Author Topic: Pitanje  (Read 4733 times)

Offline rcheli

  • Newbie
  • *
  • Posts: 21
    • Gitare
Pitanje
« on: February 10, 2010, 02:13:24 PM »
Imam jedno pitanje u vezi punjenja baterija
Kupio sam punjac Dynam Supermate dc6


I 2 LIpo baterije blue lipo 3s 11.1V 2200mAh

1. Da li su baterije fabricki napunjene ili treba ja da ih prvi put punim?  ;D
2. Ako neko ima ovaj ili slican punjac da mi objasni sta treba da radim da bi pustio baterije da se pune?

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Pitanje
« Reply #1 on: February 10, 2010, 02:55:40 PM »
Baterije se bicno cuvaju u prodavnici 2/3 pune, znaci treba da ih dopunis.

Kako ih treba puniti je sigurno dobro objasnjeno u uputstvu. Ali osnovno je da odaberes tip baterije, broj celija i struju kojom ces da punis.

I ne zaboravi da ubacis i balans kabl.

poz
Veljko

Offline rcheli

  • Newbie
  • *
  • Posts: 21
    • Gitare
Re: Pitanje
« Reply #2 on: February 10, 2010, 03:05:54 PM »
Hvala.
Sad sam stavio bateriju i pokazuje da je na 11.5V

Offline ak

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1325
    • RCModelScout - RC Search engine
Re: Pitanje
« Reply #3 on: February 10, 2010, 04:41:27 PM »
To je otprilike i napon koji je preporucen za cuvanje 3s lipo baterija na neko malo duze vreme.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo Da Vinci
RCModelScout - RC Search Engine

Offline rcheli

  • Newbie
  • *
  • Posts: 21
    • Gitare
Re: Pitanje
« Reply #4 on: February 10, 2010, 05:48:05 PM »
Baterija je punak kada dostigne 12.6v?
« Last Edit: February 10, 2010, 06:38:06 PM by rcheli »

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Pitanje
« Reply #5 on: February 10, 2010, 07:22:29 PM »
Ne baterija nije puna, da je puna pokazala bi 12,6V, odnosno 4,2V po celiji.

Evo teksta koji imas na forumu:

Zasto bas mora LiPo punjac i zasto bas mora taj balanser?

Prvo i jako bitno je to da se MORA imati punjac koji podrzava LiPo mod jer u suprotnom postoji opastnost od zapaljenja baterije. A sta je to ustvari LiPo mod? To je CC/CV  odnosno constant current/constant voltage nacin punjenja . Prevedeno na srpski to znaci sledece: punimo bateriju UVEK sa strujom od 1C Ampera (A) ili sto blizom manjom od 1C ako punjac nema mogucnost tacnog podesavanja (gde je C kapacitet baterije, tj. 1.5A za 1500mAh bat)). Punjacu je potrebna odredjena elektricna snaga (W=AxV) da bi punio bateriju. U prvoj fazi punjenja tzv. CC (konstantna struja) fazi punjac drzi konstantne Ampere a lagano podize napon-Volte (V) odnosno ukupnu snagu (W) punjenja. Kako se baterija puni tako se potrebna snaga povecava. U trenutku kada dostigne 4.2V po celiji (npr 12.6V za 3S bat) tada punjac odrzava konstantnih 4.2V po celiji a smanjuje Ampere do cca 0.15A i tada prekida punjenje. Ovo je tzv. CV (konstantni napon) faza. U ovoj fazi ubaci se jos oko 15-20% kapaciteta. Odredjeni punjaci cak nude i preskakanje CV faze kako bi se skratilo punjenje baterija na terenu jer ova faza traje dosta dugo za ono sto daje. Zbog svega gore navedenog sada je jasno zasto svaki put i SVAKOM punjacu treba na neki nacin da kazemo koliko celija punimo jer on to u suprotnom NE ZNA i ako npr. 2S punimo kao 3S imacemo veliki problem jer se punjac nece zaustaviti na 8.4V kao sto bi trebao vec ce terati do 12.6V. To bi u NAJBOLJEM SLUCAJU rezultovalo trajnjim ostecenjem celija.
Isto tako, NiCd/NiMh punjac radi po principu delta peak, a sta to znaci? Nixx tip celije ima karakteristiku da kada dostigne neki max napon po celiji daljim punjenjem isti pada. Kada napon u % padne za odredjenu vrednost od neke max prethodno postignute vrednosti punjac prekida punjenje. Zbog toga kod punjenja Nixx baterija i ne moramo da kazemo punjacu koliko celija punimo jer se prekid punjenja odredjuje u odnosu na ukupni procentualni pad napona!


Zasto nam treba balanser?

LiPo baterije, manje vise kao i sve druge, moraju se drzati u odredjenom opsegu napona, od 2,7 do 4,2 V po celiji. Van tog opsega se ili trajno ostecuju ili "cudno" reaguju. Za 4,2V sam vec objasnio kako se ne prelaze da vidimo sad za 2,7V. Regleri (ili ESC - electronic speed control) odredjuju kada ce prekinuti dotok struje u motor da nebi smo ostetili baterije. Kod nekih tipova reglera programiranjem istog odredjujemo koliko celija koristimo, odnosno samim tim odredjujemo i pri kom naponu ce regler smanjiti snagu ili iskljuciti napajanje. Ako je to npr. 3S onda ce regler pri 8.1V smanjiti snagu prema motoru. Znaci, regler gleda UKUPNI napon, a ne napon pojedinacnih celija. (Postoje regleri koji automatski prepoznaju br. celija pod uslovom da je isti preko 3,5V po celiji, i oni doslovce izbroje celije svaki put kada ih prikljucimo za bateriju . Isto tako neki regleri programiranjem dozvoljavaju i promenu kriticnog napona cak do 3,2V po celiji i tako dodatno stite baterije). E sad tu na scenu stupa balanser. LiPo baterije kada su vezane redno pri punjenju ne propustaju struju kao Nixx baterije. Tako se moze desiti da se prva u nizu vise napuni od ostalih. Sto je vise baterija u nizu to je razlika veca izmedju prve i poslednje. Posle odredjenog br. ciklusa punjenja i praznjenja moze se desiti da zadnja baterija u nizu ima dosta nizi napon od prve. Kako regler prepoznaje samo ukupni napon moze se desiti da iako ukupni napon nije dostigao kriticnu vrednost, neka od celija jeste i samim tim se trajno osteti! E sad, neko je spomenuo da postoje regleri koji motre sve celije pojedinacno za vreme praznjenja. Da to je tacno, ali onda necemo iskoristiti pun kapacitet baterije jer ce regler smanjti napajanje cim BILO KOJA od celija dostigne kriticni napon. U teoriji to znaci da cemo imati samo kapacitet najslabije celije u nizu koji moze biti i 50% od nominalnog. Bicemo bezbedni ali i vrlo ne efikasni  :? .

Primetio sam da puno ljudi ne zna princip funcionisanja balansera. Da budem iskren nisam znao ni ja dok nisam uzeo punjac koji pokazuje individualni napon svake celije za vreme i posle punjenja. Za vreme punjenja kada lampica svetli za neku celiju znaci da se ta celije NE puni jer ona ima najveci napon od ostalih. Razlike u naponu su uglavnom na drugoj decimali, znaci nista strasno.

Ako imate odvojeno balanser dobro bi bilo i kada se punjac oglasio da je zavrsio ostaviti bateriju na balanseru dok se i on sam ne iskljuci (barem je takav slucaj za Robbe balasere) jer onda je baterija perfektno izbalansirana.

Mislim da je sada apsolutno jasno zasto nam trebaju i LiPo punjac i balanser   . Ako danas vec za cca 35Eur mozemo imati i jedno i drugo mislim da je svaka dalja diskusija prevazidjena! Porediti baterije u modelima sa baterijama u telefonima je lose jer tamo je uvek samo jedna baterija i struja koju ona daje je smesna za ono sto mi koristimo, plus sama na sebi ima dosta elektronike!

poz
Veljko