Author Topic: Balanser za modele  (Read 5834 times)

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Balanser za modele
« on: May 20, 2010, 04:33:24 PM »
Kad imate velike i teške modele, kao što je, recimo, moj Hellcat, pojavi se problem odredjivanja težišta.
Varijanta sa dva prsta, odmah otpada jer je model pretežak. Neki stalak gde će se model oslanjati samo na dve tačke, takodje nije dobar, jer ćete probiti plank...

Ceo projekat oko Hellcat-a, trenutno je "zapeo" oko balansiranja...
Stoga sam angažovao mog drugara Goluba (to je momak koji mi je pravio prikolicu) i dao mu nacrte sprave za balansiranje.

Imao sam par zahteva, prvo da se balanser može rastaviti da ne bi zauzimao mnogo mesta kad se ne koristi.
Drugo, da bude dovoljno jak, stabilan i robustan.
Treće, površina na koju naleže krilo mora biti velika, dobro tapacirana i u balansu i bez modela...

Sve u svemu, čekao sam jedno dve nedelje dok ga je Golub "sklepao" ali, vredelo je...
Evo i par slika:




Konstrukcija je jednostavna za sastavljanje u rastavljanje... Vinkle zavarene na kraju donje cevi balansera daju veliku stabilnost kad se zavrnu poprečne noge.


Deo koji se "ljulja" ide lako i ima više nego dovoljan hod...


Sastavljena sprava izgleda ovako...


Stanica je stavljena samo da dočara koliko je balanser veliki...


Mnogo otvora pruža vam mogućnost da se vertikalni delovi postave u najbolji položaj spram veličine i širine modela...


Obrtna tačka...

Da bi sve izgledalo "profi", dodali smo čepove na krajevima cevi i nogice kojima se može podešavati visina.
Takodje moram napomenuti, da je cev koja se "ljulja" blago savijena, kako bi bolje pratila krivinu profila...

Na RC Universu slične balansere prodaju po ceni od skoro 250$.
Kod nas je to drastično jeftinije a, za informacije ili narudžbine, kontaktirajte ma na mail: mirce@eunet.rs





Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Balanser za modele
« Reply #1 on: November 17, 2010, 12:56:27 PM »
Pored toga što je Mirče napravio više nego dobar balanser za veliki model, i kućne merdevine mogu da posluže za ovu namenu. Sučajno sam naleteo na ovu sliku. mmmm




Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: Balanser za modele
« Reply #2 on: August 11, 2011, 03:28:53 PM »
Evo jednog što sam ja napravio



Odgovara modelima 800mm - 1600mm rasponom krila


Offline mtesa

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 476
Re: Balanser za modele
« Reply #3 on: August 12, 2011, 08:26:04 AM »
Mirce, nije to sklepano.
To je odradjeno domacinski!
Golubu svaka cast na urednom i izgleda jako kvalitetno obavljenom poslu.
Da te sluzi jos duuugo duugo.
Striker, listen, and you listen close: flying a plane is no different than riding a bicycle, just a lot harder to put baseball cards in the spokes.