Author Topic: CMP Zero  (Read 47017 times)

Offline soprano

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 479
  • Pravim,pravim pa rasturam.....:)))))
Re: CMP Zero
« Reply #45 on: November 05, 2011, 11:17:28 PM »
kakav si ti srecnik,neka te drzi ovako i bice tu jos letova........
Ja neznam cemu ovo sluzi,a pritom i ne radi.....:)

Offline djbojan

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 644
    • Skycam
Re: CMP Zero
« Reply #46 on: November 06, 2011, 03:31:32 AM »
 :)aplauz   Bravo!


  Trebao si se zvati Srećko !  :_D

Offline disljenko

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 353
Re: CMP Zero
« Reply #47 on: November 06, 2011, 10:07:53 AM »
to je samo dokaz da su ti cmp avioni stvarno izdrzljivi, bas kako je mirce pricao za njegovog bivseg zeroa.

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: CMP Zero
« Reply #48 on: February 20, 2012, 02:56:22 PM »
Pošto je model preleteo u flotu @An-2 colt-a, i pošto je rekao da namerava napraviti neke sitne izmene po izgledu modela, nadam se da će postaviti slike i tekst o radovima  4e

Offline An-2 colt

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 450
  • YU-TKN
Re: CMP Zero
« Reply #49 on: February 20, 2012, 04:58:06 PM »
Da bice nekih izmena u vidu vederinga ali otom potom...Trenutno je proban vedering na bombi koja se kaci ispod krila i izgleda skroz OK!Bice slika uskoro, model mi je kod mojih, ne drzim ih u stanu.

Kako bude odmicalo "starenje" aviona blagovremeno cu slikama podkrepiti.Pozz! ()-()

Offline An-2 colt

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 450
  • YU-TKN
Re: CMP Zero
« Reply #50 on: February 26, 2012, 12:32:10 PM »
Evo prvih fotki!Na ovom se probalo i cini mi se da ce teci u dobrom smeru.Prihvatam sve savete,kritike,pohvale.Pozz

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: CMP Zero
« Reply #51 on: February 26, 2012, 01:11:36 PM »
Svaka cast za bombu, nego samo da dobronamerno napomenem da se neki odomaceni strani izraz pise ili po Vuku (tipa kompjuter, hoverovanje, eleron, ruder ...) ili onako kako se pise na stranom jeziku, tako da onda pisemo vedering ili weathering ali nikako wedering.

A rec "weathering" proizilazi iz reci "weather" a to znaci "vremenske prilike" a konkretno vedering znaci uticaj vremenskih prilika na neki predmet/objekat.

Posto nam je sajt internacionalan trudimo se da nas svi razumeju  ;).


poz
« Last Edit: February 26, 2012, 01:24:45 PM by magic »
Veljko

Offline An-2 colt

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 450
  • YU-TKN
Re: CMP Zero
« Reply #52 on: February 26, 2012, 01:17:47 PM »
Primljeno k znalju, moja greska.

Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: CMP Zero
« Reply #53 on: February 26, 2012, 03:32:21 PM »
To nije bomba, već dodatni, odbacivi rezervoar za gorivo.

 (pijemo)
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline soprano

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 479
  • Pravim,pravim pa rasturam.....:)))))
Re: CMP Zero
« Reply #54 on: February 26, 2012, 10:10:55 PM »
To nije bomba, već dodatni, odbacivi rezervoar za gorivo.

 (pijemo)
Ako je to za njega bomba onda neka bude bomba,ja posedujem Ziro-a raspona 2,10m i ovaj rezervoar koji se u praksi koristi kao dodatni koji se odbacuje,ja zovem bombom i tako ce i da ostane.
Samo napred i sve najbolje
Ja neznam cemu ovo sluzi,a pritom i ne radi.....:)

Offline presko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1553
Re: CMP Zero
« Reply #55 on: February 26, 2012, 10:40:29 PM »
@ soprano

Прво: Ти поседујеш Zero-а размаха 2.10m , распон имају мостови.

Друго: Твоје знање из ваздухопловства је, чини ми се, обрнуто пропорционално размаху твог модела. Додатни, одбациви резервоар за гориво је, ипак само резервоар и никако не може бити бомба.
« Last Edit: February 26, 2012, 10:49:21 PM by presko »

Offline soprano

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 479
  • Pravim,pravim pa rasturam.....:)))))
Re: CMP Zero
« Reply #56 on: February 27, 2012, 03:43:37 PM »
Nemam komentar,a sto se tice mog znanja ono je na solidnom nivou.Ipak sam pocetnik u celoj ovoj prici,svega 2 god.A kad budem imao 50god. i ja cu da budem stari modelar pa cu da se hvalim sta znaci razmak a sta raspon.Pozzzzz



« Last Edit: February 27, 2012, 04:14:03 PM by soprano »
Ja neznam cemu ovo sluzi,a pritom i ne radi.....:)

Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: CMP Zero
« Reply #57 on: February 27, 2012, 04:29:39 PM »
Nemam komentar,a sto se tice mog znanja ono je zavidnom nivou.Ipak sam pocetnik u celoj ovoj prici,svega 2 god.A kad budem imao 50god. i ja cu da budem stari modelar pa cu da se hvalim sta znaci razmak a sta raspon.Pozzzzz

Nije Preško ništa loše mislio. On to ne ume (znam čo'eka lično). Kao što, naravno, nisam mislio ni ja ništa loše. A nismo se ni hvalili. Samo osećamo (kao i mnogi drugi) odgovornost, da ovaj forum, između ostalog, ima i edukativnu ulogu. A da bi bilo kakvo forumsko druženje moglo iole moglo da funkcioniše, neophodno je da se, koliko-toliko, standardizuje neki rečnik, koji je primeren konkretnom forumu i temi kojom se bavi. Tu nemamo potrebe da izmišljamo "toplu vodu", jer je vazduhoplovni (pa samim tim i modelarski rešnik) veom precizan. U suprotnom, teško ćemo se sporazumevati. A to neminovno vodi u greške, koje mogu dosta da iskoštaju.
Dakle, ne moraš da imaš 50 godina da bi znao kako se šta na avionu (ili modelu) zove. Naravno, ako hoćeš.

 (pijemo)
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: CMP Zero
« Reply #58 on: February 27, 2012, 04:47:23 PM »
Bez zelje da se upustam u rasprave, a pogotovo ne sa Preskom ili daleko bilo sa nekim penzionerima (citaj Lazo)  koji o ovoj materiji znaju mnogo vise od vecine nas, moram da primetim da
veliki broj modelara koristi izraz "razmah". Jos kada sam bio mali, uvek smo u Aero klubu govorili o "rasponu". Naravno nas aero klub nikada nije
imao prave avione, ali mislim da je terminologija ista. Naravno rec raspon je sirokog znacenja i koristi se u mnogim delatnostima a po
definiciji je razlika  izmedju najmanje i najvece vrenosti necega a primenjuje se i u bankarstvu i elektronici .... Naravno nigde nisam mogao naci neko pravilo koje bi striktno vazilo.
U knjizi Zorama Modlija "Skola letenja" Na strani 21 pise:

RAZMAH KRILA, ili raspon, označava rastojanje od jedne do druge krajnje tačke krila, po poprečnoj osi aviona.

U svakom slucaju interesantna knjiga

Zoran_Modli-_kola_letenja

Na Wikipediji je u tekstu o letilicama dato objasnjenje.

Osnovne dimenzije zrakoplova koje se navode prilikom njegovog opisa su njegova dužina, visina, raspon krila i površina krila.
Dužina (3) se mjeri od nosa zrakoplova do najisturenijeg dijela repnih površina.
Visina (2) se mjeri od tla do najvišeg dijela zrakoplova, ovisno o izvedbi to može biti vertikalni ili horizontalni stabilizator.
Raspon (1) (razmah krila) (Eng.Wing span) je dužina koja spaja vrhove lijevog i desnog krila.
    Kod aviona s promjenjivom geometrijom krila raspon nije stalna veličina.

http://hr.wikipedia.org/wiki/Zrakoplov

pozdrav svima

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: CMP Zero
« Reply #59 on: February 27, 2012, 04:53:45 PM »
Evo prvih fotki!Na ovom se probalo i cini mi se da ce teci u dobrom smeru.Prihvatam sve savete,kritike,pohvale.Pozz

Znači počeo si da radiš na modelu? Lepo... Inače taj rezervoar lepo izgleda na modelu pogotovo prilikom leta. Ja ga nisam imao nameru namontirati, jer na našem terenu bi se otkinuo posle 2 metara. Imaš na krilima tačno mesto gde se postavljaju. Mislim da imaš u uputstvu ucrtano. Ako ne, onda može da se napipa pa samo presečeš foliju.