Author Topic: Sta kupiti !?  (Read 25941 times)

Offline sman

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 348
Sta kupiti !?
« on: February 16, 2010, 07:20:04 PM »
Pozdrav svim clanovima ovog zanimljivog foruma.Do skoro je moj sin vozikao a i ja po malo  ;) lamu 9081,ali posto je imala direktni sudar sa zidom sad  nam manjkaju neki delovi, pa sad mozgamo da pazarimo nesto bolje.
Sta mislite o ova tri modela koji se mogu kupiti kod nas:  E-sky CP Belt V2,   E-sky Honey Bee CP3 i E-sky Honey Bee King3.
I kakva su vasa iskustva sa kupovinom preko interneta u inostranstvu sa porezom i carinom ?
pozdrav! ()-()

Offline SaleR

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 289
Re: Sta kupiti !?
« Reply #1 on: February 17, 2010, 08:47:13 AM »
U vise navrata je bilo reci o toj temi, pa mozda da malo pogledate druga misljenja sta uzeti...

Na zalost uvek kada se zapocne ovakva prica i kada se dobiju konkretne ponude ipak se ljudi odluce za ono sta im se svidelo na prvi pogled. Kao i u svemu tako i u modelarstvu se o ukusima ne raspravlja..

Najbolja kombinacija je svakako kupiti helikopter koji vec ima neko u okruzenju zbog lakse nabavke delova.

Moja preporuka je naravno Mini Titan od Tunder Tigra, pa zatim T-Rex 450 od Aling-a, nakon toga neki T-Rex klon kao npr. HK450 ili X-Copter...
Sto se tice tih modela koje ste postavili kao moguce za kupovinu ja ih nisam do sada video da lete kod nas.

Sto se tice carine tu mogu samo da kazem da to jako zavisi od toga kako je taj dan carinik ustao da li na levu ili desnu nogu..

Sale

Offline sman

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 348
Re: Sta kupiti !?
« Reply #2 on: February 17, 2010, 10:01:52 AM »
U vise navrata je bilo reci o toj temi, pa mozda da malo pogledate druga misljenja sta uzeti...

Sale

Zdravo Sale!
Gledao sam ali ne bas do detalja ,i najvise mi se svidela ona kombinacija sa HK 450 . Medjutim, u  mom okruzenju nemam znalaca oko ove problematike a jos manje o samogradnji, a i ja se  bez iskustva  ne bih upustao u to. Iz tog razloga sam naveo ova tri modela jer ih je najlakse nabaviti,skuplji su dosta od istih iz amerike ali kad se dodaju troskovi prevoza, carine,porezi i td , to mu dodje tu negde. E sad, ako imate neku informaciju da se jos na nekom mestu mogu kupiti heliji tog tipa kod nas ,bila bi dobro dosla ...
pozdrav! 
« Last Edit: February 17, 2010, 10:06:11 AM by sman »

Offline aco

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 218
Re: Sta kupiti !?
« Reply #3 on: February 17, 2010, 10:21:10 AM »
Ja sam imao iskustva sa honey bee king helijem i nebi ga preporucio pocetniku. Trenutno imam  dva HK450 i mogu reci da je laksi za letenje , mnogo stabilniji a i cene delova i mogucnost nabavke istih su debelo na strani HK. Nebi trebala da vas brine nabavka kit kompleta jer cete jedino tako uspeti da udjete u pricu o rc heliju. Naime to su jako slozene masine a neminovan je njihov susret sa zemljom u punoj brzini sto hoce reci da se mora imati stabilan izvor nabavke rezervnih delova i znanje o sastavljanju i podesavanju - trimovanju istih. Naravno ponovicu kao sto je i receno nebrojeno puta do sad na ovom forumu, prvo simulator pa tek kad se na njemu dooobro uvezba letenje onda uz pomoc nekog iskusnijeg ko ume da podesi heli na livadu. U suprotnom budite sigurni da vas ceka veliko razicaranje i jos veca frustracija
Pozdrav

Offline SaleR

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 289
Re: Sta kupiti !?
« Reply #4 on: February 17, 2010, 02:25:30 PM »
Koliko ja znam u nasoj zemlji (Srbiji, Novi Sad) ne moze da se kupi ni jedan ozbiljan helikopter, a to takodje vazi i za delove.

Ja se delovim snabdevam preko interneta i to sve funkcionise kako treba.

Aca je u potpunosti u pravu, da bi se moglo uspesno leteti njime mora se poznavati mehanika tog hlikoptera koji se leti inace od celog posla nista.

Sale

Offline sman

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 348
Re: Sta kupiti !?
« Reply #5 on: February 17, 2010, 10:19:01 PM »
Bogami momci,izgleda da ste se zeznuli i navukli me na ovu kombinaciju Hk 450. Kazem zeznuli, jer cu vas zasuti  sa mnogo pitanja kao i mnogi pre mene  ()-().Samo neznam odakle da krenem mmmm

Offline SaleR

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 289
Re: Sta kupiti !?
« Reply #6 on: February 18, 2010, 08:19:42 AM »
Od uputstva za sklapanje... Tako je najlakse!

Sale

Offline aca405

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 152
Re: Sta kupiti !?
« Reply #7 on: February 18, 2010, 08:50:49 AM »
Bogami momci,izgleda da ste se zeznuli i navukli me na ovu kombinaciju Hk 450. Kazem zeznuli, jer cu vas zasuti  sa mnogo pitanja kao i mnogi pre mene  ()-().Samo neznam odakle da krenem mmmm

Postoji jako dobra tema o HK 450 na ovom forumu.
http://rcfly4um.org/index.php?topic=1337.0

Pogledaj i YouTube, ima dosta dobrih uputstava za sklapanje, a uvek možeš i da pitaš na forumu kad zapneš u nekoj fazi.

I ja sam se tako zarazio ovim hobijem, tako što sam video oglas za igračku helikopter (kinez), pa krenuo malo da googlam i našao ovaj forum. Tu su me brzo uverili da te kineske igračke nisu prava stvar i nekako se sam iskristalisao HK 450 kao jeftiniji model, tj. ulaznica u ovaj lepi hobi.

U početku, pored modela treba izdvojiti još malo para za punjač, stanicu i još neke sitnice, ali već sledeći model nije skup jer se ove stvari kupuju uglavnom jedanput pa traju duže vreme.
« Last Edit: February 18, 2010, 08:56:21 AM by aca405 »

Offline sman

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 348
Re: Sta kupiti !?
« Reply #8 on: February 18, 2010, 10:54:30 AM »


Postoji jako dobra tema o HK 450 na ovom forumu.
http://rcfly4um.org/index.php?topic=1337.0

Pogledaj i YouTube, ima dosta dobrih uputstava za sklapanje, a uvek možeš i da pitaš na forumu kad zapneš u nekoj fazi.

I ja sam se tako zarazio ovim hobijem, tako što sam video oglas za igračku helikopter (kinez), pa krenuo malo da googlam i našao ovaj forum. Tu su me brzo uverili da te kineske igračke nisu prava stvar i nekako se sam iskristalisao HK 450 kao jeftiniji model, tj. ulaznica u ovaj lepi hobi.

U početku, pored modela treba izdvojiti još malo para za punjač, stanicu i još neke sitnice, ali već sledeći model nije skup jer se ove stvari kupuju uglavnom jedanput pa traju duže vreme.

[/quote]

ovu temu sam o hk 450 sam nekoliko puta "prelistao" i ona ce dobrim delom pomoci oko svega ovog.
meni se cini da je prvi deo, nabavka stanice i simulatora dok ne krenu delovi da stizu. e sad,koliko sam mogao da ukapiram stanica ispade najveca stavka!? aco koju si ti stanicu nabavio i gde , i kako ide to sa simulatorom ? 

Offline aca405

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 152
Re: Sta kupiti !?
« Reply #9 on: February 18, 2010, 01:19:40 PM »
I meni je u početku delovalo da je stanica velika stavka pa sam pokušao da vagam gde se može iskoristiti i nešto jeftinije.

Na stanici sam za početak uštedeo i kupio HobbyKing 2.4 GHz sa 6 kanala. To je 33$ sa prijemnikom i za sada lepo radi. Uglavnom je koristim za simulator pošto je još hladno za letenje napolju. Po iskustvima drugih pokazala se kao dobra stanica za početnika.
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=9042&Product_Name=Hobby_King_2.4Ghz_6Ch_Tx_&_Rx_(Mode_2)

Posebno treba naručiti i USB kabl (3$) preko koga se stanica podesava i preko nje mozes voziti simulator, što uglavnom i radim u ovim hladnim danima.
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=9043&Product_Name=Hobby_King_2.4Ghz_6Ch_Tx_USB_Cable_for_Win2000/XP

Pošto ta stanica podrzava samo 1 model, mora se preko kompjutera ucitavati konfiguracija za svaki drugi model kad se stanica koristi za vise modela.
Za sada mi to ne smeta, iako pored helikoptera pravim i avion, nije mi teško da promenim konfiguraciju i za to koristim netbook koji može da se ponese i na livadu.

Sada su se pojavile bolje stanice sa vise modela i 7 kanala koje su malo skuplje (60$), ali o njima ne znam puno pa možeš pogledatti šta se pise po forumima (http://www.rcgroups.com/forums/index.php).
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=10186&Product_Name=HK-7X_2.4Ghz_7ch_w/_5_Model_Memory_TX_&_RX_(Mode_2)_

Preporučio bih ti da i odmah kupiš LiPo bateriju za stanicu, pošto mnogo duže traje od običnih 8AA koje idu u ovu stanicu. Za moju stanicu je odgovarala ova: http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=9787

Takođe sam mislio da uštedim na punjaču za baterije, koji je tada koštao 37$ ali su me ljudi sa foruma ubedili da treba da uzmem taj model i hvala im na tome. Sada je taj punjač pojeftinio na 25$ i na tu kupovinu dobiješ još 5 poena (5$) što znači da ukupno košta 20$, što je odlična kupovina.
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=7028

Razmisli i o konektorima jer različite baterije imaju različite konektore. Takođe, neki motori dolaze sa konektorima a neki bez njih.
Ja sam odlučio da za sve koristim jedan tip konektora i koristim ih svuda. Ovi su jeftiniji a pokazali su se kao jako dobri, mada su malo veći.
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=9283

To je ono što kupuješ uglavnom prvi put a kasnije je sve što je specifično za model.
Važno je da isplaniraš šta ti sve treba da to naručiš da ne bi posle čekao da stigne paket pa da shvatiš da ti treba još nešto što treba čekati ponovo. Za takve sitnice verujem da možeš nabaviti i od ljudi sa foruma, koji donose delove iz Mađarske.

Samo napred i idi redom (prvo simulator pa tek onda livada). I ja sam tek na početku i ovo će mi biti prva letačka sezona tako da koristim zimske dane za pripreme i vežbu na simulatoru.

Offline sman

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 348
Re: Sta kupiti !?
« Reply #10 on: February 18, 2010, 02:24:23 PM »
Hvala Aco na ovim informacijama ,to mi je bas trebalo .Zamolio bih i druge poznavaoce , ako imaju nesto da dodaju posebno oko ove stanice sa sedam kanala.
Da pitam i ovo: za ovaj simulator pretpostavljam da treba neki program na cd-u za doticni model helikoptera.
pozdrav svima!

Offline aca405

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 152
Re: Sta kupiti !?
« Reply #11 on: February 18, 2010, 04:33:52 PM »
Da pitam i ovo: za ovaj simulator pretpostavljam da treba neki program na cd-u za doticni model helikoptera.

Nije potreban program za model helikoptera vec samo drajveri kako bi se stanica videla kao "game controller" u windowsu, a dalje je mozes koristiti u igricama ili simulatorima.

Nisam siguran za taj novi model da li odgovara onaj isti kabl ili se uz nju mozda dobija vec drugaciji. Pogledaj malo po netu pre nego sto narucis, ako se odlucis za taj model, da bi znao da li treba ili ne posebno kupiti kabl.

Naravno, citaj sto vise i iz toga sto procitas odluci kakva kombinacija tebi najvise odgovara, jer svako ima drugacije afinitete i planove, pa prema tome odlucuje kakve ce modele praviti ili ih samo voziti i kakvu ce opremu koristiti. Za ozbiljne jedrilice ili skupe scale avione sigurno bi trebalo razmisliti o boljoj stanici.

Offline sman

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 348
Re: Sta kupiti !?
« Reply #12 on: February 18, 2010, 06:36:09 PM »
pokusavajuci da jos nesto prokuzim naletoh na ovaj model. sta mislite o njemu u poredjenju sa  hk450?

http://www.ehirobo.com/shop/product_info.php?products_id=6155

Offline aca405

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 152
Re: Sta kupiti !?
« Reply #13 on: February 18, 2010, 09:04:36 PM »
Koliko vidim, to je još jedna od kopija čuvenog T-Rex 450.
Izgleda lepo i dobija se potpuno sklopljen i spreman za letenje, za razliku od HK 450 koji treba sklopiti.

Stanica je identična mojoj, tj. onoj gore pomenutoj HK koja ima memoriju za jedan model.

Kofer je lep i odlična je ideja imati sve spakovano u jednom koferu.

Punjač mi se ne sviđa i mislim da su mogli spakovati bolji, mada u ovakvim kompletima uglavnom viđamo punjače slične ovom.

Cenu ne bih mogao da komentarišem jer su komponente uglavnom brendirane sa CopterX pa se ne zna šta se tačno krije ispod (motor, esc...). Repni servo bi mogao biti bolji jer koliko vidim to je neki standardni 9g, dok se na rep obično stavlja neki brži tj. kvalitetniji, mada sam viđao da dosta ljudi vozi sa ovom kombinacijom sa 4 ista 9g serva.

Ostale komponente ne mogu lepo da prepoznam pa će možda neko ko ima ovaj model mogao da kaže nešto više. Čitao sam po netu dosta lepih stvari o ovom modelu, samo nisam siguran za cenu jer mi je to teško uporediti sa nekim drugim 450 klonom.

Trebalo bi proveriti da li sa tog sajta šalju u Srbiju.

Offline sman

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 348
Re: Sta kupiti !?
« Reply #14 on: February 19, 2010, 02:05:14 PM »
evo, da se javno zahvalim  ivanu, (ivanumagd) za deo koji mi je poslao da sa sinom osposobimo lamu i da imamo cime da se "igramo" dok ne nabavimo nesto bolje. danas sam sredio karticu za kupovinu preko interneta, i od ponedeljka cu da je probam da li funkcionise. mmmm

ocekivao sam da ce jos neko dati neki komentar za ovu spravu dole: SaleR,aco i ostali...
pozdrav!

http://www.ehirobo.com/shop/product_info.php?products_id=6155
[/quote]
« Last Edit: February 19, 2010, 02:08:25 PM by sman »