Author Topic: Moj prvi poduhvat"BEJBI"  (Read 14843 times)

Offline soprano

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 479
  • Pravim,pravim pa rasturam.....:)))))
Moj prvi poduhvat"BEJBI"
« on: September 07, 2010, 01:22:53 AM »
Pozdrav svima,evo posle nekih godinu dana druzenja na ovom forumu I ulaskom u celu ovu pricu,resio sam I ja da se upustim u pravljenje modela.Kao prvo moram da se zahvalim mom drugaru Dejanu Zarinu koji je imao kao prvo zelju a kao drugo strpljenje da me na jedan kvalitetan nacin uvede u svet modelarstva.Takodje tu su I moji sugradjani Sale,Pedja,Goran I Dule sa kojima sam razmenjivao iskustva.Na putu ka kvalitetnoj izradi I idejnim resenjima je bio I Coka kome saljem puno pozdrava I svima vama koji se oglasavate na ovom forumu sa svojim radovima I slikama.

Posle ovog uvoda sledi ono glavno,naime posto se moj drugar Dejan upustio u neke ozbiljne proekte sto se tice modelarstva,poklonio mi je davno zapocet pocetnicki model,gde je postojala ideja da kroz zavrsavanje istog ja naucim neke osnovne karakteristike I pocnem nesto da radim.

Kao prvo trebali smo da damo ime,tu se nasao moj drugar koji je bio Modelov  Kum I krstio ga kao “BEJBI”nisam hteo da mu kvarim volju I model je dobio ime.

Prvi potez u svemu je izrada krila,resili smo da to bude stiroporsko krilo plankirano balzom.
Evo kako to sve izgleda.










Poceo sam od secenja bocnjih rebara koli cu od balze 10mm.Pustao sam ih malo vece po gornjaci kako bih sve to kad bude doslo vreme onako lepo osmirglao.






Spojio sam ih sve zajedno kako bi prilikom smirglanja dobio ravnu donju stranu,idealnu za kasnije lepljenje.Za to sam koristio smirglu zalepljenu na drvenu dascicu.






U nastavku posla sledi priprema za plank,ali pre toga sam morao da izrezem kanal kroz koji treba da prodje kablic od servo mehanizma.Za izvlacenje kanala sam koristio lemilicu I bakarnu zicu preseka 2,5mm koju sam savio tako da odgovara velicini konektota.A lenjir sluzi kao vodjica da kanal bude ravan I prav.

















« Last Edit: September 07, 2010, 02:37:01 AM by soprano »
Ja neznam cemu ovo sluzi,a pritom i ne radi.....:)

Offline GILE

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 594
Re: Moj prvi poduhvat"BEJBI"
« Reply #1 on: September 07, 2010, 07:59:53 AM »
Cestitam pedantno i lepo slikovito objasnjeno iscekujem nastavak (res)
Covek prolazi kroz tri stadijuma znanja u svom zivotu:
1- Misli da sve zna
2- Zna koliko zna
3- Zna koliko nezna (tu sam sad)

Offline soprano

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 479
  • Pravim,pravim pa rasturam.....:)))))
Re: Moj prvi poduhvat"BEJBI"
« Reply #2 on: September 07, 2010, 04:18:25 PM »
Hvala cika Gile,I dalje cu se truditi da sve bude kako treba.

Kada je kanal za kablic bio spreman pocela ja priprema za postavlje donjeg planka I lepljenje.




Za lepljenje sam koristio Drvofiks koji sam naneo na donju stranu krila I sve lepo premazao cerkom,vodio sam racuna da ne nanesem veliku kolicinu lepka kao I da taj isti lepal ne udje u kanal,zbog toga sam lepak naneo na krilo a ne na plank.Kad sam to zavrsio krzilo sam postavio na vec pripremljenu povrsinu od balze 1,5mm I sve to pritirnuo tegovima kako bi se sto bolje zalepilo.









Kad sam to odradio,onda sam zalepio bocna rebra I ucvrstio ih spenadlama.Sad je ostalo da se osusi jer je lepak na vodenoj bazi I potrebno je vreme da dodje do potrebnog vezivanja.






Sav visak lepla koji se prilikom lepljenja pojavio,morao sam da uklonim jer bi to kasnije pretstavljalo problem prolikom smirglanja.To sve na kraju lepljenja donjeg planka izgleda ovako.






« Last Edit: September 07, 2010, 04:25:44 PM by soprano »
Ja neznam cemu ovo sluzi,a pritom i ne radi.....:)

Offline Sava

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 949
  • Istina je kao voda.Uvek nađe put.
Re: Moj prvi poduhvat"BEJBI"
« Reply #3 on: September 07, 2010, 05:28:06 PM »
Beli lepak je pretežak za plankiranje stiripora balzom. Osnova belog lepaka je mermerni prah velike specifične težine gde na isparavanje jako malo ode.
Epoksidni lepak čije je otvoreno vreme oko dva sata, razređen metanolom idealan je za taj posao.Težina se neznatno poveća. Pišem ovo iz ličnog iskustva u želji da cenjeni kolega modelar dođe do što lakšeg i čvršćeg modela.Stiropor koji je otpao prilikom isecanja krila, idealan je kalup za pritiskanje plankova.
Mnogo lepih trnutaka,pozdrav
U kanal kroz koji prolazi kabl servoa, ugrađivao sam cevčicu napravljenu od papira zidnih kalendara .Tako si siguran da utikač servoa neće krenuti u neželjenom pravcu i izdrobiti meki stiropor.
ex pseudonijum: licider

Offline GILE

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 594
Re: Moj prvi poduhvat"BEJBI"
« Reply #4 on: September 07, 2010, 08:11:50 PM »
Radi buducih radova pozeljno je meriti tezinski sve sto radis da bi lakse zakljucivao sta ti podize tezinu i koliko jer ne postoji prelagan avion samo pretezak. U potpunosti se slazem sa Savom. Mislim da si naneo previse belog lepka. Hrapavost povrsina je zadrzala prilicnu kolicinu lepka. Gledaj da koristis D3 beli lepak jer je otporan na vlagu.
Covek prolazi kroz tri stadijuma znanja u svom zivotu:
1- Misli da sve zna
2- Zna koliko zna
3- Zna koliko nezna (tu sam sad)

Offline soprano

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 479
  • Pravim,pravim pa rasturam.....:)))))
Re: Moj prvi poduhvat"BEJBI"
« Reply #5 on: September 07, 2010, 08:27:05 PM »
Hvala na savetima,slazem se da ovaj lepak ima veliku tezinu a to sam zakljucio posle zavrsenog planikranja kada se bocica sa lepkom osetno olaksala.
Ja se opet zahvaljujem na komentarima jer zato i sluzi ovaj forum da se nesto nauci cak i iz svojih gresaka.
Vredno se radilo ovih dana i nastavak izrade krila sledi....
Ja neznam cemu ovo sluzi,a pritom i ne radi.....:)

Offline Mythbuster

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 102
  • Nebo visoko a zemlja tvrda.
Re: Moj prvi poduhvat"BEJBI"
« Reply #6 on: September 07, 2010, 08:56:53 PM »
Osnova belog lepaka je mermerni prah velike specifične težine gde na isparavanje jako malo ode.

Uz duzno postovanje, mislim da mermera nema ni u tragovima.
Osnova belog lepka (Drvofix i sl.) je PVAc, Poli Vinil acetat koji se dobija sinteticki, polimerizacijom Vinil acetatnog monomera, sto ce reci iz acetilena i sircetne kiseline uz prisustvo zive kao katalizatora, i vode kao rastvaraca.
Kad voda ispari, ostaje samo film PVAc, jedino je isparavanje otezano, pa dugo vremena treba da se sve osusi i stabilizuje.

Epoxy je zaista bolji, ali teze dostupan, komplikovaniji za rad, pogotovo za gradnju pocetnickog modela .
20-30 grama na krilu od metra, za jedan model ne znaci mnogo ako nije vrhunski takmicarski, a u tom slucaju, stiropor i balza i nemaju sta da traze.


Samo ostavi u kalupu da se dobro osusi i ne brini, letece to bez problema.
"Kakva bi tišina nastala kad bi ljudi govorili samo ono što znaju..."
Karel Čapek (1890-1938), otac naučne fantastike

"Ko uvece legne sa dupetom koje svrbi, probudi se ujutro sa prstom koji smrdi"
Srđan Dinči

Offline soprano

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 479
  • Pravim,pravim pa rasturam.....:)))))
Re: Moj prvi poduhvat"BEJBI"
« Reply #7 on: September 07, 2010, 09:03:10 PM »
 (:sok:)Kao i svaki pocetnik nisam razmisljao da ostavim stiropor koji je otpao :sljus,zato sam imao malo vise poteskoca pri lepljenju ali znacu za drugi put.
Ja neznam cemu ovo sluzi,a pritom i ne radi.....:)

Offline soprano

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 479
  • Pravim,pravim pa rasturam.....:)))))
Re: Moj prvi poduhvat"BEJBI"
« Reply #8 on: September 07, 2010, 09:06:28 PM »
Na prethodnij slici se lepo vidi da bocna rebra treba osmirglati kao i pokratiti plank.Preko stiropora sam lepio krep traku (to je traka koju koriste moleri pri krecenju da zastite prozore i vrata) kako ne bi ostetio stiropor prilikom smirglanja.








Smirglao sam tako da rebro prati konturu krila i koristio finu smirglu da ga doteram u nulu.Nakon toga je bilo potrebno osmirglati napadnu ivicu koja isto treba da prati konturu krila ali ne sne da bude zaobljena nego kao otsecena pod nekim uglom,ako neko nije razumeo slike govore vise od reci.








Kada je ovo bilo gotovo,lepio sa na izlaznoj ivici dascicu balze od 5mm a sirina je zavisila od toga kolika zeljena dubina krila minus trenutna dubuna.U mom slucaju 225mm - 210mm = 15 mm i to je sirina letvice.







Ovaj visak planka sto se vidi je skracen ravno sa dacicom.Posle toga sam se bacio na smirglanje tako da dascica prati konturu krila i dodje na izlazu krila u nulu sa donjim plankom a da ne dodiruje plank.I ovde sam lepio krep traku na krilo kako ne bi ostetio stiropor.





Kada sam sve ovo uradio onda je krilo spremno da dobije gornji plank.
« Last Edit: September 07, 2010, 09:09:54 PM by soprano »
Ja neznam cemu ovo sluzi,a pritom i ne radi.....:)

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: Moj prvi poduhvat"BEJBI"
« Reply #9 on: September 07, 2010, 11:00:43 PM »
sve cestitke na zapocetoj izradi idokumentovanju.

interesuje me da li svi vidite ove slike ili je problem do mog racunara.
neke vidim cele a vecinu samo prvu, gornju trecinu.

pozdrav

Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2174
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: Moj prvi poduhvat"BEJBI"
« Reply #10 on: September 07, 2010, 11:21:06 PM »
Sve pohvale za zapocet projekat...interesantno u svakom pogledu.. Samo napred..
 ()-()

Elem, sto se fotografija tice mogle bi biti malo manje (tipa 800x600px) ovako su velikog formata i velike su (komad po 1.5MB), a time su teze za otvaranje...pogotovo sto se ucitavaju sa imageshack-a...

poz
Nikola | rcfly.in.rs


Offline jake87

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 153
Re: Moj prvi poduhvat"BEJBI"
« Reply #11 on: September 07, 2010, 11:45:29 PM »
I kod mene ne otvara cele slike i sporo otvara teme na forumu, dok ostale sajtove otvara normalno.  mmmm
Ko visoko leti izgubi domet.

Offline soprano

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 479
  • Pravim,pravim pa rasturam.....:)))))
Re: Moj prvi poduhvat"BEJBI"
« Reply #12 on: September 08, 2010, 12:22:25 AM »
Verovatno je problem sto su slike radjene sa telefona koji ima 5 mp a ja ih nisam smanjio,pokusacu nesto da uradim povodom tog pitanja.


Ja neznam cemu ovo sluzi,a pritom i ne radi.....:)

Offline soprano

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 479
  • Pravim,pravim pa rasturam.....:)))))
Re: Moj prvi poduhvat"BEJBI"
« Reply #13 on: September 08, 2010, 12:37:20 AM »
Posto sa na slikama lepo vidi sta sam radio ja cu samo ukratko.Zalepljen je gornji plank,kad se sve osusilo pokratili su se viskovi,lepo se osmirglalo i moram da pohvalim moje pomosnike to su drugar Novica i ovaj malo decak moj brat od strica Milos.















I dosao sam do smirglanja napadne ivice i to izgleda ovalo.






« Last Edit: September 08, 2010, 12:40:29 AM by soprano »
Ja neznam cemu ovo sluzi,a pritom i ne radi.....:)

Offline soprano

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 479
  • Pravim,pravim pa rasturam.....:)))))
Re: Moj prvi poduhvat"BEJBI"
« Reply #14 on: September 08, 2010, 12:45:45 AM »
Ovog trenutka imam potrebu da se savetujem sa vama oko napadne ivice,da li sam ovo uradio kako treba i moze neka slika ili objasnjenje kako dalje?Takodje me ineresuje na kojim dimenzijama treba iseci eleron i ugradnja servo mehanizma u ovo krilo?Svaka pomoc oko ovga je dobro dosla...Hvala unapred


Ja neznam cemu ovo sluzi,a pritom i ne radi.....:)