Author Topic: Turbina, Zenoah, Hellcat, rodjus...  (Read 15938 times)

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Turbina, Zenoah, Hellcat, rodjus...
« on: March 22, 2010, 12:43:14 AM »
Danas je u Novom Sadu bio poprilično uzbudljiv modelarski dan. Na prvi dan proleća, skupilo se lepo društvo kako bi uživali u "celodnevnom modelarskom ugodjaju"...

Pošto mi je danas bio rodjus, smislio sam da spojim lepo sa još lepšim, da uz roštilj, torte i sve ono što prati takvu mainfestaciju, iskoristimo priliku i vidimo kako radi ta Cokina turbina.
Coka je tokom nedelje napravio probni sto i namontirao na njega sve potrebno da se mali mlazni motor upali.
Interesantno je reći da smo motor palili sigurno 7-8 puta i svaki put je sve radilo besprekorno. 
Da ja sad ne bih sve prepričavao prepustiću Coki da bolje objasni kako ceo proces ide...
Sve u svemu, celokupni doživljaj je najblaže rečeno, fascinantan... Zvuk, potisak motora, temperatura koja se razvija, nešto je potpuno drugačije od svega dosad vidjenog kod nas...

Posle ručka, nagovoriše me mangupi da sastavim Thunderbolta kako bi čuli zvuk iz auspuha koji naš drugar Beli pravio zimus...
Motor, Zenoah G-62, nikad do sada nije paljen i eto prilike da se vidi jel istina ono, što taj Mirče priča, kako ti motori od prvog paljenja rade savršeno.
Sad imam bar 15 svedoka, koji su videli ganc novog Zenoaha "na delu", čim je povukao gorivo, motor se "oglasio", otvorio sam saugh, ponovo starter i evo ga...
Ler, srednji režim, pun gas, sve je radilo vrlo dobro.  Ugasi, upali, G-62 je za motor koji nikada do tada nije paljen, radio savršeno...
Ono što je mene najviše interesovalo je biuo zvuk iz auspuha i naravno kako sam auspuh radi ali, ni tu nije bilo iznenadjenja. Zvuk je malo glasniji i možda i malo dublji nego sa serijskim izduvom.
"Udruženi rad" Belog i mene (ja nacrtao auspuh a, on ga napravio), je urodio plodom...

U medjuvremenu, malo smo "gledili" Hellcata, krila od Lazine nove jedrilice, Cokine prepravke koje je radio na krilu od svog Zero-a (ugradjivao je flapsove i pneumatske trapove na uvlačenje) i sve u svemu predivno smo se proveli...

Zahvalio bih se svima što su bili, ulepšali mi rodjus i zamolio bih ako neko ima slike ili "vidoje" neka ih postavi...

Evo linka od "video materijala" što ga je Bane snimio...
http://www.aerorc.rs/novosti/jetrcjestigaounovisad

Pozdrav

Mirče


Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: Turbina, Zenoah, Hellcat, rodjus...
« Reply #1 on: March 22, 2010, 08:50:52 AM »
Eve ga i vidoje:



Žao mi je što zbog automatske regulacije jačine zvuka na kameri nije verno prenešena ta, bukvalno, eksplozija u kontinuitetu  (yay). Pomišljao sam da će komšije da nam se iznačestitaju mile li nam nove godine.

Biće još i vidoja i slika i teksta. Samo da se malko priberem, jer mi je ovaj vikend bio prepun lepih događaja. Melem na dušu posle ovakve duuuge zimske letargije.

 (pijemo)
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: Turbina, Zenoah, Hellcat, rodjus...
« Reply #2 on: March 22, 2010, 10:16:13 AM »
Eve vi još. Mislim... bruka...



 (pijemo)
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline GILE

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 594
Re: Turbina, Zenoah, Hellcat, rodjus...
« Reply #3 on: March 22, 2010, 10:24:01 AM »
Cestitam prvo rodjendan Mircetu sa zeljom da ih jos puno doceka na isti nacin kao ovaj sa slika i vidoja. Lepo je cuti prvu turbinu kod nas zvuk je predivan.
Covek prolazi kroz tri stadijuma znanja u svom zivotu:
1- Misli da sve zna
2- Zna koliko zna
3- Zna koliko nezna (tu sam sad)

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: Turbina, Zenoah, Hellcat, rodjus...
« Reply #4 on: March 22, 2010, 11:13:32 AM »
sto rece mirce, najinteresantnija stvar je sto sve tako jednostavni izgleda.
kresnes prekidac i masina pocinje da radi. 20-tak sekundi i zatim sledi
STRASNO MALTRETIRANJE KOMSILUKA.

u prvom trenutku, moram priznati, nije mi bilo svejedno.
grmi, sisti, sikce, ko u filmu strave i uzasa.
pravi horor.

jos jednom cestitke i mircetu i coki na uspesnoj premijeri novih motora.




Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2173
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: Turbina, Zenoah, Hellcat, rodjus...
« Reply #5 on: March 22, 2010, 11:18:50 AM »
Pridruzujem se cestitkama  (pijemo), a za motor/e svaki komentar bi bio suvisan.
Da Vas dugo sluze i da se naletite sa njima...
 (res)

 
Nikola | rcfly.in.rs


Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Turbina, Zenoah, Hellcat, rodjus...
« Reply #6 on: March 22, 2010, 12:19:12 PM »
Svaka cast, i na rodjendanu i na paljenju oba motora! Nadam se da cemo uskoro sve to videti i u akciji ali  (<--)

poz
Veljko

Offline marko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 950
Verovali ili ne...
« Reply #7 on: March 22, 2010, 01:11:29 PM »
... i ja se pridruzujem cestitkama na Mircetovom licnom jubileju i novim motorima (i jet-u i Zenoah-u sa do jaja auspuhom) sa zeljom da vas nove masine dugo i uspesno sluze. (res)
WARNING:intentional straight and level flight prohibited!

Offline Sava

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 949
  • Istina je kao voda.Uvek nađe put.
Re: Turbina, Zenoah, Hellcat, rodjus...
« Reply #8 on: March 22, 2010, 01:25:32 PM »
Zelim da se zahvalim Maji i Mircetu na ugodno provedenom danu.Jos uvek sredjujem utiske jer dogodilo mi se nesto PRVI put u zivotu,nemoze se opisati, nego samo doziveti,sve je tako jednostavno, a u stvari je komplikovano da nisam toga ni svestan.Sam izgled turbine ,njeno paljenje i stravican zvuk, ostaju za sva vremena.Bio sam klinac,davno je to bilo da se tesko i godine secam kada su tada stariji modlari u klubu palili prvi modelarski motor dvotakni dizel koji je radio na etar, e taj zvuk ostao je do danas,setio sam se kako sam sa gotovo nikakvim tehnickim znanjem gledao u to "cudo" .Ostalo je to negde u meni, nisam mislio da ce ikada biti prizvano iz dubine svesti.Sada kada sam tehnicki daleki potkovaniji gledam na sve drugim ocima i razmisljam da li cu dokraja ostatka zivota doziveti neko paljenje nekog motora koji je sada u bunkerima nauke.
Hvala drugari za jedo lepo secanje i jos lepse druzenje.
ex pseudonijum: licider

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Turbina, Zenoah, Hellcat, rodjus...
« Reply #9 on: March 22, 2010, 02:28:57 PM »
Zahvaljujem se svima na čestitkama i lepim željama, kako onim rodjendanskim tako i modelarskim...

Offline n3mke

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 811
Re: Turbina, Zenoah, Hellcat, rodjus...
« Reply #10 on: March 22, 2010, 03:21:47 PM »
Mirce srecan rodjendan!  (pijemo) (pijemo)

Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: Turbina, Zenoah, Hellcat, rodjus...
« Reply #11 on: March 22, 2010, 03:55:11 PM »
I još:



I još:



 (pijemo)
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Turbina, Zenoah, Hellcat, rodjus...
« Reply #12 on: March 22, 2010, 06:33:19 PM »
N3mke hvala...

U subotu uveče smo mi već palili turbinu, čisto da probamo da li sve radi, da se "ne brukamo" kad se skupi svet...
Bilo je već skoro pola deset, znači uveliko mrak, i sve se dešavalo na istom mestu u dvorištu kao i na ovim videima, ispred garaže pod reflektorom...
Na punom gasu, početak zadnjeg konusa na turbini, iza centralnog niklovanog dela, usija se do crvenog usijanja, a iz izduva izlazi tridesetak santimetara plavkasti plamen (kao na breneru)...
Gledam ove vidoje i to se ne vidi na dnevnom svetlu...

Šta kažete na obrtaje, 123000 i na temperaturu, na punom gasu video sam da je išla i do 719 stepeni. Ona tanka cevčica sa gornje strane jeta je senzor temperature...

Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: Turbina, Zenoah, Hellcat, rodjus...
« Reply #13 on: March 22, 2010, 11:34:36 PM »
E, a sad malo Mirčetovi projekti. Kolko da ne navuče komplekse zbog turbine, a i rođendan mu je bio - pa red je.
Daklem, prvo Hellcat:




























Ja nemam komentara...
« Last Edit: March 22, 2010, 11:36:09 PM by Lazo »
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline batans

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 355
Re: Turbina, Zenoah, Hellcat, rodjus...
« Reply #14 on: March 22, 2010, 11:49:05 PM »
Poslednji dan zime i prvi dan proleca.

           Uzivao sam gledajuci fotografije sa "13-tog maja" kako se po prelepom vremenu ispraca poslednji dan zime. Sjajna druzina, modeli, Lazina jedrilica, nasmejana lica, bravo momci.
         
           Mi u Novom Sadu smo pak uzivali u prvom danu proleca. Doduse uprilicen je svojevrstan docek prethodne veceri. Kako se taj prvi dan proleca poklapa sa Mircetovim rodjendanom onda se mala ekipa, Sale, Coka, Mirce i ja pozabavila poslednjim pripremama i generalnom probom, da sutra nesto ne otkaze i pukne bruka.

           Prvo da se vidi dokle je Mirce stigao.

                                             

           Inspekcija ili divljenje, neka ostane to Cokina tajna...

                                             

           A onda miris kerozina u Mircetovoj radionici, dok se odmerava i sipa ulje, nekako svi utihnusmo.

                                                                 

           I evo, sve je spremno al' komsija Djoka s' druge strane tarabe moli da se jos malo saceka, kaze dok kokoske malo ne uhvati san, na Zenoah su se navikle ali ovo, niko ne zna kako ce da se cuje. A ljudi, cuje se, oko 22,00 sata su to mogli da potvrde mnogi nasi sugradjani jer to vise nije Mircetov komsiluk, mnogo je to kuca dalje od Mirceta dokle je stigao zvuk turbine.

                                             

                                             

           21.3.2010. oko 11,00 sati. Sada i ja znam nesto oko turbina. Kad vidite ovu bocu sa propan-butanom znajte, nazad vise nema, palica za gas ide napred pa nazad i avantura pocinje.
       
                                               

           A hrabar smo mi neki svet. Temperatura oko 700 C, br.obrtaja oko 124000, niko ni da trepne, valjda je senzacija tako velika pa niko ni ne zna za strah.

                                               

           Utihnu grmljavina, miris kerozina kao na Surcinu a onda sampanjac, slavi se sve zajedno, i Mircetov rodjendan i novi motori i kraj zime, ma sve.

                                               
                                               

           I naravno kako to red nalaze, svi su bili posluzeni

                                                                   

           Vrlo brzo su se mirisi pomesali i nekako nadvlada miris odlicnog rostilja a bilo ga je... i opet ono sto modelari odlicno znaju, razgovor, smeh, secanja, mnogi su doveli svoje zene i decu i bilo je pravo zadovoljstvo videti kako se one medjusobno druze i deca igraju.

                                               
                                               

           Mirce ima jos jedno zadovoljstvo a to je da mu rodjendansku tortu pravi ekspert za te rabote (njegova Maja) a modelari tortu seku naravno, propelerom.

                                               

           I potraja ovo druzenje do mraka a onda na putu do kuce slike aerodroma, sunca, osmeha i modela u vazduhu.

           Lepo smo ispratili zimu i docekali prolece. Mirce i Coko, hvala vam za sve sto ste nam priredili.

                                                                                                                                 Bata Stepanovic.