Author Topic: RC Combat  (Read 106128 times)

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: RC Combat
« Reply #45 on: February 09, 2010, 11:37:58 AM »
Hvala Mephisto i Lazo.
Puno ste mi olakšali dalje korake oko ovog pitanja i radujem se da i drugi dodaju svoje mišljenje.
Sve što ste naveli kao moguća pravila je već delom tako i po pravilima, koliko sam shvatio iz teksta na EN koji sam samo preleto brišućim letom. Vaš pristup je dobar, jasan i jednostavan. I ja sam baš tako mislio. Ne bih da dodajem ni oduzimam, za sada ništa, jer bih želeo da se strvar još kuva.
Mislim da je sada vreme za ono što sam hteo još od početka. Hteo bih da zamolim sve modelare da se neki hrabri dobrovoljci, kao buduće kamikaze, angažuju oko ovoga. Vezano za pitanje pravila, ja bih se ipak oslonio i na već postojeća pravila, da se vidi šta je to što za nas odgovara a šta ne.
Volunteers wanted for translate.
Na sajtovima www.rccombat.net , na engeskom,
http://www.aircombat.bezstarosti.cz/ , kome je lakše na rodbinskom jeziku, ili
http://www.aircombat.de/regeln/regeln.html na nemačkom.
Trebao bi šturi prevod od njih kao jedan od osnova za diskusiju. Može samo jedan po glavi. Mislo sam pre svega na mlađe članove da se prihvate prevoda, koji nije ništa strašno.
Otvori ću poseban topik za pravila, da se to obradi i fiksira na najbolji način kako to većina modelara misli. Dobro će biti tako, jer ako se sada svi slažu sa osnovnim pravilima koje se odrede, manje će biti prigovora na livadi. Neki klobovi imaju pravila prilagođena svojim mogućnostima, ali u osnovi je svaki isti.
Nisam pristalica prevelike institucionalizacije, i postavljanje reških baroknih okvira, ali pravila u igri su važna, pa čak i ako se leti sa bezazlenim modečićoma.
Kako Laza reče:
Quote
Svake druge komplikacije mogu očas posla da se pretvore u kopnenu bitku, da ne kažem - tuču. Znam ja nas...
Rekoh ja da je ovo veoma dobra, ali i vatrena tema. Pa samo polako sa šibicom. ;namig


Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: RC Combat
« Reply #46 on: February 09, 2010, 11:48:04 AM »
Mirče:
Quote
Mene verovatno nećete videti u ovim borbama ali, podržavam sve što doprinosi popularizaciji hobija.

Mirče, predomisli ćete se još, siguran sam. Nećemo dozvoliti da neko iz pozadine dobacuje, a da nije u bitci.

Quote
To da neko broji ko je koliko traka isekao, to nema teorije, jer je takva frka u vazduhu, da ne znaš ko koga juri a, kamo li da se vidi ko šta radi...
Osnova cele igre je u broju seckanja trake na određenom mestu u određenom periodu. To se boduje. To se ponavlja više puta i svi sleću sa čitavim modelima, i sa skraćenim repom  ;namig. Ima samo jedan ili nekoliko sudija.
Rekoh da ćemo prostudirati pravila i onda vredi predlagati neke promene.


Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: RC Combat
« Reply #47 on: February 09, 2010, 12:36:01 PM »
Dobro prostudirajte pravila da cela stvar ne zapne na njima... Po meni, trebala bi da budu krajnje jednostavna i da nema nikakvih ne doumica u njihovoj primeni.

Samo ponavljam, da sam gledao kombate uživo u više navrata i da je to "ludnica"...
Ko tu prebroji ko kome seče trake... alal mu vera...

Na ovom forumu su već "padale stvari u vodu" kad se stiglo do pravila. Setite se jedrilica, i F3A klase, IMAC, ne IMAC...
Nemojte zakomplikovati stvari ne potrebno, a radite kako hoćete...
Mi smo specifični po svemu, pa i po tome da nam se pravila često ne svidjaju, a ako još u njima ima mesta za sumnju, stvar je odmah propala...

Gde god se održava neko takmičenje uvek postoji neko ko "kad lupi šakom o sto" to tako i bude. Da li je to klub, savez, organizator, nije bitno, neko je glavni.
Pošto ozbiljnih institucija nema, kod nas bi svi da budu glavni i da je baš njihova najbolja i najpametnija.
Zato ovde ni nema bilo kakvog takmičenja u nekoj RC kategoriji...

Nisam siguran da je prevod zvaničnih pravilnika pravi put. Takvi pravilnici važe tamo gde su organizatori dovoljno "jaki", da se sa njima ne može polemisati i gde ima dovoljno ljudi spremnih da tako šta organizuju, sude.
 
U našem slučaju svi će tražiti neku pravdu i bojim se da će vrlo brzo doći do ne suglasica...
Zato mislim da je bolje da se pravila ne zakomlikuju previše i da budu krajnje jednostavna i lako primenljiva za naše uslove...

Isto ovo sam govori i u malopre spomenutim postovima kad se pričalo kako bi trebalo da izgledaju takmičenja.
Pošto ni jedno nikad nije zaživelo, imam gorak utisak da sam, nažalost, bio u pravu...
Molim vas da ovo ne shvatite pogrešno ili zlonamerno, više o ovom neću pisati, rekao sam šta sam smatrao da treba...

Svakako, jedva čekam da vidim kombate uživo...

Pozdrav svima
« Last Edit: February 09, 2010, 12:56:25 PM by mirce »

Offline Mythbuster

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 102
  • Nebo visoko a zemlja tvrda.
Re: RC Combat
« Reply #48 on: February 09, 2010, 12:54:02 PM »
Ja sam nasao ova pravila,

http://www.epacombat.cz/pravidla/

EPA Combar- Electric Polystyrene Combat, pa cu ih nadam se nekako prevesti ili prepevati sa Jengleskog (ima i ta verzija).

"Kakva bi tišina nastala kad bi ljudi govorili samo ono što znaju..."
Karel Čapek (1890-1938), otac naučne fantastike

"Ko uvece legne sa dupetom koje svrbi, probudi se ujutro sa prstom koji smrdi"
Srđan Dinči

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: RC Combat
« Reply #49 on: February 09, 2010, 02:12:42 PM »
Mirče hvala na mišljenu i viđenju. Jasno mi je, ako neće ne morate da se igrate ovu igru. Ali se nadam suprotnome.

Quote
Na ovom forumu su već "padale stvari u vodu" kad se stiglo do pravila. Setite se jedrilica, i F3A klase, IMAC, ne IMAC...
Ovde je potrebno više reči ohrabrenja nego ovakvih negativnih mišljenja. Ja verujem u ovaj forum i u ovu modelarsku zajednicu, znajući da ima veoma dobrim modelara prisutno, naravno uračunajući i vas.
Stara je misao, ali bih ja ponovio. Zoran Đinđić je često govorio: Nemojmo čekati da na man drugi pomogno. Gledajmo šta mi sami možemo da učinimo da stvari krenu napred...
Ovde je moja samo duhovna inicijativa. Neću da budem nosioc, a pogotovo ne neko glavni u ovome. Stvai će se i onako spontano razviti u svakoj sredini, koliko to bude hteo svaki modelar.
Ovaj skup informacija na topiku treba da da neke osnovne smernice za početak, da se ohrabre oni modelari koji su možda oduvek mislili da je ovo ne izvodljivo za njega. Najlepša reakcija do sada je bila od Raleta. Ako je ovaj pitomi čovek odlučio da počne, ostali bi trebali da se stide.  :_D
Ne preferiram da se počne sa strogim takmičarskim duhom, barem ne na početku. Više je važno da poprimi zamah u najširem krugu modelara o našem okruženju.
Dobra zabava sa malo povišenim adrenalinom je isto deo ovog velikog hobija, a ne samo što veći  izlickani skejl modela za pokazivanje. ;namig
Pozitivna mišljenja, dobrodošla. Za ostalo  (spava)



Offline Mythbuster

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 102
  • Nebo visoko a zemlja tvrda.
Re: RC Combat
« Reply #50 on: February 09, 2010, 02:16:19 PM »
EPA Combat videos, da steknemo uvid sta je u pitanju.







"Kakva bi tišina nastala kad bi ljudi govorili samo ono što znaju..."
Karel Čapek (1890-1938), otac naučne fantastike

"Ko uvece legne sa dupetom koje svrbi, probudi se ujutro sa prstom koji smrdi"
Srđan Dinči

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: RC Combat
« Reply #51 on: February 09, 2010, 02:33:13 PM »
Da, to je to. 5 minuta zum-zum letenja. Na prvi pogled izgleda pre dinamično, ali uživo je sugirno uzbudljivije.
Odmah jedno zapažanje za sigurnost sa prvog videa.
 Dok traje kombat i neko sleti van piste, baš u poligon, ne sme da ode do modela!
Mythbuster, drago mi je da kopaš i da nalaziš dobre sadržaje. Nadam se da ćemo se videti na bojištu.  :jaki:

« Last Edit: February 09, 2010, 02:35:12 PM by tibeteagle »

Offline brainstorm

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 354
Re: RC Combat
« Reply #52 on: February 09, 2010, 02:45:20 PM »
Eto i ja se priključujem...odlučio sam da ne prodam već da završim MS Composit Swift II u combat varijanti.
Držite se, stiže Red Dart !   ;)

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: RC Combat
« Reply #53 on: February 09, 2010, 02:57:40 PM »
Quote
Eto i ja se priključujem...odlučio sam da ne prodam već da završim MS Composit Swift II u combat varijanti.
Držite se, stiže Red Dart !   Wink
(thumb)


Sledeći!  (:beer:)

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: RC Combat
« Reply #54 on: February 09, 2010, 02:58:02 PM »
Nisam negativan, samo sam vrlo realan, što se do sada (nažalost) pokazalo uvek kao tačno... Znate Laslo, treba sagledati stvari onakve kakve jesu a, ne kakve bi mi voleli da budu...

Kod jedrilica svi su imali predloge ali niko nije hteo da "zapne" da odradi...
Kod F3A predlagao sam da Magic, kao inicijator cele priče, bude ta pokretačka snaga. Ništa od toga...
Kako ste sami napisali i vi bi ste da se igrate ali, da budete "duhovna inicijativa" a, ne nosioc... Pa, ko će to da urganizuje? Jedino realno je ili neko koga zanima cela priča (vi) ili neki klub, koliko znam jedini koji funkcioniše je subotički, ako ih ovako nešto interesuje...

U svakom slučaju, treći put vam ponavljam, želim vam sve najbolje i vašoj kombat igri...

Pozdrav
« Last Edit: February 09, 2010, 03:02:40 PM by mirce »

Offline Mythbuster

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 102
  • Nebo visoko a zemlja tvrda.
Re: RC Combat
« Reply #55 on: February 09, 2010, 03:06:03 PM »
Nije Mirce negativan, vec iskusan, nagledao se krahova u svim oblastima RC zivota, zar ne?

Uostalom, sta je jedan Pesimista nego dobro informisani optimista.

postoste mi dali domaci zadatak, a smatram da nam je reper ceska modelarska scena, preko njih do Evrope, nasao sam dve asocijacije:

ESA Electric Simply Aircombat

http://www.aircombat.cz/

i

EPA  Electric Polystirene aircombat:

http://www.epacombat.cz/

Pravila su im slicna, pa cu iskompilirati nesto od oba, da se nadje.

Mozda treba razmislati ovako, prva sezona leti ko sta ima, dok se ne iskristalise ko hoce a ko nece , za sledecu neka jednostavna, mozda cak i Nacionalna Klasa, sa jednim istim modelom od stiropora, pa ko bude bolji.

Ne znam, samo glasno razmisljam i nabacujem teme, gledao sam kombate dok sam bio down under, bilo mi je zanimljivo ali nisam se ukljucio dalje od RC jedrilica na elektro .
Sad je vreme da predjem na visi nivo.



"Kakva bi tišina nastala kad bi ljudi govorili samo ono što znaju..."
Karel Čapek (1890-1938), otac naučne fantastike

"Ko uvece legne sa dupetom koje svrbi, probudi se ujutro sa prstom koji smrdi"
Srđan Dinči

Offline adam

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1460
Re: RC Combat
« Reply #56 on: February 09, 2010, 03:11:09 PM »
mirce, jedna izpravka sto se takmicenja jedrilica tice,   http://rcfly4um.org/index.php?topic=3596.0

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: RC Combat
« Reply #57 on: February 09, 2010, 03:26:55 PM »
Quote
Nije Mirce negativan, vec iskusan, nagledao se krahova u svim oblastima RC zivota, zar ne?
Verovatno je bio blizu tih stavri, pa zato nije uspelo. Ima negativaca i mom ukruženju, ali ako bi se svemu pristupilo sa takvim pesimizmom ništa nikada ne bi proradilo. U pametnijim sredinama ovakvi negativci se drže podalje da ne remetili entuzijazam, na čemu se zasnivaju sva uspešna društva. Verovatno je naš globalni neuspeh negativno razmišljanje ili da nije... hajdemo ga povući dole, ako ja već ne mogu gore. Ne sme se poći od toga kako se ne može, već kako bi moglo da bude najbolje. Sve se može kad se hoće. Ko neće ne mora. Ja ne jedrim a nikada nisam rekao nikome da to ne radi jer to neće ići.

Mythbuster, mislio sam da si dobrovoljac  mmmm Ali sve jedno. Važno je da imaš volje da se angažuješ oko prevoda za osnovna pravila, sa svojom pozitivnom energijom.  ;namig
Vezano za pravila ima drugi topik.
http://rcfly4um.org/index.php?topic=3667.0



Offline Dejan Dobricki

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 380
Re: RC Combat
« Reply #58 on: February 09, 2010, 03:28:01 PM »
super ideja i svaka disciplina u ovom nasem hobiju pomaze raznolikosti i lepoti i naravno zanimljivosti ,medjutim nista od svega toga dok neko ne pljune u sake i organizuje skup , nemojte me pogresno shvatiti dovoljno je organizovati skup u vidu obicnog okupljnja na livadi i tako to krene prve godine ko dodje pa se stave slike pa sledece godine onaj koji se necko prosle i nije otisao kaze sebi da ove ide sigurno ili se organizuje u vise gradova par puta u godini itd.

poz

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: RC Combat
« Reply #59 on: February 09, 2010, 03:52:53 PM »
Dejane, baš tako. Ali još nismo stigli dotle. Sada se upoznajemo sa mogućnostima, tehnikom i sl. Organizacija skupova je drugo i naravno važna stvar. Pošto i ti, odnosno vi imate iskustva, sigurno će i to dobro doći vremenom da se okupimo i samo oko jurcanja u vazduhu.
Sada na početku ove teme je važno da svako osposobi sebe sa tehnikom, proba sam ili sa najbližim kolegom da vežba, a ostalo će da krene. Siguran sam da ćeš biti za, jer si do sada sve teškoće modelarstva savladao. Neko reče jednom:
Ako sami sebe savljadamo ništa nije neostvarljivo.
Drago mi je da si dao svoje mišljenje.
Pozdrav, komšijo  ;namig
« Last Edit: February 09, 2010, 03:57:39 PM by tibeteagle »