Author Topic: AP (by Fenix)  (Read 107624 times)

Offline panther

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 219
Re: AP (by Fenix)
« Reply #30 on: August 09, 2008, 03:19:14 PM »
Svaka cast majstore, redovno pratim ono sto pises ali sa ovim sam se bas odusevio.

Offline fenix

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1010
  • JUST FLY
    • www.rc-helivideo.com
Re: AP (by Fenix)
« Reply #31 on: October 14, 2008, 11:45:43 PM »
Koga interesuje gradnja ovoga modela postavio sam novi topik http://rcfly4um.org/index.php?topic=823.0 ovdje je to prikazano  u video formatu a na ovom topiku u slici i rijeci,pa ko voli neka izvoli  :big smile
The sky is the limit.

www.rc-helivideo.com

Offline fenix

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1010
  • JUST FLY
    • www.rc-helivideo.com
Re: AP (by Fenix)
« Reply #32 on: October 22, 2008, 09:48:25 AM »
Evo nakon male pauze u ovom topiku stizu nove informacije u vezi AP (thumb).Poslije zavrsetka ovoga modeal uslijedilo je experimentisanje sa aparatom ,tj .razna podesavanja da bi se dobila najbolja fotografija.Video snimci su zadovoljavajuceg kvaliteta,ali fotografija je nesto specificno pa sam zbog toga dosta experimentisao i mogu vam reci da je experiment u potpunosti uspio zato (yay)  (pijemo).Naravno o svemu ovome bice reci u narednim postovima.Sada cu da prestavim jos jedan model koji sam nedavno kompletirao a koji se koristi za AP,naravno zbog njegovih tehnickih karakteristika,a pogotovo tezine.To je Slow Flyer :)aplauz.Sto se tice nosaca aparata i polozaja aparata njega sam postavio u pravcu leta ,mada po potrebi moze da mijenja i vertikalne i horizontalne polozaje ...Sudeci po dosadasnjim snimcima i fotografijama koje sam napravio ovaj polozaj aparata je najidealniji.O mojim iskustvima naravno bice rijeci u sledecim postovima a do tada evo par fotografija Slow-a,ako je nego zainteresovan za gradnju,evo i linka http://rcfly4um.org/index.php?topic=937.0

 











« Last Edit: October 22, 2008, 10:31:56 AM by fenix »
The sky is the limit.

www.rc-helivideo.com

Offline fenix

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1010
  • JUST FLY
    • www.rc-helivideo.com
Re: AP (by Fenix)
« Reply #33 on: October 26, 2008, 11:40:27 PM »
Napokon dosao je red da se postave i prve fotke koje su fotografisane u toku ovih prvih letova.Bilo je dosta rijeci u razlicitim postovima sto o aparatima sto o podesavanjima pa cu ovdje ukratko dati neke moje zakljucke .
Kad sam napravio prve fotke i kad sam ih ubacio u kompjuter bio sam kratko jasno razooocaran kvalitetom fotografija (mazi) Nisam mogao da vjerujem da sa ovakvim aparatom tj.sa kojekavim stabilizacijama mega pix. i sta jos ne se dobiju ovakve fotke. :sljus Pomisljao sam da se vratim na moj prvi tj. stari digitalac Samsung jer sa njim su bile bolje fotke :_D.Fotografije koje cu da postavim  slikane su na istoj lokacija ali sa tri razlicita modela :mAgPie,WD i Slow Stick,da bih uporedio kakav uticaj ima na kvalitet fotografija polozaj motora i polozaj aparata.Evo da postavim par tih fotografija pa da nastavimo dalje...

      
Uglavnom to su bile ovakve fotografije a neke su i gore  ako da stvarno  (--<<--) pa necemo dalje.
Ove fotografije su naapravljene sa auto podesavanjem ,a neke su i sa modom digitalne stabilizacije,uglavnom sve su bile ovakve.Prvo sam probao sa digitalnom stabilizacijom rekoh to je bitan faktor kad ono :pop: te su bas najgore.U auto rezimu ISO ide i do 400 sto je jako lose slika postaje zrnastija.ISO je najidealnije postaviti na 50.
Kao sto sam rekao nastade malo razocarenje ali fenix nije fenix ako nesto ne digne iz pepela lol
Tibeteagle je spomenuo umedjuvremenu da i njegova opticka stabilnost nije svemocna,tako da je zakljucak ove stabilnosti su malo bitne ili nimalo sto se tice kvaliteta slike :mhm
Naravno poslije automatskog jedino rjesenje je bilo preci na rucno (work) podesavanje
Negdje sam prije spomenuo da moj aparat nema rucno podesavanje,sto nije tacno naravno da ima ,pored dosta stavki ima i najbitniju stavku a to je expozicija
Kad se izabere expozicija u zavisnosti od vremena na mom aparatu se krece od+2 do -2,znaci u minus treba ici kad je jako sunce a u + kad je slabije.Dan je bio jako suncan pa sam expoziciju podesio na -1.7.Kad se izabere expozicija aparat podesava ostale parametre tj. ISO,blenda itd.znaci kad se bira rucno tada nema digitalne stabilizacije jer ona je poseban mod.Evo kakve fotke dobivamo sa ovim rucnim podesavanjem (:sok:) Moram napomenuti da su ove prve fotke koje su extra snimljena sa Slow Stick-om tj.njemu je pripala ta cast  (pijemo)

   

Sta reci nego  :)aplauz  oo))  (yay)  :jaki:
Eto nakon malo peripetija dodje i do raspleta,tako da ce u skorije vrijeme biti tu koja fotka nekog jezerceta,rijecice...
E kad sam odgonetnuo sta je uzrok loseg kvaliteta fotografija u narednom periodu cu da ponovo slikam sa mAgPiem da vidim ima li kakve veze polozaj aparata jer sudeci po dosadasnjim slikama sa sva tri modela su bile iste slike tako da vjerovatno i  polozaj kakav je kod mAgPi-a nije los za fotke kao sto sam negdje prije rekao tj.da je i sa njim expozicija bila glavni problem a ne promicanje objekta slikanja (fiu) .Sigurno je da se bolje nisani sa  aparatom okrenutim u pravcu leta ali i mAgPi ima svoje prednosti.
Za sada toliko, nadam se da ubuduce drugi koji ulaze u ovu oblast nece imati ovakvih problema.Do sledeceg posta (pijemo).













   
« Last Edit: October 26, 2008, 11:49:11 PM by fenix »
The sky is the limit.

www.rc-helivideo.com

Offline zgrujic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 678
Re: AP (by Fenix)
« Reply #34 on: October 27, 2008, 01:02:19 PM »
Duzina expozici je je od zivotnog znacaja! Cim produzis expoziciju imaces razmazane slike. Ekspozicija se obicno izrazava u delovima sekunde: 1/10 desetinka, 1/100 stotinka, 1/500 petstotinka... Mislim da je za dnevnu fotografiju sa ISO 50 ekspozicija od 1/500 tu negde. Bolji aparati mogu da ti kazu pod kojim uslovima je nastala fotografija.

Parametre je najbolje namestiti na zemlji tako sto ces da slikas manje vise isto sto i iz aviona (?neizvodljivo?).

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: AP (by Fenix)
« Reply #35 on: October 27, 2008, 03:17:46 PM »
Fenix, pridružujem se tvojoj radosti vezano za uspešne fotke.  (thumb)
Što ti nazivaš manuelnim podešavanjem je samo mala tolerancijska kompenzacija ekspozicije od -2 do 2. To se zove pre ili podeksponiranje.
Tvoj foto aparat nema stabilizator slike a ni pravi manualni mod podešavanje, barem po opisu sa ovog sajta.
http://www.cameras.co.uk/specs/olympus-mju-820.cfm
Ono što je pravo podešavanje ekspozicije je napisao gore Zgrujić.
Pa zato ti ostaje jedino da isprobaš neke od programa Scena. Planina, more ili sl. gde je po programu mali ISO, i mali vremenski period ekspizicije verovatno.
Sve ovo ne znači da nećeš napraviti dobre fotografije sa njime, ali na automatiku podešavanja imaš malo uticaja.
Poz.
« Last Edit: January 12, 2009, 02:26:21 PM by SABURO »

Offline fenix

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1010
  • JUST FLY
    • www.rc-helivideo.com
Re: AP (by Fenix)
« Reply #36 on: October 27, 2008, 05:58:45 PM »
Pa i ova minimalna ako cemo je ovako nazvati korekcija expozicije bila je od presudnog znacaj da bi se napravile dobre fotke (photograf) Moj aparat nema opticku stabilnost ali ima digitalnu to je ona ikonica sa rukom koja se trese ali kao sto sam i prije rekao i na tom modu fotke su slabog kvaliteta jer se tada ne moze podesiti ni ova minijaturna korekcija expozicije,pa je tibeteagle u pravu kao da je i nema lol
Pored dostupnih scene opcija  gdje se bira ju odredjena podesavanja samo jednim klikom  postoji i guide opcija u kojoj se mogu slobodno reci rucno biraju sve opcije pa sam ga zato nazvao i rucno podesavanje.U guide ima mnogo stosta da se podesava i to sa sve ekranskim prikazom onoga sto se nudi,pocev od: expozicije,osvjetljenja subjekta,podesavanje osvjetljenja,zamucenje pozadine,slikanje u pravcu svjetala,podesavanje polja fokusa,pomoc u kadriranju,smanjenje zamucenja slike,podesavajne kvaliteta slike itd.pored ovoga prilikom pregleda slika postoji i histogram sa svim parametrima sa kojima se fotografisalo.Pitam se spada li sve ovo u rucna podesavanja ili ??? mmmm
       Evo i link moga aparata   http://www.olympus.co.yu/consumer/29_mju_820.htm#                         
                 
                                                        Hvala za detaljna objasnjenja.
« Last Edit: October 27, 2008, 08:28:25 PM by fenix »
The sky is the limit.

www.rc-helivideo.com

Offline n3mke

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 811
Re: AP (by Fenix)
« Reply #37 on: October 27, 2008, 06:12:34 PM »
Bas me zanima jel neko uspeo da nakaci dslr-a na avion?

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: AP (by Fenix)
« Reply #38 on: October 27, 2008, 07:01:49 PM »
Bas me zanima jel neko uspeo da nakaci dslr-a na avion?

Uh, kako bi to bio skup pad  :sljus

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: AP (by Fenix)
« Reply #39 on: October 27, 2008, 08:43:54 PM »
Manualno podešavanje FOTO aparata znači da se može direktno podesiti i fiksirati parametri EKSPIZICIJE, BLENDE, ISO i jačina fleša.
Sve ostalo je manualno biranje programskih modova koji su kombinacija navedenih parametara.
Interesantno. Nekada je bilo samo manualno podešavanje, a danas samo programski modovi.
Malo bolji i skuplji amaterski aparati imaju manualni mod u raznim kombinacijama sa programima.
Bez obzira, ti traži najbolji režim sa kojim možeš da praviš najbolje slike.  :superman:

ja sam video AP platformu za profi aparate, kao helikopret i benzinski model, ali ovo već izlazi iz okvira amaterizma koji se mogu lako i jeftino realizovati.
SAXPG mani negativne misli. Oni te samo sprečavaju da ostvariš svoje snove  (nene)
Poz.
« Last Edit: January 12, 2009, 02:27:22 PM by SABURO »

Offline fenix

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1010
  • JUST FLY
    • www.rc-helivideo.com
Re: AP (by Fenix)
« Reply #40 on: October 27, 2008, 10:36:16 PM »
Tibeteagle,  sad se lakse dise :mhm sve je jasno kao dan samo cekam da ovaj jaki  :jaki: vjetar prestane pa u visine   (<--) po nove  (photograf)

Ma davno su rekli ne moze to bez zice :_D
The sky is the limit.

www.rc-helivideo.com

Offline zgrujic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 678
Re: AP (by Fenix)
« Reply #41 on: October 28, 2008, 11:43:42 AM »
Na mom aparatu (malo bolji amaterski nema stabilizaciju slike), kad koristim program sa "rucicom" on u stvari skrati exspoziciju a poveca ISO kako bi dobio odgovarajucu osvetljenost. Na taj nacin slike budu malo manje razmazane, ali ako ima malo svetla pojavi se spekl (visok ISO). Oprezno sa digitalijama.

Slazem se za SLR. To vec nije amaterstvo. Ako vec hoces da bude profy onda sedi u pravi avion pa slikaj. Moze da  se uradi i FPV varijanta, ali to je stvarno luksuz.

Offline MEPHISTO

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 409
Re: AP (by Fenix)
« Reply #42 on: October 28, 2008, 04:50:43 PM »
Мислим да треба поједноставити ствари.

1. Стабилизација слике оваква или онаква је неважна (тј. никако неможе надокнадити предугу експозицију)

2. Од значаја су
       - што краћа експозиција (слажем се да је 1/500 минимум)
       - квалитетна оптика (неки дигиталци једноставно имају сувише лош објектив и дају мутњикаву слику свуда осим на дистанци 1-2 м)

Сва остала подешавања су таква да испоштују довољно кратку експозицију, дакле бленда и осетљивост (ИСО) су подређене првом услову (програм приоритета експозиције како се то некада, а често и сада зове)

У сваком случају, због реалних ограничења фото апарата да би све функционисало како треба потребно је лепо и сунчано време.

Уз доста светла, кратку експозицију и пристојну оптику слике морају бити добре.

Offline fenix

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1010
  • JUST FLY
    • www.rc-helivideo.com
Re: AP (by Fenix)
« Reply #43 on: October 28, 2008, 10:57:31 PM »
Sto se tice fotografija naravno tu je jos prostor otvoren za kojekakva podesavanja i experimentisanja.Kada je rijec o videu, sa videom je mnogo lakse (fiu).Bitno je da se izabere najveca rezolucija  na mom aparatu je to SHQ 640 x 480 ,naravavno bitno je i da imate memorijsku karticu i snimanje moze da pocne.Jedina podesavanja koja treba da uradite jesu vezano za polozaj aparata tj.u kom pravcu ce se snimati nesto.Nakon kompletiranja mAgPi-a prvi let sa aparatom je bio na modu za snimanje,gdje sam prvo zelio da se uvjerim kakve vibracije proizvodi motor,jer se na snimku to najbolje vidi :mhm Naravno tu se najbolje vidi kako radi pokretna platforma na kojoj je aparat.U samom startu sam cesto pokretao nosac aparata pa su snimci malo nemirni ali kao sto sam i rekao zelio sam da vidim kako to sve izgleda na videu.
I prilikom experimentisanja sa video modom sam snimao sa sva tri modela i to ovim redom:1.mAgPi 2.WD 3.Slow Stick.
Naravno na snimcima se vide sve prednosti i mane pocev od:polozaja aparata,polozaja motora i sl.Na sva tri modela motor je stalno bio ukljucen znaci rezima jedrejna nije bilo.Mozda je malo monotono sto je na svim snimcima ista lokacija ali imajuci uvidu da je ovo samo probni snimak a nteresantne lokacije tek treba da se snimaju nakon svih podesavanja :big smile

Pa krenimo redom, br1.je mAgPie

                      
   

                                         
                                                                       
 


 
                                                 

 
« Last Edit: October 28, 2008, 10:59:32 PM by fenix »
The sky is the limit.

www.rc-helivideo.com

Offline fenix

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1010
  • JUST FLY
    • www.rc-helivideo.com
Re: AP (by Fenix)
« Reply #44 on: October 29, 2008, 01:11:56 AM »
Poslije mAgPi-a video snimak je napravio WD,koji naravno ima pocasno mjesto jer je sada vec veteran u ovoj oblasti  (pijemo)
Naravno sa malim izmjenama uradjen je nosac aparata koji se  ne pomjera  i slijedi lasiranje... (<--)  (photograf)

                                                             


                                           
                                                           
 

                                                 

                           
« Last Edit: October 29, 2008, 01:15:07 AM by fenix »
The sky is the limit.

www.rc-helivideo.com