Author Topic: Kyosho Oxalys 50  (Read 11059 times)

Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2172
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Kyosho Oxalys 50
« on: June 06, 2010, 06:04:42 PM »
E pa napokon je danas poleteo gore pomenuti F3A trenazni avion koji me je IMPRESIONIRAO i ispunio moja ocekivanja u potpunosti. Model vec jako dugo postoji na trzistu i minijatura je full 2x2m Oxalys-a koji prvenstveno sluzi za treninge. Konstruktor ovog predivnog aviona je ujedno i poznati francuski RC pilot, Christophe Paysant-Le Roux (CPLR design). Full F3A model (2x2m) je po defaultu namenjen i pravljen za glow motor, tj. Yamadu YS 170 DZ, a njegova minijatura za Yamadu YS63S. Avion je koncepcijski napravljen da bude malko tezi, kako bi opterecenje krila bilo priblizno 80g/dm2, kao sto je slucaj i sa njegovim velikim bratom.

Specifikacija modela:

Duzina: 1.450 mm;
Raspon: 1.360 mm;
Tezina:2.500 g E/(bez goriva);
Povrsina krila: 32,9 dm²;
Opterecenje: 76 g/dm²

Od samog starta kako sam kupio model od Veljka, nisam zeleo da se zalecem i kupujem i ugradjujem bilo sta u ovaj model, jer sam zeleo da imam jedan mali, kompaktan model za treninge s kojim cu da uzivam u potpunosti.
Nakon gomile procitanih topica po netu, odluku sam doneo i skupio kintu za Yamadu YS63S sa hatori izduvnim sistemom! Odluka je pala i polovinom februara napravio prvu porudzbinu kod keimod firme/sajta, porudzbina nije prosla i nakon jos par pokusaja (putem PayPal-a...). Da ne duzim, zakljucak poslovanja sa njiima je bio krajnje razocaravajuci, tako da sam morao da trazim alternativno resenje. S obzirom da je vec uveliko bio maj mesec, odluka je pala na Saito .82 koji je po meni sada (gleadjuci iz drugog ugla) mnogo bolje resenje. Jeste da Yamada 63S spada u sam VRH glow takmicarskih motora i da su do besvesti nasvirani i uradjeni, ali sve to pod uslovom koriscenja goriva koje u sebi sadrzi visok procenat nitrometana (vecina leti sa 30%, a cena od 1 galona je 30 i kusur evra), jer samo tada do izrazaja dolazi njihov pun potencijal. Po defaultu ima pumpicu za gorivo sto je jako korisna stvar, pogotovo kod izmestenih rezervoara koji se nalaze u tezistu, itd...
Dakle, Saito 82 je definitivno naciljan i kupljen pre jedno mesec dana. Razlog kupovine Saita je taj, sto je ekvivalentan Yamadi 63 po tezini, a staticki potisak mozda i bolji (do 4.5Kg) sa manjim procentom nitrometana.

Motor je razradjen na probnom stolu i nedavno ugradjen na model, gde su izvrsena finalna stelovanja i podesavanja.





Setup modela je sledeci:

Servoi u krilima Hitec HS-422, u trupu gas Hitec HS-422, rep i dubina Ino lab HG 650 Carbonite Gear.
Motor Saito .82 4T
Prijemnik JR R921 2.4Ghz
Baterija Sanyo Eneloop 5 celijska 2000mAh
Rezervoar 260ml ( po defaultu koji se dobija uz kit, mozda bi trebalo da bude veci, oko 350ml, ali za sada je ovaj dovoljan. Postoji mogucnost upgrade-a jer se rezervoar nalazi u tezistu (slike iznutra cu postaviti naknadno cim navatam  vremena.)
Remote glow i ventil za brzo punjenje goriva.











 
Nemam ni jednu sliku u letu, jer je sve slikano telefonom, ali krajnji rezultat i zakljuack koji mogu da izvedem je da nikada nisam leteo ovako nesto poslusno i precizno kao sto je ovaj avion. Upravljivost na repnim povrsinama je ogromna, cemu je delom zasluzan kanalajzer na vrhu trupa iza kabine...Motor je jos uvek u fazi razrade pod bogatom smesom, tako da ce tek pun potencijal imati nakon x potrosenih rezervoara i stelovanja. U planu imam jos neke stvari koje bih mozda ugradjivao u sistem za napajanje motora gorivom, ali o tom po tom.. Za sada se pokazalo da sve funkcionise FENOMENALNO.

 (pijemo)
« Last Edit: June 06, 2010, 06:10:18 PM by SABURO »
Nikola | rcfly.in.rs


Offline marko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 950
Re: Kyosho Oxalys 50
« Reply #1 on: June 06, 2010, 07:17:48 PM »
Ala vera torima! (pijemo)
WARNING:intentional straight and level flight prohibited!

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Kyosho Oxalys 50
« Reply #2 on: June 06, 2010, 08:08:24 PM »
Zao mi je sto danas nikako nisam mogao da se pridruzim. Drago mi je da su ti se ocekivanja ispunila i da si ispunio jednu veliku zelju. Da te dugo sluzi.

poz
Veljko

Offline ak

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1325
    • RCModelScout - RC Search engine
Re: Kyosho Oxalys 50
« Reply #3 on: June 06, 2010, 08:34:53 PM »
Whoa!
predivno.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo Da Vinci
RCModelScout - RC Search Engine

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: Kyosho Oxalys 50
« Reply #4 on: June 07, 2010, 12:16:24 AM »
 :)aplauz. cestitke za uspesan prvi let.

Offline n3mke

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 811
Re: Kyosho Oxalys 50
« Reply #5 on: June 07, 2010, 01:35:54 AM »
Pravi model za tebe.. Jedva cekam da vidim kako leti.
I da te dugo sluzi  ()-()

Offline zajo

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 918
Re: Kyosho Oxalys 50
« Reply #6 on: June 07, 2010, 10:06:39 AM »
 (pijemo)
Bices pre zadovoljan sa Saitovim motorom vodeces,ja imam dva i rde kao sat.Verujem na 125-ke vise nego na elektro motor.
 ()-()
 (<--)
Every model airplane starts in a box and end in a bag :) Ido Segev

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Kyosho Oxalys 50
« Reply #7 on: June 08, 2010, 01:08:53 AM »
Bravo na svemu! Samo uživaj  ;namig

Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2172
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: Kyosho Oxalys 50
« Reply #8 on: June 17, 2010, 09:00:55 PM »
 (pijemo)

U medjuvremenu sam napravio jos 15-ak letova sa  ovim sjajnim avionom i dosao do zakljucka da CG mora biti pomereno za jos 1cm ka repu. Preporuceno mesto za CG je od 185 - 210mm od izlazne ivice krila. Meni je za prvi let CG bilo stavljeno na 200mm, a sada je na oko 196-7mm i mora da ide za nijansu jos malo nazad, na minimum 195, dok mislim da ce 190mm dati najbolje rezultate...al idem korak po korak da vidim kako ce sve to da se manifestuje na moje letenje..
Motor sjajno radi bez i jedne zamerke, po prvi put da imam nesto ovako JAKO i stabilno, a tek ce da nasedne kako treba..
po meni najvaznija stavka na ovom avionu je mesto rezervoara u avionu, jer za F3A letenje je najvaznije da tokom leta nema promene tezista, kako ne bi dolazilo do pomeranja Centra tezista i samim tim do dodatnih trimovanja tokom leta..rezervoar je pricvrscen za trup cicak trakom i fiksiran da nema pomeranja po horizontalnoj osi.

jos par slika, koje i nisu najbolje, jer je sve slikano na brzinu i telefonom..









 :big smile
Nikola | rcfly.in.rs


Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2172
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: Kyosho Oxalys 50
« Reply #9 on: August 19, 2010, 03:32:38 PM »
U medjuvremenu je doslo do par promena na modelu. Prva promena se odnosila na CG, jer sam na rep aviona dodao 45g olova, kako bi avion bio jos neutralniji, u ledjnom letu pogotovo, a samim tim i upravljiviji/poslusniji. Takodje je stavljen propeler sa vecim korakom APC 13x8 (pre APC 13x7) koji je dao neverovatnu prodornost modelu i vecu brzinu koja mi u potpunosti odgovara za F3A figure! :mhm
Planiram da skinem T kanalajzer, jer nesto sumnjam u njega, a zeleo bih s druge strane da vidim razliku u letenju sa i bez njega..al` to tek kada prodju ispiti..tj. kada nadjem vremena da se s tim zezam..


Nikola | rcfly.in.rs


Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2172
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: Kyosho Oxalys 50
« Reply #10 on: November 23, 2010, 01:39:06 AM »
Da malo osvezim temu o Oxalys-u..s obzirom da dolazi hladnije vreme i da sam se poprilicno naleteo s njim, cim nadjem vremena prvo sto cu da uradim je da skinem motor i da prestelujem ventile i cekiram ostale sitnice oko motora i samog modela. U planu mi je da se poigram sa jednosmernim ventilima..O tome nesto vise kasnije..



 ()-()
« Last Edit: November 23, 2010, 01:47:39 AM by SABURO »
Nikola | rcfly.in.rs


Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2172
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: Kyosho Oxalys 50
« Reply #11 on: January 29, 2011, 04:12:36 PM »
Za pocetak naredne sezone letenja, odlucio sam da malo nabudzim Oxalys-a. Startovao sam od motora, odnosno sa presteljavanjem ventila na propisane zazore od strane Saito-a ( http://saito-engines.info/maintenance.html ).
Ventile na cetvorotaktnim motorima treba prestelovati nakon razrade motora ili nakon potrosenih 5-6 litara goriva ( u mom slucaju 7-8 litara je potroseno ). Fabricki ventili su nastelovani da budu malo "meksi", tako da je zazor na usisnom ventilu bio 0.15mm, a na izduvnom 0.25mm.
Preporuka Saito-a je da se ventili presteluju na razore izmedju 0.03 do 0.10mm. U mom slucaju koristio sam se spijunom od 0.10mm i taj zazor postavio na usisni i na izduvni ventil. Verovatno ce biti razlike u radu motora, nego do sada sa prethodnim zazorima. Ocekujem za nijansu bolji odziv. Zaboravio sam da slikam celu proceduru tako da te slike nemam..

Druga stvar za koju sam se opredelio je Saito Flex Pipe uz ciju pomoc cu "sakriti" izduv/auspuh u trup aviona. Ovo nije samo kozmeticka prepravka na avionu, vec i funkcionalna. Najveci razlog je taj sto je u prethodnom slucaju auspuh vireo sa strane i u downline-u ili vertikalnom poniranju prilikom nasviravanja brzine avion je ima tendenciju da ide malo u srek, zbog otpora koji auspuh stvara, sto kod F3A aviona nije uopste pozeljno!

Za ovu proceduru potrebne su vam dve stvari;

prva je koleno od 90 stepeni ili krimer od 90 stepeni:
http://shop.lindinger.at/product_info.php?cPath=1130_1517_1163&products_id=68567

, a druga stvar je fleksibilno crevo ( valjda je prohromsko ) koje povezuje auspuh i krimer od 90 stepeni sa motorom.
http://shop.lindinger.at/product_info.php?cPath=1130_1517_1163&products_id=68562

Flex pipe i krimer su poruceni iz Lindingera i uz veliku pomoc mog drugara Alekse  3aa sinoc stigla do mene. Vec danas smo je moj matori i ja namontirali na avion. Kako sve to izgleda, mozete videti u narednih par fotki:







Malo je moralo da dodje i do sitnih prepravki, tj. struganja fajervola, kako bi fleksibilna cev/crevo mogla nesmetano da prodje dalje


Onda je napravljen mali odstojnik u kombinaciji sper 5mm + avio sper 3mm na koji se uz pomoc "omega" selnice crevo fiksira sa dva mala srafa.


posto je sper ulepljen, na zeljeno mesto je legla i selnica




Zatim je probusena rupa kroz koju ide crevo za nadpritsak na relaciji auspuh-rezerovoar


Ovako izgleda kada se sve sklopi


i




Jos par prepravki imam da uradim na modelu, ali ove dve su bile najzahtevnije i najpozeljnije.
Jedva cekam lepo vreme da upalim motor!  (<--)

« Last Edit: January 29, 2011, 04:17:28 PM by SABURO »
Nikola | rcfly.in.rs


Offline marko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 950
Re: Kyosho Oxalys 50
« Reply #12 on: January 29, 2011, 10:18:23 PM »
Uf, Dzoni stvrano si ga do jaja zbudzio. :)aplauz

Sada nema nista da kvari liniju aviona.
WARNING:intentional straight and level flight prohibited!

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Kyosho Oxalys 50
« Reply #13 on: January 30, 2011, 09:05:57 AM »
Stvarno izgleda lepo, a ne sumnjam da ce i bolje da leti!

poz
Veljko