Author Topic: Ziroli - F9F Panther  (Read 237701 times)

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2292
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #30 on: May 26, 2010, 12:04:49 PM »
 :_D

Offline cheky

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 120
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #31 on: May 26, 2010, 02:53:56 PM »
Pa vec kada ste me  prozvali , mada ja sa svim ovim gore navedenim nemam nikakve vez (po Englez) , ni fizicko 
materijalne a ni emotivne kod baka Mele sam doduse malo svratio.Priupitah onako stidljivo za predstojeci nam put i stara baka rece da joj je sve nekako mirno i pusto ali dosta maglovito.I nisam ja bas puno to sve ukapirao nego mi moja mlada to sve kuci vrlo brzo razjasnila sa par reci koje ovde nebih da citiram uvazavajuci ukus i kulturu
modelarskog auditorijuma.
  Ipak bi da iskoristim ovaj trenutak da potvrdim postojanje vrlo prkladnih aranzmana po istocnoj Jevropi naravno
Naglasak je dat na ISKLJUCIVO RADNE DANE kako bi korisnici spoznali duh i atmosferu kao i multieticnost odabrane
metropole....
  Da ne ispadne  da je reklama ali kad smo vec tu AGENCIJA " OKO " Vjeternik
( Nas je moto " Prs u oko " samo radnim danom ".)

Offline batans

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 355
Re: Ziroli - F9F Panther-Mircetova tajna
« Reply #32 on: May 26, 2010, 11:01:31 PM »
                         Vise nema tajne. Posle ko zna koliko provedenih besanih noci i grize savesti odlucio je sve da prizna. Tako visoko u modelarstvu, pa nije bas tek tako, samo od sebe.
                         Od uvek su mi bili sumnjivi njegovi povremeni odlasci u Budimpestu. E sada znamo. Ima on tamo svog malog duha koji ga savetuje sta i kako da radi u i oko modelarstva. Mirce je sa njim veoma dobar, stalno ga gladi po kolenima i nesto se domundjavaju. E pa pre dva dana, sad u ponedeljak organizovao je opet odlazak u Pestu u mali modelarski shoping, Bane, Coka, On i ja. Zna  vidim Mirce Pestu veoma dobro, isli smo kroz neke ulice i ulicice i na kraju parkirali ovde. Ne mogu da poverujem, nigde modelarske prodavnice ali na ogradi sedi duh i ceka. Sa slike vidite kakav je susret bio.

                                                         

                                                                                                               
       A pocelo je tog jutra u 06.30. Dan, lep. Napred Coka i Mirce, pozadi Bane i ja, svi u mislima sta cemo sve kupiti i sta cemo sve videti. A onda hladan tus. Sve zatvoreno, ma nigde nikog na ulici. Tisina. Prvi juris na RC Pandu je doziveo totalni fijasko. Ma jos su to Modellhungaria, Hoby&modell, Zenn, nesto cemo ubosti.

                                                     
                                                                                       Nista

                 

                        Posle smo kao pravi oslobodioci Peste mislili da cemo ubosti bilo sta ali je za nas i tu bilo sve zatvoreno.


                 
                                                             
                                                   
                                 Onda smo bili modelari-turisti ali nam ni to nije islo, dobro raspolozenje je sve brze nestajalo

« Last Edit: May 26, 2010, 11:17:42 PM by batans »

Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #33 on: May 26, 2010, 11:18:19 PM »
Ma, nešto mi čudne ove Mađarice!?! mmmm Jeste li vi apsolutno sigurni da ste bili baš u Budimpešti?!? :_D

 (pijemo)
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline batans

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 355
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #34 on: May 26, 2010, 11:27:27 PM »
                               Bilo je tu jos svega i svacega, cuvena poslasticarnica, mali predah

                                           

              

                                                                           ma i muzika

               

           Ma nista, uskorocemo opet doci a onaj duh, e taj ce se po svemu sudeci nacekati da ga Mirce opet gladi po kolenima.
« Last Edit: May 26, 2010, 11:31:33 PM by batans »

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #35 on: May 27, 2010, 12:34:41 AM »
Ja ti rekoh da staviš par slika, da vide ljudi kako nam je bilo lepo a, ti udri u kuknjavu... Te ne rade radnje, te i kod one tri bilo zatvoreno, te "dobro raspoloženje je brzo nestajalo"...

Šta nam je falilo, malo smo se prošetali po Pešti, malo mu ga dali po turizmu...
Gde vas sve nisam vodio, da vidite malo sveta, da proširite horizonte a, ne samo ti modeli...
Malo Vaci Utca, malo Lanc Hid, malo Žerbo poslastičarnica a, onaj avion u Hajatu, pa Žolnai porcelan, pa najveća Sinagoga u Evropi...
Spremao sam vas za Red Bull Air Race u avgustu, da znate gde da stanete, da se ne izgubite, da sve vidite...
A, parkovi, zelenilo, fontane...

Ima unucima da pričate šta ste sve doživeli, pre neki dan...

Vodiće vas Mirče u utorak ponovo...





Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #36 on: May 27, 2010, 01:00:06 AM »
Ama ljudi, ponavljam isto pitanje: Elem, dali ste vi ama baš 100% sigurni da ste bili ama baš nigde drugde nego u Budimpešti?!? Iza onih muzičara je još jedna od onih čudnih "Mađarica", a na većini slika ste usamljeni k'o tvorovi!? Zona sumraka!!! mmmm Samo fali ona tinu ninu muzika u pozadini! Da nisu oni u CERN-u baš tada izvodili neke eksperimente i mućkali neke atomske mandže, pa zakrivili vreme i prostor i ko zna još šta?!?  :_D

 (pijemo)
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #37 on: May 27, 2010, 09:55:34 AM »
Lazo, nisu ni Madjarice kao što su bile, iako ima primaraka, ali ih Bata ili nije slikao ili čuva te slike za sebe...
Ako imaš pasoš, ajd s'nama u utorak, da vidiš, live... 

Nismo mi ko iz onog vica, kad je Lala bio u Parizu...

Bio Lala u Parizu pa, se vratio nazad u Čurug.
Pitaju ga momci u kafani kako je u Parizu a, Lala veli:
- Ta, mlogo je lepo, Ajfelov toranj, obale Sene a, devojaka, ne znaš koja je od koje lepša... A, svaka druga oće da ti da...
- Pa, dobro Lalo jel si ti nešto ...
- Ta, nisam, ja sam pitao svaku prvu...

Offline zajo

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 918
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #38 on: May 31, 2010, 11:14:44 AM »
Mirce@ 2.5kg na rep?Auc.Nije moguce da motorac ide malo napred? Isto ako se olovo dodaje sto blize elisi to manje olovo bi bilo potrebno.
Ja bi razmislio da izradim specijalnu metalnu konstukciu koja "drzila" olovo sto blize elisi.
Pozdrav.
Every model airplane starts in a box and end in a bag :) Ido Segev

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #39 on: May 31, 2010, 03:07:27 PM »
Zajo, teret ne ide na rep, nego napred... Svakako je premnogo.
No, napravio sam par prepravki, izvadio ceo mehanizam kuke, izvadio sva svetla sa donje strane trupa, tako da sam time nazad (sve poprilično iza težišta) skinuo oko 150 gr težine. Napred bi to trebalo da bude bar 500 grama a, sve ukupno pa, saberite sami...

Nosač je napravljen, Golub ga je odradio od punog četvrtastog gvoždja 12x12 mm (2 kom. i skroz napred je sve povezano 3 mm čeličnom pločom pločom. Sve ovo je samo po sebi dosta teško tako da ću videti koliko i da li će sad uopšte trebato tereta da se doda napred.

Ostalo je da se odredi težište, ali trebaju mi bar još dvojica za tu "operaciju", jer je model veliki i "kabast" pa, je nezgodno da čovek sve to sam radi.
Sve u svemu, ovo će biti odradjeno ove nedelje (javiču vam koliko je tereta trebalo do kraja) a, planiramo da u nedelju idemo da probamo model. Čenej je podšišan "pod konac", Hellcat će biti do nedelje doteran i više nema odlaganja... Jedino da vreme ne zezne stvar...

Koga interesuje kako će proći prvi let može da nam se (Coki i meni) pridruži na aerodromu...

Pozdrav

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #40 on: June 03, 2010, 04:48:48 PM »
Nisam pisao par dana šta ima novo u Kombinatu pa, ko velim, da vam "podnesem izveštaj"...

Iz drugog pokušaja, stigli smo u Peštu i obišli sve hobi radnje.
Posada ista, Bata, Bane Coka i ja... Mediji su nekako saznali da Bane dolazi u bilateralno-radnu posetu i njegove slike su osvanule u svim dnevnim novinama. Ko ne veruje, ja kupio jedne...



No, pre odlaska u posetu našem severnom susedu, u pogonima Modelarskog Kombinata bilo je živo i radno.
Kao što će te videti na slikama, postavio sam skoro sve letvice koje će nositi plank trupa.
Letvicama sam u mnogome ukrutio trup, te sam mogao iseći delove drvene rešetke kako bih ugradio usisnik za vazduh i rezervoare.
Pre nego sam počeo da postavljam i lepim gore pomenute letvice, morao sam prvo vrlo precizno da poravnam drvenu rešetku da se trup ne bi savio ili izvitoperio.
Sve je prošlo vrlo dobro i već sad, bez planka, trup je vrlo čvrst.







U trup sam postavio plastični usisnik za vazduh. Usisnik je dvodelni i pošto je stavljen na svoje mesto leva i desna strana su ulepljene. Ovaj spoj ću još ojačati sa staklenom tkaninom i smolom...











Ispred usisnika dolazi rezervoar tj. dva rezervoara od 1 litre.



Oko zapremine rezervoara sam imao dosta "muke"...
Trebao sam da odredim koliki bi bili adekvatni, da ne letim sa mnogo nepotrebnog goriva, ali ni da mi se ne desi da "čorbe" nestane u letu...
Pričao sa Cokom, zvao sam i Bogu, Tijana a, pomogli su mi i oni moji DVD snimci sa Top Gun-a.
Rezime je da Jet Cat 80 na punom gasu troši oko 2,5 dl ali, pošto je taj motor malo veći nego što je predvidjen, punim gasom će se retko leteti i samim tim potrošnja će biti u mnogome manja. 
Sa jet modelom, letovi će trajat od 6-8 minuta, a tu je još i jedan mali tank, koji služi za eliminaciju mehurića vazduha u sistemu za gorivo. I on ima oko 2 dl zapreminu, tako da je ukupna zapremina 2,2 litre...

PST Tajvanska firma koja prodaje F9F Pantera tek neznatno većeg od mog, ugradjuje rezervoar od 2,2 litra.
U Pešti, gazga Zenn-a, ima Albatrosa sa Jet Cat 70 i sa rezervoarom od 2 litre leti i do 12 minuta...
Znači, zaključak je, da su 2 litre dovoljne za 8 minuta leta. Tako sam pristupio ugradnji dva rezervoara za koje sam iskoristio dve plastične boce...

U medjuvremenu sam od Tijana naručio sve neophodne stvari da bih rad na Pantheru mogao da privedem do kraja a, ostalo mi je samo još da kupim turbinu...
Od Robarta sam poručio trapove, Iz Horizon Hobby-a stiže prijemnik (Spectrum AR 9000) sa dodatnim satelitom...
Tower Hobby šalje, pneumatski sistem (Robart) i još neke sitnice a, od Troy Built Model firme sam uzeo servo za rep (Hitec 5645), Buble free tank i creva za kerozin i gas... 
Računam da će mi ovi delovi iz Amerike stići za jedno dve do tri nedelje.



Točkove sam našao u Madjarskoj (Zenn)...
Pošto je u Madjarskoj kupljena balza, krenuo sm da plankiram krilo sa gornje strane a, pre toga sam dvokomponentnom lepkom ulepio bajonete i štiftove...





Eto, sve u svemu radovi lepo napreduju, imam svu neophodnu balzu i sad ću polako da krenem u plankiranje trupa i da završavam krila...



Ko bude u Novom Sadu u subotu, na "Zmajevim Dečijim Igrama" u Zmaj Jovinoj ulici moći će da vidi deo moje modelarske flote...
Prihvatio sam poziv organizatora, da u subotu od 17 do 22 časa u centru grada, izložim svoje modele, da deca ali i stariji vide kako uopšte izgledaju RC modeli...
Dobio sam prostor na samom početku Zmaj Jovine ulice i uz modele planiram da odnesem i televizor, DVD player i da puštam DVD-e sa letenja modela i jednom rečju malo propagiram ovaj naš lepi hobi...

A, u nedelju, za sada vremenska prognoza obećava, čeka nas prvi let Hellcat-a...

Biće uzbudljivo u narednih par dana...

Pozdrav

« Last Edit: June 03, 2010, 05:29:40 PM by mirce »

Offline cheky

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 120
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #41 on: June 04, 2010, 05:42:56 PM »
Nisam bas ukapirao dali ti svojim ucescem imas zadatak da privuces ili da rasteras decu ali svakako cu doci da proverim.
Ne znam samo jel subota radna ili ...
OKO

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #42 on: June 04, 2010, 11:21:05 PM »
Zezaš, neka, neka...

Nemoj da ovde ispričam za Visimira...


Offline cane

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 422
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #43 on: June 06, 2010, 12:03:06 AM »
To je,bese,bilo planirano tek za sledecu godinu da poleti?Kako radovi napreduju u kombinatu,bice to,cini mi se,malo pre?

Alal vera gosn` Mirce,za sad izgleda super.

pozz

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #44 on: June 16, 2010, 09:03:43 PM »
Zadnjih par dana i u Kombinatu je bilo mnogo toplo...

Radnicima nije bilo lako da održe visok procenat produktivnosti i snalazili su se na razne načine, kako proizvodnja ne bi trpela... Jedan od nesebičnih primera nevidjene požrtvovanosti ovekovečilo je i "oko" našeg foto reportera...



Kao što se da videti nije lako modelariti na tim visokim letnjim temperaturama...

Tokom poslepodneva direktno iz Vankuvera, Canada, u bilateralno - radnu posetu Kombinatu, stigao je i Joja.
Posle obilaska pogona i upoznavanja sa najnoviji dostignućima naše "radne organizacije", susret na najvišem nivou završio je uz ladnu nes kaficu u letnjim pogonima Modelarskog Kombinata:



Detalje ovog susreta na najvišem nivou nismo uspeli da saznamo, ali sigurno će u mnogome doprineti boljem odnosu, razumevanju i opštem unapredjenju modelarskih odnosa naše dve prijateljske zemlje...

 


 

 
« Last Edit: June 16, 2010, 09:08:29 PM by mirce »