Author Topic: Prvo takmicenje u klasi R/C elektro jedrilica F5J - Relax !  (Read 14348 times)

Offline Rale

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 162
    • Aeromodelarstvo iz ugla Milosa Raletica
Prvo takmicenje u klasi R/C elektro jedrilica F5J - Relax !
« on: April 03, 2010, 06:53:10 PM »
Danas, 03.aprila 2010. odrzano je u Beceju, prvo takmicenje u nasoj zemlji, u klasi R/C elektro jedrilica F5J - Relax.

Detaljan izvestaj i fotografije ce biti objavljeni veceras.

Pozdrav, Rale

Offline Rale

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 162
    • Aeromodelarstvo iz ugla Milosa Raletica
Re: Prvo takmicenje u klasi R/C elektro jedrilica F5J - Relax !
« Reply #1 on: April 03, 2010, 08:15:50 PM »
Pocetkom 2005 godine zacela se ideja o odrzavanju takmicenja u R/C elektro jedrilicama. Sticajem okolnosti, ta ideja je tek danas sprovedena u delo.

Dogovorom svih takmicara prijavljenih za "Kup Subotice u F5J", koji imaju rekreativne modele, a ne prave takmicarske modele, okupili smo se u Beceju, na Zalivnom polju.
Staru ideju sproveli smo u delo na najlepsi moguci nacin.
Vreme je bilo idealno, drustvo perfektno, glavni sudija Ervin Penzes i sekretar takmicenja Valerija Lastovic, strogi, ali pravedni   ;namig

Leteli smo po pravilima za F5J klasu, sa radom motora od 30 sekundi i radnim vremenom od 10 minuta. Sletanje je bilo u krugu precnika 15 metara.
Ogranicenje je bio raspon krila modela do 2.000 mm.
Leteli smo pet turnusa. U konacnom zbiru je pobedio Djerdj Balind iz Beceja.

1. Djerdj Balind Becej 2.393 boda
2. Milos Raletic Novi Sad 2.242 boda
3. Gabor Lastovic Becej 2.238 bodova
4. Srdjan Kesic Novi Sad 2.199 bodova
5. Nenad Miklusev Novi Sad 2.072 boda



Sa leva na desno : Djerdj Balind, Srdjan Kesic, Nenad Miklusev, Milos Raletic i Gabor Lastovic.



Startna linija i takmicari u zaru borbe.

Ovo je prvi izvestaj, a kada se slegnu utisci, bice i detalja.

Pozdrav, Rale

Offline adam

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1460
Re: Prvo takmicenje u klasi R/C elektro jedrilica F5J - Relax !
« Reply #2 on: April 03, 2010, 08:28:19 PM »
svaka vam cast!!!!! (res)

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Prvo takmicenje u klasi R/C elektro jedrilica F5J - Relax !
« Reply #3 on: April 03, 2010, 09:06:26 PM »
Bravo!!! U potpunosti podrzavam jednu ovakvu klasu i nadam se da ce zaziveti. Svidja mi se i ime kategorije. Ono sto bih jos predlozio kao dodatna ogranicenja kako bi se i neko za Easy Gliderom vrlo rado prijavio:

- maksimalna baterija 3S
- motor outrunner bez redukcije precnika 28mm
- model bez flapsova (ako ih ima mogu se zalepiti)

poz
« Last Edit: April 03, 2010, 09:37:45 PM by magic »
Veljko

Offline Rale

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 162
    • Aeromodelarstvo iz ugla Milosa Raletica
Re: Prvo takmicenje u klasi R/C elektro jedrilica F5J - Relax !
« Reply #4 on: April 03, 2010, 10:09:14 PM »
...... kako bi se i neko za Easy Gliderom vrlo rado prijavio ...

Naravno Veljko, to nam je i zelja.
Jedino ogranicenje je raspon krila od dva metra (2.000 mm.) i nista drugo, sto znaci da mogu i eleroni.
Sve ostalo je kao kod F5J.
Djerdj je imao elerone, Srdjan je imao Speed 400, ostali smo imali male outrunnere, itd ....

Znamo da postoji dosta modele tipa Easy star, Easy Glider, razni "rucni radovi" i iskreno se nadamo da ce nam se jos neko pridruziti.
Bilo je izuzetno zanimljivo, zabavno, opusteno, ali smo se i pored toga veoma ostro borili za svaku sekundu i metar.

Pozdrav, Rale

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Prvo takmicenje u klasi R/C elektro jedrilica F5J - Relax !
« Reply #5 on: April 03, 2010, 10:37:07 PM »
Rale, naravno da mogu eleroni, mislio sam da se ne dozvoli upotreba flapsova jer se onda kocenje modela kao i termalne karakteristike mogu dramaticno poboljsati. Modeli sto izjednaceniji po tehnickim karakteristikama je jedino ono sto moze omasoviti i privuci ljude kako bi bili motivisani da napreduju i jednog dana se odluce i za sledeci korak.

Pricajuci sa puno starijih modelara mislim da sam shvatio zasto mnogo toga kod nas ranije nije uspelo sem neke kategorije u nekoj uzoj sredini gde su se ljudi prakticno medju sobom bili dogovorili, bezobzira na pravila, sta nece raditi. Ako je nesto na nacionalnom nivou taj neki dzentlmenski dogovor je tesko postici posto se ljudi ne srecu tako cesto i ne moraju da se gledaju u oci i tako je onda dolazilo to trke ko ce imati bolji (skuplji) model. Nakon toga je dolazilo do osipanja jer niko ne voli da gubi, a neki sebi jednostavno ne mogu priustiti bolji model, jaci motor, bolju bateriju ... i kategorija bi zamrla. Sa ovim sto sam predlozio dozvolili bi da se stvori kriticna masa pa da se vremenom pravila liberalizuju kako bi se stvorila neka F5J-Junior koja bi stvarno bila uvod u pravi F5J.

No, ne zelim da vam se mesam, kategorija je vasa i stvarno vam zelim puno srece u daljem razvoju iste. Ja sam uvek tu za konsultacije ako zatreba jer sam "struju" podosta skapirao.

poz
« Last Edit: April 03, 2010, 11:23:14 PM by magic »
Veljko

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: Prvo takmicenje u klasi R/C elektro jedrilica F5J - Relax !
« Reply #6 on: April 03, 2010, 11:20:36 PM »
Ovakvo takmičenje bi trebalo da napravimo češće. Vreme je baš bio uz nas, sa puno termika. Ali ajd od početka. Čika Rale i njegova lepša polovina nas čekali na ulazu na zalivno polje. Malo kasnije je stigao i čika Đurika, pa Neša sa porodicom, i Srđan sa suprugom. Usput su povađeni modeli i svako je poleteo po koji model.


Posle mali dogovor da kako ćemo odleteti F5J relax takmičenje, i pravac na nebo. Termike nije bilo teško pronaći



Atmosfera je stvarno bila dobra, ako izuzmemo nekorektno ponašanje Zoltana M koji je nad našim glavama leteo svog helikoptera, dok smo se mi takmičili. Činjenica da nema pisano pravilo na Zalivnom polju, ali ovo.... možda neko treba da se dokaže, ali potoji reč SIGURNOST. Gde ima više ljudi i auta, to nije oK.
No, sve u svemu bilo je jako dobro. A za kraj jedna slika o nama takmičarima i navijačicama



A da, setih se gledajući slike, pre odlaska kući čika Đurika poleteo jedrilicu, u još komotnijoj pozituri naišao na jedan termik. Kad sam pogledao gde je model, i meni je pala vilica


Offline POSEIDON

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 395
Re: Prvo takmicenje u klasi R/C elektro jedrilica F5J - Relax !
« Reply #7 on: April 04, 2010, 09:09:41 AM »
Bravo..stvarno lepo okupljanje i druženje.  (res)

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Prvo takmicenje u klasi R/C elektro jedrilica F5J - Relax !
« Reply #8 on: April 04, 2010, 10:22:22 AM »
Bravo Rale i ostali, lepo druženje i nadajmo se početak nove klase...

Gde ostali zainteresovani mogu saznati gde i kada ćete leteti ponovo, možda bi vam se još neko pridružio...

Pozrav

Mirče

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: Prvo takmicenje u klasi R/C elektro jedrilica F5J - Relax !
« Reply #9 on: April 04, 2010, 11:16:07 AM »
Bravo Rale i ostali, lepo druženje i nadajmo se početak nove klase...
Gde ostali zainteresovani mogu saznati gde i kada ćete leteti ponovo, možda bi vam se još neko pridružio...
Pozrav
Mirče

Od sad pa nadalje ćemo postaviti dan-dva ranije ako bude bilo takvih dešavanja u Bečeju u postu Takimičenja-okupljanja, Zalivno polje Bečej... Inače na Facebook-u od pre par dana imate grupu RC Flyer Team Becej, pa i tu će biti najavljeno svako dešavanje.




Offline Matić Dragan

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 273
Re: Prvo takmicenje u klasi R/C elektro jedrilica F5J - Relax !
« Reply #10 on: April 04, 2010, 05:02:54 PM »
@ Rale, da li je to Zoltan Mak iz Vrsca pravio probleme na letenju? Malo mi to ne lici na njega.  mmmm
ex pseudonijum: mat

Offline Rale

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 162
    • Aeromodelarstvo iz ugla Milosa Raletica
Re: Prvo takmicenje u klasi R/C elektro jedrilica F5J - Relax !
« Reply #11 on: April 04, 2010, 07:35:19 PM »
Bravo Rale i ostali, lepo druženje i nadajmo se početak nove klase...
Gde ostali zainteresovani mogu saznati gde i kada ćete leteti ponovo, možda bi vam se još neko pridružio...
Pozrav Mirče

Mirce, na nasu zalost jos uvek nema mnogo zainteresovanih za ovakav vid letenja i takmicenja.
Najbolje vidis po prijavama za Suboticu.
Vas trojica jedini imate takmicarske modele za F5J.
Nas sestorica, sa rekreativnim modelima, smo se prijavili samo zato da bi smo dali svoj doprinos pokretanju takmicenja u jedrilicama.
Svima je jasno da nasi modeli nemaju apsolutno nikakvu sansu u odnosu na takmicarske modele F5J.
Da ima jos zainteresovanih za rekreativno - takmicarsko letenje, siguran sam da bi se, kao i mi, prijavili za Suboticu.

No, ako se neko zainteresuje za F5J - Relax, vise je nego dobro dosao.
Neka se obrati Gaboru, Nesi, ili meni na PM ili mail, da se dogovorimo.
Bice uvek objavljeno na ovom forumu, na "Nesinom" i "Bocinom" forumu, kao i na mom sajtu, ako planiramo neko takmicenje.

Pozdrav i vidimo se u Subotici, Rale


Offline Rale

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 162
    • Aeromodelarstvo iz ugla Milosa Raletica
Re: Prvo takmicenje u klasi R/C elektro jedrilica F5J - Relax !
« Reply #12 on: April 04, 2010, 07:43:34 PM »
@ Rale, da li je to Zoltan Mak iz Vrsca pravio probleme na letenju? Malo mi to ne lici na njega.  mmmm

Ne Dragane, nije rec o tvom sugradjaninu Zoltanu.
Rec je o Zoliki iz Beceja.

Zolika perfektno leti svoja dva helikoptera i mogao nam je u subotu prirediti pravi praznik za oci i dusu.
Medjutim priredio nam je test zivaca i strpljenja. Dokazao nam je da imamo fantasticne zivce. To je bilo veoma pozitivno.

Posto znam da prati modelarske forume, pozdravljam ga i pozivam da i drugi put dodje da leti sa nama.
Iskreno se nadam da vise nece leteti takmicarima, u toku takmicenja, direktno iznad glava.
Da nece leteti 2 -3 metra od zena, male dece, trudnica, automobila, pa i nas matorih.
Siguran sam da to nije radio namerno, nego iz neznanja.
Verovatno ni ne predpostavlja sta bi se desilo da odleti krak rotora, dodje do tehnicke greske na modelu itd ..

Pozdrav, Rale

Offline Matić Dragan

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 273
Re: Prvo takmicenje u klasi R/C elektro jedrilica F5J - Relax !
« Reply #13 on: April 04, 2010, 07:59:38 PM »
@ Rale, da li je to Zoltan Mak iz Vrsca pravio probleme na letenju? Malo mi to ne lici na njega.  mmmm

Ne Dragane, nije rec o tvom sugradjaninu Zoltanu.
Rec je o Zoliki iz Beceja.



ok, malo mi je bilo glupo kad sam procitao jer se mi bas zalazemo da se zna red na letelistima. Zoliku iz beceja ne poznajem a kad sam video da je Zoltan M. naveden pao mi je nas Zoli Mak na pamet.
ex pseudonijum: mat

Offline adam

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1460
Re: Prvo takmicenje u klasi R/C elektro jedrilica F5J - Relax !
« Reply #14 on: April 04, 2010, 08:32:27 PM »
Svima je jasno da nasi modeli nemaju apsolutno nikakvu sansu u odnosu na takmicarske modele F5J.
Da ima jos zainteresovanih za rekreativno - takmicarsko letenje, siguran sam da bi se, kao i mi, prijavili za Suboticu

gospon rale ,nemojte biti sigurno da nemate sanse ,ja sam vec video u segedinu na takmicenju prosle godine kako su sa easy glider pro izprasili skupe modela i dobre pilote,po meni jedino kocnica moze da zafali ali i to adekvatnim treningom moze nadoknaditi!!!
« Last Edit: April 04, 2010, 08:34:47 PM by adam »