Author Topic: Ziroli - F9F Panther  (Read 239083 times)

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #390 on: May 03, 2011, 12:13:08 AM »
Sa kim li se ovaj svadja? Mnogo si skrenuo (mislim sa teme)!

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #391 on: May 03, 2011, 12:19:53 AM »
Mir deco tamo...

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #392 on: May 13, 2011, 09:03:08 PM »
Juče je bio drugi let sa Pantherom...


Offline IVAN3D

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1116
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #393 on: May 13, 2011, 09:12:10 PM »
 :)aplauz :)aplauz :)aplauz
bilo bi lepo videti ovo cudo i 22.

\\\" Sve sto leti ima nezgodnu osobinu da pada \\\"

ex pseudonijum: GLIDER

Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #394 on: May 13, 2011, 10:11:35 PM »
Mislim, šta reći?! Opako dobra sprava! Samo, nije mi baš jasno, dali je kamerman snimao model ili dalekovod?!? lol

 (pijemo)
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline Schwab

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 468
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #395 on: May 13, 2011, 10:43:59 PM »
Svaka cast !    :)aplauz
For the first time I was flying by Jet propulsion!No engine vibrations.No torque and no lashing sound of the engine propeller.Accompanied by a whistling sound, my jet shot through the air. Later when asked what it felt like, I said, "It was as though angels were pushing". 'Adolf Galland-ME262 ace'

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #396 on: May 13, 2011, 11:40:23 PM »
Mirce odlicno ti ovo flajas, samo jos da imas jednog Bimmera tamo  (photograf)

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #397 on: May 15, 2011, 04:03:34 PM »
Treći let je doneo nova uzbudjenja...

Posle prva dva leta, pogotovo sletanja, zaključak je bio da je horizontalac malo osetljiviji pa, je na stanici nameštena funkcija "expo" na 50%...

Ubacio sam i JR-om Match Box da bi precizno namestio hodove oba flapsa...

Pre poletanja sam napravio par grešaka i sad kad analiziram, moram da poradim na još nekim stvarima...

Šta sam radio, bila je gužva, mnogo pitanja, razgovora i samim tim dekoncentracija...

Najveća greška je što kad sam sleteo Thunderbolta (sa njim sam prvo napravio jedan start), nisam lepo seo, pa se "opustio", pa potom "natanane" uzeo jeta i leteo.
Ja, ko' manijak, ostavio jedan model zgrabio drugi model, pored mene njih "gomila", svi nešto pitaju, ni kameru nisam spremio (zato nema poletanje)...

U svoj toj frci, zaboravio sam da spustim flapsove za poletanje...
Kad je model krenuo, rulao je kao i obično, ali kad sam ga "navukao" i malo "pridržao", Panther se odlepio od tla, na jedno pola metra, i onda u punoj brzini, jednostavno propao nazad na zemlju.
Kad je ponovo odskočio, malo sam više navukao palicu za horizontalac i Panher je tada bez problema poleteo...

Šta se desilo?

Prvo, nisam spustio flapsove za poletanje i jednostavno model nije imao onaj uzgon koji treba...
Druga stvar, sa expo funkcijom, mora malo više da se povuče palica za horizontalac (jer su hodovi komandne površine u početku manji) tako da kad sam poleteo i hteo da "pridržim" model (da ga ne prevučem) on jednostavno nije imao dovoljno hoda na horizontalcu i praktično je propao - sleteo...

Znači, odmah na startu sam "sredio" trapove, neznajući tokom leta kolika je šteta.
Video sam da se vratanca na desnom krilu nisu zatvorila, ali nisam znao da je nosna noga toliko nastradala. Možete misliti, udarac je bio toliki da se guma raspala i otpala sa felne...

Sve u svemu, sletanje je bilo najbolje do sada, ali sa oštećenim desnim i bez prednjeg trapa...

Uostalom, evo video:




Pozdrav

Mirče
« Last Edit: May 15, 2011, 11:48:23 PM by mirce »

Offline n3mke

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 811
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #398 on: May 15, 2011, 07:48:08 PM »
Fenomenalno... Ali mora se primetiti da je pista stvarno uzasna. Morace na Ceneju da asfaltiraju pistu za u buduce :)

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #399 on: May 15, 2011, 10:31:30 PM »
Ako si ga izgrebao. Treba i to da ti sed desi. Ubuduce ces biti pazljiviji, a steta na modelu je nikakva,
a leteo si ga za sve pare. Kakav zvuk ....

Jedino si Zokija dzba slao da snima tu formulu 1. Nije se on jos navikao na te brzine.

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #400 on: May 15, 2011, 11:42:10 PM »
Mišo, najveća je fora da model uopšte nije izgreban odozdo. Gledajući na video snimku koliko je klizio, to je prosto neverovatno...
Kad sam došao kući, pogledao sam štetu i ustanovio da je mnogo manja nego što sam predpostavljao.

Najviše su stradala vrata prednje noge i naravno trap...









Pošto su vratanca od 0,3 mm lima, bez problema sam ih ispravio. Morao sam ih skinuti jer drugačije to nije moglo da se odradi...




Prednji trap, klasika, iskrivila se osovinica, ali pošto sam pre neki dan napravio 3 kom, već je sve zamenjeno...



Prednji trap menjam i popravljam kao na trkama. Pneumatska creva su "dobila" brze spojke, a sajle za upravljanje točkom viljuškice, tako da su demotaža i montaža gotovi za par minuta...








Pošto je guma prednjeg točka od udarca pukla i spala sa felne, najveći mi je bio problem, gde sad da nadjem točak od 2,5 cola sa aluminijumskom felnom?
Sreća moja pa, Miša ima takav i sutra ga šalje. Znači i to razrešeno...


Desni trap se "izčupao" iz nosača.



Trap je neoštećen, ali je pukla gredica u koju je bio zavrnut.



Sad već sa velikom sigurnošću mogu reći da su se gredice od čamovine, koje sam kupovao u Merkuru i Model Hungariji pokazale mnogo dobro.
Na svim modelima sam bar jednom imao problem sa grubim sletanjima i uvek su nastradale ove gredice. Neki modelari prave nosače trapova od tvrdog drveta (recimo bukovine), ali tada se iz njih neće izčupati šraf ili pući nosač, nego će popustiti krilo ili trap... Sila se mora negde preneti...

Nosači trapa, koje sam do sada koristio, neće popustiti pri normalnoj upotrbi, ali u ekstremnim situacijama, bolje da se slome oni nego da se ošteti nešto drugo...
Tako je bilo i ovaj put.

Na prednjoj gredici sam u otvore u koje dolaze šrafovi, ubacio dva okrugla drveta (šrtapići za ražnjiće) i ulepio ih dvokomponentnim lepkom.
Zadnja gredica je morala kompletno da se zameni, stara je izvadjema i ulepljena je nova...





Sve je ofarbano i trap je fiksiran ponovo na svoje mesto...





Nadam se da će u utorak da stigne točak od Miše.
Ako bude lepo vreme tokom nedelje, odoh ja da napravim još koji start pre dolaska u Beograd...


Pozdrav

Mirče


Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #401 on: May 16, 2011, 12:18:09 AM »
Ali ga teraj polako. Imam samo dva tocka te velicine.

Offline zajo

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 918
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #402 on: May 17, 2011, 09:59:05 AM »
Мирче  (res) за летење, право сразмерно летење. И слетање је било ок али очигледно да мора нешто да се предузме mmmm. Овако личи ми да неиде јер што више ломиш на исто место биче све теже за поправке.
Али стварно одушевио си ме како летиш.
 (res)
Every model airplane starts in a box and end in a bag :) Ido Segev

Offline flugzeug

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 653
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #403 on: May 17, 2011, 10:02:32 AM »
Ma, mmeni se čini da, da je pista ravnija, sigurno se ovo nebi dešavalo...
inače sve pohvale!
 ()-()
S vremenom i strpljenjem i dudov list postaje svila!

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #404 on: May 17, 2011, 12:14:41 PM »
Šta da vam kažem...

Sve o čemu sam do sada pisao na Forumu, radjeno je samo iz razloga, da svi na neki način učestvujemo i u izradi modela i u prvim iskustvima sa letenja.
Ovo važi za sve projekte koji su stizali iz Kombinata...

Jet model je nešto potpuno novo za mene i samim tim smatram da, pogotovo sa ovim modelom, sve što se dešava treba da podelim sa vama.
Nekome će možda ova pisanje pomoći da ne prolaze ono što sad ja prolazim, nekome je zanimljivo da čita, a neko mi se možda smeje iza ledja i uživa u mojoj "muci"...
Šta god...

Stoti put ponavljam, suština Foruma je baš ovo, pisanje o svemu vezano za izradu modela, letenje, trimovanje, problemi...
Ovo iskustvo koje nesebično delim sa vama je stečeno isključivo kroz praksu izrade i letenja. Baš zato me i nije sramota da pišem i analiziram sve greške koje pravim.
Verujem da velika većina modelara ceni i rad i vreme utrošeno na modele, letenje, ali i pisanje tekstova, postavljanje slika, you tube-a...
 

Do sada, sva oštećenja na Pantheru bila su isključivo zbog mojih grešaka.
U prva dva sletanja sam prevukao model, a na trećem sam stvar "zeznuo" na poletanju...
Meni su bitne dve stvari, prva da je model ne oštećen i druga, da sam iz svega do sada izvukao neka iskustva.
Nadam se da će u narednim letovima sve biti kako treba.

Znate i sami koliko su prvi koraci sa novim modelom "teški"...
Otežavajuća okolnost je što je ovo model od 183 cm raspona, ali kad odbijete tankove na krajevima krila, raspon je svega 1,7 metara, a težina je preko 12 kilograma na poletanju i preko 10 na sletanju...

E, ta težina i stvara problem, pogotovo na sletanju, jer je Panther veoma brz...
Težina utiče i na udare koji trapovi moraju da izdrže...
Sem toga i potisak turbine na leru je prilično velik. Kao što znate ler je na 33000 o/min, a za razliku od warbirba, ovde nema elise da koči model...

Nadam se da će sa "expo" funkcijom i sa još vežbe stvari doći na svoje.
Ravnija pista bi sigurno bila bolja, ali opet kažem, trapovi se nisu "krivili" zbog piste nego zbog mojih grešaka.
Travnata pista je u mnogome pomogla, da model ostane ne oštećen, jer da se sve to dešavalo na betonu, Panther bi do sad od dole bio ceo izšmirglan...

Upravo mi je stigao prednji točak, HVALA MIŠO...
Odoh sad da namestim "spravu" i ako vreme dozvoli da napravim još koji start pre BGD-a...

Hvala svima na podršci...

Mirče
« Last Edit: May 17, 2011, 09:41:36 PM by mirce »