strane ako ti "glow čorba" nije problem sa glow motorom dobiješ dosta lakši model, kojim se lakše leti...
Sve ima i prednosti i mana. Moraćeš sam da odlučiš...

Pozdrav

Mirče
 

Offline darko

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 338
Re: Extra benzinac
« Reply #9 on: September 22, 2010, 03:02:29 PM »
Marko, ja sam oduševljen kako ovaj motor radi, on još ima i svoj original rezonantni canister auspuh ali jednostavno ako što si i ti prije rekao on nije dovoljan za ovaj model !
Što se tiče modela oštećenje je minimalno i lako će se sanirati ! Nisam nešto pretjerano bio ni iznerviran padom jedino mi je krivo što je uzrok pada bio glup !

Kada popravim model ponudiću na prodaju model i motor odvojeno pa ako prodam prvo motor nabaviću motor od 50 kubika za avion a ukoliko prodam model kupiću drugi model od 180 cm za ovaj motor !
Glow verzija otpada zbog cijene goriva !

Ja sam za ovaj model imao i nov DLE 55 ali mi je bilo žao skidati postojeći motor zbog toga što mu je ovaj auspuh bio smješten u trupu na mjestu koje je  baš predviđeno za njega ! Motor sam prodao Giletu ! Gile vrati mi motor pokajao sam se  ;D !

Mirče, Marko hvala na podršci !
« Last Edit: September 22, 2010, 03:06:55 PM by darko »