Author Topic: Ziroli - F9F Panther  (Read 239118 times)

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #75 on: July 12, 2010, 03:05:30 AM »
Dok svi normalni spavaju, u Kombinatu radi u tri smene... Ko ne veruje nek' pogleda naredne slike...

Rani jutarnji sati...



Sa blicom to izgleda ovako:





Da li je to serijska proizvodnja ili modelarska pokretna traka?



Obrati pažnju na sat...





I posle kažu kriza...

« Last Edit: July 12, 2010, 03:09:40 AM by mirce »

Offline cheky

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 120
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #76 on: July 12, 2010, 04:23:24 PM »
Jos malo kad ti Majus dodje sa mora pa ce da ti ukine male nocne modelarske carolije he ... he...he...heeeee!

Offline Sava

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 949
  • Istina je kao voda.Uvek nađe put.
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #77 on: July 12, 2010, 05:16:14 PM »
 :_D Jel to onaj sat sto dvaput dnevno pokaze tacno vreme  (yay)
ex pseudonijum: licider

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #78 on: July 13, 2010, 11:37:52 AM »
E, noćas smo se baš namučili u trećoj...









Tako je to leti u Kombinatu...

Pozdrav

Offline Schwab

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 468
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #79 on: July 13, 2010, 12:06:10 PM »
Auuuu , sto je lepoooo.
Svaka cast , jel postoji neki konkurs za zaposlenje u kombinatu ?      (nene)  (res)

 :)aplauz


« Last Edit: July 13, 2010, 12:31:08 PM by Schwab »
For the first time I was flying by Jet propulsion!No engine vibrations.No torque and no lashing sound of the engine propeller.Accompanied by a whistling sound, my jet shot through the air. Later when asked what it felt like, I said, "It was as though angels were pushing". 'Adolf Galland-ME262 ace'

Offline Sava

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 949
  • Istina je kao voda.Uvek nađe put.
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #80 on: July 13, 2010, 01:19:54 PM »
 :hehe ona dvojca vire kao miševi iz mekinja  (:beer:)
ex pseudonijum: licider

Offline cheky

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 120
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #81 on: July 13, 2010, 09:41:06 PM »
Malo vam cudna najava za svedski film.

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #82 on: July 13, 2010, 10:24:14 PM »
Malo vam cudna najava za svedski film.

zbog tebe nismo smeli da pustimo pravu najavu za film. pise da nije za decu.

Offline POSEIDON

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 395
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #83 on: July 14, 2010, 12:32:03 AM »
Eeeeee šta ti je život :_D

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #84 on: August 15, 2010, 08:11:45 PM »
Ne mogu da verujem da je prošlo mesec dana od zadnjeg pisanja. Ala vreme leti...

Kako i možete predpostaviti Kombinat je radio, možda ne "punom parom", ali sasvim dovoljno da se vide neki rezultati...
Bakćao sam se sa Hellcat-om i MVVS motorom, išlo se na letenje ali, sam radio i na F9F-u...

Najgori deo posla na Pantheru, sa moje tačke gledišta, plankiranje trupa, je skoro gotovo. To "skoro" znači da je ostao još samo da se zatvori vertikalac, što je, u odnosu na trup, smešno...
Trup me je "smorio" jer sam ukrajao bezbroj letvica, svaku sam morao prvo doterati da se "pasent" uklopi uz susednu, potom je kvasiti i oblikovati i na kraju lepiti su belim lepkom. Znači jedna dve letvice levo i desno i do sutra, dok se sve dobro ne osuši si "libero"...







Plankovi su dobro legli, šta više, vrlo dobro i kad sam počeo da šmirglam trup, video sam da će git morati da "radi" smo na par mesta.
Problem kod trupa ovakvog oblika su mnogobrojni spojevi plankova na kojima je lepak a, lepak se teže šmirgla nego balza i prilikom obrade treba se biti suptilan jer se čas posla skine mekši deo. Zato se šmirgla i napred nazad a, još više po visini, gore - dole... Kvalitetnim šmirglanjem, bez žurbe, izgegavate naknadna gitovanja i nabacivanja nepotrebne težine.
Zato kažem da uzimajući u obzir količinu spojeva i broj letvica trup već sada veoma dobro izgleda... Svako će se morati špricgitovati i finalno izgitovati ali to nakon postavljanja staklene tkanine.









Krila veoma dobro leže spram trupa, flapsovi se lepo nastavljaju na karmane trupa...
Flapsove sam napravio kao na Top Flite-ovom Thunderboltu, postavljajući šarke excentrično. Time sam dobio da, kad se flapsovi spuste, imaju "prostrujavanje" u odnosu na krilo i samim tim model, u režimu leta sa flapsovima, stabilnije leti. Sem toga, mnogo je lakše postaviti šarke ovako, nego se "zezati" sa sistemom koji je na planu. Krajnju rezultat je isti...











U cilju pojednostavljivanja izrade na prednjem delu trupa sam napravio i "konus" od 10 mm balze na koji se nalepljuje plastični deo - vrt trupa.
Padale su mi na pamet "fix ideje" da se taj deo skida, pa se tu ispod nalazi prekidač, crevo za punjenje pneumatske boce, crevo za gorivo... No, težeći da ceo projekat pojednostavim, prosto ću ovu plastiku ulepiti sa dvokomponentnim lepkom za trup...





I servoi za repne površine biće vrlo jednostavno postavljeni, kao na planu, sa spoljne strane trupa. Pošto se nalaze tik ispod horizontalca, skoro da se neće videti ni na zemlji a, u vazduhu pogotovo...





Odustao sam od vazdušnih kočnica i oklopaca na točkovima iz prostog razloga jer je trup prilično nizak a, ja ovde letim sa trave, tako da bi te stvari verovatno vrlo brzo bile "otkinute" prilikom poletaja ili sletanja. Sem toga i ukupna masa modela će biti manja jer neće biti dodatnih servoa i pneumatskog sistema...

Na Pantheru ima još dosta da se radi ali, kako rekoh, najgore smo prošli...

Mislim da će u narednih mesec - mesec i po dana model biti spreman za postavljanje detalja i farbanje.
Ranije sam napisao da neću preterivati sa detaljima (kao na Hellcatu), ali će Panther imati sve panel linije, poklopce, nitne i Golub će ga ofarbati...

Pošto sam uspeo da zatvorim "finansijsku konstrukciju" za dosadašnje projekte, vrlo je realno da će turbina (Jet Cat 80) biti i pre nego što sam mislio. Računao sam da ću je kupiti dogodine ali, sudeći po svemu biće to još ove sezone...
Na pamet mi je pala i "suluda" ideja da Pantera napravim na struju, ali posle razgovora sa Magic-om i posete sajtovima koje mi je preporučio, shvatio sam da mlazni motor uopšte nije skup...
Ljudi moji, pa, elektro pogon, za ovakav model, izadje više nego mlazni pogon...

Pozdrav

Mirče







Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #85 on: August 15, 2010, 08:59:07 PM »
drago mi je da radovi u kombinatu napreduju. fenomanalno si uklopio ove parcice.
ali tezi deo je gotov. sta dalje? mozes li presvlaciti ili ces za svaki slucaj cekati da stigne
masina?

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #86 on: August 15, 2010, 09:53:25 PM »
Mišo, radim dalje...

Turbina a, pogotovo sve one "zezalice" što idu uz nju trebaće mi kad krenem da sklapam model. To je već završna faza...
Do tada ja još imam da se naradim...

Pozdrav

Offline POSEIDON

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 395
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #87 on: August 16, 2010, 07:28:45 AM »
E baš mi je drago....Panther definitivno ide ka putu na nebo!!! (res)

Offline Sava

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 949
  • Istina je kao voda.Uvek nađe put.
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #88 on: August 16, 2010, 01:28:10 PM »
 (yay) samo napred, vidim ja da će taj vrlo brzo u nebo, kombinat radi  (work)
Pozdrav  4e
ex pseudonijum: licider

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Ziroli - F9F Panther
« Reply #89 on: September 01, 2010, 04:32:29 PM »
Evo još malo slika iz kombinata...

Što se tiče plankiranja, Panther je skoro gotov.







Prostor na vertikalcu, iznad horizontalca, namerno nije odradjen, jer ću tek posle gitovanja ulepiti horizontalac, da mi ne bi smetao dok još radim na trupu...
Ostala su mi, da zalepim, još i dva mala trouglića balze na trupu ispred vertikalca. To će biti odradjeno danas...



Eleroni su obradjeni, šarkice postavljene i doterani su spram flapsova.





I tankovi na krajevima krila su ulepljeni. Koristio sam Robartov uglomer za odredjivanje napadnih uglova, kako bi precizno namestio da oba tanka stoje pod istim uglom.

Isti instrument sam koristio da napravim napadni ugao krila od jednog stepena u odnosu na horizontalac. Da bi dobio taj ugao, morao sam podići izlaznu ivicu horizontalca, postavljajući jednu balzu od 2,5 mm.

Sve u svemu, model lepo napreduje i vrlo brzo počinjem sa gitovanjem, šmirglanjem i odmah potom dolazi faza sa staklenom tkaninom i smolom...

No, čujemo se dotada...

Pozdrav

Mirče