Author Topic: CMP Quest-50  (Read 4933 times)

Offline batans

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 355
CMP Quest-50
« on: March 29, 2010, 09:58:00 PM »
                     Prosle jeseni, mislim u novembru sam "objavio" da se moja flota uvecala za jedan Cmp "Quest-50". Kupljen je u Lindiger-u, cena 99 Eura i uz dopadljiv izgled vec su bili ispunjeni uslovi za pazar. Dosta je toga vec bilo uradjeno ali sam ja radove na finalizaciji dosta otegao, tek je dolazila sada vec svi znamo duga zima. Model je raspona 140 cm. duzine 137,5 cm. masa 2000 -2200 g. (kod mene je 2320 g.) 

                                     
                     
                     Uputstvo je najblaze receno cudno. U nekim delovima isuvise precizno (rastojanje ravni elise od firewall-a = 119.5 mm.) ali zato nemate ni jedan podatak o otklonu zakrilaca, eleroni, dubina, vertikalac. Teziste koje je dato je svuda na forumima pretstavljeno kao pogresno (95-105 mm), kinezi zaporavili da kazu kako se to odnosi na MAC a ne u korenu krila. U korenu krila sam ja postavio na 125 mm. (sto je sigurno, sigurno) a treba zapravo da bude 130-135 mm.
                                     
                     
Kako su mu postavili dva servoa u rep i kako sam video gde ce biti CG. odmah sam servo za vertikalac izmestio ispod krila i povezao Pull-Pull sistemom. Bio bi isuvise "repat". Kada je sve bilo gotovo CG je odredio polozaj baterija. Sada nema gram olova u njemu ali cu verovatno 5-10 g. morati da dodam u rep.

                                     
                     
Motor je Magnum 8.5 ccm. elisa je 11 x7 Radio-active (Modelhungaria), gorivo FAI 80% metil/20% ricinus. Danas na Ceneju, Mirce, Sale, Bane i ja. Paredivan dan. Vetric tek da znamo odakle duva. Pun gas i po prvi put imam model koji ne vuce ni na jednu stranu pri poletanju. Dva "klika" u levu i tri-cetiri gore i avion drzi visinu i pravac. Jos nekoliko testova i sve je O.K. Na "noz" i model odmah ulazi u kruznu putanju. Kada budem dodao ono malo olova i horizontalac se vrati u neutralu, mislim da ce i to da bude dobro.

                                     
                     
                      Karbonski stajni trap je za sada bez promena, mada su forumi puni kritika, stvarno je lose uradjen. Dodao sam naravno malo epoxi smole tamo gde su bila sumnjiva mesta i evo posle tri sletanja sve je u redu.

                                     
                     
                      Sletanje je impresivno, nije to neka ekstremno mala brzina, ide to, ali zbog velikih komandnih povrsina veoma lako se "vodi" na sletanje i pod neobicno malim uglom dolazi na pistu.
                      Iz svega gore napisanog zakljucuje se samo jedno, a to je da sam veoma zadovoljan i toplo ga preporucujem svima koji su zainteresovani za ovakav tip modela.
                      Nadam se da cu uskoro imati video snimak pa cu i to objaviti.
                                                                                                              B.S.
« Last Edit: March 29, 2010, 10:52:18 PM by batans »

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: CMP Quest-50
« Reply #1 on: March 29, 2010, 11:23:09 PM »
E pa Bato ja te ocekujem da se sa ovakvim modelom prijavis na "takmicenje" koje cemo da pravimo!

Svaka cast, neka te dugo sluzi!

poz
Veljko

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: CMP Quest-50
« Reply #2 on: March 29, 2010, 11:29:47 PM »
Bato, čestitam na uspešnim prvim startovima...
Pošto sam bio prisutan pomno sam pratio sve šta se dogadjalo, obaška što znam sve o ovom modelu od kad je nabavljen...

Model je lep, lepo leti, motor, prava mera...

Poleće, kako Bata kaže, pravo ko' strela, sleće veoma neutralno.
Ako ga uporedim sa modelom koji je Bata leteo pre ovog, Giles (čiji je kit tačno ne sećam se), Quest je odmah na "oko" bolji, lakši je, manje opterećenje, malo deblji profil, trup "ubio se" za letenje na nož...

Jedina primedba svih prisutnih je da bi ga Batika mogao leteti malko niže i sporije... U par navrata kad ga je tako leteo bio je "praznik za oči" gledati Questa u "akciji"...

Sve u svemu Batika, ima da uživaš u svojoj novoj spravi...

Mirče

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2292
Re: CMP Quest-50
« Reply #3 on: March 30, 2010, 12:28:52 AM »
bato, sve najbolje i da te model slusa bolje nego ti njega. (<--)

Offline Joja

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 104
Re: CMP Quest-50
« Reply #4 on: March 30, 2010, 01:23:20 AM »
Bato, da te uspesno i dugo sluzi ovaj lep model. Ja imam isto jednog Questa 90 ali mi je jos u kutiji.
Pozdrav

Online coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: CMP Quest-50
« Reply #5 on: March 30, 2010, 01:57:51 AM »
 Batika,
 Sve najbolje sa novom letelicom. Drago i je da ti se ispunila zelja da imas jedan mali, neutralan i lako nosiv model. Sada nema izgovora  da Ljiska i ti ne budete stalni gosti na aerodromima po Srbiji.
 Model je prelep, a i to sto si radio je odradjeno prva liga.
 Zao mi je sto nisam mogao danas da prisustvujem prvom letu.
 Zelim ti puno i puno letova i osmeha na licu.
Coka

Offline batans

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 355
Re: CMP Quest-50
« Reply #6 on: April 01, 2010, 03:30:55 PM »
                             Hvala svima sjajanim drugarima na dobrim zeljama. I ja sada vec verujem da cu stavrno uzivati u ovom modelu. Pitanje je koliko ce on uzivati u mom pilotiranju. Jos cemo se malo upoznavati a onda naravno "Magic" vidimo se na aerodromu. Samo javite na vreme. Svima puno pozdrava od B.S.