Author Topic: ALIGN T- REX 600 CFE  (Read 14334 times)

Offline fenix

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1010
  • JUST FLY
    • www.rc-helivideo.com
ALIGN T- REX 600 CFE
« on: June 17, 2010, 03:59:54 PM »
     Prije par dana u moj hangar sam uvrstio i ovu mocnu pticu pod nazivom ALIGN T-REX 600 CFE.Prica oko nabavke ovoga helikoptera je krenula jos pred kraj marta mjeseca.Naravno razmisljanje o kupovini neke vece ptice je krenulo odmah nakon uspjesnog sklapanja i polijetanja HK-450.Posto me barem za sada ne interesuje 3D letenje sa helikopterima iz mnogo razloga za odabir mog sledeceg helikoptera bilo je bitno to da se on moze koristiti za nosenje AP platforme.Naravno u pricu o helikopterima vjerovatno ne bih ni usao da nije bilo ove vodilje u vezi Ap ali sam sam zahvalan svemu tom e jer tek sad vidim koja je ljepota ovladati sa ovim mocnim pticam pruzaju nevjerovatnu slobodu u kretanju a tek zvuk.U pocetku traganja za tim modelom akcenat sam stavio na Raptor helikoptere tipa E 550 koji se poslije moze nadograditi sa jacim motorom i vecom elisom.Naravno razmisljao sam i o T-REX 600 ali sama cijena u poredjenju sa Raptorom je ogromna.Naravno o nitro varijanti nije bilo govora jer sam iz nitro price odavno izasao tako da su elektro varijante jedino dolazile u obzir.
Raptor E 550 ima raspon od 1250mm sto je poslije HK-450 opet velika razlika.Naravno sve te dimenzije rotora su zastrtasujuce pa se sve covjek koleba onako poslije pocetne varijante da nije malo previse tih milimetar.Naravno citajuci po forumima moze se primjetiti da Raptora kao i T-rexa koriste podjednako za AP platforme.
Skoro da je odluka donesena u korist Raptor E-550 kad mi Nebojsa -JRlotpi u jednom E-mailu salje slike T-REX-a 600 CFE sa sve stanicom Spektrum  DX7 i Hyperion EOS0606i punjacem  od tipa koji ga prodaje u kompletu,sa sve cijenom od 750 evra  :)aplauz Nakon malo razmisljanja naravno donesena je odluka da ce ovaj heli biti u mom hangaru.Jos se jednom zahvaljujem Nebojsi koji je uletio kao kec na desetku u ovom mom projektu.Inace ovaj helikopter je doletio pravo iz Canade iz ovog hobby shopa http://www.advance-rc.com/hmain.html gdje je i sklopljen,utrimovan i gdje je napravljen probni let.Znaci uz sve to utrimovan, sklopljen sto mi je takodje dobro doslo s obzirom da sam u zadnje vrijeme izgubio dosta vremena sa isporukama za ovaj manji heli,tako da je sada vrijeme trosim na letenje.Naravno uzivancija mi je sklapati heli i od toga ne bjezim al' kad je vec sklopljen zasto ne.
 Sto se tice rezervnih dijelova za ovaj heli veoma su pristupacni sto se tice cijene tako da nema problema za odrzavanje.Kinezi su ga uboli u cecntar tako da i oni imaju tih dijelova ko hoce iz tih izvora ali i ALIGN su veoma pristupacne cijene.Opet kazem za ovakav heli ipak samo vrh i eto uzivancije.
Znaci projekat kupovine je realizovan sredinom aprila mjeseca,al se zato cekalo na transport,jer je ipak 1300mm duzine i osjetljivost posiljke problematika za sebe a carinu postarinu da ne spominjem da ne bi bila skuplja pita od tepsije.Tako upakovan je cekao prvu povolju priliku da ga transportujem vozom naravno kondukter je zasluzan za bezbjedan transport.Taj dan D je bio 26.05.  (yay) E kad sam ga preuzeo tek tada je uvrsten u moj hangar. :big smile Naravno prije nego sto je stigao heli narucio sam i baterije 6S 5000mAh i 2S od 800mAh jer one nisu dosle sa helijem.
E sad na red dolaze na red emocije,adrenalin...Onako iz prve ruke kad se pojavilo to cudoviste od helikoptera iz sve zastitnih kesa prva pomisao je bila ko ce ovo da leti  ") 1350mm krakova sa 1300mmduzine trupa 1620KV motorom sa 25V i 5000mAhi nekih tricavih 3kg.
E tek tada sam vidio zasto su mu dali naziv T-REX. :jaki:
Prije nego sto mi je stigao heli tj 20 dana prije dana D Sasa je isao u BG pa mi je u povratku donio stanicu i punjac,tako da sam se u toj pauzi upoznavao se sa stanicom i punjacem.O stanici i punjacu necu puno da pisem jer o njima se dovoljno zna mogu samo reci za ovakav heli samo vrh oprema.
Sto se tice baterija izabrao sam Zippy Fligtht max 30c 5000 mAh jer se o njima citao da su se pokazale dobre za T-rex 600 a cijena trebam li reci da je mala.Za napajanje UBEC-a sam narucio 2S 800 mAh jer tada nisu imali  od 1900 mAh sto je ideala za ovaj heli.
Sa 6S baterijom dodju bulet konektori 5.5mm koji su voma dobri zaovu amperazu tako da cu njih ubuduce da koristim ali posto mi jos nisu stigli za prve letove sam stavio XT 60 konektore.
Posto je sve utimovano podeseno na normal flight ipak sam prije probnog leta sve detaljno pregledao sto se tice zica servoa ,UBEC-a,speeda.Nakon provjere naravno uslijedilo je spontano testiranje helija ali sa sve skinutim rotorima kod mene u stanu.Taj dan je Sasa dosao do men da vidi heli.Naravno nakon neizbjeznog divljenja full carbonu i svemu ostalom skidaju se rotori, prikljucuju se konektori stanica se  pali pale se svetla zuji elektrika  (yay)   (pijanoo) Negdje od 1/2 gasa u stanu zujanje postaje nesnosljivo,isli smo i do kraja gasa ali samo na kratko ") Sta reci nego strasno.E sad je T-REX poceo i da rezi i pokazuje zube.E sad onome od maloprije ko ce ovo da leti dodaje se i ovaj zvuk.Nekoliko dana proslo je dok se ipak nije priblizio i drugi dan D tj.probni let.
   Prije probnog leta dva puta sam ovako postepeno praznio baterije i uzivao u simfoniji ovog motora i pokusavao da zamislim jos zvuk paranja 1350mm rotora kroz vazduh,ali ga nisam mogao docarati sve do toga dana.E sad prije nego predjemo na taj dan D da navedem sta pokrece ovoga T-REX-a.

  Kao sto sam rekao sve je ALIGN tj.sa pedigreom je ova zvjerka pa krenimo redom

                   motor: ALIGN RCM-BL 600L outrunner 1620 kv sa 11T

                   speed controller: ALIGN 100A RCE-BL100G

                   ALIGN UBEC external RCE-B3X


 Repni servovo Futaba sa ziroskopom GY 401,ostala tri servoa su Spektrum DS 821 digitalni.e o ovim servoima sam citao da se ne preporucuju za vece helije sa nitro ili benyinskim motorima jer se od velikih vibracija mogu ostetiti zupcanici ali da za ovu velicinu helija i elektro varijantu nema problema ali sam na oprezu zbog ovoga pa cu ih najvjerovatnije ubuduce promijeniti.
Baterije su Zippy Flightmax 6S 5000mAh i 2S 800mAh za UBEC.

Poslije detaljnih provjera uslijedio je dan D.

   07.06. vrijeme idealno za probu bez vjetra.Na licu mjesta smo se okupili svi da bi sa T-REX-a skinuli prasinu i vinuli ga gdje mu je i mjesto.Naravno sve se to prelilo jest da nije bio sampanjac neki su predlagali da to bude u stilu porinuca broda.
Naravno ovom prilikom se zahvaljujem Sasi koji je bio u ulozi snimatelja i Duletu takodje u ulozi snimatelja i fotografa koji je zasluzan za ove FENOMENALNE fotke koje cemo podijeliti sa Vama.
Do sada ne pomenuh velicanstvene  karbon trener loptice sa kojima je sve lakse bilo.E to odakle sam nabavio loptice bice posebno rijecu u nekom od narednih topika.One su takodje pale ko kec na desetku,jer ipak je ovo prvi let a loptice su tako mocne da drze ova 3 kg bez problema.


Posto sam vec pisao o zvuku motora koji se ne moze ni opisati ovdje cu samo da dodam i onaj zvuk rotora koji je nedostajao do sada.Kratko jasno  (:sok:)
  Sta reci treme je bilo sto ce se vidjeti i na snimku kako sa polako dodavao gas ali vec kad je poletjeo i kad sam osjetio kako reaguje na komande,kako je utrimovan ukuca se u mjestu i lebdi.Sta reci nego fenomenalno.Sasa je stajao pored mene i snimao i govorio da adrenalin radi svoje i da je vrijeme da sletim ali ovo se samo moze letjetil jepota.Nakon prvog leta koji je trajao 4min.ipak slijecem da provjerim temperaturu baterija,spida i motora.Baterije tople normalno kao i spid motor malo vruc ali ne pretjerano nisam imao uredjaj za mjerenje temp.tako da ne znam tacnu temp.Naravno posto ovaj heli nije letio odavno provjeravam sve veze kablove i krecem sa drugim letom koji traje 3min i 40 sec.nakon cega slijedi slijetanje jer ipak je ovo prvi let i treba voditi racuna o baterijama.

   Odusevljenju nikad kraja e da ima jos baterija sto bi se letjelo,ali u pravu je Sasa adrenalin cuda radi tako da je za taj dan D bilo dosta.Eto tako dodasmo onome zvuku i ovaj drugi zvuk sve osjecaje spojismo i sta reci na kraju nego FENOMENALNO  (pijemo)
Heli leti tako stabilno da je za ne povjerovati.Sa ovom vrh opremom slusa svaku naredbu, rotori od 1350mm daju tako stabilan let a ZVUK ")
Znaci nepunih 8 min. leta u normal flight-u je sasvim o.k.moze let i vise da traje ali ovo je prvi let.Kad sam napunio bateriju u nju je stalo 2974 mAh tako da ima tu jos mjesta za jedno 2 min. leta ali vidjecemo jos sve se pazljivo mjeri zapisuje pa ce krajnji rezultat biti poznat.
Jos dvije baterije mi uskoro stizu tako kad se izadje na letenje prvo ide HK-450 sa 3 baterije kao uvertira a onda T-REX 600 kao slag na tortu,mada kad se ima ovakav heli jeo bi se samo slag  :big smile jer se tek sad vidi OGROMNA razlika.
Do sada sam imao 4 leta i sve je o.k. naravno loptice ostaju jos jer nigdje mi se ne zuri za sada sam zadovoljan sto se tice mog lebdenja-letenja i uzivam u simfoniji.E jesam se raspisao a slike govore vise od rijeci a tek video zato sada idu slike i na kraju video.Mozda sam nesto zaboravio navesti ali nije ni cudo kad adrenalin jos radi.

Za sada toliko od mene i T-REX-a 600 naravno bice toga jos ubuduce.Pozdrav svima  (pijemo)




A sada video naravno u pozadini je muzika a ona prava muzika u sledecem videu.


                                             
The sky is the limit.

www.rc-helivideo.com

Offline SaleR

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 289
Re: ALIGN T- REX 600 CFE
« Reply #1 on: June 17, 2010, 07:37:46 PM »
Cestitam!

Bas se radujem sto si se tako lepo ponovio!

I vise ti ne trebaju ti "pomocni tockici" skini ih i pocni da letis ko svet!

Bravo jos jednom!

Offline marko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 950
Re: ALIGN T- REX 600 CFE
« Reply #2 on: June 17, 2010, 09:16:36 PM »
Fenix, bas zesci helis! :)aplauz

WARNING:intentional straight and level flight prohibited!

Offline sman

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 348
Re: ALIGN T- REX 600 CFE
« Reply #3 on: June 17, 2010, 09:40:05 PM »
cestitam ti novu "igracku" fenix,super je! ()-()

p.s.
e da,ja sam u pocetku koristio "pomocne tockove" i veruj mi kad sam ih odbacio poceo sam bolje da letim...
pozdrav!

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: ALIGN T- REX 600 CFE
« Reply #4 on: June 18, 2010, 08:53:00 AM »
Ovo je prvi put da vidim ozbiljan helikopter uzivo i mogu reci samo da, za razliku od aviona, video i slike ne mogu na zalost da docaraju pravi utisak ove masine  :jaki:

Da te dugo sluzi  ()-()

Offline fenix

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1010
  • JUST FLY
    • www.rc-helivideo.com
Re: ALIGN T- REX 600 CFE
« Reply #5 on: June 18, 2010, 01:01:04 PM »
Hvala svima.sto se tice trener loptica bice uskoro letejne i bez njih samo da mi jos stignun rezervni dijelovi za svaki slucaj e tek tada je letenje opusteno jer mi se stvarno ne ceka min. mjesec dan za neke dijelove kao sto je to bio slucaj sa HK 450.Dok ga popravis prodje sezona.A sada evo i video sa sve zvukom motora i rotora  :big smile

                                                         
The sky is the limit.

www.rc-helivideo.com

Offline fenix

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1010
  • JUST FLY
    • www.rc-helivideo.com
Re: ALIGN T- REX 600 CFE
« Reply #6 on: June 18, 2010, 01:02:57 PM »
  Drugi let...

                                                   
The sky is the limit.

www.rc-helivideo.com

Offline fenix

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1010
  • JUST FLY
    • www.rc-helivideo.com
Re: ALIGN T- REX 600 CFE
« Reply #7 on: June 18, 2010, 01:09:22 PM »
Video by Dele - sunset ... :)aplauz ...

                         

                                       http://www.youtube.com/user/bimmerPG#p/a/u/1/xEO2yLiucXo
The sky is the limit.

www.rc-helivideo.com

Offline jrlotpi

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 712
Re: ALIGN T- REX 600 CFE
« Reply #8 on: September 09, 2010, 09:57:56 PM »
Lep ti hely, drago mi je da si zadovoljan.
,gde kupujes delove za T-rex 600 elektro,
Pitanje za sve clanove gde je naj povoljnije kupovati originalne Align rezervne delove za isti pod uslovom da ga imaju na stanju i da slanje nije preterano skupo.

Mozda pitanje nije bas za ovaj post ali posto se ovde radi o istom heliju valjda nije problem.
Hvala .
« Last Edit: September 09, 2010, 10:00:26 PM by JRlotpi »

Offline darko

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 338
Re: ALIGN T- REX 600 CFE
« Reply #9 on: September 09, 2010, 11:28:19 PM »
Ja uvijek naručujem iz Infinity hobby !
Poštarina nije preskupa, cijene dobre a odmah sljedeći dan šalju ! 

Offline fenix

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1010
  • JUST FLY
    • www.rc-helivideo.com
Re: ALIGN T- REX 600 CFE
« Reply #10 on: September 10, 2010, 11:42:26 AM »

 Evo jedno dosta dobro snadbjeveno mjesto ,cijene pristupacne,roba brzo stize i ima dosta toga na lageru.Za T-Rex 600 nisam nista narucivao sa ovoga mjesta ali zato jesam za HK-450.

                          http://www.rc711.com/shop/align-trex-600-esp-c-166_106_162.html

Za sada je ovaj provjeren sa moje strane,a evo jos nekih

           http://www.ehirobo.com/shop/index.php?cPath=144_161&&page=2

           http://www.centerstick.com/Align_Trex_600_parts_we_have_what_you_need_FREE_SHIPPING_s/28.htm

           http://www.readyheli.com/T-Rex-600-Electric_c_4923.html

           http://www.helihobby.com/html/trex600.html

           http://www.atomichobbies.com/Trex-600-Parts_c_189.html
« Last Edit: September 10, 2010, 11:49:01 AM by fenix »
The sky is the limit.

www.rc-helivideo.com

Offline fenix

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1010
  • JUST FLY
    • www.rc-helivideo.com
Re: ALIGN T- REX 600 CFE
« Reply #11 on: September 10, 2010, 12:24:16 PM »
  Evo jos jedan video by Dule,naravno snimak nije najnoviji jer od ovoga leta leti se i bez trenera i mogu vam reci da je stvarno lakse bez njih ali eto radi neke sigurnosti koristio sam ih jedno vrijeme nije skodilo.Ovaj let je malo opusteniji sa zaokretima, letenjem a ne samo lebdenjem ali opet opipavanje pulsa.Sad se flaja sto kazu kao svijet  barem sto se tice trenera  :big smile.
  Do nedavno sam imao jednu bateriju tako da izlazaka na livadu nije bilo puno ali od kad sam dobio i drugu bateriju nakon putovanj paketa pd 47 dana bilo je drugacije do nedavno.Kazem do nedavno jer mi je ta baterija koja je teska 850 gr pala sa stola i tada su dvije celilje ostecene  :sljus
Ovu bateriju cu uskoro da osposobim jer cu da zalemim nove 2S celije a stize jos jedna tako da ce tek tada biti letenja.Eto to su oni nepredvidivi trenutci koji su sastavni dio ovoga hobija.

                                         
The sky is the limit.

www.rc-helivideo.com

Offline fenix

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1010
  • JUST FLY
    • www.rc-helivideo.com
Re: ALIGN T- REX 600 CFE
« Reply #12 on: September 19, 2010, 03:14:08 PM »
    27.08.Napravio sam prvi let bez trenera,naravno uspjesni.Velika je ovo ptica pa ipak vec kad sam imao trener zasto ga ne iskoristiti.Poslije par letova naravno morao je da dodje i taj dan.Kad se zna kako se ponasa heli nije uopste problem krenuti i bez njih.U vazduhu je sve drugacije tj.lakse ga je letjeti i kontrolisati samo prilikom slijetanja se treba izabrati pogodno mjesto za slijetanje i biti pazljiv.Na ovu cinjenicu da je u vazduhu sve lakse bez njih iskusniji su mi govorili   (res) ali eto nikad nije kasno...

         
 
The sky is the limit.

www.rc-helivideo.com

Offline jrlotpi

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 712
Re: ALIGN T- REX 600 CFE
« Reply #13 on: September 20, 2010, 12:05:24 AM »
Pozdrav Fenix ,poslednji put kad smo se videli u Podgorici kada si snimao zgradu Toyote zaboravih da te pitam kako si zadovoljan sa baterijom ZIPPY Flightmax 5000mAh 6S1P 30C koliko minuta leta imas sa njom sa jednim punjenjem
« Last Edit: September 20, 2010, 12:18:22 AM by JRlotpi »

Offline fenix

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1010
  • JUST FLY
    • www.rc-helivideo.com
Re: ALIGN T- REX 600 CFE
« Reply #14 on: September 21, 2010, 11:14:04 PM »
    Nebojsa,sto se tice ovh baterija ja sam zadovoljan sa njima.Hvale je i na inostranim forumima tako da je to dobitna kombinacija a i za tu cijenu vrh.Ja letim 8 minuta što je savim solidno mada ko hoce da vadi dusu baterijama ima i za 10 min.Poslije prvih letova koji su trajali od 3 do 4 min.svaki sledeci let sam pruduzavao vrijeme dok nisam dosao do 8 min. gdje je svaka celija na 3.7V ili ti 70 % kapaciteta.Sve ispod toga skracuje vijek baterija.Kada letim sa AP nosacem tj.sa dodatnim opterecenjem letim 7 min.i tada je poslije leta 3.7V po celiji.
I Turnigy baterije su dobre jer imam i njih malo su teze i isto se ponasaju kao i Zippy Flightmax.
The sky is the limit.

www.rc-helivideo.com