Author Topic: Thunderbolt - motor tuning...  (Read 16532 times)

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Thunderbolt - motor tuning...
« on: January 24, 2010, 07:18:24 PM »
Zimski period je uvek vreme kad se u radionici prave novi ili doteruju postojeći modeli. Ovo doba godine treba iskoristiti da se sve ono što se pokazalo da može bolje da se odradi na modelu, sada, popravi, dotera ili zameni.

Sa Thunderboltom sam ušao sad već u treću sezonu.
Prve godine, 2008-me, nije se znalo ko se koga boji više, ja modela ili model mene...
Prošle godine sam ovaj model leteo preko 50 puta i uz veliki broj startova na Zerou, totalno se opustio i baš uživao...
Ipak kad uporedim Zeroa i Thunderbolta koji su skoro iste veličine u težine, vidim da Zero mnogo "lakše" leti i ima veću rezervu snage.  Oba modela imaju isti motor Zenoah 45...


Zenoah 45...

Profili krila na ovim modelima nisu isti i samim tim Zero koji ima nešto tanji profil leti malo brže i prodornije.

Kad sam pravio Thunderbolta, moj prvi veliki warbird model, dosta sam se držao uputstava koje je pisao proizvodjač kita, Top Flite.
Preporučeni motor za ovaj model je bio US 40, a ja sam sticajem okolnosti nabavio i stavio Zenoaha 45...

Posle mnogo startova ispostavilo se da jači motor ne bi škodio...
Probao sam, da sa manjim korakom elise, sa 20x10 sam smanjio na 20x8, malo "rasteretim" motor ali, poboljšanje je bilo vrlo malo...

Na RC Universu ima jedan veliki topik o ovom, Top Flite Thunderboltu, i čitajui ga video sam da skoro niko nije stavio motor ovako male zapremine.
Top Flite je u medjuvremenu izbacio i ARF verziju ovog Thunderbolta i preporičuju DA 50 motor. ARF je presvučen sa monokotom, nema toliko detalja, tako da je sigurno lakši, jedno 2-3 kilograma od mog modela.

Praveći Hellcat-a namenio sam mu Zenoaha od 62 ccm. No, kako sam već pisao ranije, predomislio sam se i kupio sam Zenoaha GT 80. Pošto mi je ostao G-62 rešio sam da ga stavim na Thunderbolta...

Rečeno, učinjeno...

Sa modela sam skinuo 45-icu i prvo šta sam radio "bacio" sve na kantar. Ispostavilo se da je G-62, 250 grama teža od G-45...

U Thunderboltu nemam ni grama olova i ova razlika u težini bi mogla da mi predstavlja problem. Znate kad je  sve lepo namešteno, osigurano,  pričvršćeno a, sad to treba da "budžiš" ponovo...

Kad sam počeo da gledam kako ću da namestim 62-jku, video sam da su kućišta i ploče sa kojima se montiraju na model , kod ova dva motora apsolutno ista. Auspusi su takodje identični...

Zenoaha 45 sam na Thunderbolta montirao preko jedne ploče od špera koja je preko silent blokova bila pričvršćena za firewall. Kad sam skinuo i izmerio ovaj sklop video sam da ima skoro 400 grama !!!





Imam nosač motora za G-62 koji je od aluminijuma a, imam i aluminijumske odstojnike, koji će u ovoj konfiguraciji ići direktno na trup..
Ovakvim postavljanjem motora uštedeo sam oko 170 grama težine i sad mi je, praktično, veći motor lakši od onog starog...



Pošto je Zenoah 62 ima veći cilindar i karburator problem je kako da ga stavim pod kapotaž a, da ništa ne viri.   

Video sam da šta god da uradim auspuh ne mogu postaviti a, da ne sečem kapotaž, što nije dolazilo u obzir. Takodje sam ustanovio da ako samo malo zakrenem motor u levu stranu i karburator staje savršeno pod kapotaž.



Tako sam i uradio, lepo sam sve razmerio, izbušio 4 nove rupe za nosač motora i postavio motor na trup zakrenut malo u levo...

E, sad je počela "igranka" šta da radim sa auspuhom?

Nakon mnogih gledanja, merenja, surfovanja po internetu u potrazi za nekim "pitts style" auspuhom, gledanja šta nudi Toni Clarck u Nemačkoji i tako dalje, uvideo sam da bi bilo najbolje da ja sam napravim izduvni lonac.

Morao sam da vodim računa o par stvari, prvo, da zapremina novog lonca ne bude manja od originalnog. Kao što sam već napisao Zenoah 45 i 62 imaju isti izduvni lonac...

Više sam vodio računa o površinama izduva na cilindru i površinama otvora na cevima koje su u loncu i kroz koje gasovi izlaze van njega u atmosferu...

Raspitivao sam se kod Coke, čika Duleta, Joleta, Gileta i sve se svelo da jedino experimentalim putem može da se sa sigurnošću utvrdi koliko je neki auspuh dobar ili nije.
Moji zahtevi kod ovog auspuha su bili samo može da stane pod kapotaž, da se ne vidi i da motor ima iste performanse...

Kad sam došao do nekih saznanja, krenuo sam da pravim prototip...
Prvo je napravljen model od kartona, pa od balze...



Pošto sam bio zadovoljan oblikom izduvnog lonca, i  zahtevima koje sam postavio da mora da ispunjava, javio sam se mom drugaru Belom...

Beli je, slobodno mogu reći, čarobnjak za rad sa prohronskim limom...
Em, što ima veliku i dobro opremljenu radionicu, em je nevidjeno pedantan...
Pravio mi je već neke stvari i uvek je sve bilo besprekorno, tačno, lepo uradjeno...

Po dogovoru, obreo sam se u Šapcu, gde Beli živi i radi, sa sve Thunderboltom u gepeku.
Kad vidite slike koliki je izduvni lonac i kad vam kažem da je pravljen skoro 10 radnih sati, rećićete da nije moguće... Ipak jeste, ja bio u radionici sve vreme...
Doduše, više sam gledao šta i kako Beli radi, nego što je on od mene imao neke "vajde", ali toliko je trajalo...













Sad kad gledam auspuh, skoro da mi je žao što ide pod kapotaž i neće se videti...

Pošto je model stigao nazad, ostalo mi je još da izbušim otvor na kapotažu i da uživam kako sve lepo izgleda...



Na kraju su težine došle na isto, auspuh koji smo pravili teži je 50 gr od originalnog a, elisa, većeg prečnika od stare za 2 cola, 75 grama... Sve u svemu težina modela je ostala ista a, samim tim i težište...

A, kako radi, e to kad malo otopli pa, "kresnemo" motor...
Moram ostaviti da pišem o nečemu i za drugi put...

Pozdrav

Mirče
« Last Edit: January 24, 2010, 07:23:50 PM by mirce »

Offline coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: Thunderbolt - motor tuning...
« Reply #1 on: January 25, 2010, 12:15:52 AM »
 Ovakvog poduhvata se ne bi ni Tony Clark postideo.
 Prelepo.
 Beli je stvarno carobnjak.
 Drago mi je da vidim nesto oko cega smo toliko pricali, predivno sprovedeno u delo.
 Cetvrtasti uvod iz motora u lonac je  bas lepo ispao i predstavlja vrlo lepo resenje.
 Jedva cekam da cujem 62-jku.
Evidentno da ce "transplantacija srca" na ovom modelu dati celom projektu novi aspekt.
 Iako mislim da je Thunderbolt vrlo lepo leteo sa 45-icom, cinjenica da ce ova povecana rezerva snage dobro doci.
 Zelim ti srecu sa tvojim omiljenim avionom i u ovoj varijanti.

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Thunderbolt - motor tuning...
« Reply #2 on: January 25, 2010, 01:23:49 AM »
Coko,

i ja jedva čekam da ga probam... Verujem da će se model preporoditi...
Veoma me interesuje i kakav će biti zvuk iz ove jedne velike izduvne cevi...

A, Belom još jednom hvala za rad...

Mirče


Offline n3mke

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 811
Re: Thunderbolt - motor tuning...
« Reply #3 on: January 25, 2010, 01:40:57 AM »
Iako nisam zaljubljenik u warbird modele, sa uzivanjem citam ovakve tekstove :)

Samo napred Mirce i da uskoro dodje i radial kod nas.  ()-()
 

Offline coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: Thunderbolt - motor tuning...
« Reply #4 on: January 25, 2010, 04:07:28 PM »
 Ko pravi probni start?

 Drzimo li se starih nacela ili ...

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Thunderbolt - motor tuning...
« Reply #5 on: January 25, 2010, 04:42:20 PM »
Coko, možeš i ti, eto zbog uroka i tradicije... Meni je sve jedno...

A, šta ćemo sa Hellcatom? Hoće biti  2a




Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: Thunderbolt - motor tuning...
« Reply #6 on: January 25, 2010, 08:42:56 PM »
mi smo kod tebe oko pola sedam. ti dotle isteraj obe masine napolje i kada stignemo da ih odmah palimo, da ne gubimo vreme. (yay)

Offline marko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 950
Re: Thunderbolt - motor tuning...
« Reply #7 on: January 25, 2010, 10:35:01 PM »
Sad kad gledam auspuh, skoro da mi je žao što ide pod kapotaž i neće se videti...

Skroz si u pravu...auspuh je prva liga :mhm
WARNING:intentional straight and level flight prohibited!

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Thunderbolt - motor tuning...
« Reply #8 on: January 25, 2010, 11:25:38 PM »
Sve pohvale i čestitke idu na račun Belog...

Ja sam samo "donator" modela (fiu)

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: Thunderbolt - motor tuning...
« Reply #9 on: January 27, 2010, 10:46:59 AM »
ako te ne mrzi okaci i sliku potpuno gotovog (sa resetkicama).
sada izgleda jos bolje.

Offline coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: Thunderbolt - motor tuning...
« Reply #10 on: January 27, 2010, 05:13:26 PM »
 ...a uzivo jos bolje...

Offline hamer

  • Newbie
  • *
  • Posts: 41
Re: Thunderbolt - motor tuning...
« Reply #11 on: February 14, 2010, 05:14:01 PM »
kada gledam ove  benzinske motore nevidim skoro nikakve razlike (jako male) u odnosu na motor od motorne testere konkretno huskvarne 35 ,koja ima 35ccm i kosta nova 180eur do 200 da donese neko iz madjarske ,ja neznam koliko kosta ovaj motor amater sam u modelarstvu ali obozavam motore i sve u modelarstvu  ,predlazem svima kada vec vrsite prepravke uzmite ovaj motor koji ima i kanap za paljenje inace su vrhunski motori imam te testere 20 god  ,pozdrav svima dragan i sve najbolje u modelarstvu   

Offline Sava

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 949
  • Istina je kao voda.Uvek nađe put.
Re: Thunderbolt - motor tuning...
« Reply #12 on: February 15, 2010, 12:06:04 PM »
Najmanja razlika je ,razlika u ceni. :notworking
ex pseudonijum: licider

Offline coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: Thunderbolt - motor tuning...
« Reply #13 on: February 15, 2010, 01:41:26 PM »
 Pozdrav Hamere
 Pre puno godina, prvi moj benzinski motor sam napravio od motora motorne testere HUSQUARNA od 44ccm.
 Iskustva sa takvim prepravkama su vrlo poucna.
 Kao najvaznije, pomenuo bih da moderni modelarski motori imaju aluminijumski cilindar koji je tvrdo hromiran sa unutrasnje strane. Ovu opciju je vrlo tesko naci kod motornih testera koje mahom imaju upresovanu celicnu kosuljicu (hilznu).
 Razlika u masi je drasticna.
 Pomenuta Husquarna je imala oko 2.2 kg...
 Dalje, uplasen vucnim silama elise, promenio sam prednji kuglicni lezaj sa radijalno aksijalnim lezajem, ali se to kasnije ispostavilo da nije preko potrebno.
 Dalje, jedan broj motonih testera ima magnetno paljenje sa platinama, sto iako je vrlo pouzdano i lako za paljenje, izaziva podosta radio smetnji, dok pri paljenju elisa "zna da se vrati", pa da te ljudski zvekne po prstima.
 Druga varijanta je bezkontaktno magnetno paljenje, koje je takodje vrlo pouzdano, ali sa manom sto do varnice dolazi tek kada dva magneta u zamajcu predju preko namotaja bobine, cime je paljenje podosta otezano.
 Poteznica, koju si pomenuo, se nalazi sa zadnje strane motora, tako da bi njeno zadrzavanje umnogome komplikovalo nosac motora.
Ako se i odlucis (ili bilo ko) za ovakvu prepravku, vrlo je vazno ne izbrati motor kao sto je kod testere STIHL 50 ccm, jer je montaza karburatora izvedena tako sto se na cilindar veze gumeno crevo, dok se karburator veze za kuciste, pa bi ovakvo resenje iziskivalo dalje prepravke.
 Ako pricamo o licnoj satisfakciji prepravke neke motorne testere koja nam godinama cami u supi, neispravna, onda je ovo zasigurno prelep projekat.
 Ali ako pricamo o nabavci benzinskog motora i letenju...

 Izuzetak bi bila izgradnja sopstvenog visecilindricnog motora gde bi se iskoristili cilindri, radilice, i ostali potrebni elementi a izradio blok motora itd.
 Posto su kupovni ovakvi motori vrlo skupi, za nekoga sa puno volje i znanja, ovakav projekat bi osim licne satisfakcije bio verovatno i isplativ (ako ne racunate potroseno vreme).

Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1469
  • teramo ga jako
Re: Thunderbolt - motor tuning...
« Reply #14 on: February 16, 2010, 08:34:02 PM »
potrosheno vreme se nikad ne racuna ,jer je to po meni jedna mala stavka za veliki uspeh u izgradnji nekog modela ili prepravka motora ,kao shto je recimo Gdin Mirce uradio na svom motoru tj izduvni lonac , sve u svemu vredi raditi na takvom zahvatu ,ali imam jedno pitanje ,zar motorne testere nemaju malo vecu napucanost u konjima nego one shto se koriste za trimere,mislim da tu ima razlike, shta mislite o viligeru ,jesu kinezi ali svaka cast kako rade i imaju svoje magnetno paljenje ,znam jer to imam kod sebe u garazi i sluzi mi za shishanje trave komshiluku , imam 28ccm i mogu vam reci da je sve od AL ,postavicu slike pa da se vidi o cemu se radi ,a za cenu da ne govorim , 10000din  28ccm,