Author Topic: Heli takmičenje u Madjarskoj  (Read 16329 times)

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Heli takmičenje u Madjarskoj
« on: June 30, 2010, 03:06:47 PM »
Koliko čujem iz "pouzdanih izvora" na Helikopterskom takmičenju, koje će se za vikend održati u Kečkemetu, Madjarska, biće i naših takmičara...

Bilo bi lepo da nam napišete par reči o tome...

Hvala unapred

Mirče


Offline adam

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1460
Re: Heli takmičenje u Madjarskoj
« Reply #1 on: June 30, 2010, 05:37:22 PM »
iz subotice ide viktor sa t rex600 , idem ja sa mojim drugom veljkom kao posmatraci e to je zasad sigurno , ali i ja sam nesto cuo da idu jos dvoje ali nek se oni izjasne o tome pozdrav ()-()

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Heli takmičenje u Madjarskoj
« Reply #2 on: June 30, 2010, 08:53:43 PM »
Nije dvoje, nego troje ali, kako Adam kaže, neka napišu sami ako žele...

Bilo bi lepo znati kakvo je to takmičenje, šta su propozicije, kako se leti?

Lepo je i interesantno da nastupaju i naši modelari i šteta bi bila da se o tome ništa ne zna..

Pozdrav

Mirče

Offline coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: Heli takmičenje u Madjarskoj
« Reply #3 on: July 01, 2010, 12:53:16 AM »
 Braso,
 pa ako te toliko interesuje, zasto si odbio juce kada sam ti predlozio da odemo da gledamo?
 Ja bih poneo i helikoptere pa bi bilo i smeha....
 Nije valjada da ti je cena goriva problem?

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: Heli takmičenje u Madjarskoj
« Reply #4 on: July 01, 2010, 01:34:14 AM »
nije, vec vise voli vojvodjanski gulas od helikoptera.

Offline SaleR

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 289
Re: Heli takmičenje u Madjarskoj
« Reply #5 on: July 01, 2010, 08:24:28 AM »
Eto kada sam vec prozvan...

Da, na takmicenje u Madjarskoj bi trebali jos da idu i Zoli iz Vrsca, Zoli iz Beceja i ja.

Za Zolija iz Vrsca i mene znam da bi trebalo da ucestvujemo u oba dana takmicenja.

Prvi dan je takmicenje u preciznom upravljanju na kojem je na poligonu  velicine 8m x 16m postavljeno 9 vertikalnih stapova, limbo i sto sa flasom. Nakon poletanja potrebno je prvo proleteti 9 stapova u cik-cak letu, zatim na stolu srusiti flasu koja je napunjena do pola vodom i za kraj treba proleteti krug oko limbovog horizontalnog kanapa. Meri se vreme i naravno ko stigne sa sto kracim vremenom pobednik je.

http://www.emh.hu/images/20100603.pdf



Drugi dana je takmicenje u izvodjenju figura. Od ponudjenih 40 koji su razlicito bodovani u zavisnosti od tezine, izaberes 5 i tih 5 izvedes, a sudije te ocene. Ko ima najvise bodova pobednik je.

Naravno najvise je zasluzan Zoli iz Vrsca za ovaj odlazak na takmiceje, a takmicenje se odvija Szabadszállás Balázs-puszta sto je nekih 230km od Novog Sada.

Uglavnom nas najvise interesuje kako izgleda organizacija jednog ovakvog takmicenja da bi smo i mi mogli nesto tako da organizujemo.
« Last Edit: July 01, 2010, 08:29:05 AM by SaleR »

Offline brainstorm

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 354
Re: Heli takmičenje u Madjarskoj
« Reply #6 on: July 01, 2010, 10:34:34 AM »
Srećno Sale, navijamo za tebe!

SALE SALE SALE

(pijemo)

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: Heli takmičenje u Madjarskoj
« Reply #7 on: July 01, 2010, 12:09:48 PM »
Sale! Sale! Sale!.

 1ee 3ee 2eaa

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Heli takmičenje u Madjarskoj
« Reply #8 on: July 04, 2010, 10:28:57 PM »
Kakvi su rezultati?
Kakvi su utisci?
Ima li nekih slika, vidoja...?

Mislim, ja sve ovo već znam ali, zbog drugih koje interesuje, ne bi bilo loše da učesnici ili oni koji su bili napišu neku reč...

Pozdrav

Mirče

Offline SaleR

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 289
Re: Heli takmičenje u Madjarskoj
« Reply #9 on: July 06, 2010, 07:52:07 AM »
Da, utisci su odlicni, nismo ni sumljali da ce drugacije biti...

Sto se tice rezultata i toga je bilo.

Prvi dan kada je bilo takmicenje u preciznom letenju bilo je i jako dobrih rezultata. Zoli iz Beceja osvojio je 6 mesto, ja sam osvojio 11 mesto, Zoli iz Vrsca osvojio je 17 mesto, a Viktor iz Subodice bio je 19 ali na zalost on nije leteo. Takmicenje je vrlo interesantno i poprilicno zahtevno. Ovako sa slike izgleda bas lako ali kada se stane na mesto za poletanje pa se onda ukljuci adrenalin, trema, vrlo jak vetar na momente dobije se vrlo interesantno takmicenje.

Sam poligon ste videli na PDF linuko malo vise. Same sipke su plasticne sa vrlo tankim zidom precnika 18 i 22mm i koriste se za postavljanje instalacija u Rigips zidovima. Kada takve sipke udarite rotorima jednostavno ih presecete i ne ostetite helikopter. To su sa svojim helikopterima uradili i jedan i drugi Zoli.

Sto se tice samih propozicija stvari teku ovako: treba da izletite poligon onako kako je nacrtano na PDF slici. Kada izvezete svih 9 prepreka u cik-cak letu (kako cete leteti prepusteno je vama, recimo nas drugar Joska iz Madjarske je na kraju to uradio tako sto je svoj T-rex 450 vozio u bocnom tic-toku) nailazi se na plasticnu cev visine 70cm na kojoj je uboden 10cm visok narandzasti stirodur koji morate da dodirnete sa helikopterom. To mozete uraditi telom, rotorima, bumom ili cime god vec. Nakon toga dolazite do limba i treba da ga proletita krugom oko horizontalne sipke. Kada ste i to uradili treba da sletite na cilj sto blize obelezenom centru. Sto ste blize centru sletanja u odnosu na osovinu helikoptera dobija te toliko negativnih sekundi merene u cm udaljene od centra. Znaci ako ste sleteli na cilj i osovina vam je od centra daleko 8cm dobijate 8 kaznenih sekundi. Ni u jednom momentu ne smete da dodirnete rotorima sipke posto ste automatski diskvalifikovani. Pre poletanja imate pravo da odletite jedan put stazu za zagrevanje.
Vozile su se 3 ture i 4 rezervna. U 4-tvrtoj su mogli samo da ucestvuju oni koji su imali tehnickih problema prilikom letenja (kao naprimer ja posto sam srusio MiniTitana pred kraj prvog kruga). Na kraju uzima se najbolje vreme i onaj ko je imao najmanje sekundi taj je pobednik. Pobedio je naravno Jozef covek koji leti isto kao i Alan Szabo Junior.

Sve u svemu vrlo interesantno i ja sam zadovoljan kako je to sve ispalo. Zao mi je sto sam slupao MiniTitana u prvom krugu jer bih verovatno bio i bolje plasiran, a posto sam posle leteo sa Protosom nisam bas bio skroz opusten..

Drugi dan je bilo letenje u izvodjenju izabranih figura. U ponudi kao sto sam i pre napisao bilo je 40 figura koje izaberes i napises sudijama kojim ces ih redosledom izvoditi, a tvoj pomagac ce kazati sudijama kada kreces sa izvodjenjem figure koja se ocenjuje. Ja na zalost nisam uopste leteo posto sam aktivirao povredu desnog oka koju sam zaradio pre nedelju dana. Nisam ostao do kraja ali mi je se posle javio Zoli iz Vrsca i rekao mi je da je on podelio 7 i 8 mesto sa jednim letacem iz Madjarske, da je Zoli iz Beceja 13 od 15 letaca ukupno. Ukoliko sam pogresno ovo napiaso neka me isprave..

Mesto na kome je bilo organizovano takmicenje smesteno je u mali nacionalni park. To je jedna mali hotelicic sa 30-tak soba, bazenom, vrlo ljubaznim osobljem (moja jedina zamerka je sto niko ne zna engleski), odlicnom hranom. Prvi dan takmicenja je bio na ogradjenoj poljani ispred hotela tako da recimo izadjete iz bazena predjete put i na takicarskom polju ste, a drugi dan takodje na ogradjenoj poljani iza hotela. Sve je u krugu od 50m. Vetar je oba dana duvao poprilicno jako i sunce je nemilosrdno przilo tako da smo malko ispeceni vratili iz Madjarske.

Sve u svemu vrlo lepo i poucno. Jozef nam je dao dragocene informacije koje cemo nadam se primeniti. Covek leti T-rex-a 700 kojeg je sam prepravio posto fabricki nije mogao da istrpi njegov nacin letenja. Od jos podataka o njemu moze da se kaze da je usao u Ginisovu knjigu rekorda time sto je leteo ceo dan sa RC helikopterom od ujutru do uvece smenjujuci se sa 6 helikoptera. Znaci poleti sa jednim, potrosi gorivo, uzme drugu stanicu i drugi helikopter i tako u krug. Covek trosi oko 1200eura na gorivo MESECNO. Svaki dan napravi 25-30 startova i minimalno 4h ispred simulatora!

Jos interesanto je to sto niste mogli da vidite ni jedan kineski helikopter niti deo. Lete T-rex 500, 600, 700, Logo 500, 600, Protosa, Raptora 50... Uglavnom su flybarless...

Na zalost kada sam malo pre hteo da skinem slike sa mog fotoaparata shvatio sam da je moj stari CANON A80 ispustio dusu i da nijedna fotografija nije uspela. Snimali smo Zolijevom HD kamerom pa se nadam da ce on napraviti neki mali filmic i okaciti ga.

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: Heli takmičenje u Madjarskoj
« Reply #10 on: July 06, 2010, 08:24:45 AM »
bravo sale. drago mi je da je sve bilo lepo i da ste stekli prva medjunarodna iskustva.
sledeci put ce sigurno biti manje treme a samim tim i lakse.

zao mi je zbog mini titan-a. moze li se popraviti?

Offline SaleR

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 289
Re: Heli takmičenje u Madjarskoj
« Reply #11 on: July 06, 2010, 09:14:41 AM »
Ma naravno da moze, vec sam ga skoro i popravio...

Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2174
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: Heli takmičenje u Madjarskoj
« Reply #12 on: July 06, 2010, 02:58:20 PM »
Drago mi je da ste se okusali na medjunarodnom nivou i da je to vise/manje proslo uspesno. Siguran sam da svi ovde koji lete helikoptere imaju izuzetan potencijal da nesto urade u buduce na nekom od takmicenja. Bitno je krenuti.
Sve pohvale u svakom pogledu na vas racun od strane mene. Steta za slike, nadam se da cemo makar neki video klip videti.

Samo napred
 (pijemo) 
Nikola | rcfly.in.rs



Offline norrin radd

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 167
    • FlyingCam
Re: Heli takmičenje u Madjarskoj
« Reply #14 on: July 06, 2010, 11:18:12 PM »
Evo i moj deo price, naime sve je bilo malo na brzinu, jos prosle godine su nas zvali prijatelji iz Madjarske da dodjemo na druzenje, ali nikako da odemo. A pre nedelju dana me je opet kontaktirao jedan od drugara i pozvao na drzavni kup Madjaske u kategoriji NA-IV i Fugurativ letenju RC helikopterom. Brze bolje smo se dogovorili da se pojavimo tamo da vidimo kako to sve izgleda.
Kada sam kontaktirao organizatora on je bio odusevljen sto hocemo da dodjemo i zvao nekoliko puta dnevno dok mu nisam potvrdio da dolazimo sigurno i koliko nas dolazi. Mogu reci da je to bilo svega dva dana pre pocetka manifestacije i hotel je vec bio pun gostiju. Ali se gospodin Ivan Istvan bas potrudio i premestio neke goste koji se ne takmice u drugi udaljeniji smestaj, da bi mi bili u hotelu gde se odrzava manifestacija.

Kao sto je Sale napisao u subotu je bilo takmicenje NA-IV, gde sam zrebom izvucen na 3. startnu poziciju. Prvi takmicar je odleteo stazu za tren oka, a drugi je imao tehnickih problema pa su mene neocekivano prozvali sledeceg. Nisam imao vremena ni da poletim i utrimujem helikopter (mada smo posle videli da se moze uraditi i probne let, ali ja tada nisam imao pojma o tome). Naravno polteo sam sa ogromnom tremom posto nikada nisam ucestvovao na takvoj manifestaciji, preleteo nekako prepreke, ali kod limba je samo malo jace dunuo vetar a meni jos pride drhtali prsti na komandama  :D i presekoh jedan od stubica. Druga dva pokusaja su manje vise bila bez problema, ali sam leteo sa velikom opreznoscu i mislju da je bolje da zavrsim sa celim helikopterom pa makar me to kostalo plasmana. Sto je na kraju tako i ispalo  :(

Posle takmicenja (oko 18h) vecina se preselila na poljanu iza hotela i vezbala za sutrasnji nastup. Mogu reci da smo se zabrinuli kada smo videli kako oni lete. To je samo prstalo na sve strane. Zamalo da odustanem od sutrasnjeg nastupa, zbog problema sa prevodjenjem letackih zadataka. Ipak to vece nam je u restoranu prisao jedan ljubazni sudija i upustio se u razgovor sa nama. Na kraju razgovora on je velikodusno ponudio da sutra ujutru pre manifestacije vidi nase letenje i kaze koje figure bi bilo najbolje da izvedemo.
Tako je i bilo drugi dan, sa time sto vecina figura koje sam hteo da izvedem uopste nije bila u zadacima. Tu se umesao i nas prijatelj Jozsef M. i pomogao da napravimo nabolji izbor figura i velikodusno popunio prijave.

Kao sto je Sale objasnio izvode se 5 od 40 ponudjenih figura odredjenim redosledom, svaka figura nosi odredjen broj bodova a ti bodovi se jos mnoze sa ocenom od 0-10 koje sudije daju za izvodjenje te figure. Sto znaci da je veoma bitno odabrati figuru sa relativno velikm brojem bodova, ali je jos bitnije da se ona odradi sto pravilnije. Jer ako se osrednja figura odradi pravilno moze doneti mnogo vise bodova nego neka teska koja se odradi lose. U svakom slucaju pomoc je dala rezultate i napravljen je pravi izbor figura za nase letacke sposobnosti. Ispravicu Saleta, bilo je 16 takmicara, ja sam delio 7. mesto, ali posto nije vise bilo vremena za nadigravanje, sudije su pitale da li se slazemo da saberu rezultate iz svih nasih letova, na sto smo pristali, tako da zbog par bodova ja padoh na 8. mesto.

Posle manifestacije Jozsi se opet velikodusno ponudio da na pregleda setap-e helikotera, podesi motore i naravno da jos gomilu korisnih saveta.

Jos samo zelim da naglasim da je to zvanicni drzavni kup Madjarske, takmicenje je najviseg nivoa i sa najboljim letacima. Bila mi je cast da se takmicim pored pilota kao sto su Jozef M. i ostali. Primljeni smo veoma srdacno, svi su se potrudili da se osecamo prijatno. Pozvani da dodjemo opet i dobili obecanje da ce i oni doci kod nas cim budemo organizovali neki skup.


Sale NA-IV


Zoli Becej NA-IV


Ja NA-IV


Jozsef M. NA-IV



Zoli Becej Figurativ


Jozsef M. Figurativ


Ja figurativ


Let uz muziku


I jos malo Jozsefovog letenja




Hotel gde smo bili:
http://adam.co.hu/