Author Topic: Bata Stepanovic  (Read 9223 times)

Offline batans

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 355
Bata Stepanovic
« on: February 25, 2010, 10:53:46 PM »
                         Vremenom su se kojekuda rasturile modelarske fotografije pa sam u "Predstavite sebe i svoj hangar" objavio samo ova dva filmica. Zavrsio sam svoj najnoviji model Quest-50 a zimski modelarski dani dugi, ispreturao sam sve i pronasao nesto slika. Uspomena i secanja na pretek. U prolece 1990. sam sluzbeno putovao u Nemacku. U kuci smo se dogovorili da nabavim nesto od modelarske opreme a na polasku su moja zena i 14-to godisnji sin insistirali da cim obavim tu kupovinu, pronadjem negde telefon i odmah javim. Mobilni, Email, he, to niko nije mogao ni  da pretpostavi da ce biti izmisljeno. Kupio sam Graupnerovu Cesnu (ARF), motor i sve sto treba i doneo u Novi Sad.

                                                           

                                                                Ostavili smo joj kosti u jednom kukuruzistu u Sokobanji.
   "UnisTurs" 2 x 50 DM. i moj sin i ja se nadjosmo u svercerskom autobusu za Minhen. I opet ARF Graupner PiperCub i obavezno casopis Modell.

                                                           
   Cub smo mnogo kasnije probali dva-tri puta, nije nam islo i vise se ne secam kome smo ga prodali. U Modell-u medju oglasima, modelarska prodavnica sa vlasnikom na "ic".
 Slatko se porazgovarasmo, ja mu se izjadah a on kaze da obavim uplatu na njegov racun pa ce mi poslati Simprop-ov Super-Chart i da cu na njemu sigurno nauciti da letim.

                                                           

  Rece doduse da bi prvo trebalo dobro savladati letenje na RC jedrilici pa tek onda preci na motorne modele. Moj kolega sa posla je tih dana putovao u tada Cehoslovacku i otuda mi doneo dve jedrilice

                                                                         

                                                                                            "Vega" firme Modela.

                                                                       

                                    Sada smo vec imali malu flotu. Bezbroj odlazaka na Cenej, bezbroj lomova ali nas je polako krenulo.

                                                               


  Odnosio sam ovaj plavi Super Chart na Cenej i tamo ga uglavnom vozio kao autic. Jednog popodneva mi pridje neki covek, rece da je pilot i da se zove Pelagic, rodjeni brat Srdjana Pelagica. Kaze da nikada nije leteo RC avione ali bi da mi pomogne, da me ohrabri, da mi to poletimo. Napravljeno je kaze, da leti, cuvaj brzinu, pravi blage zaokrete a nekako cemo i sleteti. Tako i bi. Ceo avion kuci a sreci nigde kraja. I dalje sam leteo krpez od jedrilica, to mi je bilo kao trenazni model.

  Ubrzo su dosla nova poznanstva, Rale, Zoran Posarac, Mirce, Nesa, Jole, kasnije se krug predivnih ljudi iz sveta modelarstva  sirio a ja sebe danas smatram neobicno srecnim covekom sto sam deo te sjajne porodice.
  Rale, Mirce i ja smo jedno vreme bili clanovi zrenjaninskog aero kluba i tamo sam od uvek predusretljivog Nese dobio trup ovog

                                                           

  Delfina. Nikad vece krsine i nikad veceg stresa, ali i mecku nauce da vozi bicikl...  Siromah stradao je negde na Ceneju, ali tu je opet Nesa, novi trup i opet krila iz neke cenejske magaze.

                                                                     

  E ovaj je toliko bio deformisan da je leteo gde je on hteo. Leteo sam ja to a onda ga neostecenog vratio zrenjaninskom aero klubu.

  U medjuvremenu sam napravio HAPCI, 1.2m, srednje-krilac iz Ceskog casopisa  "Modelar". Mali prikaz plana a onda povecanje na 1:1. Motor MVVS 3.5 ccm. i tu je pocelo akrobatsko letenje. Nesolidno uradjen horizontalac je pukao bas kada nas je bilo najvise na Ceneju. Samo je ostala hrpica cackalica.  Znam da sam se osecao veoma postidjen. (Sve sam preturio, nemam ni jednu njegovu sliku).

  Opet casopis "Modelar", opet jedan mali prikaz plana, povecanje na Ozolitu, i posle nekog vremena sam postao vlasnik

                                                                     

 dvokrilca "Tomy". Divan avion, godinama sam ga leteo. Onda sam na Lisicijem jarku upoznao Coku, cini mi se. Stalno sam imao manjak prijemnika pa sam nesto vadio iz jednog modela i stavljao u drugi. Nabavio sam jedan Multiplex (indoor), nisam imao pojma sta to znaci. E sa njim je prvo stradao ovaj dvokrilac a za njim jos dva-tri modela.

Raletu sam pricao bajke o mom Rtnju i Sokobanji i za godisnji smo se nasli tamo. On je imao jedrilicu njegove konstrukcije a ja

                                                           

                                "Moskita", poklon od Joleta. Od kompletnog plana letenja bila je dobra jedino jagnjetina u obliznjoj kafani.

                                                           






Offline batans

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 355
Re: Bata Stepanovic
« Reply #1 on: February 25, 2010, 11:28:40 PM »
                                                               

  Mirce je vec uveliko imao motorne modele ali mo to nesto nije islo. Jedne veceri neko zvoni na mojim vratima, nasmejani Jole i Mirce i u rukama Mircetov CAP 21. Doneli mi na poklon.
E, sjajan avion. Uradjen carski, malo tezak ali dobro. Borio sam se ja sa njim dok i on nije dobio onaj Multiplexov prijemnik i cim je odleteo nesto dalje, tresnuo je u kukuruziste pored Cenejskog aerodroma. Potraga i nista. Onda je Cveja poleteo svoju "Citabriju" i tek onda smo ga nasli. Nije mu bilo spasa.

  Mirce je uveliko leteo jedrilice i vec smo poceli da zajedno sa Suboticanima i Zrenjanincima pravimo planove za neki vid takmicenja. Rale, Nesa, pok. Marko Vujic, su definisali "Club klasu"

                                                               

                                   i moja flota se odmah uvecala. To su bila najlepsa druzenja na relaciji, Novi Sad, Subotica, Zrenjanin, Beograd.

                                                               

  A svasta me interesovalo, tako se u nekoj trampi nasao kit ovoga "BELL 212". E tu sam mislim ispekao modelarski graditeljski zanat. Letuckao sam ja tu nesto na minut, dva, lomio bezbroj puta "boom", to inace nema nikakve veze sa danasnjim modelima helikopterima. Ubrzo sam imao i Graupnerovog "Beginera" a onda i jedno i drugo prodao Viktoru u Suboticu. (Na svim slikama je inace moj sin Marko, "krivac" za ona dva lepa filmica o "Piper pawnee"-u i "Zero"-u.

                                                               

  "Club-klasu" smo polako prevazilazili i sve vise govorili o modifikovanoj F3J (vuca elektricnim vitlom). Opet Marko Vujic i iz Madjarske stizu

                                                               

                                                                                                    prvi "Albatrosi"

                                                               

                                                                E to su bila takmicenja i letenje.

                                                                Paralelno naravno i acro letenje i onda iz Francuske stize ova lepi Graupnerov

                                                               

                                                                CAP 231. Kasnije je zavrsio kod Dragana Matica a onda kod Gileta.


   Nas drugar Joja koji zivi u Kanadi je 2005-te doneo nesto modela, odredio cenu i to ostvio kod Mirceta. Iza moje zgrade ima jedno poljance, odmah sam video ovaj

                                                                 

   Cleverboy na njemu. Struja, ma skoro da nista nismo znali. A onda juris na opremu i znanje.  Nesto balze i monokota i napravih ovaj elektro, repliku onog nekadasnjeg "Super Chart"-a.

                                                                     

                                                                   Po mom unuku sam mu dao ime Vuk. Sada je ovaj model kod Zelje.

              Mirce je "otkrio" Madjarsku pa smo nas dvojica tamo putovali (ja sigurno desetak puta). Sa prvog putovanja sam doneo ovaj

                                                                 

  CMP ZERO 50. A nema kome se nije dopao. Ne znam da li sam ja povukao nogu ali mnogo Warbirda je posle doslo u nase krajeve.

 






Offline batans

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 355
Re: Bata Stepanovic
« Reply #2 on: February 25, 2010, 11:59:41 PM »
 
  Zimi uglavnom nema letenja. Ja vec dugo to vreme iskoristim da napravim novi model. Od onih Jojinih modela kod Mirceta ostao je samo ovaj

                                                           

                                                           CMP GILES 202. Padne trgovina i danas mi je to osnovni trenazni model.

  Vise se ne secam pravog razloga, valjda popularna cena, tek opet mirce i iz Madjarske dodje ovaj

                                                           

                                                "RATIONAL". Danas je kod Baneta i vidim da kod njega leti kako nikad kod mene nije.
Spremaju se Madjari da nam uvedu vize. Jedno od nasih poslednjih putovanja tamo. Ja se nameracio na "QUST-50", neka stoji, neka se nadje. Nema nigde, ni u jednoj radnji. U Modell Hungary kazem Mircetu da ne znam sta cu, biraj ti ja cu platiti. Kaze on ovaj

                                                           

       GILES 202 mi se svidja. E taj je bio pravljen za mene. To mi je bio najbolji model, uzivao sam. Crkao je servo vertikalca, povukao previse struje, prijemnik ostao "suv" i vise nemam taj model.

       Cokina svadba, kod Zajka. Sjajno, raspolozenje, provod, drustvo a onda u onaj poveci prostor gde Zajko drzi kutije sa modelima. Moja zena, Mirce i mladozenja, ne mozes ih se otresti. Kupi ovo, vidi kako je lep avion, aku kupis jos i SAITO .72  bas ce biti dobro, a tesko zabu naterati u vodu.

                                                           

                                                            I nisam pogresio, prelep avion, vidim na YouTube, ima ga svuda po svetu.

      Moja livadica iza zgrade je prosle godine dobila i ovaj

                                                           

                                                SPREE, penzionerska prica, ali kad god neznam sta cu sa sobom iznesem ga i sit se naletim.


                                                    A ovo je da covek ne poveruje. Da vise ne duzim sa svojim dozivljajima tek ovaj

                                                             

    ROBBE ORNITH 46 potpuno nov sam dobio na poklon. Kupili ljudi malom detetu, nisu znali nista o helikopterima ali su shvatili da je to izmedju ostalog i veoma opasno, naplasili se, cuvali, decko porastao, i dalje ne sme da mu pridje, culi za mene i doneli, na poklon. Za sada letim samo ovako, kao na slici.

    Nikako da prebolim GILES-a 202 i pocnem da trazim nesto po net-u. Lindinger prodaje

                                                             

                                          QUEST-50, ono sto sam nekada trazio, i to za 99 Eura. Odmah mail, banka, cekanje, carina, izrada i evo

                                                             

                                                           pune su i baterije, samo se ceka lepo vreme pa na Cenej i prvi probni let.
        Mozda je ovaj prikaz dosadan, predugacak, trudio sam se da bude sto kraci, neke sam modele sigurno zaboravio, ali evo okruglo 20 godina sam sa modelima i sjajnom modelarskom druzinom.
                                                         
                                                                                                                                                 Bata Stepanovic

 
« Last Edit: February 26, 2010, 12:13:13 AM by batans »

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: Bata Stepanovic
« Reply #3 on: February 26, 2010, 01:08:24 AM »
au cika bato. 20 godina, toliko modela, i sve dokumentovano! :)aplauz

pitanje je: treba li vise prostora za modele ili za slike? mmmm

pozdrav misha

Offline GILE

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 594
Re: Bata Stepanovic
« Reply #4 on: February 26, 2010, 08:26:19 AM »
Bato uzivao sam citajuci nije predugacko cak za ovakve uspomene prekratko  (res) Zelim ti jos mnogo uzivanja uz ovaj hobi  (yay) Pozdrav tvojoj supruzi i tebi od Gileta  ()-()
Covek prolazi kroz tri stadijuma znanja u svom zivotu:
1- Misli da sve zna
2- Zna koliko zna
3- Zna koliko nezna (tu sam sad)

Offline ivanmagd

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 816
Re: Bata Stepanovic
« Reply #5 on: February 26, 2010, 10:38:39 AM »
Sjajno!
I ja bi voleo da za 20 godina mogu da ispricam ovakvu pricu,  (res)

Offline POSEIDON

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 395
Re: Bata Stepanovic
« Reply #6 on: February 26, 2010, 11:38:54 AM »
Impresivna biografija,vredna poštovanja...ja imam malog spree...ali želja mi je da nabavim taj veći,a moj će otići verovatno sestriću...da i njega zarazim ovim hobijem:)))

Offline scirocco

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 255
Re: Bata Stepanovic
« Reply #7 on: July 01, 2010, 10:31:35 PM »
Cika Bato svaka cast,sve je za postovanje....Lepe vam one jedrilice na slikama