Author Topic: Accucel 6 PROBLEM  (Read 31966 times)

Offline marko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 950
Re: Accucel 6 PROBLEM
« Reply #15 on: March 19, 2010, 12:29:36 PM »
Bas nemate srece.
Ja sam svoju 6-icu kupio pre skoro 2 godine i sljaka kao sat.
Mozda su poceli da osljare, ali sa kinezima je u praksi obrnuto, prve serije su njesra, a kako vreme prolazi proizvod je sve bolji.
WARNING:intentional straight and level flight prohibited!

Offline brainstorm

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 354
Re: Accucel 6 PROBLEM
« Reply #16 on: March 19, 2010, 12:52:20 PM »
@Schwab
Vidim da si bacio post na HK forum i da ne odgovaraju. Probaj da im pošalješ na taj customer support email, meni su juče relativno brzo odgovorili u vezi porudžbine koja čeka već 4 dana da se spakuje, doduše samo u smislu ("trenutno pakovanje traje 4-8 dana pa budite strpljivi") ali ipak su odgovorili.

Ako ipak odlučiš da ga šalješ nazad i ako te ne mrzi, hajde postuj ovde kako je sve prošlo. Baš me živo zanima...

Offline Schwab

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 468
Re: Accucel 6 PROBLEM
« Reply #17 on: March 19, 2010, 01:32:35 PM »
Poslao na cs jos jutros :)
Dobio samo ticket id.

ocu da punim baterije leti mi se sutra   mmmm
« Last Edit: March 19, 2010, 01:34:40 PM by Schwab »
For the first time I was flying by Jet propulsion!No engine vibrations.No torque and no lashing sound of the engine propeller.Accompanied by a whistling sound, my jet shot through the air. Later when asked what it felt like, I said, "It was as though angels were pushing". 'Adolf Galland-ME262 ace'

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: Accucel 6 PROBLEM
« Reply #18 on: March 19, 2010, 02:35:53 PM »
Eh  mmmm Baš ste me obradovali. Na putu je jedan i meni  (fiu) Čim vidim kako se ponaša, napišem i ja.

Offline Schwab

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 468
Re: Accucel 6 PROBLEM
« Reply #19 on: March 19, 2010, 03:13:40 PM »
Radi dobro dve nedelje i onda kad treba da se spremis za letenje on izda , eto to je  :hehe
For the first time I was flying by Jet propulsion!No engine vibrations.No torque and no lashing sound of the engine propeller.Accompanied by a whistling sound, my jet shot through the air. Later when asked what it felt like, I said, "It was as though angels were pushing". 'Adolf Galland-ME262 ace'

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: Accucel 6 PROBLEM
« Reply #20 on: March 19, 2010, 03:35:55 PM »
Na sreću, treba mi samo kao sekundarni punjač. 4e

Offline IvanGrozni

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 698
Re: Accucel 6 PROBLEM
« Reply #21 on: March 19, 2010, 03:40:03 PM »
Meni je skoro stigao punjač Accucel-6. Probao sam da ga koristi, napunio sam jednu 3s lipo bateriju. E sada vidim da tu ima i neko balansiranje. Može li neko kratko uputstvo kako puniti LiPo baterije i balasirati ih? Imam uputstvo na engleskom ali pola od toga ne razumem. Hvala.
 (<--)

Offline Joja

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 104
Re: Accucel 6 PROBLEM
« Reply #22 on: March 19, 2010, 03:49:44 PM »
Pozdrav,
Obicno je "koliko para toliko muzike". Taj "Akucell" je punjac male snage (50W ako se nevaram) i trenutno HK i deli na poklon ukoliko kupis nesto od njih ulazis u krug za izvlacenje nagrade, a nagrada je upravo taj punjac. Zapunjenje baterija veceg kapaciteta, naprimer oko 5000mAh bolje i znatno brze je imati punjac oko 300W snage. Naravno ti punjaci su znatno skuplji, a naj jeftininije i to vrlo dobar je AstoFlight 109. Ukoliko nekoga interesuje da kupi ja imam jedan nov u NS. Cena 90 E.
Joja

Offline brainstorm

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 354
Re: Accucel 6 PROBLEM
« Reply #23 on: March 19, 2010, 04:27:37 PM »
@ivanGrozni
Pa stvar je relativno prosta. Recimo imaš 3 ćelije u bateriji. Kada je ćelija prazna, napon je oko recimo 3.3V-3.8V ali nikad ne sme biti manje od 3V, jer ako padne ispod 3V ta ćelija je oštećena. Kada je ćelija puna napon treba da bude oko 4.2V ili malo manje (4.18V npr je sasvim OK). Punjenje ćelije preko 4.2V dovodi do opasnosti od eksplozije ćelije, kao na onim horor video snimcima paljenja baterija na netu.

E sad, kada bateriju koristiš u modelu, naravno struja se crpi iz sve tri ćelije. Iz raznoraznih razloga, ponekad se struja ne crpi u istoj količini iz sve tri ćelije tako da na kraju ćelije ostanu sa različitom količinom struje u sebi. Kada je ta razlika mala to uglavnom nije problem, međutim nakon više punjenja i pražnjenja ta razlika se povećava. Ovo se odražava na napon na ćeliji, pa tako nakon letenja možeš imati 3.3V 3.3V 3.6V. Za ovo stanje baterije kažemo da ona "Nije balansirana".

Zašto je to problem? Iz dva razloga:
1. Punjač ima problem, pošto on puni sve tri ćelije podjednako, treća ćelija će dostići 4.2V pre prve dve. U zavisnosti od punjača ovo uglavnom rezultira time da punjenje stane kada punjač izmeri 4.2V na trećoj ćeliji (ovo naravno u slučaju da je punjač takav da ima mogućnost da meri napon na svakoj ćeliji posebno) i objavi da je baterija puna sa nekim malo nižim naponom od maksimalnih 12.6V. Naravno prve dve ćelije neće biti pune u ovom slučaju. (Ovde moram da napomenem da nisam imao ovako nebalansiranu bateriju do sada, tako da delimično prepostavljam rezultat punjenja. Ako neko ima iskustvo neka slobodno doda.)
Ako je u pitanju punjač koji ne meri svaku ćeliju posebno, onda vrlo lako može doći i do požara pošto da bi nagurao 12.6V u takvu bateriju on mora treću ćeliju prepuniti daleko iznad 4.2V.

2. Kada sa tako napunjenom baterijom letiš model, pošto ESC crpi struju iz sve tri ćelije podjednako i u isto vreme pazi da napone ne padne ispod 3V po ćeliji, on u stvari meri ukupni napon na bateriji i ne da mu da ode ispod 9V (ili tu negde). Ako tih pretpostavljenih 9V podeliš na naše 3 nejednako napunjene ćelije, videćeš da će prve dve ćelije otići daleko ispod opasnih 3V i baterija će biti uništena.

Dakle, iako su baterije sada jeftine, treba povremeno kontrolisati napone na svakoj ćeliji baterije, i u slučaju da primetimo nejednakost, napuniti takvu bateriju u Balance modu.

Ovo je moje shvatanje materije, pa ako sam negde u krivu...ispravite me.
« Last Edit: March 19, 2010, 04:50:48 PM by brainstorm »

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: Accucel 6 PROBLEM
« Reply #24 on: March 19, 2010, 04:47:01 PM »
Ja dosad koristim Graupner Ultramat 14 sa balanserom Hyperion LBA-10. Ali svaki put ga punim preko balansera. Čitao sam na raznim forumima da se preporučuje balanser, a na nekom pišu da nema potrebe. E sad 'bem li ga  "

Offline Schwab

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 468
Re: Accucel 6 PROBLEM
« Reply #25 on: March 19, 2010, 05:00:50 PM »
For the first time I was flying by Jet propulsion!No engine vibrations.No torque and no lashing sound of the engine propeller.Accompanied by a whistling sound, my jet shot through the air. Later when asked what it felt like, I said, "It was as though angels were pushing". 'Adolf Galland-ME262 ace'

Offline ak

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1325
    • RCModelScout - RC Search engine
Re: Accucel 6 PROBLEM
« Reply #26 on: March 19, 2010, 06:32:08 PM »
Kalibrisao ga ponovo i toliko je pokazivao manji napon da cak i ovako kalibrisan ne pokazuje voltazu koja je ustvari na bateriji za 0.01V.
Tj. maksimum podeoka za koliko mozes da promenis voltazu je +-20 a cak ni to nije dovoljno.
Verujem da ovih 0.01V nece praviti neki problem.

Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo Da Vinci
RCModelScout - RC Search Engine

Offline zgrujic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 678
Re: Accucel 6 PROBLEM
« Reply #27 on: March 19, 2010, 10:18:10 PM »
Ja uvek punim baterije u balance modu. Ako sam već platio tu opciju zašto da je ne koristim?

Inače moj Accu 6 je do sada bio dobar. Par puta je pištao zbog malog napona, pa sam punjenje nastavljao sa manjom strujiom i to samo kada sam punio dve 3S vezane redno kao jedna 6S.

Offline n3mke

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 811
Re: Accucel 6 PROBLEM
« Reply #28 on: March 19, 2010, 10:25:31 PM »
Ja od pocetka imam problem sa punjenjem i praznjenjem ni-xx baterija.. Prazenjenje je apsolutno nemoguce posto posle 10-20 sec rada punjac pisti kao da je praznjenje zavrseno. Sa punjenjem druga prica ide do pola kapaciteta i dalje nece.
inace za lipo je odlican vredi svaku paru

Offline ak

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1325
    • RCModelScout - RC Search engine
Re: Accucel 6 PROBLEM
« Reply #29 on: March 19, 2010, 10:38:54 PM »
Od "super punjac!" dodje do "krsh!". Je l' ima neko da nema problema s njim?
Meni vristi za pad napona cim predje preko 4A, ali verujem da je to do napajanja koje koristim pa to ne mogu da mu zamerim.
Paket sa 8 nimh AA baterija od 1300mah je punio skoro 24h na 0.2A i dizao je napon preko 12.6V. Paket je imao preko 11.6V posle punjenja sto bas nisam siguran koliko je zdravo.

Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo Da Vinci
RCModelScout - RC Search Engine