Author Topic: Traženje izgubljenog modela  (Read 3785 times)

Offline nbatocanin

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 108
Traženje izgubljenog modela
« on: July 09, 2010, 08:11:15 PM »
Izgubih juče jedrilicu (F1A) na aerodromu u Radincima :( Model je pao u kukuruze, a kako nema odašiljač, preostalo je "ručno" traženje red po red, što je sa visinom kukuruza od jedno 2.5-3m ravno paklu. I tu onda počnem da razmišljam o alternativnim metodama. Prvo sam probao da stavim kamericu na EasyStara i da snimim kritično područje. Ali, kao i sve lepe ideje, i ovo se pokazalo loše: slika se previše "mrda" i ništa nisam uradio. Dodatno, vetar je bio prilično jak, što je zajedno sa jakom termikom rezultovalo da je model više bacan levo-desno nego što je leteo ;) Rezultat: čak i kad vidim "sumnjivu" mrlju, nemam pojma gde je to u stvari.

E sad imam dva pitanja:

1. Ima li neki vlasnik FPV letilice voljan da mi pomogne u skeniranju one njive? Deluje mi da bi vrlo brzo locirali model, jer područje gde je pao nije toliko veliko. Naravno, put, klopa, ma šta hoće je na moj račun. Sutra sam u Zrenjaninu na takmičenju, pa bi valjalo da se to obavi u nedelju, ako je moguće.

2. Koliko sad okvirno  košta ugradnja nekog jednostavnog FPV sistema u EasyStara?

Offline cheky

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 120
Re: Traženje izgubljenog modela
« Reply #1 on: July 09, 2010, 10:17:10 PM »
Pozdrav iz NS
Imas jedno jednostavno resenje mada moze zvucati prilicno smesno.Elem ,kupi muzicku cestitku i izvadi iz nje onu malu elektroniku sa baterijicom koja cijuce neku prepoznatljivu melodiju.Sve to malo pricvrsti i fiksiraj u model a prilikom poletanja je ukljuci.sa tom baterijom ta elektronika moze da radi bukvalno danima a to njeno "cijukanje" se dosta dobro cuje , i eto ti...
Pozdrav !
Miroslav

Offline nbatocanin

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 108
Re: Traženje izgubljenog modela
« Reply #2 on: July 09, 2010, 10:44:20 PM »
Ideja uopšte nije loša, a dokaz je taj što se takva rešenja mogu videti na nekim modelima :) Doduše, ne čestitka, nego oni zvučnici sa budilnika :)

Mada, kad na modelu postoji predajnik, može se locirati na mnogo većim rastojanjima. Nesreća je u tome da je ovo nov model i nisam stigao da mu ugradim "tragač".

Offline SDmodelar

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 271
    • Moj KP
Re: Traženje izgubljenog modela
« Reply #3 on: July 10, 2010, 01:56:52 PM »
Ako se radi o Radincu kod Smedereva na sportskom aerodromu skoro svaki dan leti tip sa zmajem pa zamoli njega da iz vazduha snimi situaciju
Uslužna izrada delova od plastike vakumiranjem
Skype:  sdmodelari
http://www.kupujemprodajem.com/31402-1-nikola-djordjevic-svi-oglasi.htm

Offline zgrujic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 678
Re: Traženje izgubljenog modela
« Reply #4 on: July 11, 2010, 11:44:19 AM »

2. Koliko sad okvirno  košta ugradnja nekog jednostavnog FPV sistema u EasyStara?

Pogledaj:
http://rcfly4um.org/index.php?topic=1044.0
http://rcfly4um.org/index.php?topic=3999.0


Offline nbatocanin

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 108
Re: Traženje izgubljenog modela
« Reply #5 on: July 11, 2010, 01:05:57 PM »
Model je uspešno nađen uz pomoć kolega i dva motorna zmaja :)

Samo da napomenem da su četiri osobe pretraživale to područje nekoliko sati bez uspeha. U pitanju je aerodrom Veliki Radinci kod Sremske Mitrovice. Hvala svima na odgovorima i ponuđenoj pomoći!

Offline Sava

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 949
  • Istina je kao voda.Uvek nađe put.
Re: Traženje izgubljenog modela
« Reply #6 on: July 12, 2010, 07:33:19 AM »
Aerodrom Veliki Radinci gde mi letimo bar dva puta nedeljno, kako se nismo sreli.Hajde naidji vikendom da letimo u drustvu. :mhm
ex pseudonijum: licider

Offline nbatocanin

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 108
Re: Traženje izgubljenog modela
« Reply #7 on: July 12, 2010, 01:06:29 PM »
U stvari, ne idem tako često tamo, uglavnom idem u Krnješevce, ali trenutno je tamo pogodno samo za rode i RC čamce ;)

Javiću se ako budem išao :)