Author Topic: Albatros je ponovo osetio vetar u kosi ))  (Read 10844 times)

Offline shelle

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 186
Albatros je ponovo osetio vetar u kosi ))
« on: March 29, 2010, 12:37:41 PM »
Dakle,
samo neku rec da napisem o jedrilici koju sam kupio sredinom leta prosle godine. U pitanju je F3J jedrilica koja, bar mene, ostavlja bez daha kada se sastavi. Mnogo je lepa.... Od prosle godine se informisem preko neta o f3J prichi i poodosta se tu naucilo, ali je nisam lansirao iz prostog razloga sto imam i vitlo a to vec iziskuje iskustvo bas bas. Da ne pricamo kako moze da bude opasno ako se ne zna rukovati....moze doci do straobalnih povreda....
Bilo kako bilo, vreme je prolazilo, medjutim zbog obaveza koje imam sa poslovne strane, nikako nisam uspeo da se uklopim sa moj dobrim drugarom Kremom da je lansiramo , a da on tu bude kao glavna uloga. Ovim putem da mu se zahvalim sto ju je spremio jos zimus za let!  :)aplauz
Elem...ja napunih bateriju prekljuce i tako ja gledam bateriju ona gleda mene ii....ja odlucim da se shinem na livadu sa sve vitlom i Albatrosom.... Vetar je duvao STRASNO na nasipu... Instalirao sam sve , proverio i sve je radilo kako treba. Sada je trebalo uraditi "sitnicu" i lansirati F3J - UHHHHHHH....
Taj momenat kada treba da se aktivira vitlo i da se otrgne jedrilica iz ruke...joj....200 otkucaja u minuti mi je tuklo srce...
Kada sam pritisnuo papucicu....znacii....jerilica se TAKO vinula brzo da je premasilo sva moja zamisljanja, ja ne mogu da opisem...znaci za sekundu ona je otisla na oko 70 metara, gde sam morao da je otkacim jer nisam bio spreman pa sam verovatno reflexno prekinuo uspinjanje.... medjutim leto nije dugo trajao iz razloga sto mislim da sam trebao vise da joj stavim olova napred, jedva sam se borio da je stabilizujem. A i cinilo mi se da je toliko bilo vazdusnih dzepova da u sustini da nisi mogao da je letis ispod nekih 100 metara...ali ajde, ne mogu to bas da tvrdim posto mi je bilo prvi put da letim F3J. Evo par slikica, bice jos...

Offline shelle

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 186
Re: Albatros je ponovo osetio vetar u kosi ))
« Reply #1 on: March 29, 2010, 12:40:48 PM »
To je taj rad pred lansiranje.....UZAS koliko je adrenalin bio jak....

Offline shelle

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 186
Re: Albatros je ponovo osetio vetar u kosi ))
« Reply #2 on: March 29, 2010, 12:41:43 PM »
Ali izgleda veoma lepo kad je gore :-)

Offline shelle

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 186
Re: Albatros je ponovo osetio vetar u kosi ))
« Reply #3 on: March 29, 2010, 12:42:25 PM »
I na kraju srecak kao Dzeki  oo))

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: Albatros je ponovo osetio vetar u kosi ))
« Reply #4 on: March 29, 2010, 12:58:05 PM »
Shelle, drago mi je da toliko napredujes u ovoj RC prici. Jedrilica prelijepo izgleda! Samo napred!!

Offline kremic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 478
Re: Albatros je ponovo osetio vetar u kosi ))
« Reply #5 on: March 29, 2010, 01:52:14 PM »
 :big smile :)aplauz

Bravo Shelle!

Offline shelle

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 186
Re: Albatros je ponovo osetio vetar u kosi ))
« Reply #6 on: March 29, 2010, 02:12:11 PM »
Hvala drugariiii  (pijemo)
a da onda se choporativno nesto da se organizujemo  (<--)  (<--)  (<--)

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Albatros je ponovo osetio vetar u kosi ))
« Reply #7 on: March 29, 2010, 03:07:35 PM »
Joj shelle, pa gde na nasip juce po onom vetru  (:sok:) Juce sam bio na 13. Maju ali nisam leteo jer je duvalo strava!

Kako si uspeo da sletis kada je veter bio pod 90 stepeni u odnosu na deo nasipa na koji se slece? U svakom slucaju BRAVO i da te dugo sluzi!

Sto se druzenja tice vec iduce nedelje je Subotica a posle toga bi mogli da se organizujemo za neku padinu ...

poz
Veljko

Offline shelle

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 186
Re: Albatros je ponovo osetio vetar u kosi ))
« Reply #8 on: March 29, 2010, 03:32:11 PM »
Ne da je duvalo nego je ubijalo, ja kad sam dosao kuci najvise sam bio slomljen od vetra. A za sletanje (i ono kratko letenje) nista ne pitaj. Imam utisak da se Albatros sam okrece u vetar a da ga ja tu malo korigujem (ili sam istripovao) ali u svakom slucaju borio sam se kao lav , majke mi. Nisam mogao da sastavim 10 sekundi normalnog leta, sve su to bila cupanja. U jednom trenutku je okrenem pravo u vetar i ona pocne lagano da se penje a vec u sledecem BUP dropnem nekih 2 metara na dole kao od shale i odmaaaa ajmo EMERGENCY sletanje. Iskreno na simulatoru kad peglam meni bas pichi vetar i kao tamo ako mogu onda mogu i na nasipu - cvrc milojka - ne moze tako  :sljus
Elem, imam jos jedan mali problem tehnicke prirode posto stanica moja nema GLIDER MODE tako da... letimo sa onim sa cim imamo

Ako bude bilo prilike eto mene u Subotici (ali samo kao posmatrac), a za neku padinu samo predlozi  (pijanoo)

Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: Albatros je ponovo osetio vetar u kosi ))
« Reply #9 on: March 29, 2010, 07:00:37 PM »
Polako bre s`te jedrilice! Giletu nije dobro! (xXx)

 (pijemo)
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Albatros je ponovo osetio vetar u kosi ))
« Reply #10 on: March 29, 2010, 11:18:53 PM »
Drago mi je da Albatros ponovo leti. Mene je ta jedrilica godinama savršeno služila i imao sam sa njom mnogo startova...
Što se tiče vitla, veoma je jako tako da vodi računa... Pazi i kad skupljaš najlon, neka ti klizi uvek kroz neku krpu da ne isečeš ruke...
 
Par saveta (nemoj da zameriš), kad polećeš uvek prvo sa par kratkih okretaja kalema na vitlu zategni sajlu.
Vodi računa da model puštaš horizontalno ili pod blagim uglom prema gore.
Po jakom vetru, dosta je da samo malo pritisneš papučicu vitla tek da model ode 20-30 metara u vis. Potom stani i blago navuci model, popeće se koliko god ima najlona. Ovo važi samo kad je vetar, naravno...

Nemoj preterivati sa vitlom da ti se ne bi skolpila krila. Videćeš vremenom da se krila kad dodju u gornju tačku poprilično savijaju prema gore. Krila su stiroporska i sa drvenim ramenjačama tako da vodi računa...
Krila su jaka, ali vitlo je isto snažno, ispraćkavanja i slične stvari zaboravi...

Sve u svemu, drago mi je da si uspešno poleteo i sleteo...
Želim ti mnooooogo lepih trenutaka sa Albatrosom...
Meni je pružio veliko zadovoljstvo...

Pozdrav

Mirče

Offline shelle

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 186
Re: Albatros je ponovo osetio vetar u kosi ))
« Reply #11 on: March 30, 2010, 10:26:22 PM »
Hvala Mirce, kakvo crno zameranje - saveti su uvek dobrodosli! Danas je opet lansirana, vreme je bilo prelepo... Kasnje cu malo vise o danas  mmmm

Offline shelle

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 186
Re: Albatros je ponovo osetio vetar u kosi ))
« Reply #12 on: March 31, 2010, 02:51:10 PM »
Ja malo zakasnih ali...
Juce bese predivan dan a ja opet zavrsio na livadi i da sve bude lepse Krema pored svih svojih obaveza nadje vremena da svrati, tako da je upotpunio moj boravak na livadi. Mirno vreme sa beznacajnim vetrom, vitlo postavljeno jedrilica spremljena i tako ja izvedoh juce sve ukupno nekih 12 startova. Totalno je druga prica od proslog puta zbog mirnog vremena, Albatros je slusao svaku komandu i reagovao je veoma mekano. Vitlo je bilo razvuceno nekih 140 metara. Sami letovi nisu bili nesto dugi iz razloga sto na nebu nije bilo nekih "desavanja" u obliku termike tako da je od trenutka otkacinjanja jedrilica konstatno curila i nije nailazila na nikakvu struju. Uglavnom utisak je definitivno jaci nego prvi put jer je svaki let izgledao "kontrolisano"  (yay). E sad, olovo koje je bilo u njoj i onog dana kada je duvao vetar sam ostavio cisto iz neke predostroznosti. Izgleda da je to bio pravi potez jer je jedrilica sa tom gramazom u nosu savrseno izbalansirana (hvala Mirce), tako da dolazim do zakljucka da je bila ludost leteti po onom vetru sa tako malo olova. Ali nema veze, sada znamo i to  oo)) Evo mi je pecaroska radnja preko puta zgrade, moram da ih posetim  ;namig
Bla bla bla...slike su lepse od mojih reci sigurno  mmmm  , a i video lansiranja je tu    uzivajte

pozdrav

Offline shelle

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 186
Re: Albatros je ponovo osetio vetar u kosi ))
« Reply #13 on: March 31, 2010, 03:02:31 PM »
-

Offline shelle

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 186
Re: Albatros je ponovo osetio vetar u kosi ))
« Reply #14 on: March 31, 2010, 03:03:44 PM »
,