Author Topic: Moji prvi FPV let  (Read 5695 times)

Offline enes

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 572
    • www.rcmodeli.hostzi.com
Moji prvi FPV let
« on: May 27, 2010, 01:01:25 PM »
Ovako posto u zadnje vreme mnogo radim pa nemam vremena da sve pripremim,ubacivat cu kako budem imao vremena i videa i slike kao i neka mislim da su veoma zanimljiva resenja.
Oprema:
Easy star model sa brushles outruner motorom ca.200 watti,krila pojacana sa epoxyem i karbonskim sipkama,trup ceo sa dodnje strane premazan sa epoxyem model veoma cvrst ali to ima svoju cenu jer sad ima celih 150g vise!
2 servoa 17g.
Daljinac 2,4GHz Robbe futaba.
Predajnik za video audio signal 1,2GHz po podacima ima 2000Mw, dal ima ili nema nemam pojma u sustini sam zadovoljan,samo da je malo laksi  :'(
Antena na predajniku je 4db.
Kamera je sto mislim da je veoma dobro resenje zbog kvaliteta snimka i svega ostalog ogoljena AGFA digitalna kamera 3x opticki zum 7 mega pixela tezina ogoljene je oko 40g.Kamera dobija struju sa slobodnog kanala na prijemniku 5V inace kamera radi na 3V za sad nisam imo problema sa viskom struje.
Lipo baterija 2500MAh 3 celije manju nisam mogo da uzmem jer mi trebala tezina zbog tezista.
Tezina kompletnog modela na poletu 980g. znam da je previse jer nema ni OSD ni pan tilta.... Ali ovo je tek pocetak isprobavanja nekih resenja u praksi vremenom cemo smanjivati tezinu a povecavati domet!
mali kratak video dok ostalo ne bude gotovo.

Offline gangan

  • Newbie
  • *
  • Posts: 2
Re: Moji prvi FPV let
« Reply #1 on: May 27, 2010, 07:15:26 PM »
      Svaki korak unapred, svaka naprednija inicijativa u ovom našem hobiju je za svaku pohvalu. Tako i ovaj tvoj početak u FPV-ju to svakako zaslužuje.
Jedino bih izneo jednu malu primedbu, ona se inaće odnosi na svaki prilog na ovom forumu u kome ima terminoloških propusta, (naravno ne želim to da shvatiš kao neko "pametovanje"). Naime u ovim našim pisanim postovima veoma ćesto smo prinudjeni da koristimo stručne izraze, (uglavnom terminologiju mernih jedinica iz elektronike, fizike, mehanike, itd.) Jedan ovakav post bi svakako u celosti bio kompletan kada bi i terminološki bio potpuno ispravan: ti kažeš;  "Predajnik za video audio signal 1,2GHz po podacima ima 2000Mw..." ovako kako je napisano ta snaga je ravna snazi omanje hidroelektrane, veliko slovo M je oznaka za MEGA (1.000.000 puta veće od 1W), znaći, jedno malo slovo m (mili 1.000 puta manje od1W) u ovom tvom slućaju nam govori da je predajnik izlazne snage 2.000mW (2000 mili vata, odnosno 2W).
Dalje kažeš: "Kamera dobija struju sa slobodnog kanala na prijemniku 5V, inace kamera radi na 3V za sad nisam imo problema sa viskom struje".
Završetak rečenice zvuči jako rogobatno, ja razumem, da hoćeš da kažeš da kameru napajaš naponom koji je veći od potrebnog i da zbog tog naponskog
"viška"  nemaš problema, ali je pogrešno reći da nemaš problema zbog "viška struje", ne postoji višak struje, svaki potrošač (kamera) vuće
onoliko struje iz izvora koliko mu je potrebno, naravno pod uslovom da taj naponski izvor može da omogući toliku struju u protivnom izvor je neodgovarajući.
     Treća rečenica počinje: "Lipo baterija 2500MAh 3 celije....", isti slućaj, veliko slovo M umesto malog slova m, ja sam siguran da ti kad izgovaraš, pravilno kažeš  "2.500miliAmperčasova" ali napisano sa velikim slovom M, to drastično menja vrednost kapaciteta baterije za čitavih 1.000.000.000 puta. Još jednom izvini, nemoj pogrešno da me shvatiš, znam da ima puno zaljubljenika (naročito početnika) u ovaj hobi i da nisu baš svi srodni sa terminologijom ovih mernih jedinica, pa baš upravo zbog njih trebamo paziti na ovakve sitne detalje, jer najgore je kad se u startu nešto pogrešno naući...
                                pozdrav, M. 

Offline flugzeug

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 653
Re: Moji prvi FPV let
« Reply #2 on: May 27, 2010, 09:21:55 PM »
      Svaki korak unapred, svaka naprednija inicijativa u ovom našem hobiju je za svaku pohvalu. Tako i ovaj tvoj početak u FPV-ju to svakako zaslužuje.
Jedino bih izneo jednu malu primedbu, ona se inaće odnosi na svaki prilog na ovom forumu u kome ima terminoloških propusta, (naravno ne želim to da shvatiš kao neko "pametovanje"). Naime u ovim našim pisanim postovima veoma ćesto smo prinudjeni da koristimo stručne izraze, (uglavnom terminologiju mernih jedinica iz elektronike, fizike, mehanike, itd.) Jedan ovakav post bi svakako u celosti bio kompletan kada bi i terminološki bio potpuno ispravan: ti kažeš;  "Predajnik za video audio signal 1,2GHz po podacima ima 2000Mw..." ovako kako je napisano ta snaga je ravna snazi omanje hidroelektrane, veliko slovo M je oznaka za MEGA (1.000.000 puta veće od 1W), znaći, jedno malo slovo m (mili 1.000 puta manje od1W) u ovom tvom slućaju nam govori da je predajnik izlazne snage 2.000mW (2000 mili vata, odnosno 2W).
Dalje kažeš: "Kamera dobija struju sa slobodnog kanala na prijemniku 5V, inace kamera radi na 3V za sad nisam imo problema sa viskom struje".
Završetak rečenice zvuči jako rogobatno, ja razumem, da hoćeš da kažeš da kameru napajaš naponom koji je veći od potrebnog i da zbog tog naponskog
"viška"  nemaš problema, ali je pogrešno reći da nemaš problema zbog "viška struje", ne postoji višak struje, svaki potrošač (kamera) vuće
onoliko struje iz izvora koliko mu je potrebno, naravno pod uslovom da taj naponski izvor može da omogući toliku struju u protivnom izvor je neodgovarajući.
     Treća rečenica počinje: "Lipo baterija 2500MAh 3 celije....", isti slućaj, veliko slovo M umesto malog slova m, ja sam siguran da ti kad izgovaraš, pravilno kažeš  "2.500miliAmperčasova" ali napisano sa velikim slovom M, to drastično menja vrednost kapaciteta baterije za čitavih 1.000.000.000 puta. Još jednom izvini, nemoj pogrešno da me shvatiš, znam da ima puno zaljubljenika (naročito početnika) u ovaj hobi i da nisu baš svi srodni sa terminologijom ovih mernih jedinica, pa baš upravo zbog njih trebamo paziti na ovakve sitne detalje, jer najgore je kad se u startu nešto pogrešno naući...
                                pozdrav, M. 
Slažem se u potpunosti, pravilna terminologija je ključna u svemu, ali kako terminologija tako i pravopis! Naime, piše i kaže se često a ne "ćesto", slučaj a ne "slućaj", vuče a ne "vuće", nauči a ne "naući" itd. (naravno ne želim da to shvatiš kao neko "pametovanje"). Još jednom izvini, nemoj pogrešno da me shvatiš, znam da ima puno zaljubljenika (naročito početnika) u ovaj hobi i da nisu baš svi vješti sa pravopisom, pa baš upravo zbog njih trebamo paziti na ovakve sitne detalje, jer najgore je kad se u startu nešto pogrešno nauči...

 :D  ()-()  (<--)

P.S. Izvinjavam se zbog  (offtopic)
« Last Edit: May 27, 2010, 09:23:59 PM by flugzeug »
S vremenom i strpljenjem i dudov list postaje svila!

Offline enes

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 572
    • www.rcmodeli.hostzi.com
Re: Moji prvi FPV let
« Reply #3 on: May 27, 2010, 11:23:47 PM »
Sve je to ok u pravu si ali ako bi krenuo po forumu da prepravljas postove bilo bi to takozvano u narodu "Ispravljanje krive drine".
Po tvojoj prici reklo bi se da ti struka ima veze sa elektronikom.Nazalost moje poznavanje elektronike je u narodu poznato pod "SAUMOUK" . Nismo svi specijalisti za svaku granu kako u modelarstvu tako i svega ostalog. Posto zivim u nemackoj gde se ne govori ponavljam SRPSKI pa ako neko malo veliko slovo negde preskocim nadam se da mi nece niko zameriti.. Nisam primecivao da si negde nesto do sad pisao,istina je jedna nazalost moji postovi su uvek razlog za kritiku dal sa razlogom ili bez njega ne bitno.Vise puta sam postavljao moderatorima pitanja zasto se u vecini slucajeva moje tvrdnje da je mleko bele boje uvek okrenu na diskusijo i ubedjivanja clanova foruma a tako i mene u suprotno.. Ako bi sad krenuo da prelistavam sve postove imao bih najmanje 90% postova u kojima bi nasao greske bilo da su manje ili vece ali ipak ne radim to.Al ovde na forumu je izgleda uvek bitnije i vaznije pisati o svemu i svacemu a najmanje o modelarstvu.
Nemoj ni ti meni da zameris ali jel moze bar 1 moj post da prodje bez suvisnih komentara???? A moderatori ce kao i uvek po meni i sve na kraju da izbrisu,bez obrazlozenja zasto?? Izvinjavam se svima, nastavimo o modelarstvu ako moze,i ako je moguce?? Hvala.

Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: Moji prvi FPV let
« Reply #4 on: May 28, 2010, 12:24:33 AM »
Dosta dobar kvalitet slike.

 (pijemo)
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline enes

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 572
    • www.rcmodeli.hostzi.com
Re: Moji prvi FPV let
« Reply #5 on: May 28, 2010, 01:13:41 AM »
Hvala Lazo bit ce jos boljih kao sto rekoh ovo je 1. Neke greske sam vec nasao i bit ce ispravljene sistem nameravam da osposobim da radi bez greske sa ovakvim kvalitetom preko 2km. Jeste da ce bas sve mnogo da kosta al videt cemo.A easy star definitivno izbacujem iz mog uzeg izbora buducih FPV projekata nije on za ovoga pre cu uzeti neku jedrilicu od 1,8-2,5m videt cu sve zavisi od budzeta jer kako sam planirao ce biti preko 2000 sve ovo.Al trudit cu se da sve ovde opsirnije opisem.

Offline zgrujic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 678
Re: Moji prvi FPV let
« Reply #6 on: May 28, 2010, 11:41:31 AM »
Da, ES je odlican za pocetak, ali kad ga preopteretis onda to vise nije jedrilica. Za veci domet ti treba veci model, nema sumnje! Medjutim, isprobaj sve na ES, nek bude tezak i pretezak, njega ne mozes toliko izlomiti koliko vruca voda i lepak mogu da poprave. Samo napred!

Offline enes

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 572
    • www.rcmodeli.hostzi.com
Re: Moji prvi FPV let
« Reply #7 on: May 28, 2010, 10:59:13 PM »
Jos jedan vidoje jes da sam ga greskom umanjio al opet kvalitet je vrhunski!

Offline enes

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 572
    • www.rcmodeli.hostzi.com
Re: Moji prvi FPV let
« Reply #8 on: May 30, 2010, 05:13:13 AM »
Predlazem da se odgleda u 1080p HD kvalitet je fantastican.

Offline enes

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 572
    • www.rcmodeli.hostzi.com
Re: Moji prvi FPV let
« Reply #9 on: May 30, 2010, 01:49:02 PM »
Malo slicica kako sam sve sredio na modelu polozaj predajnika,i kamere. I modeli koje sam taj dan leteo posto je veoma lose vreme samo kise i jaki vetrovi malo je ovakvi dana.Tog dana dok su svi bili na bazenu bio sam sam celih 10 sati letenja i experimentisanja kasno pred vece kad sam trebao da se pakujem pridruzio se kolega sa helijem.

Offline enes

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 572
    • www.rcmodeli.hostzi.com
Re: Moji prvi FPV let
« Reply #10 on: May 30, 2010, 02:01:20 PM »
Nastavak..