Author Topic: Uradi sam - push rod  (Read 5012 times)

Offline mtesa

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 476
Uradi sam - push rod
« on: January 13, 2010, 10:32:27 AM »
Opet ja

Napravio sam i jos jednu stvarcicu.
Uradi sam "push rod".
Razlog za izradu je nemogucnost nabavke istih u Banja Luci, kao i ludacke cijene transporta iz Kine.
Prva verzija je bila zasnovana na bambus raznjicima (50cm x 4mm) kao samim linkovima i plasticnom cijevi od venecijanera koja bi bila obloga.
Alen me odgovorio od koristenja bilo koje vrste drveta za kontrolu povrsina, i predlozio 2mm metalne sipke.
U lokalnoj "gvozdjari" sam nasao celicnu zicu od 1, 1.2, 1.5, 1.7 i 2mm. Kupio po par metara od 1.2 i 1.7mm.
Ali nisam imao ideju za cijev.
Rijesenje, i to dva, su mi dali moji klinci.
Jedno je kupilo sokic u plasticnoj kesici (neko to zove "dvojni c") koji dodje sa SLAMKOM ciji je unutrasnji promjer 2.3mm.
Odmah sam joj kupio jos 10 komada i ZADRZAO slamke :)
A klinac je kupio lizalo koje je imalo plasticnu cijevcicu kao drsku sa rupom od oko 1.5mm.
I njemu sam kupio jos 10tak komada s tim da je imao obavezu da mi sacuva cijevcice.

I slamke i cijevi sam spojio obicnim selotejpom (urolao ih u selotejp) i dobio dve cijevi od skoro metar.
Slamke su fleksibilnije a cijevcice iz lizala su kruce. I jedne i druge su pricvrscene za trup iznutra cisto radi estetike da se ne vide vani.
Na jednom kraju zice je spajanje izvedeno sa Z krivinom a na drugom sa mojim stoperom.
Celicna zica prolazi glatko, ne zapinje.
I jupiiii.
Striker, listen, and you listen close: flying a plane is no different than riding a bicycle, just a lot harder to put baseball cards in the spokes.

Offline ak

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1325
    • RCModelScout - RC Search engine
Re: Uradi sam - push rod
« Reply #1 on: January 13, 2010, 10:36:46 AM »
Ko je Alen? :)
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo Da Vinci
RCModelScout - RC Search Engine

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Uradi sam - push rod
« Reply #2 on: January 13, 2010, 11:06:07 AM »
Ako imas teflonski sprej obavezno naprskaj zicu koja ce ici u cevku jer vremenom dodje do prodora vlage i korozije.

Kako si je zalepio unutra?

poz
Veljko

Offline Dejan Dobricki

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 380
Re: Uradi sam - push rod
« Reply #3 on: January 13, 2010, 11:34:19 AM »
a mozes i koristiti zbicu od bicikla pa ne moras kupovati neku drugu a to sigurno ima kupiti na svakom cosku

Offline mtesa

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 476
Re: Uradi sam - push rod
« Reply #4 on: January 13, 2010, 01:20:04 PM »
@magic:
Zica je cinkovana, modeli su uvijek na suvom, pa mislim da me pitanje korozije nece muciti zadugo.
U svakom slucaju, zica se lako mijenja.

Cijevi su zalijepljene epoksijem za trup.

@ak:
Alen Crnalic.

@Dejan Dobricki:
Nisam mogao naci zicu za bicikl dugu 94cm koliko mi treba recimo za Topic 400 jedrilicu.
Tako da sam uradio to sto sam uradio.
Striker, listen, and you listen close: flying a plane is no different than riding a bicycle, just a lot harder to put baseball cards in the spokes.

Offline Dejan Dobricki

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 380
Re: Uradi sam - push rod
« Reply #5 on: January 13, 2010, 01:34:31 PM »
aha onda ok, ne zameri

poz

Offline mtesa

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 476
Re: Uradi sam - push rod
« Reply #6 on: January 14, 2010, 04:05:26 PM »
Ne mogu nikome  nista da zameram, jer jos nisam sreo zlonamernog ili "nahero" modelara.
Pa tako ....
Striker, listen, and you listen close: flying a plane is no different than riding a bicycle, just a lot harder to put baseball cards in the spokes.

Offline ivanmagd

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 816
Re: Uradi sam - push rod
« Reply #7 on: January 14, 2010, 04:23:33 PM »
ima ih itekako

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: Uradi sam - push rod
« Reply #8 on: January 14, 2010, 06:55:24 PM »
Ja sam koristio zice id kisobrana. Sve zavisi kakav je kisobran ali moze se naci bas dobrih celicnih zica. Za novu godinu sam od supruge dobio jedan koji ima karbonske zice. Naravno taj nece zavrsiti na modelu   (nene)

Offline kole

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 281
Re: Uradi sam - push rod
« Reply #9 on: January 14, 2010, 07:23:07 PM »
Uf bre, te celicne sa starih kisobrana su bile dobre za bajonete na krilima za A1.

Zika kisobranac ostajao bez posla zbog modelari... lol
Aeroplan Jocika, vidi!