Author Topic: Problem sa Servo motorima!!!  (Read 3549 times)

Offline bmxstefan@gmail.com

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 211
Problem sa Servo motorima!!!
« on: July 20, 2010, 03:54:17 PM »
Imam jedan problem koji nikako ne mogu da uklonim pa sam resio da pitam vas!!!Na ShowTime 4D 90 imam 5 digitalnih servoa i jedan analogni, u pitanju je jedan Graupner DES707BBMG koji je za rudder i 4 Spektrumova servoa DS821 za elevator i aileron, i pored toga jedan analogni Zebra ZS-S2113 za throttle!!!Problem je to sto digitalni servo motori stalno drhte,npr ako pomeram rudder pocne da drhti elevator ili obratno i tako na sve servoe sem na Zebrinom analognom servou!!!Da li je to tako normalno kod digiralnih servoa ili nesto nije uredu sa prijemnikom ili nekim od servoa???


Pozdrav Stefan

Offline coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: Problem sa Servo motorima!!!
« Reply #1 on: July 20, 2010, 07:59:34 PM »
 Pozdrav Stefane.
 Imao sam prosle godine identican avion i na njemu, zacudo, identicne 821 servoe.  Nemas nikakvih problema da u avionu imas miks analognih i digitalnih servoa, probao sam. Digitalni servoi uvek " zuje", jer pokusavaju da nadju zadatu tacku (centar) i to nemoj da te plasi. Problem koji mozes imati je sa pomenutim servoom na ruderu. Uputstvo kaze da je preporucljivo na ruder staviti izuzetno jak servo. U nekim divljim manevrima, a secam se kako ti to letis, verovatno ce ti zafaliti snaga za pun otklon repa.
 Sve u svemu, nista se strasno nece desiti.
 Da bi to predupredio, na mom SU 31, mehanicki sam spregnuo dva takva servoa.
  Ono sa cim nemam iskustva, vec ti samo prenosim ono sto sam video i cuo, je da je sa Koronama bilo podosta problema. Avioni su padali, odletali i sve ostalo. Ili nema fail safe ili kada izgubi signal treba mu po 10-ak sekundi da uspoostavi vezu ili...
 Ja se licno toga bas plasim...opet sa druge strane neki je i hvale.
 Jedan probvlem koji me stalno prati sa DS 821 je pucanje glavnog zupcanika, tik ispod plasticnog horna. Forumi su prepuni pobesnelih modelara koji su ovo iskusili. Ja ih imam 5 sa slomljenim osovinama. Srafcic koji drzi horn je kratak i ide tacno do ispod horna, do lezaja. Tu se stvori velika koncentracija napona i dok trepnes, osovina pukne.
 Ono sto mozes da uradis, a radi, jer ja vec celu sezonu koristim, je da sa burgijom oko 1.5 mm izbusis malo dublju rupu i stavis sto duzi sraf.
 Veruj mi, ako to ne uradis, zasigurno ce ti servo otkazati.
 Sve u svemu srecno i jedva cekam da cujem impresije sa prvog leta. Sto se tice aviona, odgovorio sam ti na post u "avioni"